בג"צ למדינה: נמקו בתוך 60 יום, מתוקף איזה חוק אסור ליהודים להתפלל בהר הבית

בג"צ למדינה: נמקו בתוך 60 יום, מתוקף איזה חוק אסור ליהודים להתפלל בהר הבית

האפרטהייד בהר הבית מגיע לקיצו? בעידוד הרב יובל שרלו, עתרה עמותת "מוקד" לבג"צ בתביעה לביטול האיסורים הקבועים ליהודים בכניסה להר הבית, שנעשו ללא סמכות חוקית

author-image
מתוקף איזה חוק, אסור ליהודים להתפלל בהר הבית?
  (צילום: סלימן חדאר/פלאש90)

האפרטהייד בהר הבית מגיע לקיצו. פנייה מקורית של הרב יובל שרלו אל עמותת "מוקד", גררה עתירה ראשונה מסוגה, בתביעה להסרת השלט של ההוראות המפלות שהציבה המשטרה בכניסת היהודים להר הבית, וביטול כל האיסורים הקבועים שם ללא כל סמכות חוקית.

לטענתם, המשטרה לא יכולה להציב שלט כזה ללא שהמחוקק חוקק זאת, ואל לה לממשלה להסתתר מאחורי המשטרה לקביעת הוראות מפלות כאלו נגד היהודים כבר למעלה מחמישים שנה.

בית המשפט מתבקש בעתירה להורות למשטרה לנמק או להסיר תוך ששה חודשים את השלט המפרט את האפליות המוחלות על יהודים בהר הבית, ככל שלא ייחקק עד אז חוק המתיר לרשויות לנקוט בהר הבית באפליה קבועה על רקע לאומי ודתי.

תשובת המדינה – מיד אחרי החגים

בג"צ הורה למדינה להגיב לעתירה בתוך 60 יום. לדרישתו של שופט בית המשפט העליון ניל הנדל, 60 ימי התגובה יכללו גם את ימי הפגרה. כך שתגובת המדינה לעתירה צפויה להינתן מיד לאחר החגים.

הטענה המרכזית בעתירה הינה כי פסיקות בית המשפט העליון, כמו גם סעיף 4א לפקודת המשטרה, לא מתירות למשטרה לחוקק ולפרסם באמצעות שלט, הוראות הפוגעות בזכויות אדם באופן קבוע. אלא אך ורק ליתן פתרונות "אד הוק" זמניים, וזאת בהתאם לנוסח הסעיף, הקשרו, תכליתו וההיסטוריה החקיקתית שלו.

התקדים – החזרת גופות מחבלים

טענה מרכזית נוספת היא שלאור פס"ד עליאן (בג"ץ החזרת גופות המחבלים), כאשר פעולות גורמי הביטחון פוגעים בזכויות אדם, הם חייבים להצביע על מקור חוקי ספציפי שנותן להם סמכות לעשות כן, והם אינם יכולים עוד להסתמך על ההגדרה הכללית של תפקידם כמי שמופקדים על הביטחון או על הסדר הציבורי. בהתאם לעקרונות שנקבעו בפס"ד עליאן, העתירה דורשת כי יחוקק הסדר חקיקתי מאוזן ומידתי גם ביחס להתנהלות בהר הבית.

העותרת טוענת כי במדינת חוק תפקידה של הרשות המבצעת בכלל, ושל המשטרה בפרט, ליישם את החלטות המחוקק, ולא לחוקק את חוקי הקבע בעצמה, כפי שאירע בנושא הר הבית, בו החלטה "זמנית" הפכה מזמן למצב של קבע, והכל ללא כל חקיקה המסדירה את הנושא ומסמיכה את המשטרה להפלות בין אזרחים על רקע לאומי ודתי.

המשטרה תפרט את הערכות המצב

העתירה מצביעה גם על סתירה חמורה שעולה מתגובות הנתבעים בעתירה. כאשר על ידי נציגת היועץ המשפטי לממשלה נטען כי המשטרה מבצעת הערכות "מעת לעת" בנושא המשך איסור תפילת יהודים בהר הבית, ועל כן מדובר במצב "זמני", על אף שזה נמשך למעלה מ-50 שנים, ומתגובת המשטרה עולה כי היא מסתמכת על החלטת ממשלה משנת 67' ולא נראה כי מתבצעות הערכות "מעת לעת" כנדרש.

במסגרת העתירה, נדרשת המדינה לציין את התאריכים שבהם התקיימו הערכות מצב אלו, מי השתתף בהם וכו', וזאת על מנת לבדוק האם אכן מתקיימות הערכות מצב שכאלו "מעת לעת".

עו"ד ד"ר איתן פינקלשטיין ועו"ד אמיר פוגל מעמותת "מוקד – המרכז הישראלי לקידום הדמוקרטיה והגנה על זכויות אדם" שהגישה את העתירה, מעריכים, כי במצב המשפטי הנוכחי, יש סיכוי סביר שבג"ץ יתן בעתירה זו סעד דומה לסעד שניתן בפס"ד עליאן. שם נקבע כי מאחר והפעולה מבוצעת בחוסר סמכות, אך הימנעות מיידית מביצועה עלולה להביא לפגיעה בביטחון, ניתנת אורכה של שישה חודשים לממשלה לחוקק חקיקה המסדירה את הנושא, וככל שלא תהיה חקיקה – לא ניתן יהיה להמשיך לפעול באופן הנוכחי.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
אם היתה הבעיה רק בלחוקק חוקים היה המצב מצויין
יפה יוסף | 20-08-2018 11:42
אלא שהמחבלים לא שמים לב לחוקים.
2
הר הבית
רפי | 20-08-2018 12:13
אתם נאבים בגץ השמאלני יאשר את מעשה המשטרה
3
העליה להר הבית אסורה בתכלית האיסור
חקי חיון | 20-08-2018 16:20
אסור ליהודים לעלות להר הבית מפאת החובה לא להתחכך עם המוסלמים. עדיף שלום בין העמים מאשר להתעקש על מקום שנחשב קדוש. עתה ממש זמן הגאולה ומלך המשיח ולאלוהים לא חשובים מקומות קדושים או תפילה או לימוד תורה אלא לאלוהים בעת הגאולה חשוב וקובע ואהבת לרעך כמוך צער בעלי חיים ושמירה על איכות הסביבה ולשמור על שלמות עולמנו.
"שלום בין העמים"?
סהר נווה | 20-08-2018 22:45
לא יודע על מה אתה מדבר. איך אפשר לחיות בשלום עם אנשים (?) שלא מכבדים את זכויותיך ואת אמונותיך ושעוסקים כל היום בניסיון למחות אותך מעל פני האדמה כבר מאות שנים?. על ההיתר ההלכתי לעלות להר הבית- אפשר להתווכח, אבל לא יעלה על הדעת שבמדינת הלאום של העם היהודי תיאסר ליהודי הכניסה למקום שבו כל סנטימטר רבוע גדוש בממצאים ארכיאולוגיים מימי בית ראשון ובית שני. האפלייה חייבת להשתנות.
מצוה וחובה לעלות להר הבית בטהרה
א.ב. | 20-08-2018 16:49
ועשו לי מקדש ושכנתי בתוכם
4
הר הבית עלית יהודים
משה ראובני | 20-08-2018 16:31
בסד יש
5
רק רעידת אדמה תגאל אותנו מהונש הזה של הר הבית
שמריהו | 20-08-2018 18:09
נמאס מהמקום הארור הזה שגורם לכל כך הרבה שנאה ושפיכות דמים. 8בסולם ריכטר ובא שלום עלינו ועל כל היושבים בארץ הזו מכל הדתות.
איזו תמימות
ס.נ | 21-08-2018 16:03
השנאה ושפיכות הדמים אינן קשורות לשום מקום מסוים על פני כדור הארץ. הן קשורות לדת האיסלאמית הארורה ולכל מאמיניה שלא מפסיקים לרצוח ולאנוס, להתפרע ולהציג שקרים מול כל העולם. הם מאמינים שכל מי שאינו מוסלמי חייב להיענש ואין להם שום זיקה לכל ערך יפה וטהור של העולם המערבי המודרני. הם שנאו יהודים והתאכזרו אליהם כבר מאות שנים לפני שקמה מדינת ישראל, הם מעולם לא נמנעו מלטבוח את שכניהם הטובים ביותר אחרי שנים של ידידות, והם לא יפסיקו גם אם תיתן להם את כל מה שיבקשו. רק טיפשים גמורים לא מבינים את זה.
6
ממתי חוקים חשובים יותר מההלכה ומהתורה?
דוד | 20-08-2018 20:20
יתכבדו המגישים לבגצ וקודם פנייתם לערכאוות יעסקו בתורה כפי שנמסרה לנו מדור לדור
7
צריך לחקור מקום קודש הקודשים ולשם אסור לעלות
דוד כהן | 21-08-2018 8:29
האיסור לעלייה להר הבית בכרת בשל העדר ידיעה על מיקומו של קודש הקדשים . לכן טוב יעשו אם הארכאולוגים יסמנו לנו את מיקום קדש הקדשים וכך תיפטר הבעיה מהשורש. לדעתי המסגד של הערבים נמצא בקודש הקדשים .