אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רוצים חינוך דתי איכותי? אל תצביעו ל"מחלקי הסוכריות"

לעיתים המועמד הדתי הוא זה שמכיר היטב את הצרכים וידע לדאוג בהוגנות, לאינטרס של כל בוחריו. לעיתים, דווקא ההכרות הזו, סמיכות המקום בבית הכנסת ואכילת הקוגל המשותף, היא זו שתגרום לו לפעול בחוסר אחריות

רוצים חינוך דתי איכותי? אל תצביעו ל"מחלקי הסוכריות"

"אני אדאג לחינוך הדתי", אמר המועמד בעיר בה ביקרתי.

ואני כמעט התפוצצתי מצחוק. אותו אדם שחילק אישורי הקמה ו"כאילו שעות" לכל דיכפין, הביא לכך שהחינוך הדתי בעירו, בנוי על הרבה מוסדות שונים – אך כולם דלי משאבים, דלי יכולת מקצועית ועם הרבה תשלומי הורים שמנסים לכסות על הבעיות שיצר, הוא או קודמיו.

מי שקרא את שמי אשר חתום על המאמר, ודאי חושב שמדובר על עוד מאבק בין מוסדות חרדיים לאומיים לבין מוסדות דתיים פתוחים. אלא שאבקש לטעון שזה רק היבט קטנטן של בעיה רחבה יותר.

לשם הדוגמא: נניח שיש ישוב ובו מספר קטן יחסית של משפחות דתיות. אלה שולחות את ילדיהן לממ"ד המקומי ועם הגעת הילדים לגיל התיכון, הן מוציאות אותם למוסדות שונים בישובים אחרים. כל הורה, בהתאם להשקפתו הדתית ולפי דרכו של הנער, בוחר את מוסד הלימודים: ישיבה עם דגש שמרני, תיכון דתי המתמקד בלימוד מדעים מאתגרים, או אולי דווקא ישיבה עם ניחוח סביבתי ומענה חברתי.

והנה קמו מספר הורים שקצו בנסיעות אל מחוץ לישוב ולחצו על נציגם במועצה, למצוא לעצמם פתרון קרוב. אותו נציג שמתפלל איתם באותו מניין, החל לקדם בניית ישיבה תיכונית בתוך הישוב. אנשי משרד החינוך שמבינים את המרחב האזורי, התנגדו, אך הוא לחץ ולחץ והציג אותם כמיושנים הרוצים רק לשמר את הקיים. לחציו הועילו, ונציגיו בפוליטיקה הארצית הביאו לנתינת סמל מוסד ולהקצאת מבנה. מספר ימים אח"כ כבר הניחו את אבן הפינה ובכל שלב בבנייה טרחו להצטלם לצד שלט מושקע וסרט גזור. "אני דואג לחינוך הדתי", התגאה הנציג בשעה שהוא מחובק עם כמה הורים שהעריכו את פועלו, אלא שמעטים שמו לב לתוצאות המהלך שהוביל:

כעת, באותו ישוב יש ישיבה תיכונית. גודלה הקטן אשר מכיל בקושי כיתה או שתיים בשכבה, הופך אותה מיד למוסד עם חסכים תקציביים. גם תשלומי ההורים הגבוהים אינם מצליחים להדביק את הכיתות הלא תקניות, את חוסר היכולת לממן מספיק מגמות והקבצות, תגבור תורני ועוד. המבנה קטן, ללא בית מדרש, ללא מעבדות, ללא אולם ספורט ואין מה לדבר על פינוקים כמו ספרייה, חדר מוסיקה ועוד.

יתרה מכך, המלחמה על כל תלמיד חייבה את מחלקת החינוך המקומית לאכוף את ההורים להרשם רק לישיבה זו. חרדים לאומים ודתיים פתוחים – כולם צריכים כעת להיכנס תחת אותה מערכת חינוכית דלה ואתם יכולים לדמיין את המריבות הפנימיות על כל שעה שממילא אין.

הנציג לכאורה דאג לחינוך הדתי והקים במו ידיו ישיבה תיכונית, אך בפועל הוא הכניס את התושבים הדתיים אל תוך קופסת שימורים קטנה ונטולת בחירה.

אם כן, איזו מפלגה אכן תדאג לחינוך הדתי? זה משתנה מאתר לאתר ותלוי במקום בו אתה גר. אבקש לטעון שאין זה תלוי באידאולוגיה ובסוג הכיפה, אלא בעיקר באחריות הציבורית של המועמד ובהבנה של החשיבות במדיניות רחבה המביטה על ההשלכות לטווח הארוך.

לעיתים המועמד הדתי הוא זה שמכיר היטב את הצרכים וידע לדאוג בהוגנות, לאינטרס של כל בוחריו. לעיתים, דווקא ההכרות הזו, סמיכות המקום בבית הכנסת ואכילת הקוגל המשותף, היא זו שתגרום לו לפעול בחוסר אחריות.

הולכים להצביע? אל תבחרו במחלקי הסוכריות.

=======

שמואל שטח הוא מנכ"ל תנועת תנועת 'נאמני תורה ועבודה'

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
טיעון ישן ועבש של דתיים לייטים שלא עומד במבחן המציאות
י | 28-10-2018 20:54
הדתיים החייטים לא סובלים מוסדות רציניים ודוחפים כל הזמן טיעונים כאילו החרדלים מפוצלים. זה לא נכון.
2
נאמני תורה ועבודה
אריה | 28-10-2018 21:33
מלבד להפריע לאנשי מעשה (מלחמה בגרעינים התורניים)ועוד מה עושה מר שטח ואירגונו
3
כל מה שהוא כותב מוביל אותו להצטרף
דני | 28-10-2018 23:39
לחבריו ליש (אין )עתיד. שלא יספר מעשיות.
4
כמה אפשר לשמוע את הקרן החדשה?
חי | 28-10-2018 23:50
מספיק עם הרעל הרפורמי
5
נאמני תורה ועבודה מקבלים מימון מ'הקרן החדשה'
שימו לב! | 29-10-2018 1:55
נאמני תורה ועבודה מקבלים מימון מ'הקרן החדשה לישראל' ולכן, אין להצביע למועמדים שלהם
6
כמעט בכל הארץ(אולי חוץ מפ"ת)דתיים הם סוג ב'
ישי | 29-10-2018 9:08
בגלל דעות כמו שלך שרצות בציונות הדתית כבר כמה שנים הדתיים הם סוג ב' כמעט בכל הארץ. הם מוזנחים ומקופחים. במוסדות החינוך הגנים התקציבים החילונים והחרדים כן גם החרדים מקבלים הרבה יותר ביחס לדתיים (ראה בירושלים רחובות ועוד). כל זאת בגלל שהציונות הדתית כאלו דואגת לכולם אבל יצרה לה בעצם ציבור וירטואלי שאין לו כלום ביד. צריך להיאבק על על בדל תקציב. הבית היהודי בניגוד למפדל הישנה ולפחות בזה הטובה, לא דואגת לעצמה כלל ולכן היא לא ממריאה. אם בפועל לא תדאג לקיומיות הפשוטה של הבוחרים שלך הם לא יצביעו לך. תלמדו מהליכוד שהם מפלגת השלטון כיון שיש להם שלטון בערים הם דואגים לבוחרים שלהם ולנציגיהם לא זורקים את הציבור שלהם לכלבים...הבית היהודי זה מפלגת פייסבוק אבל בלי שום דבר ממשי. ככה הפכנו לציבור של כאפות לא רק ביחס לימין שמאל אלא ביחס לכל דבר גם לתקציבים הפשוטים. משהו חדש מתחיל....
7
עוד פעם אתה
שימי | 29-10-2018 10:15
לא סתם החבר שלך קינלי ביש עתיד. אפילו דקל וסגל מגלי צהל היו המומים מהדעות שלו. ככה גם אתה אולי דתי אבל בתפיסה ובחשיבה אתה יש עתיד קלאסי ולא חלק מהציונות הדתית. רק עסוק בלתת ביקורת כל היום. וחשוב להזכיר שנאמני תורה ועבודה ממומנת על ידי הקרן לישראל חדשה.
8
אפס מאופס
נגעלתי | 29-10-2018 12:11
תתבולל!!!!
9
בושה לאתר שמפרסם דעות ממומנות של הקרן החדשה
אור גרמן | 29-10-2018 12:23
10
איש הקרן לישראל חדשה בטור חדש ומבולבל
שי | 29-10-2018 14:29
לפי ההיגיון העקום הנל, לא צריך בכלל להקים מוסדות חדשים, שהרי רובם ככולם מתחילים במבנה קטן עם קומץ תלמידים. גם את מדינת ישראל לא היה צריך להקים, גם היא הייתה קטנה ודלת משאבים בתחילת דרכה. מר שטח, קח את הכסף של הקרן ותשב בשקט.
11
תגובות מביישות
הרב דניאל שילה | 29-10-2018 19:23
קראתי את התגובות. אפשר להסכים עם הכותב ואפשר לחלוק עליו. אך התגובות כאן אינן לענין,והן עוסקות בגידופים ובעלבונות ואינן דרכה של תורה. המערכת מורה לא לשלוח תגובות של דיבה ולשון הרע, אך הן מתפרסמות בכל זאת