אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בהמשך לסרטון של חותם: הגיע הזמן להסרת המסכות

כנראה שתחת הכיפה הסרוגה ישנם אנשים הפורמים אותה ואת האמיתות שהונחו ביסוד הציונות הדתית ע"י הרב ריינס, הרב מוהליבר, הרב אברהם יצחק הכהן קוק ובנו הרב צבי יהודה

בהמשך לסרטון של חותם: הגיע הזמן להסרת המסכות

ארגונים רבים, ובראשם "הקרן החדשה לישראל" (ובשמה המדויק "הקרן לישראל חדשה"), שמו להם למטרה להפוך את מדינת ישראל ממדינה יהודית למדינה אזרחית. לשם כך הם מנסים בכל כוחם לפרק את הרבנות הראשית שהיא הסמכות הרבנית החוקית של מדינת ישראל.

כיוון שהציונות הדתית היא התומכת הנלהבת של הרבנות הראשית הממלכתית, הם החליטו לחדור לתוך תוכה של החברה הדתית-ציונית ורבניה ולנסות לשנות את עמדתם מבפנים. הגופים והאישים הם רבים, שמותיהם ותקציביהם ידועים לנו, אך לא כאן המקום לפרטם. המגמה היא ברורה. הדיון על פירוק הרבנות הראשית מסמכויותיה כלל לא רלוונטי, הוא דמיוני בלבד במוחם של אותם אישים וגופים.

הסרטון החדש של חותם

הרי אם נפרק ח"ו את הרשות הדתית הממלכתית בגלל טענות אלו או אחרות, הרי שצריך לפרק את המשטרה ולעבור לשיטור חברתי-עירוני לטענת אלו שאינם מרוצים מתפקידה. על אותו משקל, לדעת אלו שאינם מרוצים מתפקוד הצבא נצטרך לפרק את הצבא משמירה על ביטחון הגבולות באזורים שבהם הביטחון רעוע. מכאן ועד פירוקה של מדינת ישראל כליל, המרחק קצר.

ממילא ברור שאין כאן כלל מקום לדיון. מאמר זה נכתב ע"מ לפקוח עיני אנשים טובים במדינה החפצים בקיומה כמדינה יהודית ועיני אנשים בציונות הדתית ההולכים שבי אחרי ארגונים המודיעים שברצונם לתקן את תפקודה של הרבנות הראשית, אך בפועל חלקם ביודעין וחלקם שלא ביודעין פועלים לפרקה, כפי שהוסבר לעיל.

בין הנושאים שעלו על הפרק בשנים האחרונות, ניתן למנות את הפקעת רישום הנישואין מהרבנות כדי לאפשר נישואין אזרחיים שאינם "כדת משה ויהודית"; הפקעת מערך הגיור מידי הרבנות הראשית כדי לעגן בחוק גיורים רפורמיים וקונסרבטיביים; הפקעת מערך הכשרות מידי הרבנות הראשית כדי לאפשר לגופים חילוניים, רפורמיים וקונסרבטיביים לתת כשרות לבעלי עסקים; הפקעת הסמכות של הרבנות הראשית לקביעת "מנהג המקום" בתפילות ברחבת הכותל המערבי ותמיכה בהקמת פורום רפורמי וחילוני שינהל רחבה עצמאית בכותל המערבי.

בכל פעם עולה נושא חדש, ובכל מקום מסבירים באופן ספציפי מה הבעיה המקומית בתפקוד הרבנות בנושא זה, אך ברור כשמש שלא נושא הנישואין, הגיורים או הכשרות הוא המטריד את העוסקים בדבר. הנושא האמיתי הוא פירוקה של הרבנות הראשית והסמכות הממלכתית החוקית של מדינת ישראל, שהיא כיום ע"פ התורה וההלכה האורתודוקסית.

נפל דבר בציונות הדתית

המפליא הוא שלארגונים אלו חברו גם ארגונים המצהירים שהם אורתודוקסים, כארגון נאמני תורה ועבודה ואחרים. כיוון שאיננו מחזיקים את העומדים בראשם לטיפשים, הרי שהמסקנה המתבקשת היא שהם שותפים ברצונם לאותה מגמה של פירוק הרשות הדתית האורתודוקסית הממלכתית שהיא הרבנות הראשית.

ד"ר הדר ליפשיץ שריכז בעבר את תחום דת ומדינה וגיור בארגון "נאמני תורה ועבודה" פעל בשליחותו של השר לשעבר משה ניסים כדי לשכנע רבנים בציונות הדתית לחתום על מסמך התומך במתווה הגיור של משה ניסים, והוא אכן הצליח להחתים מספר רבנים.

במקור ראשון (מוסף "שבת" 13 ביולי 2012) פרס ד"ר הדר ליפשיץ את משנתו בענייני דת ומדינה. תמצית דבריו שם היא ביטול הסמכות הדתית הרשמית של מדינת ישראל כמשרד הדתות והרבנות הראשית, והעתקת הסמכויות לקהילות דתיות שיבחרו בעצמן את דרכן הדתית ואת רבניהן – רבנים אורתודוקסים, רפורמים, קונסרבטיבים ועוד. הוא כותב כי "נושאים… כהשגחת כשרות ייקבעו ע"י איגודי קהילות ארציים… בתי הדין לגיור יוקמו בידי איגודים ארציים דומים. הבחירה החופשית והיוזמה הקהילתית יהיו המלט אשר יבנה את עוצמת ההנהגה הדתית, לא החקיקה והשפיטה בכנסת ובבג"ץ".

אם דבריו ההזויים היו נשארים כדעתו הפרטית ניחא, אך כשדבריו ודברי חבריו חודרים לציונות הדתית ושובים לב אנשים תמימים בעלי יראת שמים אמיתית, צריך להתריע ולהודיע. אין ספק שהרבנים שחתמו על המכתב בנושא הגיור אינם סוברים כדעתו, והם ציינו זאת במפורש במכתב באומרם שכל מערך הגיור צריך להיעשות ע"י הרבנות הראשית. אך עצם העובדה שאדם שאלו דעותיו הצליח להחתימם צריכה לעורר דאגה בלב כל יראי השמים האמיתיים – כנראה שתחת הכיפה הסרוגה ישנם אנשים הפורמים אותה ואת האמיתות שהונחו ביסוד הציונות הדתית ע"י הרב ריינס, הרב מוהליבר, הרב אברהם יצחק הכהן קוק ובנו הרב צבי יהודה.

ישמע חכם ויוסף לקח.

==

הרב יעקב דביר הוא ר"מ בישיבת 'מדברה כעדן' מצפה רמון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
המקובל הרב לסרי: להלחם כל יום נגד 'הקרן'
עם ישראל חי | 20-08-2018 14:25
הקרן לישראל חדשה, מזימה של השטן החדש. הקרן זוממת להפוך את המדינה למדינה מוסלמית. ימח שמם עם ישראל חי !! לא יצליחו
אם הרבנות משרתת עסקנים חרדים במקום את עם ישרא
יחי ההבדל. | 20-08-2018 23:08
אכן צריכה להיסגר. בה הצבא והמשטרה נאמנים לצורכי עם ישראל.
2
אין על הרב קובי!!
אורי | 20-08-2018 14:29
צדיק אמיתי!
במחילה. שהרב קובי ידייק בפרטים לפני ש........
אחר בקשת המחילה..... | 20-08-2018 23:12
אחרי שידייק בפרטים. אולי יראה שהיוזמות דווקא ברוכות וטובות. אולי. כעת זה לא משכנע. לעוות ולקוף ? לא לדייק ולבוא בטענות ? אנא דייק ובהכל, ואז תבחן האם טוב או רע, האם ראוי או שמא לא. אני בטוח שאז יקשיבו יותר ברצינות לדברים.
3
מספר רבנים ?
שמואל | 20-08-2018 17:15
כך מכנים את רבותינו הגדולים אשר זרתם עבה ממותני .. הרב דרוקמן לאויט הרב צפניה שליטא הרב יעקב אריאל וכו'
4
נו? וזה מצדיק סרטון שנאה?
דוד | 20-08-2018 17:24
מה המסר? שאם מישהו טועה (ואני מסכים שהוא טועה) אז נזלזל בו אישית ונלבין פניו בציורים טיפשיים? נדבר לשון הרע ונשמיץ את הרב שי פירון כי אנו חושבים שטועה? (גם אני איני מסכים עמו בנושאים מסוימים). הסרטון הוא קלון. וכל בן תורה צריך להתנער ממנו. החטאת הרבים בלשון הרע. במקום זלזול בסרטון יכלו לפרסם מאמר המבהיר את הטענות. ברגע שזה אישי ולועג, לבד מהאיסורים החמורים שבכך (ותמה אני שרב כלשהו תומך בכך) זה גם לא משכנע אף אחד. מי שהתנגד קודם ימשיך להתנגד, ומי שתמך בארגונים אלו בוודאי לא ישתכנע מהזלול. ההיפך.
הצדיקים האמיתיים מרבים אור...
ר | 24-08-2018 14:11
6
למה לא לשנוא את הרע?
א | 22-08-2018 9:30
?
5
כתבו לכם על קרן השור אין לכם חלק באלוקי ישראל
הקרן הארורה | 20-08-2018 17:34
להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך
האם ההנהגה הרבנית מקיימת 'ולא תיקח שוחד'?
יוסי | 21-08-2018 13:02
במקום שיש חילול ה' אין חולקים כבוד לרב אף אם הוא נבחר בגלל היותו קרוב לחכ משס
6
כל הררי המילים לא מצליחים להסתיר
יורם יוסף | 20-08-2018 18:21
את השחיתות והצחנה שעולה ממובד הרבנות הראשית. זה מוסד שעסוק בעיקר בחלוקת ג'ובים למקורבים. ז מזמן היה צריך להפריט אותו. מי שירצה בשירותיו יועיל וישלם מכיסו הפרטי. בולשביזם אנכרוניסטי כמו בימי מפאי.
7
ישיבת מצפה זה הפוך לגמרי מאלימות אתה מתבלבל.
ממש הפוך | 20-08-2018 19:39
!
8
הקרן היא שלוחה של הסיטרא אחרא של התאוסופיה
אחד שמבין | 20-08-2018 19:56
ומי שלא יודע מהי התאוסופיה, היא ראש הנחש העולמי, ראש העבודה זרה ששולטת במאחורי הקלעים של הרבה מדינות ופוליטיקאים. האידיאולוגיה המיסטית שלהם מכתיבה את סדר היום של ארגונים כמו הקרן החדשה שהיא רק קמצוץ מתוך כל הארגונים הדומים לה ברחבי העולם.
9
לחרד"לים רגשי נחיתות עמוקים מול הטאליבן החרדי
הייטקיסט,גבעת שמואל | 21-08-2018 9:53
ש
10
מתקפת החרדל"ים
ציוני דתי | 22-08-2018 16:58
ייתכן שזה רק אצלי, אך מתקפות החרדלים המתגברות לאחרונה מחזקות אצלי את הדמיון בין החרדלים לסקריקים מימי בית המקדש (זוכרים את שריפת מחסני המזון בזמן המצור הרומאי?). ואולי באמת הגיע הזמן למפלגה חרדלית טהורה? עם מועצת ענקי תורה, ללא נשים (וכמובן ללא כל השפעה פוליטית) וכמובן עם מפלגה עם מריבות רבנים בלתי נפסקות?
11
התוכן של הסרטון נכון- אבל לא הסגנון
פלפלת הישועות | 23-08-2018 8:43
כדאי להתמקד באידאולוגיה - ולא באנשים. זה לא באמת עובד. את התוכן לפרמט לסרטון- זה לא קל- צריך מומחים בתחום...אולי עדיף להתמקד בלוחמה אידאולוגית. חכמים היזהו בדבריכם. במאים-היזהרו ביצירותיכם. ואל תערבבו בין השניים. יש לא מעט רבנים, כמו הרב דביר, שיודעים לכתוב. סרטונים דורשים עבודה אחרת...
התוכן של הסרטון נכון- וגם הסגנון
עמוס | 26-08-2018 7:57
כדאי להתמקד באידאולוגיה - ובאנשים. זה באמת עובד. את התוכן לפרמט לסרטון- זה קל- לא צריך מומחים בתחום. וטיפה להתמקד בלוחמה אידאולוגית. חכמים צדקתם בדבריכם. במאים-ניצחתם ביצירותיכם. ותמיד תערבבו בין השניים. כל הרבנים, כמו הרב דביר ועוד, יודעים לכתוב. סרטונים דורשים עבודה כמו זו
12
למה הפכה הרבנות הראשית לעיקר אמונה?
אריק1 | 26-08-2018 12:15
אני לא יודע מה דעת המובאים בסרטון לגבי הרבנות הראשית. אישית, אני לא נוטה לתמוך בפירוק הרבנות הראשית (אם כי יתכן שיש מקום לקצץ חלק מתפקידיה, אינני יודע) אבל העיקר, נראה לי סביר מאוד שאנשים אורתודוקסים יראי שמים שמעוניינים לפרק את הרבנות הראשית, בין אם משום פגמים בהתנהלותה או משום שהם חושבים שעדיף לפעול באופן פרטי. מה שתמוה בעיני זה שכמה רבנים(יתכן שהרבה, בינתיים ראיתי 2) תופסים את הרבנות הראשית כמעט כעיקר אמונה שלמי שמתנגד לו אין חלק בעבודת ה'. לענד, סהכ מדובר בגוף ציבורי - אמצעי ולא מטרה.
13
ולגבי ההשוואה לגופי ביטחון-הבעיה אחרת
אריק1 | 26-08-2018 12:17
בראש ובראשונה- הפרטת גופי הביטחון עשויה להוביל למלחמה פנימית, זו סיבה מספקת לא להפריט אותם.
הרחבה נוספת על הפרטת גופי ביטחון לעומת אחרים
אריק1 | 27-08-2018 14:11
ההבדל בין גופי ביטחון (וכן משפט, מיסוי וכו') לבין גופים אחרים הוא שבהגדרה גופי ביטחון הם כופים- זה תפקידם (אם זה מחבלים אז זה מוסכם יחסית אבל לפעמים צריך גם לכפות נניח מהירות נסיעה או חוקי רכוש נתונים במחלוקת וכו'. לכן אין משמעות לאמירה שכל אחד יבחר משטרה משלו - כי אז תהיה התנגשות בין מערכות חוק שונות (מה שיוביל גם למלחמה פנימית כמו שציינתי). (אפשר לפצל לפי שכונות אבל זה לא יאפשר בחירה מחד, ועדיין יוכל להביא למאבקים פנימיים מאידך. זה כמובן לא מועיל לצבא שצריך להגן על המדינה כמכלול) לעומת זאת מערכות שמהותן הוא לשרת אנשים מול אותם אנשים, בלי צורך לכוף אחרים לאותה התנהגות- לדוגמה חינוך ובריאות ניתן להפריט. לכן אמירה כמו: מערכת החינוך היא לא יעילה/מושחתת/לא מתאימה לכולם ולכן עדיף להפריט או לפצל אותה היא אמירה הגיונית שצריכה להיבחן לגופה ואילו אמירה שהמשטרה מושחתת ולכן צריך להפריט אותה היא בעייתית מאוד.