אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

6 הערות על גיור לחומרא של יהודי אתיופיה

אחרי הסערה ביקבי ברקן, בה הזיזו עובדים אתיופים מתפקידם מחשש ליהדותם, הרב שלמה אבינר מביא 6 הערות על גיור לחומרא של יהודי אתיופיה

6 הערות על גיור לחומרא של יהודי אתיופיה
  עולים מאתיופיה (למצולמים אין קשר לכתבה. מרים אלסטר/פלאש90)

האם יהודים שעלו מאתיופיה חייבים לעבור גיור לחומרא (קבלת מצוות, טבילה, הטפת דם ברית)?

1. רבי דוד בן זמרא, הרדב"ז, פסק שהם יהודים גמורים, משבט דן (שו"ת הרדב"ז ז ה). ועוד פוסקים נמשכו אחריו.

2. הג"ר משה פיינשטיין פקפק בדברי הרדב"ז. א. אולי הרדב"ז לא חקר היטב את כל המציאות. ב. מאז הרדב"ז התערבו גויים שלא עברו גיור כהלכה. מסקנה: יהדותם ספק והם צריכים לעבור גיור (שו"ת אגרות משה ט אה"ע א). וכן עוד פוסקים, כגון הג"ר יצחק הלוי הרצוג, הרב הראשי לישראל, שגם סבר שיש ספק. וכן הגר"ש ישראלי, שמא התערבו גויים.

3. יש עוד שאלה. הג"ר אליעזר יהודה וולדנברג העלה שמא קידושיהם קידושין אבל גיטיהם אינם גיטין. אז אולי יש ספק ממזרות (שו"ת ציץ אליעזר יב סו. יז מח). אבל הגרמ"פ כבר דחה ספק זה, גם בצירוף הספק שמא התערבו גויים. וכן שאר פוסקים דחו ספק הממזרות. הג"ר שלמה משה עמאר, כתב שגם קידושיהם אינם קידושין, כי אין בהם נתינה ואמירה.

4. הגר"ע יוסף פסק כרדב"ז שאין ספק ביהדותם, ואין לחשוש שמא התערבו גויים, לכן אינם צריכים גיור, אף לא גיור לחומרא (שו"ת יביע אומר ח יא).

5. הרבנות הראשית פסקה בהתחלה בעלייה הראשונה שלהם שצריך גיור לחומרא, "חידוש ברית". יותר מאוחר, השתנה הרכב העולים, לכם פסקה בתשנ"ז שצריך גיור מלא או אישור יהדות על ידי בית דין (עיין מנחת אברהם א טז לג"ר אברהם שפירא).

6. בסיכום, שלוש דעות: גיור מלא, גיור לחומרא, לא גיור. למעשה,יש לעשות גיור לחומרא. זו לא חומרא בעלמא, לגבי פרט הלכתי, אלא לגבי עצם היהדות.

ומי כעמך ישראל, גוי אחד בארץ.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
6
לירון | 10-07-2018 13:07
מה זה לא חומרא בעלמא חומרא או לא ?
כשתלמד תבין זהן מושג בפסיקה
חיים | 09-10-2018 18:36
כשתלמד תבין זהן מושג בפסיקה
2
הרב אבינר איש ישר
יהודי פשוט | 10-07-2018 13:33
לא נושא פנים וכי משום יראה דילכון אתמנע מלמימר אולפנא דרחמנא באמת נאמרו דברים תמוהים בסוגיא זו וטוב להבהיר אותה הסיבה היחידה להתנגד לגיור לחומרא אלו התססות של השמאל הרדיקלי שמעוניין לעורר מרבצו את הקונפליקט בין ציונות לקודש
3
יהדות
יאיר | 10-07-2018 14:00
מעריך את נקודותיו של הרב אבנר, אך לעצם השאלה לגבי היהדות של יהודי אתיופיה, הרב עובדיה פירסם בעיתון דבר שיוצר נגד האשכנזים והפוסקים האשכנזים שיצאו נגד יהדותם של עולי אתיופיה, שמא אצל אחינו האשכנזים יש גויים והתבוללות הייתה באירופה והרב עובדיה ביקש לבדוק את יהדותם של כל יוצאי אשכנז. קל להתפל לעדה כל כך קדושה שהם יהודים גמורים ואנחנו בספק.
שוטה כל הספרדים בספק
חיים | 09-10-2018 18:37
שוטה כל הספרדים בספק
4
העולים האתיופים הראשונים הם יהודים לכל דבר
יפה יוסף | 10-07-2018 16:04
אבל אלו שרוצים היום לעלות לארץ ישראל המפותחת והנעימה .מי שטוען שהוא יהודי חייב לקבל על עצמו גיור מלא עם כל המצוות קלה כחמורה.היום כל הגויים יטענו שהם יהודים כדי לקבל זכויות טובות מאוד במדינת הפראיירים.
כן, בטח, עם יהדות מסורסת וספרי תורה בגעז
שי | 12-07-2018 8:16
את מכירה קהילה יהודית שאין לה ספרי קודש בעברית? אני לא.
5
התנחלות TLV
מני | 11-07-2018 11:37
יהודים , האם בגלל תרבות הפוליטקלי קורקט אתם מוכנים לוותר על היהדות ? אבותינו מסרו נפשם על היהדות. ואנחנו בגלל התנחמדות פוחדים לומר לאתיופים את האמת - בצעו גיור לחומרה. ומה הקשר לגזענות ??!!?? אותו הדבר נכון לגבי רוסים שיש ספק ביהדותם. בכלל לדעתי כיום הגענו למצב דומה לתקופתו של דוד המלך שהיה בן הגרים אבל עצר את הגיורים לחלוטין. אנחנו כיום מעצמה ויש לעצור לחלוטין כל גיור כי כבר אי אפשר לדעת מי מתגייר באמת ומי עושה זאת מתוך אינטרסים אחרים. ויעידו על כך כמות המתגיירים דרך המדינה שאינם שומרים תורה ומצוות 97%.
אבותינו הם אלה...
יוחאי | 22-07-2020 21:31
אבותינו הם אלה שמסרו נפשם על יהדותם במלחמות דת לא אבותיך הגזענים שפתחו רגליים ומתבססים על צבע עור בגלל פוליטיקלי קורקט רבים מהגרים לכאורה מרוסיה בתחילת המאה ה-20 לא באמת הפכו ליהודים כשרים כדאי שתלמד עוד על הנושא חצוף
6
הגאון המפורסם רבי עזריאל הילדסהיימר זצ"ל
pincus | 15-07-2018 7:34
הגאון המפורסם רבי עזריאל הילדסהיימר זצל פעל למענם, וכן חכמי הדורות פעלו לקרבם, וזה שאנו מרחקים אותם ב'גיור לחומרא' בפרהסיא, וכן משנים שמותיהם הוא השפלה נוראית ואין על זה כפרה, אני מכיר אותם מקרוב, האיתיופים מסרו נפשם בעד יהדות ובעד עלייה לארץ ישראל, ומגיע להם כל הכבוד, וביחוד כל הכבוד להם שעם כל ההשפלה שעם ישראל מטיל עליהם מצדיקים דרכם ואינם קובלים על הקבה ושכרם עד לשמים
תיקון למה שאמר צביקה
ברוך | 07-06-2021 5:50
שבט דן לא גלו לפני חורבן בית שני אלא לפני חורבן בית ראשון
בוא נשים לב לעובדות
צביקה | 20-07-2018 0:41
הקהילה הזו התנתקה משאר עם ישראל לפני חורבן בית שני, היא לא הייתה מודעת לתורה שבעל פה. הם חיו במקום נפרד במשך אלפי שנים מנותקים ממסורת ישראל ומפוסקי ההלכה שבכל הדורות גם אם בהתחלה היו יהודים, הרי אם לא נהגו לפי ההלכה היהודית ותורה שבעל פה, אז זו סוגיא לא פשוטה בכלל. מעבר לכך בהתחלת העליה בשנות ה 80 וה 90, עלו אתיופים מקהילת ביתא ישראל אבל רוב האתיופים מאז שנות ה 90, עלו מקהילת הפלאשמורה שזו קהילה שהמירה את דתה לנצרות ב 130 השנה האחרונות, וגם הפוסקים שקיבלו את האתיופים הראשונים, לגבי הפלאשמורה אין אף פוסק שמחשיב כיהודים. זה לא נוגע אם מסרו את הנפש לעליה לארץ, יכול להיות גם חייל דרוזי שמוסר את נפשו בלחימה בצהל עדיין זה לא הופך אותו ליהודי
7
לצביקה המגיב ל6 ושי המגיב ל4
מיקו | 22-07-2018 18:59
לבני ישראל מהודו לא אפילו לא היה ספרי תורה בכלל בשום שפה וגם לא אכלו מצות בפסח צביקה-תורה שבעל פה היתה ליהודי אתיופיה התגובות שלכם נובעות מחוסר ידע ובורות מוחלטת
8
הפוסל עובד פסל
הכותב | 21-01-2019 21:45
יש כאן עי מי שמדברים עליו בכתבה מגמה ברורה לחכות את דרכי הלימוד של האשכנזים שאינם חרדים להטיל מום בקודשים-יהודי אתיופיה. והרי הדברים ברורים שכל מי שהטיל ספק ביהדות אתיופיה זה כתוצאה מחוסר הבנה שיש יהודים שהם לא לבנים מאירופה או ארהב. והרי אם משה רבינו היה מגיע לארץ עם ציפורה הכושית היו אומרים עליו ועל אשתו שהם גויים וגם גיור לא יעזור להם. התורה מחנכת לבריאות ולהסתכלות וקבלת היהודי אף אם הוא לא נראה כמוך. אך צאצאי הכוזרים שישבו באירופה ובארהב הביאו איתם את הקפדנות והחשדנות האללית לפסול כל דבר. העיקר שתהיה להם וודאות. ואחריהם המבול.
9
האתיופים חייבים גיור מלא
אסתר בן דוד | 21-09-2019 20:09
האתיופים חייבים גיור מלא