לא הלכתית: אז מה הבעיה שלי עם תרבות הלהט"ב?

תארו לעצמכם שהנכים, שמרגישים לא נעים מכך שהם שונים, היו דורשים שנחתוך לעצמנו רגל ונהפוך לנכים כדי שהם לא ירגישו לא נעים עם השונות שלהם. מי מאיתנו היה מקבל דרישה כזו?

לא הלכתית: אז מה הבעיה שלי עם תרבות הלהט"ב?
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

אחרי שבועות של ויכוח סביב פונדקאות לגברים וכשיש מי שחושב שיש מה להתגאות בדבר שאין מה להתגאות בו, אני מרגיש שצריך לעשות קצת סדר בוויכוח על ערכי המשפחה והקדושה מול תרבות הלהט"ב.

על מה הדיון לא נסוב.

הדיון הוא לא הלכתי. בעניין הזה אין הרבה מה לדון. הנטיה אינה איסור. המימוש שלה הוא איסור חמור (עריות, תועבה, כרת, הארץ מקיאה על זה, וכו' וכו). על מה שבין אדם לאלוקיו אנחנו יכולים לכאוב ולהתפלל, ויש לנו אחריות מדין כל ישראל ערבים זה לזה, אבל אנחנו לא יכולים ולא רוצים לכפות ולכן לא זה הדיון. השאלה האם העבירה הזו עצמה היא חמורה יותר מחילול שבת או לא היא מעניינת, ויש לי מחשבות לגביה, אבל היא לא רלוונטית. החומרה היתרה של התופעה הנוכחית היא לא בגלל צד העבירה הפרטית שבדבר (שאז שייך להשוות לעבירות פרטיות אחרות) אלא מצד ההקשר הרחב של הדברים, כמו שאפרט בהמשך.

בהערת סוגריים כמעט מיותרת אני מרשה לעצמי להתעלם מאמירות מופרכות שנשמעות מעת לעת על כך שההלכה ידעה לאורך הדורות להתאים את העצמה למציאות. "אני מאמין באמונה שלמה שזאת התורה לא תהא מוחלפת…" התפתחות של ההלכה היא משהו מאוד מדויק עם כללים מאוד ברורים ולא המצאות של כל ילד שמשהו נראה לו דורש התאמה.

הלאה. הדיון הוא גם לא על שוויון ועל 'זכויות' במובן המצומצם של פתרון למצוקות, צרכים וקשיים – מעשיים או נפשיים – של בעלי הנטיות ההפוכות. דוגמאות אישיות רובינו מכירים כנראה למכביר והן אכן קורעות לב, אבל המאבק שמתנהל היום בציבוריות הישראלית הוא ממש לא שם. אם זו הייתה דרישתם היינו במקום אחר לחלוטין וכמובן שהייתה לנו יכולת להיות הרבה יותר משוחררים לחפש פתרונות כדי להקל עליהם כמה שרק אפשר להתמודד עם הקושי והסבל.

הדיון כבר מזמן לא שם

הדיון היום הוא על כל הנורמליות של החברה. על הטבעיות של החיים. "זכר ונקבה בראם". על מושגים של קדושה, שכינה ביניהם, המשמעות של זוגיות ומשפחה, האחריות להמשכיות קיום העולם. שיח של חובות מול שיח של זכויות, ועוד ועוד. זה מרחב הדיון.

הבעיה עם תרבות הלהט"ביזם אינה עם הקושי של האדם הפרטי או הקבוצה המסוימת אלא עם הרצון שלה לקעקע את המושג "נורמה" רק כדי לא להרגיש חריגה ולא נורמלית.

כדי להמחיש נשווה את המאבק של בעלי הנטיות ההפוכות למאבק של בעלי המוגבלויות. בעלי המוגבלויות דורשים הנגשה. הכי לגיטימי בעולם. הם מודעים לכך שהם שונים והם מבקשים מאיתנו כחברה לאפשר להם להשתלב בחברה על אף המוגבלות שלהם. וחובתנו כמובן להיענות להם.

אבל עכשיו תתארו לעצמכם שהנכים, שמן הסתם מרגישים מאוד לא נעים מכך שהם שונים מכולם, היו דורשים שכולנו נחתוך לעצמנו רגל ונהפוך לנכים כדי שהם לא ירגישו לא נעים עם השונות שלהם. מישהו מאיתנו היה מקבל דרישה כזו?! זה בדיוק מה שמבקשים הלהט"בים לעשות. קשה להם להרגיש חריגים, וזה כמובן מובן מאוד, ולכן הם דורשים למעשה לקעקע את המושג "נורמה" של משפחה וזוגיות ובכך הם מבקשים להפסיק להרגיש לא נורמליים. וזה הרסני ומסוכן לחברה.

וזו, חברים, הבעיה הלאומית שלנו. לא אחוז מסוים מהאוכלוסייה, שאפשר להתווכח על הגודל שלו, שנולד עם נטייה הפוכה ומתקשה או לא יכול להקים משפחה וזוגיות רגילה ובריאה. גם לא הקושי של הקבוצה הזו והצורך לעזור לה ברמה האישית. הבעיה היא שהקבוצה הזו קוראת תיגר על כל הנורמליות של החיים רק כדי שהיא תוכל להרגיש נורמלית עם הלא נורמליות שלה. וזה אומר לקעקע על הדרך את כל מושג המשפחה היהודית כמשהו קדוש שנושא באחריות לקיום העולם. אז כבר בכלל לא צריך איש ואשתו. ולא צריך להתחתן. ואפשר לחיות בקומונות ובכל מיני צורות של בריתות וקשרים, בשלשות, ברביעיות, ומי יודע לאן זה עוד יגיע (רק צריך להקשיב למירב מכאלי באנגלית כדי להבין…). הכל כדי שאותו קומץ שלא מסוגל לקיים חיי משפחה נורמליים לא ירגיש חריג.

ואז זה הופך לאופנה

הרבה מאוד אנשים שנמצאים באמצע, וקצת מבולבלים, ויכולים בעבודה ובהשקעה להיכנס למסלול חיים נורמלי בוחרים בדרך הלוא נורמלית כי זה נאור ולגיטימי. ומתחילה תנועה שלמה שהופכת את הלא נורמלי לאידיאל בשם ערכים נשגבים כמו "שוויון" ו"קבלת האחר" ו"החופש לאהוב". ומיד אחר כך מי שמנסה להיאחז בנורמליות הטבעית של החיים ולחנך את עצמו ואת ילדיו ואת סביבתו לאותה נורמליות, ואולי אפילו לקדושה, הופך לחשוך, והומופוב, ומפלה, ואכזרי, וכזה שמתעלם מקשיים של אחרים, וממילא הוא ודעותיו הן מוקצים ולא לגיטימיים. והנה לך 'עולם הפוך ראיתי'.

וזו כבר סכנה ממש שמאיימת על כל ההמשכיות של החברה. כי מה לעשות ועל פי הטבע רק גבר ואישה יכולים להביא חיים לעולם.ומה לעשות וכדי להביא חיים לעולם, ואז לגדל ולחנך אותם, צריך לגדול על החובה והאחריות שבהורות ולא על "הזכות להורות". כי זכות היא משהו שאפשר לבחור, ולתזמן, ולתכנן, ואפשר גם לוותר עליו בכל שלב, וכמובן בלי הרבנות ובלי דת משה וישראל (שכובלת אותנו ובנויה על מחויבות שאנחנו מאוד לא אוהבים לאהוב…).

כל צורות החיים האחרות יכולות אולי להיות טובות לאנשים מסוימים. הן יכולות להצליח במקרים מסוימים, ואפילו להביא אושר לזוגות מסוימים. הן יכולות להיראות נוצצות ונאורות בטווח הקצר. אבל לרוב, לכלל, בטווח הארוך, זה הרסני וזה לא מביא לאושר אלא להרס ולכאב. למה? כי זה טבע העולם. כי הקב"ה ברא את העולם וטבע בו טבע, והניסיונות להתכחש לטבע הזה ולהתחכם איתו הסבו ומסיבים כל כך הרבה סבל ומכאובים לעולם ולאנושות. ההבנה הזו נובעת אצלנו גם מאמונה ותורה, אבל גם מניסיון החיים.

הופכים את האמצעי למטרה

אחת הנקודות הנוספות שצריך לתת עליהן את הדעת בהקשר הזה, וזו אולי אחת הסיבות שהתורה כל כך מחמירה באיסור הזה, היא שתרבות הלהט"ב הופכת אמצעי למטרה. הזוגיות ויחסי האישות הם אמצעים לקיום העולם. אמצעי להמשכיות הדורות. קשר חד מיני לא יכול בשום אופן להביא חיים לעולם וממילא הוא לא אמצעי אלא הפך למטרה בפני עצמה. וכשייצר חזק כל כך הופך מאמצעי למטרה בפני עצמה הוא פורץ גבולות ומהרס. זה לא סתם שמצעדי הגאווה הם מופעי פריצות ושכרון חושים. כשהאדם במרכז, והצרכים שלו במרכז, והיצרים שלו במרכז, ככה זה נראה (בזה עצמו יש הרבה מאוד מה להאריך ואין כאן מקומו…).

הלאה. ואז, על הדרך האגואיסטית של "הזכות להורות", אפשר להתעלם מהבעיות האתיות הקשות הכרוכות בסחר בגופן של נשים למטרת פונדקאות, ואפשר להתעלם מהטבע הכללי של איש ואשה, והאיזון וההשלמה שהקב"ה ברא ביניהם, באופן שבד"כ ילד זקוק למיזוג התכונות של שניהם באקלים שבו הוא גדל כדי לגדול בריא. וזה כמובן על דרך הכלל, וממש לא אומר שלא ייתכן שיש זוגות חד מיניים שיכולים לגדל את ילדיהם טוב יותר מהרבה זוגות של איש ואשה, אבל אלו תמיד יהיו החריג שלא מעיד על הכלל, ושוב חזרנו למי שמבקש בשם החריג לבטל את הכלל כדי לא להרגיש חריג, וחוזר חלילה.

מנשים למגדר

וכמעט שכחתי… אם כדי להקים משפחה לא צריך איש ואשה אז כנראה שבכלל אין דבר כזה איש ואשה, ושהכל זה רק תוצר של 'הבניה חשיבתית', והנה עברנו מנשים למגדר… ואז כמובן כבר אין כישרונות ותפקידים ושליחויות בעולמו של הקב"ה, ואין איזון והשלמה במערכת הזוגית, ויש יחידות קרביות מעורבות, ובעיקר אין בריאות טבעית של חיים ויש בלבול ומבוכה. וגיל הנישואין עולה, ואחוז הגירושין עולה, ועוד ועוד. ובכל הזמן הזה כמובן הטבע לא הולך לישון וגם אחרי שייכתבו עוד הרבה מסמכי יוהל"ם יישארו גברים ונשים ותהיה ביניהם משיכה, והרמה בצבא תרד, ושוב חוזר חלילה…

ועכשיו, אחרי שדיברנו וגינינו את התופעה, באנו לאתגר הגדול, והוא היחס לפרט* שסובל, והצורך לתת לו מענה ולעזור לו. וכאן הדילמה הגדולה. כי את הפרט אנחנו כמובן אוהבים ומאוד רוצים לעזור לו, עד כמה שניתן. אבל מתנהלת כאן מלחמה על דמותה של החברה. ובמלחמה קשה לאבחן בין "האויב" (כמטאפורה בלבד) לבין הפרטים ומרכיבים אותו. וכן, במלחמה נפגעים גם חפים מפשע (וזה לרגע לא הופך את המלחמה לפחות מוסרית או פחות לגיטימית). וכשכל מענה שתיתן לפרט יתפרש כלגיטימציה לתופעה וכהישג שמעצים אותה וממילא את הנזקים שהיא גורמת לחברה אז קשה מאוד לבוא לקראת הפרט, והאמת שזה גם לא מוסרי לבוא לקראתו בסיטואציה הזו.

כי בברירה בין טובת הפרט לטובת הכלל המוסר מחייב לדאוג לכלל ולא חלילה לפגוע בו (ובהרבה מאוד הפרטים שמרכיבים אותו). אין שום דבר מוסרי בלדאוג לפרט, גם אם הוא סובל ומסכן, אם המחיר של זה הוא פגיעה גדולה בכלל. זה אולי מרגיש מוסרי כי הפרט עומד לפנינו כאן ועכשיו, ואנחנו רואים את הסבל שלו בעיניים ומרגישים את הדחף העז לעזור לו. הנזק שיגרם לכלל, לעומת זאת, הוא שכלי ורחוק ואנחנו אולי יודעים שהוא מחכה מעבר לפינה אבל לא רואים ולא מרגישים אותו. הכלל סובל מנחיתות רגשית מובנית ביחס לפרט ולכן זה קשה. אבל התפקיד שלנו במקרה הזה הוא לעבוד מהראש ולשעבד אליו את הרגש, לא להיפך.

הפרט על חשבון הכלל? ממש לא

ואחרי שאמרנו את זה, האם כל עזרה לפרט תבוא על חשבון הכלל? בוודאי שלא. ובמקום שבו אין התנגשות אנחנו חייבים לעשות הכל כדי לעזור לפרט ולהקל על מצוקתו. ובמציאות דווקא נושאי דגל המאבק בלהטבי"זם בעולם הרבני הם שעסוקים בזה במסירות נפש יום-יומית ממש. הרב יהושוע שפירא, והרב ארל'ה הראל, ועוד ועוד. להקשיב, לתמוך, לייעץ, לחבק, לאהוב, להפנות לכל עזרה אפשרית, ועוד ועוד. אבל בכל שלב חשוב לא להתבלבל ולא לתת שום סוג של לגיטימציה לתופעה כתופעה. כאן חייב לעבור גבול ברור מאוד. וזה אותו הגבול שעובר בין לבקש עזרה והבנה לבין הניסיון המגוחך לצעוד בגאווה עם מום וחיסרון.

אז חברים יקרים, תחבקו את החברים האלה שלכם. תבינו לליבם ולקשיים שלהם במישור האישי ותנסו לעזור בגבולות ההלכה. אבל תזכרו ותזכירו שזה החריג הלא נורמלי. צריך לקרב ולהנגיש אבל בשום אופן לא לתת לזה לבלבל את מושגי הבריאות הפשוטים והבריאים שעליהם בנויים על החיים.

ומילה אחת על סגנון הדיון: בשנים האחרונות אני משתדל לומר דברים ברורים בעניין אבל להימנע מלפגוע באנשים פרטיים באמצעות שימוש במילים קשות. אבל, וזה אבל גדול, תרבות השיח צריכה להיות הדדית. אנחנו לא 'הומופובים' ולא 'חשוכים'. אנחנו בכלל לא 'פובים' ולא מפחדים משום דבר. פשוט כי מי שמאמין לא מפחד. אנחנו אנשים שחושבים שתרבות הלהטב"זים הורסת את החברה ומביאה אותה לעברי פי פחת ולכן אנחנו מתנגדים לה ומבקשים לחזק את ערכי המשפחה המסורתית. אז חברים, אם אתם מבקשים שנכבד אתכם תכבדו אותנו.

מכאן ולהבא אני קובע את הכלל הבא: מי שיבקש לנהל איתי שיח ענייני ומכובד ימצא בי בר שיח נחוש אבל מכבד. מי שינסה להשתיק אותי ויקרא לי או לרבנים שלי הומופובים, חשוכים, מתועבים, או כל כינוי גנאי אחר, אחזיר לו באותה מטבע. "כי מכבדי אכבד ובוזי יקלו".

=======

בצלאל סמוטריץ' הוא חבר כנסת מטעם הבית האיחוד הלאומי- תקומה

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
51 תגובות - 39 דיונים מיין לפי
1
אבל אתה אכן חשוך ומתועב.....
גלילי | 02-08-2018 21:30
וגם די מגוחך עם כל העובדות חסרות הבסיס שאתה זורק וההשוואה המטופשת להחריד לנכים.
מפחד מהאמת? זה נכות וחולי בשכל בגוף ובנשמה!
רופא | 06-08-2018 11:17
אין ספק בכך אלמלא היו פושטים את טלפיהם כחזיר וצועקים כשר אני הייתי מתייחס לכך כעוד מחלה הבעיה היא שהם רוצים שאנשים נורמטיבים יכירו בהם וזו כבר מחלה קשה וסופנית ומסוכנת שמצריכה הקרנות עם בידוד מוחלט...
כתבת מצויין ויפה. לעניין.
תודה. | 03-08-2018 9:59
כתבת מצויין. תמיד הערצתי את גישתך, למרות שלא בחרתי בכם... דרך צלחה.
2
יישר כח על האומץ להשמיע את דעת התורה
אלון | 02-08-2018 21:40
ולא לחשוש מהטרור הלהטבי
3
בצלאל, כתבת מדהים! יישר כח גדול.
יהודה | 02-08-2018 22:11
רהוט ומדוייק להפליא…
4
שכוייח
בנצי | 02-08-2018 22:55
לעניין
5
הלהטבים בישראל
סגלית | 02-08-2018 23:01
כתבה נפלאה ורהוטה אשר מגדירה את הנושא באופן מושלם.הזדהיתי עם כל מילה ומילה.הדברים צריכים להאמר ולהישמע מעל כל בימה במדינה.מה שצריך להיות לנגד עינינו הם בני הנוער שנושאים עיניים אל זיקני הצאן ומתחננים שיעשו להם סדר בבילבול שלא מעט מהם נמצאים.התקשורת השמאלנית במדינה פוגעת ללא אחריות בנכסי הצאן היקרים ביותר.וזה במסווה של דמגוגיית חופש הדיבור המעשה ולא מביאה בחשבון את התוצאות ההרסניית לדבר
6
הומואיזם
אבנר ח. | 02-08-2018 23:10
אני איתך !
7
יפה מאוד!!
רחלי | 02-08-2018 23:54
מסכימה עם כל מילה!
8
אין עליך !!!
אביטל | 03-08-2018 0:13
יודעת, לא תגובה מאוד אינטילגנטית, אבל עדיין מדויקת. חד, נוקב, ענייני, מקיף, מכבד.
9
נורמאליות
אני | 03-08-2018 0:16
זה לא נורמאלי ,ואפילו סטייה,שלא לדבר על ההשלכות לחברה,להיות כל-כך חרד .הנורמלי ביותר הוא לקבל את השונה השווה וגם בזכויותיו.כי אין הכותב אמון על קביעת נורמות נפשיות כל שהן.
10
יפה ומדוייק, כרגיל. אשריך בצלאל.
מרקוס | 03-08-2018 0:22
!
11
כל מילה בסלע
יוני | 03-08-2018 1:12
יישר כוח
12
מאמר יפה!
בת-חן לבנון | 03-08-2018 1:23
מדוייק, קולע וכל מילה אמת לאמיתה! יישר כח בצלאל, בזכותך אני מרגישה שיש גם את הקול שלי בבית היהודי.. תודה רבה !
13
---כל הכבוד! אמת מארץ תצמח----
מאמר חשוב | 03-08-2018 4:12
הדוגמא עם הנכים מצויינת
14
מעניין..אתה דורש את הזכות להפלות אחרים.
מתנחל | 03-08-2018 4:26
ואני שואל, מי אתה בכלל, שתחליט שמגיע להם פחות ממך. אתה יכול להתלונן, יכול לבכות, ויכול להתבכיין כמו במאמר זה, אבל אין לך שום תוקף מוסרי לבוא ולהחליט עבורם שהם שווים פחות. ואתה לא יכול להגדיר אותם, כל אדם יגדיר את עצמו, אחרת מלחמת אחים עקובה מדם תהיה כאן. אני מציע לקהילה הדתית ציונית, שאני גאה להיות חלק ממנה, להיזהר מאוד בעניין זה. הומופוביה אינה נחלתנו, אנחנו הראשונים שצריכים להיזהר מעבירות שבן אדם לחברו. אוהב אתכם אחיי הלהטבים, בבקשה אל תיקחו קשה אנשים רעים.
תוקף מוסרי
ידידיה | 05-08-2018 9:24
בצלאל כתב רהוט ומדוייק את ההשלכות החברתיות בטווח הבינוני והארוך על הכלת מושג משפחה חדשה שדורשים אנשים המכנים עצמם ליבראלים. אבל היה קצת מובלע המציאות העליונה יותר, ממנה נובע המוסר האנושי הטבעי, וגם שמעבר לו. התוקף המוסרי לשלילה תקיפה, של טענת הנורמליות של הלהטבים להקמת משפחה על פי הגדרה אנושית שלהם, נובע מהתגלות א-ל-ה-י-ת לעם ישראל כולו שאסרה את מימוש הנטייה המינית הזו על האנושות כולה לא רק על היהודים! ולא רק שאסרה, אלא כינתה את עצם המימוש הזה תועבה! כל הנחה בעניין אם כל הצער לא רק שאיננו בבחינת אהבת ישראל, אדרבה הוא בבחינת חושך שבטו שונא ה' ותורתו. זוהי אכזריות אנושית ומרידה גלוייה באבא של כל הנשמות כולם!!
רואים שלא קראת לעומק את המאמר
ירושלמי | 04-08-2018 23:47
ממליץ בחום..
לא מסכימה עם אף מילה בתגובתך מלאת השנאה
למתנחל | 03-08-2018 14:07
גם אני שייכת למגזר וחושבת שסמוטריץ צדק בכל מילה ובכל שורה בתגובתו . אם אתה דתי ומתנחל אתה יודע שמשכב זכר אסור מהתורה ואל תנסה להתחמק !
אתה לא מתנחל.
למתנחל מהירה 14 | 03-08-2018 10:02
תקרא שוב. הטור אמנם קצת ארוך אבל שווה את זה. תאמת אני בטוח שבסוף תצליח לקרוא את כולו ולהפנים.
15
בוודאי שעריות חמור יותר משבת-יהרג ובל יעבור.
מפוקח | 03-08-2018 7:02
ושבת נדחית מפני פיקוח נפש.
16
יישר כח לח''כ סמוטריץ. לוחם למען תורת ישראל
עמוס | 03-08-2018 8:02
הלוואי וכל רבני ישראל ייאמצו את דברי ח''כ סמוטריץ. הלהטביז''ם = דור המבול ואנשי סדום
17
אתה סתם הומופוב
ליבי | 03-08-2018 8:15
אתה סתם הומופוב...מכאן הכל מתחיל. תפגש פעם עם הומו דתי. אישית. אז תבין.
הכי קל לקרוא "הומופוב" לכל מי
הדס | 04-08-2018 21:59
לכל מי שמעיז לצאת נגד תרבות הלהטב. מתחמקים, כרגיל, מלענות עינייני
18
נהדר.
אביחיל | 03-08-2018 8:25
נהדר
19
מילים כדורבנות. מעולה.
גיא | 03-08-2018 10:05
המשך ככה. לא לפחד מהם.
20
בלבול
משה | 03-08-2018 10:41
מדהים כתבה מעולה שעושה סדר לכל המבולבלים שמנסים כם לבלבל אחרים.
21
בריון העולמים
משה | 03-08-2018 10:44
בא בריון, פותח על כל העולם, ואז דורש שיבואו אליו בשפה מכובדת ורק אז הוא ינהל שיח מכובד. בטח לוקח לך הרבה זמן לצאת מהבית עם כל המראות שלך, עוצר להסתכל על היופי האלוקי הזה שה' ברא... קח לך מגבת נייר, קצת חומר ניקוי ותעבור על המראות בבית, אולי תצליח להבריק את הנפש על הדרך.
מהר לרופא מחלות הנפש!
יונתן | 05-08-2018 23:02
במקום לקרוא חולים וסוטים יש עוד כאלה שקוראים להם בשמות מגוהצים כמו נטיות הפוכות=שכל הפוך וכו'
22
בלי תורה אפשר היה לחיות איך שבא
יפה יוסף | 03-08-2018 11:02
לכן יש לישראל תורה להורות לו איך לחיות ולקבל שכר מאת הד'.הורים חוטאים ילדיהם סובלים בגללם. לכן כל מעשה במחשבה תחילה.קבלנו את הארץ יחד עם התורה. אין תורה אין מדינה חו.
23
בלבלן מוח שחצן גס רוח ורודף כבוד
קדומים | 03-08-2018 11:44
בלי הלכה אין שום בעיה , ההלכה והתורה זה העיקר ולכן יש בעיה
24
נהנית מכל שורה במאמרך
נעמי | 03-08-2018 14:09
יישר כח ענק לך בצלאל, כל פעם שאתה כותב/מגיב אני נהנית וגם מסכימה איתך. אין עליך !!!
25
משכב זכר משכב זכר משכב זכר
אלון | 03-08-2018 17:18
יחסי המין אינם גולת הכותרת ובטח שלא המטרה, לא במערכת יחסים של גבר ואישה ולא בין בני אותו המין. גם אנחנו שמים במרכז את הקשר, התקשורת. היחסים הם האמצעי ולא המטרה שהיא להיות טובים, בריאים נפשית ויצרניים בחברה. זה שאתם ממשיכים להדביק עלינו את התווית של משכב זכר ותועבת המעשה המיני כל פעם רק מראה שאתם לא רואים בנו בני אדם, בכך אתם לא שונים מהאנטישמים שפיתחו אידיאולוגיות על סמך סטיגמות של היהודים. כמו שכתבו לפניי, רק היכרות אישית ואהבת רעים לאדם השונה תרפא אתכם.
הטבע דפק אותם - גבר וגבר = אין ילדים!!!
אור | 03-08-2018 20:56
אין לי בעיה עם הומואים או לסביו, רק שלא יכפו עלינו את האגנדות שלהם. אם היה נורמלי היו מתרבים טבעי.
26
סמורטיץ, אתה הומו?
האובססיביות עם להט״ב | 03-08-2018 19:30
זו הדרך היחידה לקרוא את האובססיביות שלך.
גם לי יש תחושה חזקה שהוא הומו
יעל | 05-08-2018 12:26
צריך לשאול את אישתו
27
נורמלי
רון | 03-08-2018 21:41
מי שכותב ואומר שוב ושוב נורמלי כנראה מעולם לא חווה שונות, אין לו אמפתיה, ובימינו זוהי נכות.
28
מסכים
ראי צור | 05-08-2018 0:34
יישר כח!!!
29
מבט מזווית של חילוני
ג | 05-08-2018 10:10
כאשר נכנסים חרדים לתוך שכונות חילוניות, יש אנשים שמיד נכנסים לכוננות וחשש מפני החדרת נורמות שלא היו מקובלות עד כה. אני חושב שאפשר להקביל את התופעה הזאת לדתיים שנלחמים נגד התרבות הלהטבית. החשש הוא זהה, בשני המקרים. ללהטבים קשה לראות את זה שאדם דתי חי עפ ציווי התורה וההלכה - ושם - יש הגדרות מדוייקות לגבי מה נכון ומה לא. זה חסר טעם להתווכח עם זה, וקריאות בסגנון שסמוטריץ' מזכיר בסוף הכתבה הן באמת לא נכונות. כאדם חילוני, שלא מזוהה עם אף אחת מהאג'נדות האלה - נדמה לי שיש כאן מלחמה בין שני נראטיבים.
30
אתה התקווה שלנו בכנסת.
דוד | 05-08-2018 10:29
תודה רבה.
31
זכר ונקבה ברא אותם
יגאל טולידנו | 05-08-2018 13:39
כמה נקודות לבחינת מאמרו של בצלאל סמוטריץ' על מאבק הלהטבים לזכות הורות. 1. תארו לעצמכם שהנכים, שמרגישים לא נעים מכך שהם שונים, היו דורשים שנחתוך לעצמנו רגל ונהפוך לנכים כדי שהם לא ירגישו לא נעים עם השונות שלהם. מי מאתנו היה מקבל דרישה כזו? השוואה חסרת כל היגיון. אם הלהטבים היו דורשים שנבצע משכב זכר אז אולי היה בסיס לטענה. הם מבקשים זכות לאימהות ואבהות ששווה בערך לדרישת הנכים להנגשה שנמנעה מהם מפאת נכותם.. 2. הדיון היום הוא על כל הנורמליות של החברה. על הטבעיות של החיים. זכר ונקבה בראם. בבריאת עולם החי, הצומח והאדם יכול היה הבורא למנוע מוטציות ואלם לא מנע אותן. אנחנו מכירים מוטציות פיזיולוגיות שבאות לידי ביטוי בהתפתחות ילד בעל אברי רבייה זכריים ונקביים. אז אמנם בדרך כלל הפסוק זכר ונקבה ברא אותם מתייחס לשני בני אדם. במקרה זה הפסוק מתייחס לאדם אחד ובו זכר ונקבה. מה שלמדנו בצורה יותר מדעית בעשרות השנים האחרונות שלפעמים מתפתח עובר עם סממנים גופניים זכריים ומוח נשי ולהיפך. גם את זה לא מנע הבורא. אז האם שני אנשים עם מבנה גוף גברי ועם מוח נשי ששוכבים האחד עם השני מבצעים משכב זכר? האם הם זכרים בהגדרה המלאה? תורתנו לא התייחסה לנכויות וחריגים בחברה. אבל אפשר על דרך הדדוקציה ללמוד מההתייחסות לגר, אלמנה ויתום על תפיסת התורה לגבי אוכלוסיות חריגות. 3. תרבות הלהטב הופכת אמצעי למטרה. הזוגיות ויחסי האישות הם אמצעים לקיום העולם. אמצעי להמשכיות הדורות. קשר חד מיני לא יכול בשום אופן להביא חיים לעולם.. הזכר והנקבה בעולם האדם הם בסיס להקמת הדור הבא. הלהטבים אינם מבקשים לשנות את ההסדר הזה. הם מבקשים את הזכות לאבהות ואימהות לילד שנולד מאשה וגבר כמו כולנו. וכבר בוצעו אין ספור מחקרים שמראים שלילדי זוגות חג מיניים אין חסרונות ונטיות לחד מיניות. ישנן אין ספור דוגמאות למשפחות נורמליות שבהן הילדים מוכים, נאנסים, נפגעים פיזית ונפשית, ובמקרים רבים, דווקא בקהילות החרדיות, אינם מקבלים את העזרה והגיבוי הנדרשים בשם טובת הקהילה. 4. אבל מתנהלת כאן מלחמה על דמותה של החברה. ובמלחמה קשה לאבחן בין האויב (כמטאפורה בלבד) לבין הפרטים ומרכיבים אותו. וכן, במלחמה נפגעים גם חפים מפשע. אז הפכנו את הנושא למלחמה על דמותה של החברה. מלחמה בה צד אחד מנכס לעצמו את כול הצדק והזכויות להכתבת דמותה של החברה, כאילו הצד השני מבקש להשמיד את דמות החברה הזאת. לדברי סמוטריץ' אין מקום לקיום של חברות שוליים. שוליים לא מפאת חשיבותן אלא מפאת גודלן. אותה מלחמה שעורכת החברה הדתית בשם התורה והאל, בזכותו ובחירתו של אדם לנהל אורח חיים חילוני. 5. להקשיב, לתמוך, לייעץ, לחבק, לאהוב, להפנות לכל עזרה אפשרית, ועוד ועוד. אבל בכל שלב חשוב לא להתבלבל ולא לתת שום סוג של לגיטימציה לתופעה כתופעה. מי שמך להחליט מה לגיטימי או לא? כבר כתבתי בתחילת דבריי שתורתנו בחרה להתעלם מחריגות גנטיות שהבורא אפשר. חכמינו ידעו להוסיף תילי תילים של כתובים במקומות בהם לוקה התורה בחסר. יואילו נא ויבחנו את ההגדרה של אותם בני האלוהים שנוצרו שונים מאיתנו. ובהיעדר הגדרה נכונה להם, יתנו הגדרה במקום שהתורה לא התייחסה. לפעמים זה יותר חשוב מאשר לשבת שבועות שלמים על בחינת כשרותה של תרנגולת חדשה שלא ממחוזותינו. 6. הלהטבים הם ברואי האל. זוגות זוגות ברא אותם. זכרים ונקבות. בעוד שברוב המקרים טרח לוודא שכל חלקין של הברוא תואמים למגדר זכר או נקבה, מידי פעם התיר ערבוב פיזי ונפשי. ולאל פתרונים, לא לנו.
32
"לנהל איתי שיח ענייני ומכובד"?
צפוני | 05-08-2018 14:27
אין שום שיח, לא ענייני ולא אחר עם עובד אלילים שכל מטרתו בחיים היא להרוס את מדינת ישראל שהוקמה עי חילונים (אך ורק) למען חילונים, ושאיפתו המרכזית היא לראות בהקמת בית המטבחיים בו יאכילו את האליל שלו בחיות שרופות. המסכן רעב כי לא אכל 2000 שנים...
כבודו שומר שבת?
חיים | 05-08-2018 23:04
לפי תגובתך הרדודה נראה שלא!
33
סמוטריץ'-שיח מכובד
ירדן | 05-08-2018 16:31
5 אחוזים מהאוכלוסייה בעלי נטייה חד מינית. זה אומר גם חמישה אחוזים מהחברה הדתית. תראה, זה לא משהו שבוחרים בו. זה לא משהו ששום אדם היה בוחר בו. כי, זה קשה, וכי, זה לא נחשב נורמלי. ועוד יותר בחברה הדתית, ששם זה נחשב תיעוב וחטא שאין כמוהו. לכן, במיוחד דתיים, לא היו בוחרים בזה. תאמין לי - לא רצינו את זה, והלווא שהייתה לי בחירה. אבל אין לי, והבחירה היחידה שלי היא האם להיות אני - או לא. אני מבינה את הפחד שלכם, מנהיגי הציונות הדתית. אתם לא רוצים שהכל יתערר, כל סדר החברה הקיים שבניתם בחברה שלנו. אבל תן לי לתקן אותך בנוגע לכמה נקודות: ראשית, ההשוואה לנכים היא שגויה. אין לנו שום בקשה שתהיו כמונו. אנחנו לא דורשים זאת מכם. מה שאנחנו דורשים הוא קבלה. קבלת האחר זה הערך שהחברה הדתית מתיימרת להתבסס עליו. ולכן אנחנו דורשים שתקבלו אותנו, כמו שאתם מקבלים את מי שחוטא בשמירת שבת, וכשרות. כי כל אחד אחראי לקיום המצוות שלו בין אדם למקום. וחטא יותר גדול מזה - הוא להוציא אותנו מהחברה הדתית. בגלל משהו שלא בחרנו בו, שלא רצינו בו, ושלא פוגע בכם. שנית, כשתהיה לגיטימציה לנישואים חד מיניים, זה לא יגרום לשינוי כל כך גדול בחברה כמו שנראה לך. שלישיות, רביעיות. היי, תזכור שאנחנו אנשים נורמטיביים. בדיוק כמוך. שלישיות ורביעיות לא קשור בכלל, אנחנו רוצים להתחתן עם מישהו מאותו המין שלנו. לא עם שניים, שלושה וארבעה. חוץ מזה, אני אזכיר שוב. אלו 5 אחוזים מהאוכלוסייה. שרובם מקימים משפחות, ויולדים ילדים. אז הפחד מחוסר בהמשכיות חסר כל בסיס. אני רוצה לציין נקודה חשובה - אני לא מסכימה עם הפונדקאות לגברים. כי בתור אישה זה לא נראה לי נכון. ודבר אחרון- אני מאמינה שכשאתה מדבר על ויתורים ופגיעה בפרט, אתה חושב על הקהילה כקהילה. לא על הבחור מהשכונה שסובל כי לא מעלים אותו לתורה, לא על הנערה באולפנה שבוכה כל לילה כי היא יודעת שלעולם לא תאהב באמת. תזכור שאנחנו כאלה. אנשים. תזכור שאתה לא נמצא בנעליים שלנו. תזכור שאלו נעליים שלא היית רוצה להכנס אליהם. תזכור שאנחנו במאבק יום יומי. שמגיע לנו להיות מאושרים. לאהוב. ולהיות נאהבים. וגם.. להיות דתיים. אני אצעד בגאווה עם הזכות שלי לאהוב. בתור דתיה. ואולי אנחנו לא מסכימים בדעותינו. אבל ואהבת לרעך כמוך תופס משמעות אמיתית רק כשהאחר הוא לא כמוך. אני מאחלת לך ולכולם שבוע טוב ומבורך, ושבעזרת ה נוכל כולנו לראות את הטוב שבשני, לאהוב אותו באמת.
34
לסמוטריץ'- שיח מכובד
אני | 06-08-2018 1:07
אשמח לנהל איתך שיח מכובד, כי יש לי הרבה דברים להגיד על מה שרשמת. משום.מה לא מפרסמים את התגובות שלי. אולי כי ברוב חוצפתי אני דתיה שמשתייכת לקהילה..
35
אוקיי,אז מה כן?
אני | 06-08-2018 11:37
בתור גבר דתי הנמשך אך ורק לגברים אשמח לשמוע איך כן לגיטימי בעיניכם שאחיה את חיי. רבני המגזר רק אומרים מה אי אפשר לעשות. שכחו שאנחנו יצורים חיים שצריכים לבחור איך כן לחיות את חיינו (בהנחה שלא מצפים מאתנו להתאבד, לצערי, לעתים נראה שזאת אופציה נוחה עבור חלק מהרבנים) הרי המגזר הסרוג דוגל בכך שכדי שאדם יהיה מאושר הוא חייב זוגיות. על הנמשכים לבני מינם זה לא תקף? או שפשוט מצפים מאתנו להיות אומללים? לא מצפים ולא רוצים שיתירו לנו משכב זכר אבל מצפים שנוכל לחיות עם בן/בת זוגנו ללא הסתרה. התעלמות מהבעיה רק מגדילה אותה ומעלה תהיות מוסריות גדולות מאד לגבי דרכה של הציונות הדתית.
אז תגיד שלא נוח לשמור שבת למשל ותבקש פטור-
עזרן | 06-08-2018 18:23
ובמילים פשוטות סדר לך את התורה של הרפורמים וגם תעשה בר מצווה לכלב חו ותגיע להתפלל עם הרכב כי זה רחוק וכו' איש יקר עצה פשוטה, תקבע לך שיעור קבוע ביהדות ותתחזק בתורה ובמצוות ואז תבין שזאת התורה לא תהא מוחלפת ויש דברים שניתן לרפא במחלקה לבריאות הנפש.
36
איך להגיד שאני הומו
מרכוס מווארלי | 03-09-2018 12:44
אני דתי יש לי חברה אבל אני הומו, מה לעשות לאמא שלי
37
כל הכבוד
יובל | 04-09-2018 13:00
אתה מוכיח שעדיין ניתן לכתוב אמת.
38
פשוט לא נעים לקרוא.
נפלאות השכחה | 09-11-2018 5:42
אפילו מביך. אפשר כמובן להתווכח נקודה נקודה, אבל זה יהיה מיותר. זה לא שאתה לא מבין זאת, פשוט לא אכפת לך. ואם זה, אין לי מה לעשות.
39
ועל מה מתבססת התנגדותך לכך שיולדות ערביות
נעמה | 02-12-2018 1:08
ויולדות יהודיות לא יהיו באותו החדר בחדר היולדות? על איזה משפט במקרא? ואיזו הלכה עוסקת זאת?