בג"ץ קבע: חוקרי השב"כ שעינו לא יועמדו לדין

עתירתו של פעיל החמאס פראס טביש לפתיחת חקירה נגד חוקרי השב"כ שעינו אותו נדחתה בבג"ץ, והתקבעה העמדה שיש לאפשר אמצעים מיוחדים בחקירה בסכנה ביטחונית במקרים חריגים ביותר

בג"ץ קבע: חוקרי השב"כ שעינו לא יועמדו לדין
  חוקר שב"כ בשיחה עם עו"ד. ארכיון. צילום: Gideon Markowicz/Flas90

בד"ץ דחה היום (שני) את עתירתם של פראס טביש והוועד הציבורי נגד עינויים בישראל נגד היועמ"ש בהחלטתו שלא להורות על חקירת חוקרי השב"כ בעניינו של פראס טיבש שטען כי עונה על ידי חוקרי השב"כ.

בנוסף, הצטרפו לעותר גם הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל במטרה משנית לביטול הנחיות פנימיות המאפשרות להתייעצות של חוקרים בשירות הביטחון הכללי עם בכירים באשר להפעלת "אמצעים מיוחדים" במהלך החקירות, אשר לטענת העותרים הוא מנוגד לדין ולכן ביקשו לבטלן. ההנחיות הפנימיות הינן חלק מהנחיית היועמ"ש לגבי חקירות השב"כ והגנת הצורך אשר מניחה את התשתי לאותן הנחות פנימיות.

טביש, בן 30, נעצר בשנת 2011 בחשד לחברות ופעילות בארגון החמאס וסחר בציוד מלחמתי. בחלק ממעצרו המנהלי נחקר בשב"כ בחשד לפעילות טרור. לאחר שהכחיש את תוכן החשדות נגדו, ולאחר שסברו חוקרי השב"כ כי הוא מחזיק במידע על תכנית לפגוע בביטחון הציבור תוך סיכון חיי אדם, הוחלט להפעיל בחקירתו "אמצעי חקירה מיוחדים"

השופט אלרון דחה את טענת העותר ופסק כי הסכנה שהביאה להפעלת האמצעים המיוחדים בחקירה הייתה וודאי מוחשית, ובנוסף קיבע את מעמד המקרים החריגים בהם אפשרי להשתמש באמצעים מיוחדים וביטל את בקשת העותרים לבטל את האפשרות לכך.

השופט עמית הצטרף לפסק השופט אלרון ואמר כי: "כל מי שנשמה אנושית בו יזדעזע למשמע תיאורים ודיווחים על אודות עינויים והתעללות בחקירה. עינויים נחשבים למעשה חמור ביותר מבחינה מוסרית., והניוול והביזוי וההשפלה הכרוכים בעינויים, מהווה פגיעה בליבת כבוד האדם, ומכאן המוחלטות המוסרית והמשפטית על איסור עינויים".

"בשל התפיסה המשפטית והמוסרית השלילית כלפי עינויים, קבע בית המשפט בפסק הדין בעניין הועוד הציבורי שהפעלת לחץ פיזי על נחקרים מותרת רק במקרים חריגים ביותר…חובתם של שירותי הביטחון להמשיך ולוודא כי באותם מקרים חריגים של שימוש באמצעים מיוחדים בחקירה, יישמר כבוד האדם של הנחקרים. ההנחיות הפנימיות, כמו גם מנגנונים אחרים דוגמת המבת"ן (=מבקר תלונות נחקרים בשב"כ), נועדו בדיוק לשם כך.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
שבכ עם שיניים
אבו צברי | 26-11-2018 22:38
מזל שבגץ השאיר לעם ישראל את השבכ...
2
הבעיה מתחילה כשהמחלקה היהודית מפעילה את זה על
מאור | 27-11-2018 22:56
ואז מגלים שפיענוח רצח הוא פצצה מתקתקת ומקרה חריג מאוד. מערכת רקובה מהבסיס.
3
וחרפה
בושה | 28-11-2018 3:26
איזה שבכ ואיזה שיניים.זה תקדים הגנה להאשמות בעינויי שווא שעברו חשודי דומא ובן לואל שעד היום מוחזק בתא מעצר .רק בשביל שלא ייחשפו הזוועות שעבר אם הוא עדיין חי. ואם הוא אדם שפוי או שלם בגופו אף אחד מאיתנו לא יודע.