אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: הרב יצחק שילת פורץ בבכי מול מקום המקדש

תלמידי ישיבת מעלה אדומים עלו הבוקר להר הבית. ראש הישיבה הרב יצחק שילת, קרא את הפסוק על חורבן בית המקדש ופרץ בבכי. העולים מדווחים על רוגע ושלווה במקום עם הרחקת הוואקף

צפו: הרב יצחק שילת פורץ בבכי מול מקום המקדש
  צילום: חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש

נמשכת העלייה הגדולה במספר היהודים הפוקדים את הר הבית כהלכה. לפי דיווחי ארגון "ייראה" בשבוע האחרון נרשם זינוק חריג של עלייה של 74%, כתוצאה מפתיחת ההר ליהודים בערב ראש השנה, וביומו הראשון, בעוד אלה היו סגורים ליהודים בשנה שעברה.

ישיבות רבות עולות להר הבית בימים הללו עם רבני וראשי הישיבות. תלמידי ישיבת מעלה אדומים שחידשה את מסורת העליה להר הבית בעשרת ימי תשובה, לאחר הפסקה בת כמה שנים בשל התפרעויות המוראביטון והוואקף, אלו אל ההר בראשותו של ראש הישיבה הרב יצחק שילת.

הרב שילת אמר בהר הבית כי "כאן אנחנו יכולים לקבל קצת השראה לקראת יום הכיפורים. זה המקום הקרוב ביותר לקודש הקדשים. זאת נקודת הלב הפנימית של הקדושה".

הרב שילת פורץ בבכי בהר הבית (חיים קרויזר מטה ארגוני המקדש)

בינתיים אנחנו עושים הכל בלב

הרב שילת פרץ בבכי כאשר אמר את הפסוק שתיקנו חכמים לומר בהר הבית נוכח החורבן במקום. בית קדשנו ותפארתנו אשר היללוך אבותינו היה למאכולת אש וכל מחמדינו היה לחרבה".

"כאן הכהן הגדול היה עומד ואומר "אנא השם כפר נא", אז נעמוד ונסתכל בדממה" אמר הרב לאחר שקרא לתלמידים לא להשתחוות, לא להתווכח ולא לעשות בהר הבית "שום דבר שאוסרים לעשות פה". בינתיים אנחנו עושים הכל בלב, והקב"ה שומע מהלב כמו מהפה, אמר הרב.

"בעזרת השם יגיע היום שיהיו כאן גם דיבורים וגם מעשים". הוסיף הרב שילת. "אנחנו מתקדמים כאן כל הזמן" הפטיר הרב בחיוך אל עבר השוטרים שביקשו ממנו להתקדם, כדי לאפשר כניסת יהודים נוספים שהמתינו לעלייתם להר הבית. "פעם השוטרים היו דוחקים בנו כאן", סיפר הרב ושיבח את שינוי היחס המשטרתי אל היהודים בהר הבית.

צילום: חיים קרויזר, מטה ארגוני המקדש

בלי אנשי וואקף

תלמידי הישיבה דיווחו כי בעלייתם הנוכחית לא נצפו סביבם אנשי הוואקף שהיו מטרידים את קבוצות היהודים במעקב צמוד ובילוש אחר תזוזותיהם. מוקדם יותר דיווחנו בסרוגים כי כי הוואקף חדל ללוות את היהודים, נוכח סירוב המשטרה למלא את דרישותיהם, ולאחר שהיא לא מאפשרת להם להיצמד אל היהודים בהר הבית.

בתגובת המשטרה להאשמות הוואקף נאמר כי "פעילות המשטרה מתבצעת מזה שנים רבות במקצועיות, וללא קשר לתחושותיהם של אנשי הווקף המוצבים במקום".

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן צייץ בטוויטר, כי מעולם לא היה תפקידם של אנשי הוואקף ללוות ולא לוודא שום דבר! משטרת ישראל היא הריבון בשטח הר הבית והיא זו שמוסמכת לוודא מול המבקרים את בהר את קיום סדרי הביקור".

במטה ארגוני המקדש בירכו על התגובה הנחרצת של השר ארדן, ועל השינוי החיובי שעובר על הר הבית בתקופת כהונתו בתפקיד השר לבטחון הפנים. הר הבית הפך למקום בטוח ושלוו שמזניק את מספר היהודים העולים לפקוד את המקום הקדוש, ומספרם הגיע בשנה החולפת לשלושים אלף יהודים שעלו להר הבית כהלכה במסלולים ההלכתיים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אני מבין שאחרי גיל 60 אין חשש כרת
יהודי | 16-09-2018 13:55
אבל מה עם הנתלמידים?
הגר"י שילת חצה את גיל 70. וכן
יהודה | 16-09-2018 16:24
הוא יודע קצת יותר ממך, וגם מהרבה תח אחרים. איש אמת שתורתו אמת, ולא נושא פנים במיצוי ההלכה כאשר הוסקה. טיעונים דמגוגיים תוכל לשלוח לארגון הורא מקדש. כאן מכבדים את כל גדולי ישראל, אך לא בציות עיור, אלא צמודים להלכה ולמסורת, גם אם מגיעים למסקנה הפוכה, כיון שכלל גדול הוא בידינו האמת חביבה מן הכל. כאן חושבים עם הראש.. תודה רבה.
ליהודי היקר שתגיע לקרסוליו תדבר
תלמיד הרב שילת | 16-09-2018 16:22
מי שמכיר את שילת יודע כמה אכפת לו מכל יהודי ומכל מקום בארץ וודאי במקום המקדש. הרב שילת לא לוקח תלמידים לטייל בהר . הוא הולך עם התלמידים במקום שלכל השיטות אין בעיה . ובסוגריים נאמר שהרב צבי יהודה דחף אותו לחדש עליה להר הבית במקום שמותר.
יש לך קצת פער
אלון | 16-09-2018 15:57
אז אני אומר לך שמי שאוכל חמץ בחודש ניסן חייב כרת. זה בדיוק על אותו משקל.
2
אנחנו נהיה בסדר. תודה ששאלת
תלמיד | 16-09-2018 14:59
.
3
מבכיינים לא תהיה לנו תקומה
יפה יוסף | 16-09-2018 15:50
מה אתה בוכה ומיילל? למי זה עוזר ומה זה מועיל?
"כל המתאבל על ירושלים..."
יהודי | 20-09-2018 15:16
פשוט שצריך גם לבכות... וכמובן גם לבנות!
טפשות לשמה
סאם | 16-09-2018 16:33
ומהלגיב בלעז ובלעג יותר טוב? אשרי האיש ותלמידיו..
4
הזהרו בלשונכם
יהודי | 16-09-2018 16:29
ד' ישמור, עשרת ימי תשובה. איך אין לכם בושה לדבר ככה על ראש ישיבה? אפשר לחלוק אם לא מסכימים אבל יש דרך. מי אתם שתדברו עליו ככה? טיפה ענווה וכבוד תלמידי חכמים. ברור לי שאם מישהו היה מעז להגיד משהו כזה על רב מה"מחנה" שלכם תוך שנייה ההייתם מתקוממים (ובצדק), אז למה כשזה תלמיד חכם שלא חושב בדעות שלכם אפשר לבזות אותו? איך תכנסו ככה ליום כיפור?? כואב לי לראות יהודיים שמשתמשים בלשון כזו לרב (במיוחד בימים אלו). אני רק אצטט למי ששכח: "והוי מתחמם כנגד אורם של חכמים, והוי זהיר בגחלתם שלא תכוה, שנשיכתן נשיכת שועל ועקיצתן עקיצת עקרב, ולחישתן לחישת שרף, וכל דבריהם כגחלי אש" (אבות ב י)
5
אסור לעלות!
בנימין יהודה שקריה | 17-09-2018 2:32
אסור לעלות כלל!! כל גדולי ישראל אסרו זאת! גם מרן הרב קוק זצל. אל לנו להמרות את פיהם! אפילו אם באמת מותר ויודעים בוודאות את הגבולות המותרים עדיין הדבר אסור משום שעוברים על דברי גדולי עם ישראל. זהו איסור דאורייתא! כולנו מצפים ומתפללים לבניין אריאל ולגאולה השלמה ועלינו לפעול לקרבה ולא ההפך חס ושלום.