אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אתם בחרתם: אלו האנשים שעשו את שנת תשע"ח

הגיע הרגע לחשוף את אנשי השנה לשנת תשע"ח. וזו הנבחרת שאתם בחרתם. הפתעה אחת נרשמה בגזרת איש התקשורת של המגזר. ומה היה האירוע של תשע"ח? כתבי סרוגים בסיכום חגיגי

אתם בחרתם: אלו האנשים שעשו את שנת תשע"ח
  אנשי השנה של סרוגים

ראש השנה בסרוגים. לאחר שהצבעתם ושיתפתם את סקר השנה של סרוגים, הגיע סוף סוף הרגע לחשוף מי האנשים שעשו לכם את שנת תשע"ח. מתוך עשרות מעומדים ראויים וטובים, נבחרו ברוב קולות רשימה של אנשים שעשו לא מעט בשנה האחרונה. (נבחרי השנה בתרבות ובמוזיקה יפורסמו בנפרד)

כתבי סרוגים סיכמו את הבחירות שלכם והתוצאות לפניכם:

איש השנה בפוליטיקה – בנימין נתניהו

האיש החזק במדינת ישראל, ואחרי השנה הנוכחית גם בעולם כשהכוונה היא לחשיפת הפצצת הכור בסוריה, ביטול הסכם הגרעין עם איראן, העברת שגרירות ארה"ב לירושלים ושלילת המושג 'בידוד מדיני' אחרי עשרות מסעות פגישות עם ראשי מדינות בעולם, נתניהו מצליח לעשות היסטוריה פעם אחר פעם.

בשעה שגם היריבים הוותיקים שלו כמו יאיר לפיד וציפי לבני עמדו השנה משתוממים מול ההצלחות הכבירות, נדמה שלא רחוק היום לניצחון מוחץ לאיש והכוח שהצהיר על הגעה ל– 40 מנדטים למפלגת השלטון.

בגזרת החקירות איתן מתמודד נתניהו בשנתייים האחרונות ביתר שאת, הייתה השנה עלולה להיות מכרעת אולם העבודה על התיקים מתארכת, בעוד בתשע"ט הכל יכול להשתנות בהתאם להחלטתו על הבחירות שיכולה להיות שרירותית. בסופה צפויות בחירות לכנסת העשרים ואחת, אולם הכל תלוי בעבודת הפרקליטות ובמשברים שיצליח נתניהו לנהל מול שותפיו הקואליציוניים סביב המסתננים, פסקת ההתגברות וחוק הגיוס שאיימו בשנה האחרונה לא פעם על תפקודו.

כמי שמוביל את מדינת ישראל המורכבת והרגישה כבר למעלה מ– 12 שנה בהצלחה – בנימין נתניהו הוא איש השנה לשנת תשע"ח של גולשי סרוגים.

איש השנה בפולטיקה במגזר- איילת שקד 

בשנה הרביעית של הקדנציה, המהפכות של שקד כבר כאן כדי להישאר. שנה בה מינתה עוד שני שופטים, המלחמה באקטיביזם השיפוטי, העברת סמכויות הנוגעות ליהודה ושמרון מבג"ץ לבית משפט מינהלי ופסקי דין תקדימים בהתיישבות הראו את את העשייה של שקד ב- 3 שנים הללו יותר מהליכוד ב30 שנה. מה שמוכיח את הטענה כי מפלגות קטנות (יחסית) עם תיקים גדולים משפיעים יותר ממפלגות גדולות עם תיקים קטנים.

בעוד ההצלחה הציבורית פרצה כל פינה אפשרית, במגזר העניינים התחממו שלא לטובתה. הסקרים הציגו כי היא עוברת את יו"ר הבית היהודי בראשות המפלגה בנוסף לתדרוכים מפי חלק מחברי הכנסת בליכוד שקראו לשניים לחזור למפלגה הוותיקה, סיטואציה שיצרה אי נעימות ציבורית מול השותפים בסיעה.

אבל שקד מאושרת בבית היהודי, יש לה פידבקים חיוביים מכל הכיוונים והיא יודעת לאזן בין הדתיות לחילוניות. הרבנים שמצפים ממנה לשמור על האינטרסים של המגזר, יחד עם הרצון למשוך את הקהל המסורתי והחילוני למצוא במפלגה שמכוונת לפתיחת שורות- הביאו אותה השנה לבסס את מעמדה מול שני הקטבים כגורם מאזן וחשוב.

כמי שאחראית על מהפכות במערכת המשפט ולשמירת האינטרסים של ציבור המתיישבים ביהודה שומרון- איילת שקד היא אשת השנה לשנת תשע"ח של גולשי סרוגים.

אשת השנה- מרים פרץ

מרים פרץ נואמת בטקס חלוקת פרסי ישראל (באדיבות כאן 11)

את האמת, שתשע"ח לא הייתה השנה בה עם ישראל גילה את 'אם הבנים' מרים פרץ. בניה אוריאל ואלירז הי"ד נפלו בפעילות מבצעית בלבנון ובגבול עזה לפני מספר שנים, והיא עצמה הפכה לדמות של מופת בחברה הישראלית, לא רק בגלל ההקרבה אלא גם בזכות האופי המדהים שלקח את הכאב וניסה לתעל אותו לכיוונים חיוביים.

שנת תשע"ח עבור מרים פרץ, הייתה השנה בה מדינת ישראל גמלה לא במשהו קטן, כשהעניקה לה את פרס ישראל למפעל חיים. פרץ ריגשה מאות אלפים, גם בצורה בה הגיבה על ההודעה של שר החינוך נפתלי בנט על הזכייה – כשאמרה שזה לא מגיע לה. וגם בנאום מלא האמונה והתקווה שנשאה בטקס חלוקת הפרסים במוצאי יום העצמאות.

כמי שזכתה בפרס מפעל חיים בשנת השבעים למדינה – מרים פרץ היא אשת השנה לשנת תשע"ח של גולשי סרוגים.

(צילום: יונתן סינדל\פלאש 90)

איש השנה – דייויד פרידמן

אם היו מספרים לכם לפני שלוש שנים, שארה"ב מתכוונת סוף סוף להעביר את השגרירות שלה לירושלים, הייתם מגחכים. אבל זה קרה (ראו למטה באירוע השנה). מי שהוביל את המהלך הוא יהודי חם בשם דייויד פרידמן.

כבר היו פה שגרירי ארה"ב יהודים, אבל בדרך כלל הם שירתו את האינטרס האמריקני גם כשהוא היה מנוגד לאינטרס הישראלי. אבל דיוויד פרידמן, יהודי שומר מצוות, עם לב יהודי חם, רואה באינטרס הישראלי גם את האינטרס האמריקני.

הרבה זמן לא היה ממשל ידידותי כל כך כלפי ישראל, כשלפעמים הוא אפילו מקדים את נתניהו ברעיונות להורדת הפלסטינים מהעץ עליו טיפסו.

כמי  שאחד מהאחראיים העיקריים למהלכים האלה הוא דייויד פרידמן – גולשי סרוגים ראו בו כאיש השנה שלהם ובחרו אותו לאיש השנה של תשע"ח.

(צילום: יונתן סינדל\פלאש 90)

איש השנה בתקשורת – אוריה אלקיים

רעידת אדמה בתקשורת! גם אנחנו הופתענו מהמהפך. לאחר שנים בהן זכתה בקביעות העיתונאית (ומרצת פרשת השבוע) סיוון רהב-מאיר, השנה חל מהפך, כשגולשי סרוגים בחרו (בפער קטן), בכתב הדתות של תאגיד השידור הציבורי כאן (שמונה השנה לכתב הפנים והרווחה), לאיש השנה בתקשורת, כשהוא גובר בדרך על מועמדים כמעט בטוחים לזכייה כמו עמית סגל (חדשות 2) וקלמן ליבסקינד (כאן רשת ב') שהגיע שלישי.

אלקיים מלווה כבר תקופה ארוכה, מאז ימיו בגלי צה"ל את עדת יוצאי אתיופיה והשנה חשף את אחד הסיפורים החשובים והמקוממים, כשבד"צ העדה החרדית דרש להרחיק יהודים יוצאי אתיופיה שומרי מצוות מפס היצור של יינות ברקן. החשיפה שלו יצרה סערה ענקית עם מבול תגובות וסיפורי המשך, ופתחה דיון ציבורי בכל מה שקשור לחומרות בד"צ העדה החרדית ולאפלייה שעדיין קיימת נגד האתיופים.

בתקווה שעד השנה הבאה לא נצטרך לחשיפות כאלה של גזענות ואפלייה – איש השנה בתקשורת של גולשי סרוגים לשנת תשע"ח הוא אוריה אלקיים.

(צילום: יחצ)

אירוע השנה- העברת שגרירות ארה"ב לירושלים

אין ספק ששנת תשע"ח עמדה בסימן של ירושלים. ב-6 בדצמבר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הצהיר כי ארה"ב מכירה באופן רשמי בירושלים כעיר הבירה של ישראל- ובכך שיגר לעולם מסר ברור: ארה"ב עומדת לצד ישראל. אך הרגע הגדול באמת הגיע ב-14 במאי, כאשר שגרירות ארה"ב בישראל עברה מתל אביב לעיר הבירה. האירוע הוכיח שארה"ב מעלה את ירושלים על ראש שמחתנו, וכעת נבחר על ידי גולשי סרוגים לאירוע השנה לשנת תשע"ח.

טקס הפתיחה המרגש, שהובל על ידי שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, הדגיש את החשיבות הרבה של הרגע ההיסטורי. טראמפ עצמו אמנם לא הגיע לטקס, אך שלח ברכה מוקלטת שהוקרנה. "היום ירושלים היא ביתה של ממשלת ישראל, של בית המשפט העליון, הכנסת וראש הממשלה.

ראש הממשלה נתניהו ושגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן בטקס פתיחת השגרירות (צילום: יונתן זינדל\פלאש 90)

לישראל יש את הזכות לקבוע את בירתה בעצמה- אך בשנים רבות לא הכרנו במציאות הברורה שירושלים היא בירת ישראל", ציין טראמפ. "היום אנחנו מכירים זאת, ופותחים את השגרירות שלנו בעיר הקודש בירושלים באיחור של שנים רבות. אנחנו מאחלים לשגריר הצלחה".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא המעיט בחשיבות האירוע. "זכרו את הרגע הזה. זהו היסטוריה" אמר בטקס. "עבור עמינו, העיר הזו מעוררת זיכרונות של הרגעים החשובים ביותר בהיסטוריה. כאן אברהם אבינו נבחר להיות אבי האומה. כאן שלמה המלך בנה את בית המקדש, וכאן המכבים החזירו את הריבונות לישראל. כאן נאמרו אחרי 200 שנה 3 מילים: הר הבית בידינו. המילים הללו הביאו מסר ברור: אנחנו כאן להישאר".

אירוע השנה בטכנולוגיה- האקזיט של סודה סטרים

האקזיט הענק של סודה סטרים, שנרכשה השנה על ידי חברת "פפסיקו" העולמית, היא האחרונה ברשימה ארוכה ומכובדת של אקזיטים ישראליים שנמכרו לחברות בחו"ל תמורת מיליוני- ולפעמים אפילו מיליארדי- דולרים, שכוללת גם נציגים מכובדים כמו ווייז וחברת NDS. אמנם 3.2 מיליארד הדולר שעובדי סודה סטרים יקבלו אינם משתווים ל-15 מיליארד הדולר של מובילאיי, אך עדיין מדובר באחד האקזיטים הגדולים ביותר שנרשמו בשנים האחרונות. לשם השוואה, ווייז נמכר לגוגל תמורת 1.3 מיליארד דולר- פחות מחצי מהסכום שעבורו סודהסטרים נמכרה.

החברה, שהחלה את דרכה בשנת 1998, הצליחה לשרוד את הכל- סכסוכים עם חברת האם הבריטית (שבסופו של דבר נרכשה על ידי החברה הישראלית), שינויים ניהוליים, ואפילו חרם עולמי בעקבות הקמת מפעל ביו"ש שהגיע לעד לכוכבים הגדולים ביותר בארה"ב. למרות כל הקשיים, היא עדיין הצליחה לרשום ניצחון על ה-BDS ולהמשיך ברווחיות.

למרות האקזיט המכובד, החברה לא תלך בדרכם של האקזיטים האחרים ותעבור לחו"ל: מפעלי החברה בישראל ימשיכו לפעול, כשהחברה התחייבה לא רק להשאיר את כל העובדים (ולהעניק להם שי גדול לחג הקרוב)- אלא גם להגדיל את כמות העובדים בארץ. כפי שמנכ"ל החברה דניאל בירנבוים אמר, "זהו לא אקזיט. אף אחד לא מעביר אותנו מכאן, אנחנו נשארים כאן ברהט בנגב".

מכל הסיבות הללו, האקזיט של סודהסטרים הוא אירוע השנה בטכנולוגיה של גולשי סרוגים.

(צילום: פלאש 90)

אירוע השנה בספורט – נבחרת העתודה אלופת אירופה

מעולם לא קרה שנבחרת ישראלית במשחק קבוצתי זכתה באליפות אירופה, עד שהגיעה שנת תשע"ח. בשנה שעברה הבחורים בכחול לבן, הגיעו לבאר אבל לא הצליחו לשתות כשהפסידו בגמר לנבחרת יוון.

השנה, הנבחרת בהובלת יובל זוסמן עשתה את הצעד הנוסף, ולמרות הפסד מרגיז בשנייה האחרונה לנבחרת גרמניה במחזור הראשון, היא התעשתה ודהרה קדימה עד הגמר, כשהיא מנצחת כל משחק בהפרש דו ספרתי. גם בגמר מול קרואטיה – מדינה שנחשבת למעצמת כדורסל, הבחורים לא התבלבלו והמשיכו את היכולת האישית והקבוצתית והביאו בפעם הראשונה בהיסטוריה תואר אלופי אירופה לישראל.

דור העתיד של הכדורסל, מראה שנה שנייה שיש לו כישרון, יש לו תשוקה, וגם יש לו את היכולת להתעלות במשחקים החשובים, מה שנותן סיבות לאופטימיות עבור העתיד של הכדורסל בישראל. זכיית נבחרת העתודה בכדורסל היא האירוע אותו בחרו גולשי סרוגים כאירוע השנה בספורט.

צילום: Roy Alima/Flash90

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
ומי נבחר לאנשים המושמצים השנה? הבג'צ כמובן!!!
עם ישראל חי | 06-09-2018 20:09
הבג''ץ הכי מושמץ אנשי רשע ושחץ אחר השמאל הוא רץ
2
סרוגים...אין משהו בולט בעולם התורה השנה?
סרוג למדי | 06-09-2018 20:28
אני משוכנע שאם היה חשוב היינו מוצאים.... מוגש כחומר למחשבה
3
מה עם ספר השנה? רב השנה? ישיבת השנה?
יהודי | 07-09-2018 8:59
זה אתר דתי?
בוחרים כאלו שעשו משהו ממשי
לא | 09-09-2018 16:49
דברנים יש הרבה וזה גם לא כרוך בשום עבודה אמיתית. רב ללא עבודה אמיתית הוא נטל על הציבור.