אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה היה קורה אילו הליטאים היו ספרדים?

שביל הזהב הזה, אבד לנו היום, וזוהי אבדה קשה לעם ישראל. למרות הכותרת "מה היה קורה אילו הליטאים היו ספרדים?" היום, זוהי אינה רק בעיה של ליטאים, גם הציונות הדתית מקריבה את עצמה על המזבח בהר המור, וכך גם דור חדש של "ספרדים", שגדל על ברכי הליטאים

מה היה קורה אילו הליטאים היו ספרדים?

תרשו לעצמכם לדמיין בית מלון כשר, שמאפשר לאורחיו לשתות קפה הפוך אחרי ארוחה בשרית. לא עם המלבין הפרווה המעפן, אלא חלב ממש. הבשר כשר, החלב כשר, וכל אחד בוחר אם הוא שומר או מערבב. תעודת הכשרות אינה נשללת כי המלון כשר, וכל אחד בוחר.

תרשו לעצמכם לדמיין חנויות כשרות פתוחות בשבת; יהודים, הנוסעים בשבת לבתי הכנסת, עולים לתורה במניין שבעה עולים, וגם מוציאים ידי חובה את השומעים בקידוש. אין חלוקה מחנאית של "חילונים" ו"דתיים". יש "שומרי שבת" ויש "זוכרי שבת", וכולם אגודה אחת.

תרשו לעצמכם לדמיין נשים שרות, ואינן מהוסות. נשים שהולכות בלא כיסוי ראש, ואינן נחשבות לא צנועות. נשים לומדות ומלמדות תורה ברבים, מניחות תפילין ומזכות את הציבור. לא – זה אינו עולם רפורמי, הכל על דעת חכמי הספרדים: את ההכשר לבית המלון נתן מרן הראשון לציון הרב עובדיה יוסף: "איני רואה שום חשש מלהנהיג כשרות במסעדה אפילו יהיה מי שיעבור למכור מאכלי חלב אחר בשר להרוצה בכך. שעיקר ההכשר על המאכלים ולא על המוכרים".

את ההכשר לחנויות נתן הרב יוסף משאש, רבה של העיר חיפה: "כי שמעתי דיבת רעים מגור מסביב המתקדשים והמטהרים וחכמים בעיניהם, לא ידעו ולא יבינו, רק בשוט לשון מטילים מום בקדשים לומר, שכל בני העיר מאכילים עצמם ולכל הסומכים על שולחנם, רק בשר אסור, ולא כן אנוכי עימדי, ולבבי לא כן יחשוב, שלא נוח לאדונם לומר עליהם כך, רק ההיתר ברור מכמה טעמים טובים".

כך גם עמדתו בעניין נשים בגילוי ראש: "והמהרהר לא מחמת שיער גלוי מהרהר". ובעניין נשים המניחות תפילין, כתב הראשון לציון ישראל יעקב אלגאזי, ראש ישיבת המקובלים בית אל, בפירושו על "אשת חיל": עוז והדר לבושה – שהייתה לובשת תפילין וטלית שנקראת עוז והדר".

כך כמעט בכל נושא יהודי המפריד ומפצל את עם ישראל, מצאו חכמי הספרדים את שביל הזהב המחבר בין שמירה על עיקרי הדת לשמירה על עם ישראל כעם אחד. ש"כוח ההיתר עדיף", ו"הנח להם לישראל", ו"מוטב יהיו שוגגין".

שביל הזהב הזה, אבד לנו היום, וזוהי אבדה קשה לעם ישראל. למרות הכותרת "מה היה קורה אילו הליטאים היו ספרדים?" היום, זוהי אינה רק בעיה של ליטאים, גם הציונות הדתית מקריבה את עצמה על המזבח בהר המור, וכך גם דור חדש של "ספרדים", שגדל על ברכי הליטאים.

המגמות של ההקצנה הדתית, אינן נובעות מהמסורת היהודית. המפגש הטראומטי של יהודי אשכנז עם המודרנה ותופעות החילון, משכה את היהדות מעיסוק בנושאי הליבה של היהדות, מה שאנו קוראים היום יהדות-חברתית, ליהדות של גבולות – מי בפנים מי בחוץ. ומה שמייחד את ה"בפנים", הקוראים לעצמם "חרדים", על סתם יהודים אלו שלוש מצוות עיקריות – שבת, כשרות, צניעות. דווקא במצוות אלו, אנו עדים להתרחקות הציבור ה"חרדי" מהמסורת היהודית הנורמטיבית עד כדי הטפה לנשים להתכסות מכף רגל ועד ראש, כמו גם החמרה שלא לצורך בכשרות.

תפקיד ההחמרה וההקצנה במצוות אלו לייחד את ה"חרדים" כקבוצה נבדלת, ולהגביה את החומות המפרידות בין הציבור ה"דתי" לבין עם ישראל. אל "תיבת נוח" של העדה החרדית הולכים ומצטרפים כלל ציבור שומרי המסורת, כשדווקא הקיצוניים מסמנים את הדרך אל התהום.

הציבור הליטאי העמיד את ערך לימוד התורה כערך הגובר על כל ערך יהודי אחר. הקים מוסדות ללימוד תורה מחוץ לקהילה. בהן ראוי שתלמיד הישיבה הצעיר, יצא מחיק משפחתו למסגרת פנימייתית טוטאלית, שמאפשרת ליצור טרנספורמציה תוך דור אחד. מוסדות אלו הן מודל לכל הציבור הדתי, דרכן היהדות משתנה לנו. הציבור הספרדי, נדחק אל תוך מוסדות אלו, ומתאים עצמו למסגרות הנוקשות.

הרב עובדיה יוסף כותב כי "יש כאלה שהקצינו מאוד, מן הקצה אל הקצה, ומפני חוסר ידיעתם בתורה, התנהגותם בקיצוניות רבה . ולא זו הדרך ולא זו העיר".

תרשו לעצמכם לדמיין תלמידי ישיבה, שגרים בשכונות רגילות, לומדים, עובדים ומשרתים בצבא כאחד האדם. תלמידי ישיבות, כמו שכתב הרב יוסף קפאח "ששקול בעיניהם לימוד המלאכה כלימוד התורה", וכשם שנצטוו על מצות עשה של שבת כך נצטוו על המלאכה בששת הימים. אלא שבעוונותינו הרבים, בדור יתום זה, רבו תלמידי הישיבות והתמעטו תלמידי החכמים.

=======

אלי ברקת הוא משנה למנכ"ל 'כל ישראל חברים'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
29 תגובות - 22 דיונים מיין לפי
1
ממש מעניין
יהונתן | 15-07-2018 11:22
איך הצלחת להויצא ממשנתם בדיוק את הדברים שנוחים לך... מדוע בנושא של תורה וצבא לא המשכת לצטט את הרב עובדיה? מה היה דעתם בנושא נשות הכותל? מה היתה דעתם על הגישה ההלכתית של הרבנים הליברלים? מה היתה דעתם על בתי ספר מעורבים? האם אבא שילדו לומד בבית ספר מעורב יכול להיות חזן? הדוגמא שאתה הבאת, האם מחלל שבת אכן נחשב למניין שבעה עולים או שמא יש להעלותו מוסיפים? אז בבקשה תעשה עבודה יותר רצינית שהמסקנות שלה לא מוכרעות כבר מההתחלה... ותביא מאמר שלם גם אם כולל מורכבות... כי ככה זה, העולם הרבני הספרדי יש בו מורכבות שלא כולם מצליחים לתפוס בהתחלה...
באקאט, זה עוד ביטוי עדין למצב שהיה יכול להיות
מה שנכון נכון | 15-07-2018 13:19
ע
חחח אילו גם הליטאים היו ספרדים...............
בקאקט. | 15-07-2018 12:57
חחחח אילו מקימי המדינה לא היו אשכנזים חכמי, היינו היום באמת בקאקט.
2
נו נו... הרב יוסף משאש התנגד שתבואנה נשים
ס''ט | 15-07-2018 11:25
לבית הכנסת.. גם את זה תכתוב?
3
הכותב הינו חילוני שלא מפרשן את הספרדים וחכמיה
יצחק | 15-07-2018 11:28
הכותב הינו חילוני שלא מפרשן את הספרדים וחכמיהם נכון
4
אף אחד מכל הרבנים שציטטת לא יסכים למאמר שלך
חיים | 15-07-2018 11:38
לאסוף היתרים מכל הרבנים, כשכל אחד מהם יחלוק על ההיתרים של הרבנים האחרים, זאת לא שיטת הספרדים בהלכה - זו רפורמיות. אבל מזל שכולם נפטרו, ואז אפשר לקחת ציטוט מפה וציטוט משם, ולנתק אותם מההקשר המקורי. ככה משקרים לציבור. ביזוי של חכמי הספרדים והאשכנזים ביחד.
5
מסכים מאוד
שלמה אורות הירושלמי | 15-07-2018 11:41
בתורת ארץ ישראל אכן הפסיקה דומה לפסיקת הספרדים בתלמוד הירושלמי כך נהגו וכך פסקו ולא היה פחד מה יגידו ומה יהיה עם העולם הבא שלי דבר נוסף וחשוב המציאות השתנתה מאוד לא חיי קהילה פרטית אלא ציבור של עם שלם בארצו ויכולים חלילה להגיע לחילול ה' בהתנהגות לא נכונה. הלל הזקן שינה הלכה מהתורה כדי לא למנוע הלוואה לעניים.צריך להיות חכמים ולראות את הדרך ארץ ולא רק תלמידי חכמים.תודה לך ברקת על ההארה הזאת וירבה השלום.
6
הר המור
דבורה | 15-07-2018 12:02
הר המור פוסל את מי שלא הולך בדרכו? כמו שלך מותר לבחור היכן לשלוח את ילדיך ללמוד ועל איזו כשרות אתה בוחר גם מי שלומד בהר המור יכול לבחור לעצמו את הדרך המתאימה לו ולשאיפותיו כל זמן שהוא לא מתנשא על אחרים ולא פוסל מי שלא הולך בדרכו.
כמה את טועה
אלי מאשקלון | 15-07-2018 22:58
הלוואי שבהר המור לא היו פוסלים את מי שלא חושב כמוהם
7
"שביל הזהב הספרדי" הוא המצאה של חיים אמסלם
שי | 15-07-2018 12:48
הספרדים הקפידו לא פחות ואף יותר מהאשכנזים וגם התנגדו לבתי הספר של כיח.
8
כמה עקום ומשובש
ערן | 15-07-2018 13:13
איך אדם יכול להבין את דברי החכמים בצורה כל כך עקומה ומשובשת... לא יאמן
9
דמיינו לעצמכם..
מיכל | 15-07-2018 14:22
דמיינו לעצמכם דור שבו הנשים, גם החילוניות, הולכות בצניעות דמיינו לעצמכם דור שבו אין תרבות של שפע וצריכה, הנאות ובילויים. דמיינו לעצמכם דור שבו יש כבוד לתלמידי חכמים, לזקנים ולמבוגרים. דמיינו לעצמכם דור שבו גבולות המסורת נשמרים דמיינו לעצמכם דור שבו הבושה קיימת אצל כולם דמיינו לעצמכם דור שבו כולם מכירים בערך התורה ובערכו של תלמיד חכם, גם אם הם עצמם רחוקים מכך. דמיינו לעצמכם דור שבו הצבא איננו עסוק בשילוב נשים, אלא בלחימה באוייב דמיינו לעצמכם דור שבו נלחמים באוייב, ולא מספקים לו חשמל, מים, מזון, וחומרי בניין אכן, הדור שונה, וההתמודדות שונה, והקשיים שונים, והנשים שונות, והגברים שונים, והילדים שונים. הכותב חי בעולם של פעם, מלקט פסקים מקלים לפי הרב המקל ביותר באותה שאלה, ומשליך את הכל על העולם של ימינו. סתם טיפשות? סכלות? חוסר הבנה? נבזות? רשעות? רצון מודע להרוס גם את מעט הטוב שנשאר? אינני יודעת...
חושך
מיכל | 28-07-2018 8:50
מה תפקידן של נשים בעולם האידילי הזה שאתה מתאר?
תודה
מעולה | 17-07-2018 12:57
רבה
חזק!!
שיר | 15-07-2018 15:58
!
10
נכון וכואב.
חרדי | 15-07-2018 14:39
הליטאיות זה האסון הכי גדול ליהדות ולא פלא שהחרדים מאבדים הרבה שמואסים בדרך הזו .
הפוך- הדתיים מאבדים
יהודי | 16-07-2018 23:47
לפי נתוני הלמס 90% מהחרדים נשארים חרדים ו48% מהדתיים חוזרים בשאלה
11
כמה שקרים, בושה שנותנים במה לרפורמי הזה
יהודה | 15-07-2018 16:24
רק תפתחו את המקור של מהריי אלגאזי ותגלו את עומק השקר
12
"עוה עוה עוה אשימנה"
עקום בתכלית | 15-07-2018 23:28
..
13
קולי ב''ה וקולי ב''ש רשע...
מעניין | 15-07-2018 23:59
מאד נחמד לאסוף את כל הקולות שוודאי לא מקובלות על רוב ככל רבני הספרדים. תמצא לי רב אחד גדול ספרדי שמקל בכל אלו יחד. זה לא חומרות זו מחלוקת הלכתית ובכל מקרה יש איזה רב אחד שמיקל. לאו דווקא ספרדי. מה עם הרב פיינשטיין? יש לו המון קולות עצומות. לציץ אליעזר, לאב שלמה זלמן אויערבך ועוד. אותם אתה לא מביא פתאום? חשבתי שאתה מקושש קולות...
14
כי"ח = רפורמים
צבי | 16-07-2018 0:00
כיח = רפורמים
15
אין צורך להגיב-פשוט לא מתחיל להבין מהזה ספרדי
דוד | 16-07-2018 0:56
מאמר רדוד ביותר
16
סילפת את דבריהם ואת משנתם
אביתר יעקב מיכלשוילי | 16-07-2018 7:05
אתה רוצה להגיע למצב בו כולם רפורמים
17
כי"חו וניעו הוציא עלינו
דוד | 16-07-2018 8:14
ציטוטים מאלפים שהוצאו מהקשר המציאות והשעה. כשהמציאות מוכרת לפוסק, הוא לא חושש ללכת על חבל דק, אך במורכבות של היום - אין הדבר פשוט. לא הייתי אומר זאת לו לא הייתי יודע כמה בערות וחוסר יראת שמים הולידה התנועה הארורה 'כל ישראל חברים'! מעניין למה לא רואים כיפתך בתמונה (אה זה רק לחלשים...)
18
שביל הזהב
בן חמו אלי | 16-07-2018 12:21
כתבה מעניינת וכל כך נכונה יישר כח לכותב.
19
פתבה מצויינת
דויד סנדובסקי | 16-07-2018 22:21
מחזק את ידי הכותב.
20
מאמר מביך של עם הארץ גמור שמכל דבר עושה סלט
מנחם ג. | 17-07-2018 1:26
מקיש מדבר לדבר דברים שאינם קשורים.מחבר חצאי משפטים שונים ומסיק מסקנה.לדוגמה: מה הקשר למען השם בין עוז והדר לבושה לבין נשים רפורמיות בלי שרוולים בטלית ותפילין? ואם זה עוז והדר למה אתה קורא לזה פירוש ספרדי של מוטב שיהיו שוגגין? והנח להם לישראל וכח דהיתרא עדיף ?? הפירוש של הראשלצ הרב אלגאזי מדבר על נשים שהניחו תפילין והכתוב קורא לזה עוז והדר משום מוטב שיהיו שוגגים?
21
תלמד לפני שאתה כותב
יהודי ספרדי | 17-07-2018 15:40
בתור יהודי ספרדי אתה מעליב אותי. ספרדי זה לא שם קוד לחפיף בהלכות. אתה חי בפנטזיה. תתעניין קצת בספרות הרבנית של יהודי ארצות ערב, ברבניה, במוסדות הלימוד התורניים המפוארים שהיו בה בדרך הלימוד של יהודי ארצות ערב והמזרח באופן הפסיקה ואחר כך נדבר. הידעת שכללי הכשרות של הספרדים מחמירים יותר משל האשכנזים? לו היית לומד היית יודע. לו היית לומד ולא מדקלם הבלים של תקשורת היית יודע שאין אף פסק הלכה של אף גורם דתי או חרדי שמורה לנשים לכסות עצמן מכף רגל ועד ראש. יהדות זה לא אסלאם. צא ולמד בור ועם הארץ.
22
ואת עלית על כולנה ?
גדי מאמו | 28-10-2020 12:16
ואת עלית על כולנה לא יעזור לכם חברי פרלמנט הרפורמי להפוך אותנו עם רוחות הנצרות לבעלי מומים המקיימים את היהדות בעקמומיות אני טוניסאי ומעולם דבריך לא היו אמת אבל זה בסדר גם את הגל הזה עם ישראל יעבור בגאון