אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

השחתה ערכית במסווה של ייעוץ משפטי

התנהגותו של היועץ המשפטי לממשלה, מעבר להיותה חמיסת סמכויות לא לו, מעבר להיותה רמיסת כל חוק שאינו מוצא חן בעיניו, היא גם מחיקת כל התורה וכל המוסר

השחתה ערכית במסווה של ייעוץ משפטי
  (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

שלשום בתשעה באב, בחר היועץ המשפטי לממשלה להשיב בחיוב לבקשת "זוג" חד-מיני, לרשום את בנם המאומץ כבן לשניהם.

לדבריו: "אין יסוד להבחין בין מצב של אימוץ מלא על ידי זוגות הטרוסקסואליים, לבין מצב של אימוץ מלא על ידי בני זוג מאותו המין, לעניין רישומם כהורים מאמצים בתעודת הלידה, בהיעדר שוני רלוונטי בין שני הזוגות אשר יצדיק את האבחנה. היועץ המשפטי לממשלה סבור, כי אי רישום שני בני הזוג המאמצים החד מיניים בתעודת הלידה לוקה בפגיעה בלתי מוצדקת בשוויון, אשר איננה משרתת תכלית ראויה שתצדיק את עמדת המשיבים".

התנהגותו של היועץ המשפטי לממשלה, מעבר להיותה חמיסת סמכויות לא לו, מעבר להיותה רמיסת כל חוק שאינו מוצא חן בעיניו, היא גם מחיקת כל התורה וכל המוסר.

שלטון מטעם עצמו

היועץ המשפטי שאמור לייצג את הממשלה בפני החוק ומערכת המשפט, עומד כשלטון מטעם עצמו, ומכתיב מדיניות לממשלה, בגיבויו של משיג הגבול הגדול – אהרן ברק (ב-2009 דרש ארגון ה-OECD ממדינת ישראל כתנאי כניסה לארגון, לפצל את תפקיד היועהמ"ש מהתובע הכללי, בכדי לאפשר משפט אובייקטיבי, אך דרישה זו בוטלה בעקבות לחצים כבדים).

היועץ המשפטי שרוממות שלטון החוק בגרונו, בוחר לאכוף חוקים באופן סלקטיבי – כך לדוגמא, נאלץ ח"כ ינון אזולאי לשלוח ליועהמ"ש מכתב על כך שהשעה את חקירתו של דב חיון, בגין עריכת חופות בניגוד לחוק.

גם חסימת כבישים בתשעה באב, מצד ארגוני הלהט"ב זוכה להתעלמות מצד המשטרה, בניגוד לחסימה של כבישים מצד ארגוני הימין, אז הצדיקו הפרקליטות ובית המשפט השלכת ילדות בנות 14 למעצר, כפי שהעיר עו"ד בן גביר, ודרש אף הוא הבהרות מצד היועהמ"ש.

גם כאשר זימן יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש את נציגי המשטרה, מח"ש והפרקליטות לדיון בעניינו של ניצב בדימוס ריטמן, אסר עליהם היועהמ"ש להגיע לדיון, ושוב בניגוד לחוק.

מאיזו סמכות מחליט מנדלבליט איזה חוקים לא לאכוף?

מתוקף סמכותו כתובע כללי, מחליט מנדלבליט איזה חוקים לא לאכוף. למה? כי בא לו! ללא כל סמכות. הוא פשוט מצפצף על החוק. כפרפרזה על דבריו של לואי ה-14, אפשר לומר עליו: "החוק זה אני".

גם בימיו כפצ"ר, התנהגות זו היתה נר לרגליו.

"זה חיסרון וזה נזק גדול לצבא. הצבא צריך להילחם … . על כל דבר ועדת חקירה? זה לא בריא. לצבא זה בעייתי, וזאת המטרה של האויבים שלנו – להחליש אותנו. זה מחליש את היכולת של המדינה שלנו לקבל החלטות … . זה מקובל בעולם. יש סנקציות על איראן, ויכול להיות שהאזרח הקטן סובל. אבל עד גבול מסוים מותר לך. … הטלנו את הסגר, כדי לפגוע בחמאס. יש תוצאת לוואי, והיא פגיעה מסוימת באזרחים". כך אמר מנדלבליט האלוף מנדלבליט על ועדת טירקל (28 באוגוסט 10').

אלא שמי שהצר את צעדיהם של חיילי צה"ל, וסיכן בכך את חייהם, כדי לשמור על אזרחי אוייב, לא יכול להתלונן כאשר הדברים פוגעים בו. מי שזימן מאות מחיילי צה"ל להעיד על פשעים שנעשו, כביכול, כנגד אוכלוסיה "תמימה" במהלך עופרת יצוקה – אינו יכול לקבול על כך שזומן גם הוא להעיד בפני ועדת טירקל.

החרפה בהעמדת חיילי גבעתי לדין, על כך שלא סיכנו את חייהם במקום את חייהם של אזרחי האוייב, מנוגדת לכל מוסר שהוא. השופט במקרים אלו, יצטרך קודם כל להוכיח את עצמו במבחן אבסורדי זה, ורק אח"כ יוכל לשפוט.

שום כיפה לא תוכל לכסות על ההשחתה הערכית הזו

זוהי מגמה בלתי מוסרית ובלתי יהודית. לצערנו, לא מצא לו היועהמ"ש זמן לעסוק בדברים הגורמים לגלות (כפי שאומרים חז"ל), אלא ביום המציין את יציאתנו לגלות. אין "שוני רלוונטי" בין אימוץ ע"י איש ואישה לבין אימוץ ע"י זוג גברים?! כיצד אדם המתיימר להיות ירא-שמים מוציא דבר כזה מפיו?

"פגיעה בלתי מוצדקת בשיוויון"? – ומה בדבר שיוויון בפני החוק, בכל המקרים שצויינו לעיל?  והיכן השוויון בין יהודי למוסלמי המתפללים בהר הבית? והיכן השיוויון בין יהודים שבונים על קרקע ללא הוכחת בעלות, למוסלמים שבונים על קרקע שאין לה לא הוכחת בעלות ואף לא טענה?  ומדוע איפשר היועהמ"ש לעיריית ת"א לבטל אירוע בהפרדה מגדרית, כאשר משתתפי האירוע מעוניינים בהפרדה? הדתיים לא זכאים לשיוויון?! ומדוע התנגד מנדלבליט להקמת ישובים יהודיים, כשהקמת ישובים ערביים אין בה כל בעיה?

שום כיפה לא תוכל לכסות על ההשחתה הערכית הזו.

בנבואת הפורענות, שנכתבה לדורות, אותה קראנו בשבת חזון נאמר: "רַחֲצוּ הִזַּכּוּ הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם מִנֶּגֶד עֵינָי חִדְלוּ הָרֵעַ: לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט אַשְּׁרוּ חָמוֹץ שִׁפְטוּ יָתוֹם רִיבוּ אַלְמָנָה: … אֵיכָה הָיְתָה לְזוֹנָה קִרְיָה נֶאֱמָנָה מְלֵאֲתִי מִשְׁפָּט צֶדֶק יָלִין בָּהּ וְעַתָּה מְרַצְּחִים: … שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים וְחַבְרֵי גַּנָּבִים כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים יָתוֹם לֹא יִשְׁפֹּטוּ וְרִיב אַלְמָנָה לֹא יָבוֹא אֲלֵיהֶם".

הגאולה תלויה בתיקון מערכת המשפט, עד שלא היססו חז"ל לומר: "תניא, רבי יוסי בן אלישע אומר: אם ראית דור שצרות רבות באות עליו – צא ובדוק בדייני ישראל. שכל פורענות שבאה לעולם לא באה אלא בשביל דייני ישראל".

עלינו לפעול ולהתפלל לשם תיקון המצב, ותתקיים בנו ההבטחה המופיעה בסוף אותה פורענות: "וְאָשִׁיבָה שֹׁפְטַיִךְ כְּבָרִאשֹׁנָה וְיֹעֲצַיִךְ כְּבַתְּחִלָּה אַחֲרֵי כֵן יִקָּרֵא לָךְ עִיר הַצֶּדֶק קִרְיָה נֶאֱמָנָה: צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה וְשָׁבֶיהָ בִּצְדָקָה".

==

הרב חננאל זייני הוא ראש בית המדרש בישיבת ההסדר 'אור וישועה' בחיפה.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
הבל ורעות רוח
שלום | 24-07-2018 15:16
החוק בישראל אינו על דרך התורה ולכן החלטותיו בהתאם לחוק ולא לבית מדרשך נקודה
לא קראת, נכון?
משה | 24-07-2018 19:20
כי הרב כתב שגם לפי החוק החילוני הוא לא פועל.
שלום שלום ואין שלום
יאיר | 24-07-2018 17:40
שלושת רבעי מאמר זועק הרב על כך שאין שוויון בפני החוק והיועץ המשפטי מונע על ידי תקשורת ודחפים ציבוריים אתה לא מרגיש א. ז. גם? לא מכיר את הבניה הלא חוקית של הבדואים בגליל? לא מכיר את הכינוי שעבר בן 16 על לא עוול בכפו ברבע האחרון הרב זעק על כך שאולי הכיפה היתה יכולה לעשות משהו ולא עושה... אז שלום זה לא בית המדרש שלו אלא פגיעה בחוקי המשחק שהשמאל עצמו קבע
2
רבנים ..נו באמת כל אחד פוסק הלכות .
יאיר | 24-07-2018 15:17
וקובע למי מותר ולמי אסור .למה כי פוסקים נגד דעת תורה לפי השקפת עולמכם או פוגעים בכם אדוני הארץ שחושבים עצמם עם רב...ולא מבינים שאנחנו עדיין לא מדינת הלכה ואת החוק מפרש עדיין היועץ המשפטי לממשלה ולא רבני הימין שמכריזים על עצמם ומוכרזים עלידי עדת הפוחזים והריקים המקשיבים והסובבים אותם כגדולי הדור. יוצאי מכינות צבאיות.שמוכרזים כגיבורים על כל מעשה איזוטרי במה שמדמה שדה קרב..על שזחלו 50 מטר בתוך מינהרה שעות הרבה אחרי שניגמר האירוע. המדמה קרב...אוי לעם שאילו רבניו ואילו מובילי הדרך
איזה תגובה עניינית
מישהו | 24-07-2018 15:48
מדהים
3
לא עדיף
משה | 24-07-2018 20:28
שרבנים יתעסקו בתורה והיועמש בחוק? בכל הכבוד הרב מדבר שטויות
שהיועץ המשפטי יתעסק בחוק, ולא ימציא אותו
צודק | 25-07-2018 11:45
ובטח שלא יקח החלטות שמשפיעות על ההלכה.
4
היועץ מכר את נשמתו לשטן התועבה המרקד
רועי | 24-07-2018 21:23
עדיף שיוריד את הכיפה
אתה בור חסר השכלה.
מיקי | 29-07-2018 8:33
וגם תורה אינך יודע.
5
מה לעשות?יש לך דרך אחרת איך להגיע לכס העליון?
אחא | 25-07-2018 9:45
ההכרח לא יגונה אמרו קדמונינו. הבן אדם ישר כסרגל ומכוון היטב להשיג את הייעד הנכסף. הכס הקדוש של העליון. משאת נפשו של כל משפטן. אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו. והמקום ימלא את חסרונו.
6
עם השמאל אינו מסוגל להודות בפשעיו
דוד | 25-07-2018 10:14
כבר מזמן עזבתם את התורה ואת מוסרה, אך אתם מזיקים ובוגדים ויגיע היום שבו תשפטו כפי שאתם שופטים את אוהבי התורה והארץ ולא עצמם
7
כל מילה בסלע, ישר כח
חיים | 25-07-2018 13:38
לא מצליח להבין את מנדלבילט מה עוד שחובש כיתה שחורה לראשו צריך משיח...
8
מאמר נכון מאוד, כבר מזמן היועמש
יוסף | 25-07-2018 14:35
מנסה בדכ ללכת בדרך שהיא איפכא מסתברא למה שהוא מייצג כלפי חוץ.. ודוק.
9
השחתה ערכית
אלמה | 25-07-2018 15:23
הוא מזמן היה צריך לשרוף את הכיפה שעל ראשו.הוא מבייש את בוראו ותלמידים חכמים ועם ישראל שמנסה בכל מאודו לכפר על גלותו.
10
המנדלבליט מחזיק את הכיפה המואסת בו
עמוס | 25-07-2018 15:58
עוד נשבע מרורים מהמנדלבליט הלז השואף לביה''מ העליון==התחתון
11
מה קורה כאן עם מנדלבליט?!!
ברוך שלום | 25-07-2018 17:14
אדם מזוקן, חובש כיפה גדולה שחורה, מתפלל בבית הכנסת של האדמור מאשלג בבני ברק, ובשם החוק נלחם בתורתנו הקדושה? לאן הגענו?!
מנדלבליט שואף לביה''מ העליון ומוכר כיפתו לשטן
עמוס | 26-07-2018 17:16
המקובל הרב לסרי אמר בזמן בחירתו ליועץ, כי הנזק לדת שיגרום מנדלבליט יצטרכו לתקן במשך עשר שנים.
12
זו התקשורת שמבלבלת אותו
צחי | 26-07-2018 23:05
הגיע הזמן שנאבחן מראש מי שבוי של התקשורת וכאלה לא ממנים לתפקדים רציניים
13
מהיכן יש לרבנים סמכות?
מומו | 29-07-2018 8:31
אין סנהדרין. אינם סמוכים. אינם רשאים לדון דיני קנסות. והם חלוקים ביניהם על כל דבר. אין סמכות הכרעה. הם מעדיפים ציבור של בורים.