אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

למרות התנגדות הרבנות: סרבן הגט ישוחרר ממעצר

מאיר גורודצקי, סרבן הגט הקשה ביותר בישראל, ישוחרר מהכלא לאחר 17 שנות מאסר על סרבנות גט. פסיקת השחרור ניתנה למרות התנגדות הרבנות, לאחר שהאישה העגונה פנתה לבית דין פרטי שאינו מוכר- שקבע כי היא אינה מעוגנת

למרות התנגדות הרבנות: סרבן הגט ישוחרר ממעצר
  (צילום: נתי שוחט\פלאש 90)

בית הדין הרבני התיר לפרסום כי אמש ניתן פסק דין דרמטי הסוגר את תיקי התביעה נגד מאיר גורודצקי, סרבן הגט הקשה ביותר בישראל, ומפסיק את מאסרו האזרחי בגין סרבנות גט הנמשך על פני 17 שנה.

גורודצקי מעגן את אשתו קרוב לעשרים שנה, לאחר שאשתו בקשה להתגרש ממנו על רקע טענות לאלימות במשפחה. בשנת 2001 בית הדין הרבני קיבל את בקשת האישה ופסק שבעלה חייב לתת לה גט, וכאמור עד היום הוא עומד בסירובו.

לפני 17 שנה הופעלה נגד הבעל הסנקציה החמורה ביותר שמאפשר החוק – מאסר. במהלך תקופת מאסרו הוא גם הושם בבידוד, נשללו ממנו זכויות שונות ואף נשללה ממנו האפשרות לקבל אוכל כשר למהדרין – אך גם אלה לא שכנעו אותו לתת לאשתו גט. בנוסף הבעל עתר לבג"ץ בטענה שאין לאסור אותו למשך יותר מעשר שנים – אולם העתירה לא התקבלה, ומכאן פתוחה הייתה הדרך להשאירו במאסר בגין סרבנות גט עד סוף ימיו או עד שחרור האישה.

במשך שנים לוותה האישה על ידי עורכי דין שונים כעורכת הדין שרה מרקוביץ', ובשלב מסוים על ידי עורך הדין שי זילברברג ממרכז רקמן. לפני כחצי שנה האישה פנתה ל'בית דין פרטי' שהמדינה אינה מכירה בו, וזה יקבע לה כי העגונה לא הייתה נשואה מעולם לגורודצקי בעקבות פגם בנישואיהם. פסק הדין נחתם על ידי פרופ' דניאל שפרבר ושני רבנים נוספים המסרבים לחשוף את זהותם ולעמוד בגלוי מאחורי פסק הדין עליו הם חתומים. במקביל בית הדין שכנע את העגונה כי מאחר שלדבריהם היא אינה נשואה, עליה לפנות לבית הדין הרבני בדרישה לבטל את כל התביעות ולסגור את התיק נגד הבעל המעגן- ובכך לשחררו מהכלא.

בעקבות הפנייה, בית הדין הרבני זימן את הצדדים לדיון ובו הבהירו כי הם מתנגדים לסגירת התיק. בדיון הובהר לאישה ולבאות כוחה כי סגירת התיק ושחרור הבעל הינו צעד בלתי הפיך- וייתכן שהוא אף מסוכן לשלומה של האישה. עם זאת, האישה ומיצגיה עמדו בתוקף על תביעתו לסגירת התיק באופן שיביא לשחרורו מהכלא. בעקבות ההתעקשות, בית הדין הרבני פסק בלית ברירה כי תיקי הגירושין בבית הדין אכן יסגרו, ובעקבות כך ייפסק מאסרו האזרחי של האיש בגין סרבנות גט.

בפסק הדין של בית הדין נכתב כי "בנסיבות המתוארות ולאחר שמיעת טענות הצדדים בית הדין מחליט להיענות לבקשת האישה ולסגור את התיקים כמבוקש, על כל המשתמע מכך. זאת מאחר שלא ניתן לנהל הליך בתביעת הגירושין, כשהתובעת אינה מעוניינת בהמשך ההליך ומבקשת לסוגרו". עוד כתבו הדיינים, הרב אוריאל לביא, הרב דב לבנון והרב שלמה תם: "ברור לכל כי צו הגנה, חמור ככל שיהיה, אינו 'חומת ברזל' פיזית המוצבת סביב האישה. 'צו הגנה' אינו אלא צו הרתעתי גרידא, האמור להרתיע את המורחק כי במידה שימצא לנכון להפר את הגבלותיו הוא ייענש בקנס או אפילו במאסר".

עוד הוסיפו הדיינים וכתבו לגבי פסק הדין של בית הדין הפרטי: "התובעת מציינת לפסק דין שניתן לה על ידי בית דין פרטי בראשות הרב פרופ' דניאל שפרבר ועוד שניים נוספים, אשר משום מה ומסיבות השמורות עמם לא חתמו בגלוי על פסק הדין, וגם כעת אינם עומדים בגלוי אחר פסק דינם. בפסק דין זה נכתב כי נישואיה של האישה בטלים וכי היא אינה אשת איש". בית הדין מפרט את הכשלים ההלכתיים של פסק הדין ובית הדין הפרטי, ומסביר מדוע הוא אינו כשר מבחינה הלכתית.

בסופו של פסק הדין נכתב: "א. התיקים ייסגרו כמבוקש, ב. פקודת המאסר שניתנה לבעל בגין סרבנות גט תבוטל, ג. מאחר שאין ממש בפסק הדין שניתן בבית הדין הפרטי, מעמדה של האישה נותר בעינו כאישה נשואה, ומוטל על כל מי שבידו להביא את הבעל למתן גט לפעול כפי יכולתו".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר: "צר לנו שארגון בעל אג'נדה ואינטרסים זרים מנצל את מצבה העגום של עגונה המייחלת שנים לגט, ומציע לה פתרון בדיה מוטעה בו 'במטה קסמים' בית דין פרטי שאינו מוכר יכריז עליה כמי שמעולם לא הייתה נשואה. ארגון זה לא הסתפק בכך והוביל את העושה לסגירת התיק ולשחרור הסרבן הקשה ביותר במדינת ישראל, ובכך הם אף מסכנים את שלומה האישה. לצערנו הדבר עשוי חלילה לתת עידוד וחיזוק לסרבני גט אחרים במחשבה שאם יתמידו בעיקשותם בסוף ישוחררו. אנו תקווה שההליך הפלילי שננקט כנגד סרבן הגט יצלח. בתי הדין הרבניים ימשיכו ויעשו כל שניתן במסגרת ההלכה והחוק כדי להילחם לשחרורן של העגונות בישראל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ההלכה כזאת חכמה ואין לה פיתרון לאשה עגונה ...
שש | 24-10-2018 13:43
פיספסה את החייםמוהיכולת ללדת..אולי נאלצה כאשה נשואה לנהל חיים זוגיים אולי נישארה לבד .. כל העוול והנזק ולדת אין פיתרון????מעורר מחשבה...לא חיובית
פתרון לעגינות - הפקעת קידושין
זהבה פישר | 24-10-2018 14:27
יש פתרון: חוק הפקעת ממון הקידושין. אלא שלא נלחמים עליו מספיק חזק.
2
ליקוי מאורות וניוון מוסרי
משה אהרון עו"ד | 25-10-2018 4:46
. אוי להם לדיינים שתחת גלימתם נעשית זו החרפה בסד. תורת ישראל לעולם לא מתירה מצב שכזה של עגונות ומסורבות גט יותר מהליך של תקופת השנה לכל היותר. שמקל וחומר אם מצווה האיש בשנה ראשונה לשמחה [את הכלה] בתחילת הקשר , הרי בניתוק הקשר אסור לו לענותה יותר מהליכים של שנה. זאת ועוד הקבה בכבודו ובעצמו ביקש לרמז עמדתו הנחרצת לעניין זה אומנם בעקיפין בהתייחסותו לפרעה לאמור : כגרש כלה גרש יגרש אתכם . בדעת שמיים כלה מגרשים מהר שהרי אסור שהחיים ייעצרו .. להוותנו נקלענו לליקוי מאורות ולרפיסות נוראה המובילים לחילול שם שמיים נורא ואיום . אין בכלל ספק לכל בית דין סמכות מלאה להפקיע קידושין מחוללים. כי החיים האבודים של וחי בהם אי אפשר להרשותם...............