אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מחר יבחרו רבנים בפ"ת אלא אם כן בג"צ יורה אחרת

בית הדין הגבוה לצדק נתן היום צו על תנאי המאפשר אמנם את קיום הבחירות לרבני העיר פתח תקווה הצפויות מחר, אך עשוי לבטלן במקרה ויתגלו אי סדרים בהליך הבחירה. העתירה הוגשה בעקבות הדיל שנרקם בין ש"ס למפד"ל בו אמורים להבחר הרב מיכה הלוי והרב בנימין אטיאס.

מחר יבחרו רבנים בפ"ת אלא אם כן בג"צ יורה אחרת
  בחירות בהשגחת הבג"צ (פלאש90)

היום (ב') נידונה בבג"ץ עתירה כנגד הבחירות לרבנים ראשיים לפ"ת, שאמורות להתקיים מחר.

כפי שפרסמנו לראשונה ב'סרוגים' לפני כשלושה שבועות הגיש בעתירה תושב העיר גיא ששון, לבית המשפט הגבוה לצדק הוא דורש את ביטול הבחירות של הרבנים הראשיים בפתח תקווה, שהתקיימו לפני יותר מחודש.

בעתירה טוען ששון המשמש כגבאי באחד מבתי הכנסת בעיר, לאי סדרים בהליך המינוי, כשלטענתוהרכב האסיפה הבוחרת הותאם לעסקה שבין סיעת ש"ס לסיעת המפד"ל במועצת העירייה.

הדיל, על פי הטענה היה לבחור את הרב בנימין אטיאס, אחיו של שר השיכון אריאל אטיאס, ובתמורה לכך ימונה הרב מיכה הלוי המוסכם על נציגי המפד"ל בעיר.

בעתירה נטען כי הרכב האסיפה נבחר כך ש40 מתוך 48 החברים בה יצביעו בהתאם לעסקה.

היום החליט בג"ץ להימנע ממתן צו ביניים אך קבע צו על תנאי. משמעות הדבר היא שהבחירות מחר יערכו כסדרן, אך על המועמדים לדעת שאם יתגלו פגמים בהליך הבחירה, בג"ץ עשוי לבטל את הבחירה. בינתיים הורה בית המשפט למדינה לספק הסברים תוך 60 יום לטענותיו של ששון.

בתנועת נאמני תורה ועבודה, שעתרה לבג"ץ כנגד תקנות בחירת רבני ערים במדינה, אומרים כי "כבר התרגלנו לכך שהליכי בחירת הרבנים במדינה מלווים בדילים פוליטיים ובעתירות משפטיות אך בחירת הרבנים הראשיים שתתקיים מחר בפ"ת עולה על כל דמיון."

"ע"פ פסיקת בג"ץ, מדובר בבחירות על תנאי שאין כל וודאות שיעמדו בתוקפן, מחמת פגמים בהליך הבחירה. מקרה פ"ת מוכיח שוב כי שיטת בחירת הרבנים במדינה, מעוותת מן היסוד, ושיש לנתק את הדת מרשויות השלטון ולהעביר את הסמכות לבחירת הרבנים לידי הקהילות עצמן."

סגן נשיא מכון לנדר ניסן סלומיאנסקי שהיה זה שבחודשים האחרונים פעל למען ההסכמה על בחירת רב ציוני דתי לעיר  ברך על החלטת בג"צ, "מלכתחילה לא הייתה כל סיבה לעתור כנגד קיום הבחירות מכיוון שהכל נעשה כדת וכדין ואכן בית המשפט דחה את העתירות. כעת אנו עמלים ונעמול עד לסגירת הקלפיות לבחירת הרבנים שבהם אנו מעוניינים."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
איך שהסלוניאמסקי קופץ בכל מקום
הרב אונרייך | 20-02-2012 21:02
סגן נשיא מכון לנדר חושב שהוא צריך לגזור קופון. ומה תגיד אם בד״כ יבטל בחירות אלה ? ומה תגיד אם יתברר שלמועמד שלך אין אף בחינה לרבנות בתיק שלו ברבנות הראשית ?
2
בחירה ראויה
ארי זועם | 20-02-2012 23:21
המועמד לרב האשכנזי מוכר בזכות עצמו, ולא בזכות אחיו מנכ"ל שערי צדק. המועמד לרב הספרדי אותר ע"י צות רבנים לפני כשמונה שנים כאשר אחיו לא היה דמות ציבורית, אלא בזכות היותו תלמיד מצטיין בכולל של נרב ד"ר רצון ערוסי. כאשר סיים את מבחני ההסמכה לדינות הוצעה לו המשרה ע"י רבני העיר [בעלי כושר לרב עיר בזכות עצמם אך העדיפו אותו משום שהינו יכול לשמש ראב"ד] לאור התנגדות שהיתה למינוי רב ספרדי ע"י גורמים בעיר נדחה מינויו עד עכשיו, ומה חטאו כי יש לו אח שר , שלא נקף אצבע בנושא. המועמד שצועק על "דיל" רמס במהלך השנים רבנים קצת יותר חשובים ממנו ואיים על פרנסי העיר שיבחרו בו עד שפרנסי העיר החליטו לקבל את המלצת הרבנים על מועמדות הרב בנימין אטיאס. הרב שלמה זלמן אויערבך זצ"ל נהג לומר "בן שהוא בן ברית ובין שאינו בן ברית לעולם יהא אדם"