אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות הראשית בעמדה חריפה לבג"צ: "הסיכום מנוגד להלכה"

הרבנות הגישה את עמדתה לבג"צ בסוגיית מתווה הכותל, יצאה נגד פרקליטות המדינה כי הנושא גובש בלעדיה ותקפה את הממשלה: "לא שמעו את עמדת הרבנות, חרף פניית הרבנים הראשיים"

הרבנות בעמדה לבג"צ: "הסיכום מנוגד להלכה"
  (צילום: שלומי כהן/ פלאש 90)

הרבנות הגישה את עמדתה לבג"צ על סוגיית מתווה הכותל ויצאה כנגד פרקליטות המדינה, בטענה כי העמדה גובשה בלעדיה: "העלמת עין מהמשמעות הדתית שבחילול הכותל". לדבריהם, התקנות לשמירה על המקומות הקדושים חלות גם על רחבת הכותל הדרומית, "שקדושתה אינו פחותה מזו הצפונית".

השרים לא שמעו את עמדת הממשלה

בטענות שהעלתה הרבנות נכתב כי התקנות ההלכתיות חלות גם ברחבה הדרומית וכי הרבנות הראשית היא הסמכות ההלכתית במקום ומכוח כך לא ניתן למנות לרחבה הדרומית ממונה שאינו כפוף לרבנות והם מתנגדים בכל תוקף לפרויקט הבינוי ברחבת הכותל הדרומית: "החלטת ועדת השרים התקבלה ללא שמיעת עמדתה של הרבנות, על אף פניית הרבנים הראשיים בבקשה להופיע בפני הוועדה וללא שמיעת שר הדתות", נמתח בביקורת על הוועדה לוועדת שרים לענייני חקיקה.

רחבת הכותל המעורבת (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90)

על המשיבים המיוצגים ע"י פרקליטות המדינה נאמר: "בעוד שבכל הנוגע לקביעה כי הכותל קדוש לכל אורכו ובאשר לתחולת התקנות על הרחבה הדרומית עמדת הרבנות זהה לעמדת המשיבים… הרי שלקביעתם לפיה בידם הסמכות להכפיף את תחולת התקנות לתנאים אותם הם קבעו, באופן הסותר את התקנות עצמן – אין הרבנות רשאית להסכים", נכתב.

עוד נכתב כי מעמדת הפרקליטות משתמע כי ישנו ניסיון לאפשר לעותרות להתפלל בניגוד לתקנות בכותל המערבי – ויהי מה: "דומה שהעמדה המובאת בהודעות הפרקליטות היא לאפשר לעותרות להתפלל "כדרכן" בכותל המערבי ויהי מה, ולצורך כך ניתן, כביכול, להעלים עין בין היתר מהמשמעות הדתית שבחילול הכותל, מהשינוי במנהג המקום ומקביעתם של הרבנים הראשיים לישראל כבעלי הסמכות ההלכתית העליונה והן מסמכותו של השר לשירותי דת במינוי ממונה על מקומות קדושים בהמלצת הרבנים הראשיים לישראל".

הסיכום מנוגד להלכה

עוד נטען כי הדיון שנערך בלשכת היועץ המשפטי לממשלה בנושא הרחבה הדרומית לא כלל את בעלי הסמכות ההלכתית, וה"סיכום" במסגרתו מנוגד להלכה ולדין". והודגש כי "הרבנות תמשיך לעמוד על משמרתה ותדאג כי גם ברחבה הדרומית של הכותל, שקדושתה אינה פחותה מזו של הרחבה הצפונית לה, יישמר מנהג המקום מזה דורי דורות, ממנו נגזרים סדרי התפילה וכללי ההתנהגות."

בהמשך הדברים הביאה הרבנות את עמדת ההלכה, לפיה "תפילה מעורבת של נשים וגברים מנוגדת לחיוב ההלכתי המוחלט בדבר הפרדה בין המינים בבתי כנסיות ובמקומות קדושים בזמן תפילה… תפילה מעורבת בסמוך לכותל אסורה מבחינה הלכתית בכל תכלית של איסור ומחללת את קדושתו, והיא מנוגדת ניגוד מוחלט לדין הנוהג מדורי דורות".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
בנושאי הלכה חייבת להיות סמכות אחת בלבד
רפי לאופרט | 29-11-2018 11:21
שבה מכירים מוסדות המדינה כייצוג המחייב לצורכי חקיקה. זו יכולה להיות הרבנות הראשית או כל רשות הלכתית אחרת המקובלת על רובו המכריע של העם היהודי. באין הסכמה בעם היהודי, תהיה זו הרשות הישראלית המאחדת את רוב אזרחי המדינה היהודיים.