אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מכתב הרבניות מוכיח שפמיניזם אינו מילה גסה

אל מול ארגון השמאל, המתקרא 'שדולת הנשים', המונע מ'פמניזם רדיקלי' ומתמקד בלאפשר לנשים לעשות כל מה שגברים עושים, עומד מכתב הרבניות, המלמד שיש פמיניזם אחר, פמיניזם תרבותי, ומלמד שלעולם הגברי יש הרבה מה ללמוד מהעולם הנשי

מכתב הרבניות מוכיח שפמיניזם אינו מילה גסה
  ארכיון. למצולמות אין קשר לכתבה (צילום: רחלי אביישר)

הגל השני של הפמיניזם הביא עימו שני זרמים מנוגדים – 'הפמיניזם התרבותי' ו'הפמיניזם הרדיקלי' (שורשי). הפמיניזם הרדיקלי טען שאין הבדל מהותי בין גברים לנשים. ההבדל המשמעותי היחידי בין גברים לנשים הוא שהגברים מדכאים והנשים מדוכאות.

הפמיניזם התרבותי הלך בכיוון הפוך. חלוצת הפמיניזם התרבותי, קרול גיליגן, טענה שככלל צורת החשיבה וההתנהלות הנשית שונה מזו הגברית. גברים מחפשים הכרעה, נשים מחפשות השלמה. גברים מחפשים צדק, נשים מחפשות דאגה לזולת. נשים מתנהלות וחושבות אחרת מגברים ולכן יש להן צרכים שונים ואיכויות שונות.

הפמיניזם הרדיקלי טוען שהגברים מדכאים את הנשים בכך שהם מתייחסים אליהן אחרת מגברים, בעוד הפמיניזם התרבותי טוען שהגברים מדכאים את הנשים בכך שהם מתייחסים אליהן כמו אל גברים.

הרב עמיחי גורדין

לפני שבוע, לראשונה בתולדות הציונות הדתית, חתמה קבוצת רבניות, מלמדות תורה ונשות חינוך על קול קורא בנושא הלהט"ב. במכתבן השמיעו הרבניות קול ייחודי, העומד על עקרונות וערכים מוצקים בנוגע לאופי המשפחה, אך מכבד ומביע אמפטיה כלפי אנשים בעלי נטיות חד מיניות. קול שלא נשמע כמעט בחלל הציבוריות הישראלית.

כך למשל כותבות הרבניות כי – 'בבסיס תורת ישראל ערכים שונים לרבות: חמלה, חופש בחירה, שלמות המשפחה, אהבת הרע, כבוד האדם ואיפוק מיני. את כולם יש לקדם אך לא ניתן לבודד את ערך השיוויון וחירות הפרט כערכים בלעדיים' – כל כך פשוט, כל כך חסר.

אל מול ארגון השמאל, המתקרא 'שדולת הנשים', המונע מ'פמניזם רדיקלי' ומתמקד בלאפשר לנשים לעשות כל מה שגברים עושים, עומד מכתב הרבניות, המלמד שיש פמיניזם אחר, פמיניזם תרבותי, ומלמד שלעולם הגברי יש הרבה מה ללמוד מהעולם הנשי. פמיניזם אינה מילה גסה.

=======

המאמר יפורסם השבת בעלון 'שבת בשבתו'

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
המון שטויות כתובות כאן....
פיני | 16-08-2018 11:30
התורה מאוד ברורה לגבי האיסור הזה.... העונש על איסור זה גם ברור מאוד לפי התורה. אין לאף יהודי או יהודיה לחשוב אחרת או לומר אחרת .... לפעמים אנחנו כיהודים ציוניים מנסים לחיות ולחשוב כמו הגויים אבל אנחנו תמיד נהיה עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב.. אנחנו חייבים לזכור את דברי התורה לגבי איסורים אלה . בהצלחה לכולם בדרכם והמשך יום נעים.
לפמיניסטית המבינה, תאירי את עיני..
פוקימון | 19-08-2018 10:48
אז תסבירי מה האובססיה של הנשים המשועממות האלו - לשחק אותה גברים ?.. למה הן מתביישות בנשיות שלהן ? למה הן מתעלמות מהשלחן ערוך, בזמן שהן מתיימרות ללמד אותו ?.. מי מגדל את הילדים שלהן ? איך הן מקימות בית יהודי על אדני התורה , שהן מתרוצצות כל הזמן בין מצלמות וגברים עלובים ?..
פמיניזם
הטייסת | 16-08-2018 23:18
עוד אחד שלא מבין כלום!
2
זה כבר לא פמיניזם
ליבנה | 16-08-2018 13:13
כל מה שהפמיניזם טוען זה שאין הבדל (משמעותי) בין גברים לנשים ולכן הנשים צריכות להיות כמו גברים.
3
נשים הן שמאל, גברים הם ימין
בובי | 16-08-2018 13:29
ימין זה אנוכיות, שמאל זה חוסר אנוכיות
4
אז פמיניזם "טוב" מוותר על ערכי שוויון וחירות
מתאים לכם | 16-08-2018 13:32
הפרט
5
עמיחי הרפורמי ממשיך בהרגלו
אורי | 16-08-2018 16:45
לפרסם את הגיגיו השטותיים
6
"מכתב הרבניות"... נו, טוב
בעל כנף | 19-08-2018 9:06
עצם הכותרת המגוחכת של נשים אומללות בלי תכלית ובלי עומק נשי. מחריבות התורה והיהדות, כמובן בעזרת גברים חובבי שמ.. שמחות. הנקראים רבנים. רבנים כמו שהן רבניות.. הכל שופוני ורעות רוח.