אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יאיר באומן: הכדורסלן הדתי היחיד בליגת העל בראיון לסרוגים

מכבי ראשון לציון פתחה את העונה בסערה. רגע לפני גמר גביע ווינר הערב, יאיר באומן - רק בן 19 וכבר שנה שנייה בליגת העל, לא מוותר על הכיפה: "צביקה שרף אמר לי: אני מאמין שכל יהודי שמאמין צריך לשמור"

ראיון לסרוגים: הכדורסלן הדתי היחיד בליגת העל
  יאיר באומן. באדיבות המצלם

יאיר באומן, עוד פחות מחודש בן 19, מגשים חלום של הרבה כדורסלנים צעירים: לשחק בליגת הכדורסל הבכירה בישראל, והוא עוד רגע פותח את עונתו השנייה במכבי ראשון לציון.

הכתומים עברו שינוי משמעותי בסגל השחקנים לאחר כמעט ירידה לליגה בעונה שעברה, ולמעשה באומן היחידי שנשאר משנה שעברה. יחד עם מינויו של צביקה שרף כמאמן הם הסתערו על הכדורסל הישראלי: ניצחון יוקרתי על מכבי תל אביב ברבע גמר גביע ווינר 86:77, וניצחון על הפועל ירושלים 92:81.

הסיפור של באומן בכלל מתחיל עם בייסבול, כנצר למשפחה אמריקאית שעשו עלייה לפני שנולד, וגדל במודיעין שגם שם לא חסר בסביבה אמריקאים. הספורט הגיע אליו דרך אבא שלו והוא היחידי במשפחה שהלך עם זה רחוק, שאר המשפחה: אמא, אחות (16) ואח (13) לא בדיוק חובבי ספורט מושבעים.

עד כיתה ז' הוא שיחק בייסבול בליגה במודיעין יחד עם כדורסל, ובשלב כלשהו האימונים של שני ענפי הספורט היו יותר מדי והבחירה הייתה בכדורסל. כתלמיד בישיבה התיכונית "לפיד" במודיעין הם הגיעו בכיתה ט' לגמר הליגה המחוזית. אבל כדי להגיע לרמות הגבוהות הייתה צריכה להתקבל החלטה:

"בכיתה י' כבר החלטתי לראות אם אני רוצה שזה יהיה הכיוון שלי או לפנות למשהו אחר. ישבנו עם ההורים והחלטנו להיבחן בעוד מקומות, ואם לא יקבלו אותי – נתחיל להתפקס על דברים אחרים. אולי להתחיל להתאמן לצבא. כשבאנו למכבי ראשון לציון, שרון – יו"ר הנוער שם – כבר מההתחלה הוא אמר לי שיש לי כישרון, גם זיו ארז – מנהל הספורט של הגימנסיה – שניהם אמרו שיש לי כישרון ואנחנו רוצים אותך. מאוד נתנו לי הרגשה שהם מאמינים בי".

הגימנסיה בראשון לציון זהו למעשה תיכון חילוני, ובאומן מצא את עצמו בכיתה י"א עובר לשם בעקבות החלום לכדורסל, וכבר מצא את עצמו כחלק מקבוצת הגימנסיה אצל נדב זילברשטיין בליגת התיכונים.

באומן במשחק מכבי ראשל"צ מול הפועל ירושלים. צילום מסך יוטיוב

המסע שעברת כבחור דתי, היה מסובך?

"אני אגיד לך את האמת, זה לא היה כזה קשה. אני לא הולך להתלונן לשנייה. כי זה היה מסע מדהים, באמת, כל השנתיים האחרונות היו שנים מדהימות מבחינתי. תוציא רגע את הכדורסל לרגע מהמשוואה , חוץ מזה שממש השתפרתי, מבחינת לגדול כבן אדם, לדעת מה אתה רוצה מעצמך. השנתיים האלו תרמו לי המון".

ההחלטה ללכת עד הסוף בכדורסל הייתה צריכה להגיע מהר לפני הצבא והשאלה אם להיות ספורטאי מצטיין. אבל גם לפני זה, ולמרות כל האימונים הוא לא מוותר על הלימוד ונרשם למכינה ישיבתית קדם צבאית בלוד:

"בפגישה הראשונה עם הרב אילן אלפונטה, ראש המכינה, אמרתי לו שיש לי הרבה אימונים אבל בשנתיים האחרונות הייתי במסגרת חילונית וחסר לי העניין של הדת. אני מפספס הרבה שיעורים בגלל האימונים, אבל הרב אילן אמר לי שכל יהודי שרוצה ללמוד תורה – מקובל אצלינו".

העדפת ישר לקפוץ לרמות הגבוהות בליגת העל, לא היה עדיף לשחק קודם בליגה הלאומית ולהתבלט?

"לכל אחד יש את השיקולים שלו. בקיץ אני נפגשתי עם גלעד (זיו – מנכ"ל מכבי ראשון לציון. י.ל) ועם צביקה (שרף) והם נתנו לי את ההרגשה שהם באמת מאמינים בי וביכולות שלי. הביטחון שהם נותנים זה לא מובן מאליו. עשינו פגישה איתם ועם ההורים שלי, ורמת הסבלנות שלהם אלינו הייתה מדהימה. אתה צריך להבין שאין למשפחה שלי שום קשר לעולם הכדורסל, והעובדה שהם התיישבו איתנו, והאמון, ומה שהם אמרו – החלטנו שזה הדבר הכי נכון בשבילי עכשיו".

מובטח לך דקות משחק? 

"לא, זה לא מובטח לי. צביקה אמר לי: תקשיב, יש לך כישרון. תוכיח שאתה טוב מספק להיות על המגרש – ואתה תהיה. כמו כולם. אני לא באתי במעמד שלא משנה מה אני אשחק. הוא אמר לי: תוכיח לי שאתה יכול לשחק – ואתה תשחק".

לא שכיח לראות שחקנים בליגת העל עם כיפה, ובאומן מתאים את צבעי הכיפה למדי הקבוצה כתום-לבן: "שנה שעברה, הגעתי עם כיפה שלא תואמת את מדי הקבוצה, והעירו לי שלפי חוקי פיב"א הכול חייב להיות בצבעי המדים, ומתייחסים לכיפה שלי כמו שמתייחסים לטייץ של שחקנים ומשם הגיעה הכיפה הכתומה".

השנה כבר ניצחתם את מכבי תל אביב והפועל ירושלים

"זה קשה, אבל צריך להתייחס אל כולם אותו דבר. מכבי והפועל בסופו של דבר הם בני אדם בדיוק כמונו. זה מה שצביקה אמר לנו בחדר הלבשה: הם לא אלוהים, הם בני אדם. תנו את הכול על המגרש והכל בסדר, אנחנו ננצח – אנחנו קבוצה מספיק טובה כדי לנצח. תניחו את הלב שלכם על המגרש, תעשו כל מה שאתם יכולים – אני מאמין בכם".

לשחק תחת אימונו של צביקה שונה משנה שעברה עם ברנר?

"תראה, אני מאוד צעיר. מבחינתי כל מאמן שעכשיו עומד מולי זה וואו, וזה לא משנה אם זה נדב בליגת התיכונים, או שמוליק (ברנר) בתחילת שנה שעברה או צביקה. כל מה שהם אומרים אני מנסה לקחת כמה שיותר כי כולם עברו דברים שאני רק חולם לעבור כרגע. שלושתם".

אז השנה מרגישים כבר שונה בעקבות הניצחונות של תחילת שנה?

"אני השחקן היחיד שהיה משנה שעברה. החליפו את כולם. האופי של הקבוצה שונה. שנה שעברה זה היה אופי, אפשר להגיד יותר מחוספס קצת. אבל היו חבר'ה יותר מבוגרים. השיחות בחדר הלבשה היו שונות. השנה החבר'ה יותר צעירים ויותר 'ילדים טובים'. שנה שעברה אני חייב להגיד לך, אני לא יודע איך זה היה נראה מבחוץ, אבל חדר הלבשה של שנה שעברה היה מדהים. אני הייתי יוצא עם הזרים, היינו באמת חברים והייתה קרבה. גם אם כלפי חוץ שידרו שהיו אולי מריבות, בחדר הלבשה היינו באמת חברים".

גם השנה יש מבוגרים, במיוחד הזרים, כמו סטיבנס?

"קודם כל מבחינת הזרים שלנו יש את קמרון (לונג) שהוא בן 29,  ויש לנו גם את דיוויד (וויבר) שהוא בן 31. אז הזרים שלנו יותר מבוגרים. חוץ ממרקיס (רייט) שהוא בן 23. אבל הישראלים שלנו הם חבר'ה יותר צעירים. נראה לי שהישראלי הכי מבוגר שלנו זה טיש (נמרוד טישמן) והוא בן 28. אבל כל השאר יש לך את אדם (אריאל) שהוא בן 23-24, איגור (קולשוב) שהוא בן 23, איתי (שגב) בן 23-24, עוז בן 26 משהו כזה. אני, עבו (עמית) וגיא נצר הכי צעירים".

בחדר הלבשה הכיפה לא משנה כלום?

"היא לא משנה כלום. במכבי ראשון לציון, ההנהלה, וצביקה, ושמוליק שנה שעברה – הם מדהימים. יצא לי לפספס ביוחד עכשיו בחגי תשרי כל כך הרבה אימונים שאפשר להגיד שזה לא מקובל. אבל בתחילת השבוע אני נכנס לחדר הלבשה, אני לוחץ לכולם את היד וצביקה אומר לי: כמה אימונים אתה חושב שפיספסת החודש? אני אומר לו: יותר מדי. אז הוא עונה: תקשיב, זה בסדר גמור. אני מאמין שכל יהודי שמאמין צריך לשמור. וזה מדהים. וזו המנטליות של המועדון. אז אני באמת לא יכול להתלונן.

והחבר'ה – אני חי איתם, הם רואים אותי יותר משהם רואים את המשפחות שלהם, ואנחנו כל הזמן ביחד אז זה לא משנה הכיפה או לא, בסוף יש אופי – מה שזה משנה איזה בן אדם אתה. אתה יכול להיות עם כיפה ולעשות שטויות, ואתה יכול להיות בלי כיפה ולהיות מדהים. זה רק לאן שאתה רוצה לקחת את עצמך".

באומן על השלוש עם הכיפה הלבנה. שחקן דתי בליגת העל. צילום מסך יוטיוב

בליגה הישראלית אין משחקים בשבת, אבל באירופה אם יהיה משחק – מה עושים?

"בוא נקווה שבעזרת השם אני אגיע לרמה הזאת ואז נתמודד עם ההחלטה ונראה מה עושים. קודם כל שאהיה שחקן לגיטימי בליגת העל שמקבל את את הדקות שלו. אחרי זה נראה כשתבוא הצעה מאירופה. אני לא אוריד את הכיפה בטח שלא בגלל הכדורסל".

יש דמות שמשפיעה עליך בסגנון המשחק או בשאיפה?

"קודם כל יש את אבי (בן שימול) שהוא היה שנה שעברה, ללמוד ממנו, לראות אותו, גם בתור שחקן כדורסל וגם בתור בן אדם זה השפיע. שנה שעברה כל מלה שאבי היה אומר הייתי לוקח. יש תכונות שאני גם אוהב לקחת משחקנים: מאבי זה הכול, מניצן חנוכי זה המנהיגות והרצינות שהוא מביא איתו, יש לך את איגור ואת עוז – אני יכול לשאול אותם את השאלות הכי קטנות והם יענו לי ברצינות. יש לך גם את השחקנים שהם הגיעו אל המקומות שאתה רוצה להגיע אליהם, יוגב אוחיון שהיה רכז לגיטימי פותח בשנה של האליפות מכבי".

אז בישראל 2018 יש סיכוי לעוד שחקנים דתיים אחריך?

"אני באמת מאמין שזה לא עניין של דת. כי בוא נדבר לא על אירופה, אלא מדינת ישראל, אנשים שגם לא דתיים רוצים לראות שחקנים דתיים. בעזרת השם עוד שנתיים פתאום אולי יבואו עוד 2-3 דתיים שיגידו שאם הוא עשה את זה אז למה שאני לא אעשה את זה, ואז גם הם יבואו. כמו שמכבי ראשל"צ מסתדרים איתי, גם בשבתות, והם מכבדים אותי, אני רוצה להאמין שכל אגודה בארץ, והרי בסוף אנחנו מדינת יהודים, יתנהלו כמו מכבי ראשון ואני מקווה שעוד דתיים יבואו וישחקו, ואז לראות שחקן דתי לא יהיה כזה מיוחד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
צביקה התכוון לשמור בהגנה בכדורסל
יואל וייס | 04-10-2018 19:30
הוא דורש מכולם לשמור. גם מהזרים.
2
באומניזם
באומניסט | 04-10-2018 21:43
כל הכבוד יאיר החבר'ה ממודיעין מפרגנים ומקווים שתגיע רחוק
3
ישר כוח
רחמים | 05-10-2018 10:48
נראה לי אני מתחיל לעודד את ראשון בגללו.
4
יאיר באומן
ורד | 06-10-2018 22:55
מקסיםםםםם