אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בד"צ אורות: התשובה הסרוגה למערכת הכשרות החרדית

אל מותגי הכשרות החרדיים אמור להצטרף בשבועות הקרובים, בד"צ אורות. העומד בראשו, הרב שמואל אליהו, הסביר בתוכנית הבוקר של רדיו גלי ישראל, כי הגוף החדש יספק רמת כשרות גבוהה במחירים זולים משמעותית בלי צורך לממן גופים חרדיים ואנטי ציוניים כמו בד"צ העדה החרדית.

בד"צ אורות: התשובה הסרוגה למערכת הכשרות החרדית
  לא לממן בד"צים חרדים. אורות אליהו

האזינו לדיווח ביומן הבוקר של רדיו גלי ישראל:

[podcast]http://www.srugim.co.il/wp-content/uploads/2012/01/KASHRUT.mp3[/podcast]

בד"צ מהדרין, בד"צ בית יוסף ובד"צ העד החרדית הם רק חלק ממותגי הכשרות הקיימים בשוק.

אל הזירה אמורה להצטרף הגרסה הסרוגה אשר אמורה ללכד תחתיה את ציבור הקונים של הציונות הדתית. בד"צ אורות כשרות באמונה שלמה, זה הסלוגן שפורסם בסוף השבוע האחרון בעיתונות הדתית כשמאחוריו עומדים הרב עזרא שיינברג והרב שמואל אליהו.

רונן גימני, מנכ"ל מערך הכשרות החדש  מתאר את הסיבות להקמתו: "אנחנו צריכים להפסיק לרעות בשדות זרים, מגיע לנו כשרות הולמת. גם לנו יש גדולי דור בנושא כשרות".

בשלב ראשון, בתוך מספר שבועות תופיע החותמת על כשרות לעופות ובהמשך היא תתרחב לכל שוק הבשר.

מעבר להשקפה השונה שעומדת מאחורי ההכשר, מבטיחים יוזמיו גם  רף מחירים נמוך מזה  הנהוג בכשרויות מהדרין.

הרבנות הראשית מתנגדת

במערך הכשרות החדש אומרים כי דווקא הרבנות הראשית היא שמתנכלת אליהם. "לא רק שהיא לא מקדמת אלא היא גם מפריעה למערך החדש".

גימני מסר עוד ששאר הבד"צים מנסים להערים את כל הקשיים כדי שהם לא יצאו לשוק. "ברוך ה' הקב"ה פותח לנו, וכוחות השוק והציבור הדתי שיתמוך בנו נתגבר על הכל".

השאיפה של היוזמים היא להתרחב מעבר לשוק הבשר ולהגיע לכל מוצרי המדף.

כשרות מהודרת במחירים שפויים

בשיחה עם קווה שפרן בתוכנית הבוקר של רדיו גלי ישראל, אמר רבה של צפת, הרב שמואל אליהו, העומד בראש מערך הכשרות כי יש צורך בכשרות מהודרת למי ש"שמחפש הידור ומחפש בטחון".

"כיום הרבנות הראשית מסתפקת בחלק מהמקרים ברמה הבסיסית,  מי שרוצה איכות גם בכשרות צריך את המערך החדש".

על השאלה האם לא מדובר בהתפלגות מסוימת, כשבמקום להתאחד סביב מערך כשרות אחד, קמים עוד ועוד בד"צים למיניהם ענה הרב: "המציאות היא שהיום חלק מהציבור הדתי משתמש בהכשרים מהודרים המשוייכים לחצרות חסידיות או חרדיות. זו עובדה."

"השאלה היא האם הציבור הציוני דתי צריך לפרנס את בד"צ העדה החרדית או את בד"צ בעלז, או שהוא יכול לעשות לעצמו. אנשים דורשים כשרויות מהדרין, כי הם חיים בסטנדרט הלכתי גבוה והם רוצים  לחיות בלב שקט".

"המטרה שלנו היא שתהיה גם כשרות מהדרין במחיר שווה לכל נפש. אין הגיון שמחיר של בשר עולה פי שלושה בכשרות מהדרין מאשר בכשרות רגילה, גם אם תיקח עוד שני משגיחים עדיין זה לא מוצדק".

על פי הרב אליהו השיקול הוא לא כלכלי, אלא מטרתו לספק תוצרת מהודרת במחיר זול משמעותית, מבלי צורך בלפרנס את המנגון של הבד"צים.

עוד הוסיף הרב כי הקמת הבד"צ היא כחלק מצוואתו של אביו הרב מרדכי אליהו זצ"ל שקרא להקמת מערך כשרות מהודר שיספק בשר במחירים לא גבוהים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
מחליף פרה בחמור
| 30-01-2012 12:24
במקום לממן חרדים ממנים חרד"לים. מי צריך את זה????
2
השאלה הכעשווית היא
שריקי | 30-01-2012 14:29
מי הראשון שיתן תעודת כשרות למהדרין לקרל ברג ומזרע
3
מה היה אומר הראשל"ץ מרדכי אליהו זצ"ל
שיודע לשאול | 30-01-2012 15:57
אילו בימי כהונתו כרב הראשי לישראל היה קם בד"ץ שכזה? האם לא היה מפנה את המקימים לחז"ל הרואים בכך ירידה לאומנות חברו, ומשווים מעשה זה ללא פחות מאשר לניאוף: "ואת אשת רעהו לא טמא - שלא ירד לאומנות חבירו" (בבלי סנהדרין פא.).
4
ישר כח לרב שמואל אליהו
דוד | 30-01-2012 16:09
5
למגיב 3
רפאל | 30-01-2012 20:27
האם לזכות את עם ישראל בכשרות מהדרין ולחסוך להם כסף זה יורד לאומנות חבירו? לדעתי אין כאן "אומנות", יש כאן זיכוי עם ישראל וזה ברוך
6
הם אותו דבר!
דורון | 31-01-2012 11:15
כמו שאין לי ולהרבה דתיים אחרים שום עניין לפרנס את העדה החרדית או את חסידות בעלז, כך אין לנו שום עניין לפרנס את משפחת אליהו. הצעד הזה מיועד בראש ובראשונה להפוך את הרב מרדכי אליהו זצ"ל למין של אדמו"ר ואת פסיקותיו והשקפתיו למחייבות (כמו צעדים אחרים שגובלים בע"ז כמו הדפסת הספר בכותרת "אביהם של ישראל"), וכן להפוך את הרב שמואל אליהו בנו ליורש הכתר ולמין אדמו"ר בעצמו. בציונות הדתית אין צורך לאדמו"רים וגם לא להחמרות מוזרות בכשרות (ועיינו ערך "ירקות מהדרין" ומה קרה בתחום הזה בדור האחרון). אין כאן שום הידור. מדובר כאן רק על מהלך חרדי לכל דבר.
7
מה הקשר בין סריגוּת לכשרות?
קרן בן יבנה | 31-01-2012 22:18
למה הבדץ הזה נקרא בדץ סרוג? אין לו שום מאפיינים מהותיים של סריגוּת, אלא רק אנשי המנגנון שלו הם סרוגים. ואני לא שמעתי על כך שאנשים סרוגים מקפידים לקנות דווקא בחנויות בהם מועסקים אנשים סרוגים, ומה השתנה כאן? זהו סתם גוף כשרות חדש, כפי שהבהירו כמה מהמגיבים הקודמים. השימוש במותג ''אורות'' הוא תכסיס שיווקי ערמומי, וחלול. וחוץ מזה, תראו לי סרוג אחד שנפגע בצורה כלשהי מכך שהבדץ החרדי מצליח. למה יש כאן ניסיון להפסיק את ''מימון מנגנוני הבדצים'', ולא במקום זה מקימים חברת תקשורת בכדי להפסיק את המימון של מנגנוני קרטל הסלולר?
8
חזק וברוך כל הכבוד
משה חרדי מביתר עלית | 30-10-2014 18:54
בלי נדר אני צרכן קבוע