אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נשיא המדינה מציג: כך נשמור את מורשת התנ"ך

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח את ימי העיון בתנ"ך ואת מחזור הלימוד השני של הפרק היומי בלימוד של הפרק הראשון בספר בראשית. לדבריו, "השאלה שצריכה להעסיק אותנו היא איך נבטיח את המשך קביעת התנ"ך כספר המכונן של העם היהודי"

נשיא המדינה מציג: כך נשמור את מורשת התנ"ך
  נשיא המדינה פותח את מחזור הלימוד השני של הפרק היומי. (צילום: דוברות מכללת הרצוג)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פתח את ימי העיון בתנ"ך ואת מחזור הלימוד השני של הפרק היומי בנתונים כואבים שנערכו לאחרונה בחינוך הממלכתי, ולפיהם 61% אינם רואים חשיבות בלימוד התנ"ך וכמחצית אינם אוהבים ללמוד תנ"ך.

ריבלין ציין את מיזם 929 ואת הפרק היומי כמיזמים שבכוחם לשנות את התמונה. "ללא התנ"ך הדור הבא יחמיץ את הזיכרון ההיסטורי שלו" טען. "מיזמי התנ"ך יוצרים קשר חי אקטואלי ורענן לתנ"ך. השאלה שצריכה להעסיק אותנו, את כולנו, גם אותי כחילוני היא איך נבטיח את המשך קביעת התנ"ך כספר המכונן של העם היהודי".

צפו בדברי הנשיא (צילום: דוברות מכללת הרצוג)

הנשיא לא הסתפק בנאום בנושא, אלא לקח חלק של ממש בלימוד הפרק הפותח בלימוד הפרק היומי בספר בראשית. בלימוד נשאו דברים הרב פרופ' יהודה ברנדס, ראש המכללה, הרב ד"ר בני לאו, ראש מיזם 929, הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון, הרב ד"ר שוקי רייס, ראש החוג לתנ"ך, ד"ר ברכי אליצור, ראשת קמפוס הנשים, וד"ר הלל מאלי, מרצה בחוג לתנ"ך.

המושב היווה פתיחה לימי העיון בתנ"ך שהחלו אמש, במהלכם אלפי משתתפים כבר החלו לגדוש את חדרי הלימוד והאולמות במכללת הרצוג כשהם נהנים ממגוון שיעורים עצום. השנה ישולבו בתוך 200 השיעורים השונים שיעורים בשלוש שפות נוספות: אנגלית, ספרדית וצרפתית, שיאפשרו לקהלים נוספים ליהנות מהתכנים בימי העיון. בנוסף יתקיימו שיעורים פדגוגיים לעובדי הוראה שיקנו כלים להוראת התנ"ך. השנה הצטרף לימי העיון כשותף, האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך בראשות הרב איתאל בר לוי, והוסיף להם מימד נוסף של ממלכתיות.

משתתפי יום העיון (צילום: דוברות מכללת הרצוג)

הרב יעקב מדן, ראש ישיבת הר עציון התקשה להסתיר את התרגשותו מול אולמות הלימוד המלאים. "אני זוכר את הימים שהתנ"ך היה מושלך באיזו שהיא קרן זווית" אמר. "כשאנחנו זוכים היום לראות איך כל עם ישראל זוכה ללמוד תנ"ך בכל מיני אופנים, והספר הזה חוזר להיות ספר הספרים שכולם בסופו של דבר מחפשים אותו – אין לי אלא להודות לקב"ה שזיכה אותי לראות את זה".

במהלך ימי העיון יוצגו המיזמים החדשים שנוצרו השנה במסגרת אתר התנ"ך של המכללה. בין המיזמים נמנה אפליקציית "היינו כחולמים"- אפליקציה שהושקה לרגל שנת ה-70 למדינה ושבמסגרתה נלמדו פרקי התקומה וחזון הנביאים במאות בתי ספר mooc (לימוד אונליין המאפשר מעורבות פעילה) בנושא פרקי אליהו. האפליקציה פעלה השנה כפיילוט במספר בתי ספר בהצלחה רבה. כל אלו מתחברים למיזם אתר התנ"ך של המכללה, שבו ניתן לחפש ללמוד תנ"ך במגוון רבדים באופן נוח ונגיש. בין השאר ניתן למצוא באתר הופעות והקשרים של כל מילה תנ"כית, מפות מקראיות וסיורים וירטואליים, פירושים קצרים ומאמרים מעמיקים ממגוון מקורות שמאפשרים לכל מורה ולכל לומד להעמיק את הידע ואת החיבור לתנ"ך.

"בכל שנה כשעמדות הרישום מתמלאות ואנחנו רואים את המאות והאלפים שמגיעים במיוחד מכל הארץ, ואפילו מהעולם, כדי ללמוד תנ"ך, אנחנו מתרגשים מהמהפכה השקטה שנעשתה כאן, מהפיכה שהעמידה את לימוד התנ"ך כחלק מרכזי בעולם הלימוד" תיאר הרב פרופ' יהודה ברנדס, ראש המכללה. "הפרק היומי שזכינו לסיים במסגרתו היום את התנ"ך כולו הוא הזדמנות נהדרת ונגישה עבור כל אדם ללמוד את כלל פרקי התנ"ך. עם פתיחת המחזור השני אנחנו יוזמים פתיחה של קבוצות לימוד בכל רחבי הארץ ומזמינים את הציבור הרחב למצוא כל אחד את הקבוצה שלו: בשכונה, במשפחה או במקום העבודה ולהצטרף ללימוד הגדול שיוצא מכאן".

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו