סוף סוף: וואטסאפ יוצאת למלחמה נגד הונאות הרשת

אפליקציית המסרים הפופולרית הוציאה עדכון חדש ובו נסיון להילחם בתופעת הונאות הרשת. החל מהיום האפליקציה תזהיר את המשתמשים מפני קישורים החשודים כניסיונות הונאה

סוף סוף: וואטסאפ יוצאת למלחמה נגד הונאות הרשת
  (צילום: שאטרסטוק)

הסוף להונאות הרשת? אפליקציית וואטסאפ השיקה היום (שלישי) עדכון חדש, שכולל צעד חדש המנסה להילחם בתופעת הונאות הרשת.

מפתחי האפליקציה הודיעו בפוסט בבלוג הרשמי של החברה כי החל מהיום, אפליקציית המסרים תוכל לזהות קישורים חשודים הנשלחים בשיחות, ותזהיר את המשתמשים מפני הונאות אפשריות. האזהרה תעשה באמצעות ריבוע אדום שיופיע בראש ההודעה המכילה את הקישור, בו נכתב באותיות גדולות "קישור חשוד". כמו כן, לחיצה על הריבוע תאפשר למשתמש לראות מדוע האפליקציה הגדירה את הקישור כחשוד.

כך זה נראה: אזהרת ההונאה בוואטסאפ (צילום: עמוד הטוויטר של אתר WABetaInfo)

הקביעה אילו אתרים יוגדרו כחשודים תיעשה בעיקר על פי התווים הנמצאים בכתובת הקישור. אחת הדרכים הנפוצות להעביר תרמיות רשת היא החלפת אות באנגלית באות לטינית הדומה לה, במטרה לגרום למשתמש להאמין כי מדובר באתר לגיטימי- כשבפועל מדובר בהונאה. במידה והאפליקציה תזהה אות כזאת בקישור המועבר- האזהרה תפורסם. בהודעה הובהר כי הקביעה נעשית בטלפון עצמו, ללא חיבור לרשת- כך שאין צורך לחשוש מכך שהאפליקציה עוקבת אחרי ההודעות הנשלחות אליכם.

"הסימון יופיע כאשר הלינק מכיל שורת סימנים שנחשבת בלתי-שגרתית, ושעלולים לגרום לגולש לחשוב שהוא הולך להגיע לאתר לגיטימי אך למעשה יגיע לאתר חשוד" נכתב בהודעה של וואטסאפ. "במידה וקישור יסומן על ידינו כחשוד, תוכלו ללחוץ על האזהרה ולראות את הסימנים החשודים בהודעה – ואז תוכלו לבחור אם ללחוץ עליו בכל זאת או לא. וואטסאפ תבדוק אוטומטית כל לינק כדי לראות אם הוא חשוד, והבדיקה תתבצע רק במכשירך – ומבלי לראות את תוכן המסרים עצמם, כדי לשמור על הפרטיות".

המהלך הנוכחי מגיע בשיאו של גל הונאות רשת, שהגיעו גם לישראל. בשבועות האחרונים אלפי ישראלים קיבלו הודעות שנשלחו לכאורה מהמוסד לביטוח לאומי או מחברות הסלולר, המפנות ללחוץ על הלינק שמבקש פרטי כרטיס אשראי. בהודעות אזהרה שפורסמו על ידי החברות שאליהם התחזו ההודעות הובהר כי ההודעות לא נשלחו מטעמם וכי מדובר במקרה הונאה שמטרתו לאסוף מידע על הגולשים.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע