אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב שלמה אבינר: "נשות הכותל צריכות להוסיף השכלה ונאורות"

הרב שלמה אבינר נשאל בעניין נשות הכותל ונדרש לשאלה מה קודם למה; קדושת הכותל או אחדות העם? "זה הכדור בקנה של כל הרוצים להשתלט". עם זאת הפתיע כשאמר: "יתכן שחלקן מגיעות לכותל מתוך תשוקה של קדושה"

סערת נשות הכותל: הרב אבינר בהתבטאות מפתיעה
  (צילום: הדס פרוש/ פלאש90)

בעניינים ציבוריים בעם ישראל, כאשר יש התנגשות בין ההלכה לאחדות ישראל, כגון רפורמיות ונשות הכותל שרוצות לבוא להתפלל אבל עושות דברים נגד ההלכה וגם לבושות לא צנוע – מה גובר על מה? האם קדושת הכותל וכבוד ד', גם אם זה ימנע אותן מלהגיע וייצור פילוג בעם?

זה טיעון דמגוגי ידוע: אם לא תעשו מה שאנחנו רוצים, אנו מכריזים שאתם פוגעים באחדות העם. זה הכדור בקנה של כל הרוצים להשתלט. אבל האמת היא הפוכה: מי שחודר לרשותו של הזולת, להשתלט שם ,הוא שמפר את האחדות.

יש מאוד להיזהר מטיעונים דמגוגיים ומסולפים למיניהם. בכותל המערבי נוהגים כבר עשרות שנים ואולי מאות שנים קדושת בית כנסת. למעשה, זהו בית הכנסת הכי מקודש באומה. זה בית כנסת כלל ישראלי, לכל העדות ולכל הזרמים, וגם חילוניים באים. פלא של אחדות ישראל.

כולם מוזמנים לבית כנסת אבל עליהם להתנהג על פי קדושת בית הכנסת ולא לנסות לשנות סדרים מקובלים מדורי דורות. גם גוי אתאיסט שנכנס למסגד מבין היטב שעליו להתנהג כמנהג המקום. זה הנימוס המינימלי.

יתכן שיש רפורמיות ושאר נשות כותל שבאות לשם מתוך תשוקה של קדושה- ולא אלה שמכריזות שאינן מתפללות לעולם- אך יש לדעת שדרך ארץ קדמה לתורה, כלומר מוסר טבעי ובינה טבעית. ודרך ארץ מחייב לכבד מנהגי המקום. אל יהיה ער בין ישנים, ישן בין ערים, צוחק בין בוכים, בוכה בין צוחקים וכול'.

בוודאי אנו מדינה חופשית והאדם הוא בן חורין. אבל הלוואי שכל הנכנסים בדגל החירות ילמדו לפחות את המסע "על החירות" של ג'ון סטיוארט מיל.

יש פתגם ידוע: "החירות שלך מסתיימת איפה שמתחילה חירותם של אחרים". לא ידוע מה המקור. הוא מופיע בהצהרת האדם והאזרח: החירות היא לעשות כל מה שאינו מזיק לזולת. ובהכרזה השנייה יש תוספת: אל תעשה לזולת מה שלא היית רוצה שיעשה לך. משפט שני זה כמובן ידוע לנו מדברי הלל הזקן וכן הוא אצל הגויים לוז של מוסר הקנטיאני, הצו המוחלט, האימפרטיב הקטגורי.

בוודאי הרפורמיות ושאר נשות הכותל לא היו רוצות שאנשים יראי שמים יחדרו לבתי כנסת שלהן ויתחילו להתנהג כאוות נפש מתוך רצון להשליט את דרכם.

באשר להכרזת זכויות האדם, גם הם לא מציינים מקור, אבל ברור שפתגם זה ינק מהרוח שנשבה בעידן הנאורות, עידן ההשכלה.

לכן אנו פונים לאותן רפורמיות ושאר נשות הכותל: נא קצת יותר נאורות, קצת יותר השכלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
לא כל הגיג של הרב צריך לכתוב
י | 09-12-2018 11:39
הוא לא גדול הדור.
אבל צריך לכבד...
תשובה ל, | 23-07-2020 17:26
אבל צריך לכבד אותו. והוא מגדולי הדור
תכלס' הרב אלישיב, והרב עובדיה הורו לתת להם חל
קרית ספרי | 09-12-2018 21:52
הורו לתת להם חלק מהכתל. וחבל שהרב אבינר לא משתף את הציבור עם הידוע לו בעניין. גם אם הוא סבור אחרת.........
2
זה ''אבי נר'' בחנוכה? היום לא פורים
עם ישראל חי | 09-12-2018 12:12
ברגע ש''נשות הקוטל'' ינעצו צפרניים בכותל תרעד הארץ 400 פרסה
וכשהחרדים נועצים ? אם לא רועד אז. בטח לא ירעד
חד גדיא | 03-01-2019 23:08
הכתל שייך לכלל ישראל. ויש יותר משבט 1.
3
במדינה חופשית יש לכל אחד גישה לכל מקום
בהחלט | 09-12-2018 20:14
רק במדינות דיקטטריות כמו טורקיה ואיראן אוסרים חופש תנועה וחופש פולחן. כמו שצריך להתיר לכולם גישה חופשית להר הבית כולל תפילה, כך צריך להתיר לכולם להתפלל בכותל איך והיכן שיבחרו.
4
אני אוהב את הרב הזה!
חזק וברוך | 09-12-2018 20:22
אף פעם אי אפשר לנחש מה תהיה דעתו. בלתי צפוי לחלוטין. וכמובן איך לשכוח את המדור על במבי.
5
רשעות נגד היהדות .רפורמים וקונסרבטיבים נבלות וטרפות
אלכס | 09-12-2018 22:32
6
ל1 והמגיב שלו. 1.הוא כן גדול הדור. 2. לפני שא
קג | 10-12-2018 1:43
לפני שאתה מוציא לעז על הנפטרים-לפחות תביא ראיה ואל תוציא עליהם שם רע אחר פטירתם.שה' ירחם עליך.בתוך כל נשות הכותל.
7
כל הטיעונים שהעלה נכונים נגדו
אזרחי | 10-12-2018 16:10
כל הטיעונים שהרב אבינר העלה נכונים נגד הטיעונים שלו. ובשורה התחתונה, כל ההגות של ישיבות הקו מתנקזת לקו אחד - פראנויה. נראה שאין בעולמם ההגותי מוטיב אחר שמשתווה לפראנויה. בכל מקום ומתחת לכל אבן הם מחפשים אויבים, מסיונרים, רפורמים בוגדים, קרן חדשה ושאר הבלים. אשמח לקרוא תשובה של הרב אבינר ביחס לקו אשיות כזה...
8
לא ראוי
אבינר איננו נר | 10-12-2018 16:45
עדיף שכבודו לא יפתח את פיו.. אם כבר, ראוי שיסביר לנו לפני שהוא מטיף מוסר לעם ישראל, איך מרבית ילדיו רחוקים מקיום תורה ומצוות
9
הסערה היא רק אצל הטאואיסטים מחפשי הריב והמדון
אזרחי | 12-12-2018 11:27
אין באמת סערת נשות הכותל מידי יום מגיעות לכותל קבוצות של נוצרים ושאר עובדי אלילים ומתפללות שם את תפילותיהם ללא הפרעה. שלא לדבר על מיצג הפרארי. הסערה היא רק אצל הטאואיסטים מחפשי הריב והמדון שעסוקים כל היום בלחפש קונספירציות