הצביעו: החלטת בנט- אחריות או התקפלות?

יהודה סבור שבפוליטיקה צריך נועזות, ולבנט הייתה אפשרות לשנות את המשוואה. גיא חושב שבנט הוכיח שלפני שהוא פוליטיקאי, הוא מנהיג- שהצליח גם להלך בין הטיפות וגם לנגח את נתניהו. מה אתם חושבים?

הצביעו: החלטת בנט- אחריות או התקפלות?
  יהודה לוינגר וגיא עזרא

יהודה לוינגר

רגע לפני הצהרת שר החינוך אם אנחנו בדרך למערכת הבחירות, רעשה התקשורת שאם בנט יתפטר זו תהיה טעות מרה. גם חברי הכנסת לחצו עליו מבית שלא ילך לבחירות כי אחרת זה יהיה סופו הפוליטי. האמת היא שנתניהו צדק: החלטתו של בנט הייתה פוליטית ולא עניינית. הוא מעולם לא התנהל במערכת הביטחון, עברו הצבאי לא מסתכם בדרגת אלוף ומעלה. הצלחות בהייטק ובחינוך – גדולות כמה שיהיו, והן רבות – לא משתוות לביטחון ישראל.

נתניהו אתמול, בפעם המי יודע מה, עשה לבנט בית ספר לתקשורת. אני אנווט, אני אכריע. גם לנתניהו אין עבר צבאי ניהולי, אבל הוא ידע להדגיש לבנט היטב: אני גם הייתי קצין בסיירת, אני נפצעתי ואיבדתי אח וחברים, אבל אני עם ניסיון של שנים בניהול הקבינט הביטחוני של ישראל – אל תגיד שיש לך מה להוסיף למערכת הביטחון יותר ממני. בנט גילה מנהיגות ואחריות אומרים כולם רגע אחרי ההצהרה. אבל בשביל אחריות הוא יכול להיות מנכ"ל משרד הביטחון מצויין.

בפוליטיקה צריך נועזות: מפלגה מגזרית לעולם לא תוכל לכבוש את תיק הביטחון והחוץ, וזו אולי הייתה ההזדמנות הקרובה ביותר שאי פעם הייתה כדי לעבור את החומה הבצורה. זו הבעייה של מפלגות דתיות: הפחד מהאופוזיציה. כאשר האידאולוגיה שלך נשענת על מגזריות, אם אתה לא בקואליציה אתה פשוט לא שם. מפלגות אידאולוגיות יכולות לפרוח באופוזיציה. מפלגות מגזריות מעוניינות לשנות מבפנים.

בתקופה הרגישה ביותר, כמעט רגע לפני ההתנתקות, הובילו בכירים במפד"ל להישאר בממשלה ולנסות להשפיע מבפנים, וגם אז שרון שינה פתאום את דעתו. אז לא היה להם ברירה והם התפטרו. מה היה קורה אם לשרון לא הייתה ממשלה כבר לפני ההחלטה על ההתנתקות? האם הייתה עוברת? מי יודע. במצב הביטחוני היום, בעזה בנט היה יכול לשנות את המשוואה ולהגיד לנתניהו שנגמר עידן ההתרפסות מול החמאס והולכים לבחירות על זה. אבל בנט התקפל, נשאר המנהיג האחראי הלאומי, ודחה בעוד כמה עשורים את האפשרות שמפלגת הבית היהודי תגיע לדרגי הביטחון והחוץ הגבוהים, כולל הוא עצמו.

גיא עזרא

בניגוד לכל התחזיות וההערכות, יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, הפתיע כשהודיע כי החליט לא להתפטר מממשלת נתניהו. עוד יותר הוא הפתיע כשאמר שהוא רוצה להאמין לנתניהו שאמר כי בכוונתו להוביל מדיניות בטחון חדשה ובלתי מתפשרת.

בשורה התחתונה, בנט הוכיח מנהיגות. המהלך הנוכחי- כפי שהוא אמר בנאומו- יעלה לו במחיר פוליטי כבד והאולטימטום שהציב לנתניהו בשבוע שעבר ילווה אותו לאורך כל קמפיין הבחירות, אבל לפחות הוא הבטיח שזה לא יהיה מצידו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בנט הוכיח שאמנם בפוליטיקה אין דבר כזה אחריות- תשאלו את ליברמן- אבל במנהיגות יש. ובנט הוכיח שלפני שהוא פוליטיקאי, הוא מנהיג. של מפלגה, של ציבור ושל עם שלם.

דבר נוסף שבנט הרוויח, הוא העברת הכדור למגרש של נתניהו. ראש הממשלה כבר לא יוכל להאשים איש מלבד את עצמו אם גישת הבטחון לא תשתנה. ליברמן פרש, בנט מגבה וחובת ההוכחה היא על מי שמיתג את עצמו כמר בטחון ש"חזק מול החמאס". מי שיוכל להגיד 'אמרתי לכם' הוא בנט בעצמו, שבכשרון רב הצליח להלך בין הטיפות, לנגח את נתניהו, להישאר בממשלה ולתפס כמבוגר האחראי.

כך או כך, נראה כי לפי שעה הבחירות נדחו בכמה חודשים נוספים. אך אין ספק שמערכת הבחירות נפתחה כבר בשבוע שעבר, ואם אתם שואלים אותי, בנט פתח אותה עם לא מעט נקודות חיוביות.

עם מי אתם מסכימים? הצביעו עכשיו:

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
12 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
מפרשת אלי אוחנה ועד היום - בנט לא למד כלום !
טל | 19-11-2018 12:05
מי שלא מסוגל לדבוק בהחלטה שקיבל ולעמוד מאחוריה, גם כאשר היא גורמת ללחצים או לאיומים פוליטיים שכרוכים בתשלום מחיר אישי, לעולם לא יהיה מנהיג. החלטת בזמנו לשריין את אלי אוחנה ברשימת הבית היהודי. בלי קשר לשאלה האם זה היה ראוי או לא. זה לא העניין. מה שבאמת רלוונטי, גם אז וגם עכשיו, זה דבר אחד: אם אתה מאמין במשהו - לך איתו עד הסוף! ברגע שאתה מזגזג, מתקפל, נכנע ומשקשק וכל זה בגלל מסיבת עיתונאים אחת של ביבי ושזה מה שמכתיב את כל מהלכיך, באותו רגע אתה הופך להיות בדיוק כמו ביבי וליברמן ! בדיוק כמו שהם מחרטטים, ככה גם אתה מחרטט ! מנהיג אמיתי רואה קצת מעבר להלך הרוח הרגעי בדעת הקהל או לסקרים, ויודע לקבל החלטות, או יותר נכון לדבוק בהן, גם מול ביקורת קשה ולחצים. ואתה הוכחת שאתה בדיוק הפוך ממנהיג. גם אז בפרשת אוחנה וגם עכשיו. בקיצור, שוב הוכחתם (אתה ושקד) שאין לכם מילה ושבוודאי אינכם ראויים להנהיג ולא ראויים לקולותיהם של אנשי הימין בקלפי. נקודה.
עם אלי אוחנה היתה טעות, אך כעת זו גמישות נכונ
ליאת דוידוביץ | 19-11-2018 15:54
.
2
החלטה להישאר אמיצה- מאידך, לזרוק רפש בתקשורת
אריה | 19-11-2018 12:40
ולהאשים...די מיותר.
3
הבעיה בדעה של יהודה היא פשוטה
ישראל | 19-11-2018 14:04
יהודה רואה הכל כחלק ממשחק פוליטי, תעיז תפרק תשקר תרמה תסכסך תצא לתקשורת תהיה תקיף וכו' בנט אמר היום הפוך, אני מוותר, אני לא מעוניין במשחק הזה, אני באמת מעוניין בטובתו של עם ישראל. וזה הדבר היפה. יכול להיות שהוא יפסיד מזה יכול להיות שלא, אבל הוא בעצמו אמר, זה לא אני באופן אישי זה הביטחון של העם שלי ואין קשר להתנתקות - אם פעם לא הפילו והיום לא הפילו אז זאת המשוואה היחידה? פעם לא הפילו כי הייתה ממלכתיות קיצונית ולמרות שזה היה הדבר הנכון לעשות היום לא הפילו כי הבינו שהמשחקים הפוליטיים לא חשובים
4
אני דווקא חושב שבנט עשה בי"ס לנתניהו בהעדפת
חרדי לוחם | 19-11-2018 14:47
ממלכתיות על אגו!
אכן מנהיגות במקום מניפולציות לטווח קצר
ידידיה | 20-11-2018 14:10
מסכים שהתרגיל שעשה בנט לביבי היא חשיבה מנהיגותית ביסודה. אין ספק שבקרוב יהיו אתגרים בטחוניים. אין ספק שמערכת הביטחון והקצונה הבכירה של צהל, מקרטעת ושבוייה בתפישה של אין הכרעה צבאית רק מדינית. צדקתו של בנט כבעל חשיבה יצירתית בתחום הבטחוני, רק תועצם ורק תביא לו יותר קולות כשהמציאות תמשיך להתפוצץ מול שיטתו של ביבי. ימים יגידו מי היה חכם בכל המהלך המנהיגותי הזה של בנט
5
ביבי
חן | 19-11-2018 16:02
בהצבעה בכנסת על ההתנתקות - ביבי איים באולטימטום שיצביע נגד, ובסוף כמו שפן, יחד עם לימור ליבנת,ישראל כץ ודני נווה הצביעו בעד . זה לא הזיק לביבי להיות אחכ ראש ממשלה
6
הפסקת אש בדרך למלחמה מכרעת נגד החמאס בעזה
אדם מאמין | 19-11-2018 17:48
בסד נפתלי בנט פעל בחוכמה ובצדק כאשר החליט להסיר את האולטימטום שנתן לגבי תיק הבטחון ולהשאר בממשלה. בעת הזאת על כולנו , ימניים שמאלנים ומי שבמרכז, צריכים להתגבר על האגו האישי, ולתמוך האחד בשני ולהיות מלוכדים ומאוחדים ביחד כנגד אויבינו. נפתלי בנט כנציג הבית היהודי יכול להמשיך לפעול בתוך הקבינט הבטחוני ויתרום בידע ובחכמה שלו וביצירתיות שלו להשגת ניצחון בעה על החמאס בסבב הבא שצפוי להגיע כבר בחודשים הקרובים. אני כולי תקוה שביבי ינצל את הימים שנשארו לו עד הבחירות הבאות להכריע את החמאס והפעם באופן סופי. בברכה ובהצלחה בעה לממשלת ישראל ולצהל
7
כל המהלך היה שגוי ביסודו
שרי | 19-11-2018 20:56
מזל שבנט ושקד תפסו את עצמם, ולא הפילו את הממשלה. זה לא עובר את ציבור הבוחרים שלהם, נתפס כמלחמה על כיסאות על חשבון חוסן לאומי! בעת הזאת, לכתחילה לא היה מקום לאולטימטום, ולהכרזה על מסיבת עיתונאים עם ספינים שצפויה התפטרות..כל המהלך היה שגוי ! ליברמן נתפס כחסר אחריות שמונע מאינטרס פוליטי, והם היו בצדק סופגים ביקורת קשה אלו היו נוטשים ומפילים את ממשלת הימין!
8
לתקן את מערכת המשפט שהיא דיקטטורה של בג"צ!
להשפיע | 20-11-2018 3:59
נמאס לנו מהם. שמאלנים שאין להם כוח בכנסת השתלטו בעורמה על בגצ ומערכת המשפט והפקידונים מטעמה ומושלים פה. יאללה מספיק עם הגניבת שלטון הזו! ערמומיים כמו נחשים.
9
בנט גילה אחריות , אין לדעת מה היה מאחורי הקלע
אחראית יסודית | 20-11-2018 15:35
לא ברור מה היה מאחורי הקלעים. אבל במבחן התוצאה הוא גילה אחריות . ראשית אם לא היה עושה זאת והיה נוטש אז היו זוכרים לו את זה ולא בוחרים בו יותר שנית, העובדה שהוא בחר להשאר מאדירה את תכונת האחריות אפילו אם היא רק בעיני המתבונן כרגע, ימים עתידיים יבחנו בדיוק את האחריות על פי שיתוף הפעולה . כך צריך לנהוג מנהיג, לגלות אחריות לשתף פעולה וכשר החינוך לתת דוגמא חינוכית לכל תלמידי ישראל. וטוב שכך. המניות שלך יעלו בעיני הציבור
10
אפשר לשדרג
דניאל מלכא | 21-11-2018 12:10
אם ענווה הייתה מתלווה לתהליך, ייתכן שהיה מצליח להיות שר בטחון, ובשם הענווה אפשר להמליץ על מישהו מקצוען, הגון וישר, ומקובל על רוב רובה של המערכת השלטונית והצבאית, ובראש ובראשונה על ראש הממשלה, והוא- האלוף במילואים, וראש המלל לשעבר , האלוף יעקב עמידרור. לא מאוחר