אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יצחק יוסף תוקף: "ספק אם ניתן לסמוך על הבד"צ"

הרב הראשי לישראל תוקף בחריפות את בד"צ העדה החרדית בעקבות התחקיר לפיו עובדים ממוצא אתיופי הודחו מתפקידם ביקב 'ברקן' מחשש ליהדותם: "מחמירים בכשרות ומקלים בשפיכות דמים"

הרב יצחק יוסף תוקף: "ספק אם ניתן לסמוך על הבד"צ"
  (צילום: David Cohen/Flash90)

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף, הגיב בזעזוע לתחקיר של 'כאן חדשות', ממנו עולה כי שלושה יוצאי יהדות אתיופיה, העובדים ביקבי 'ברקן' הועברו מתפקידם מחשש ליהדותם, ותקף בחריפות את גוף הכשרות בד"צ העדה החרדית.

"אני רואה בחומרה רבה את ההנחייה שיצאה על ידי מי שמכנים עצמם גוף כשרות, לפסילתם של עובדים יוצאי אתיופיה שומרי מצוות מלעסוק בייצור יין", תקף בחריפות הרב הראשי, והוסיף כי "אין שום הסבר להנחיה שכזו מלבד גזענות טהורה. יוצאי אתיופיה הם יהודים לכל דבר".

הראשון לציון החריף את הטון ואמר כי "ספק גדול אם ניתן לסמוך על גוף כשרות הרואה עצמו כמחמיר כביכול ומקל בהלבנת ובשפיכות דמים של יהודים אחרים רק בשל צבע עורם".

הרב יוסף הצהיר כי "בכוונתי לפעול בעניין בכל חומרת הדין ולמצות עד תום את הבירור עד למסקנות המתבקשות".

כאמור, תחקיר של "כאן חדשות" שפורסם אמש (שני) חושף כיצד נאסר על עובדים ותיקים ביקב, ממוצא אתיופי, לגעת ביין, וזאת בגלל דרישה שהציב בד"צ העדה החרדית. מנכ"ל טמפו הסביר לעובד: "לכולם יש ערכים, אבל בסוף ביזנס זה ביזנס". צפו בכתבה.

בד"צ הבעדה החרדית הגיב לפרסום ומסר: "בד"ץ העדה החרדית מכבד את הקהילה האתיופית בארץ ואת תרומתה הגדולה לחברה בישראל. יהודים רבים שעלו מאתיופיה, מועסקים במפעלים בהשגחת בד"ץ העדה החרדית וידועים בעבודתם המסורה מתוך כבוד הדדי ואמון מלא".

"במהלך העליות השונות מאתיופיה הגיעו לארץ עולים שאינם יהודים ולכן התבקשו על ידי הרבנות הראשית לישראל לעבור גיור לחומרה. בשל המחוייבות של בד"צ העדה החרדית לאוהבי היין שומרי הכשרות לפי שיטת מרן הבית יוסף, נזהר הבד"צ שבעתיים בתהליך ייצור היין על ידי מי שיש ספק ביהדותו. הבד"צ העדיף במקרה זה, לעשות הכללה, כדי לא לפגוע בעובד זה או אחר ולכן ביקש להעביר שלושה עובדים יקרים למחלקה אחרת במפעל, מבלי לפגוע בפרנסתם, ובכך מנע פגיעה אישית בעובדים".

בבד"צ העדה החרדית טענו כי "גם הרבנות הראשית לישראל פועלת באופן דומה". עוד הם הוסיפו: "בד"צ העדה החרדית פנה לאחרונה לאחד מראשי רבני העדה האתיופית בארץ והוא נעתר לבקשתם לסייע בבדיקת יהדות כפי שהוא נוהג עבור עולים מאתיופיה המבקשים להינשא".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
"רק בשל צבע עורם". האומנם?
שריה | 26-06-2018 11:39
ואם היו מפטרים בלונדיני מרוסיה עם עיניים כחולות עקב ספק ביהדותו - האם גם זה היה בגלל צבע עורו?
אשרי דורנו שמרן רבי יוסף שליט''א מנהיגו
עמוס | 09-08-2018 23:14
רבינו ממשיך בדרך אביו איש האלקים זיע''א
ידוע שיש רוסים לא יהודים שניצלו את חוק השבות
יפה יוסף | 26-06-2018 12:14
כשהרוסים עלו הממשלה אפשרה לכל רוסי לעלות בגלל צבע עורם גם כשהם בפירוש לא יהודים.
2
גזענות
חן האיתיופית | 26-06-2018 17:27
כואב לי! כואב לי שלמרות הכל, למרות שיש אתיופים חרידים עדיין חושבים שאנחנו לא יהודים לא משנה מה נעשה תמיד יפלו אותנו! בכל מקום אנחנו נתקלים בגזענות! למה?? למה?? אנחנו לא בני אדם?? יש דברים שכבר עוברים כל גבול. גם אם אתם לא בטוחים שאנחנו יהודים, למה לעשות כזאתי הכללה מכוערת????!!!!! למה????!!!
אני ירגיע אותך ואת כל בני העדה
רון לוי | 27-06-2018 8:36
אתם נשענים על אילן גדול שאין כמותו הרב עובדיה יוסף זצל , הוא פסק שאתם יהודים לפי פסיקתם של גדולים לפניו , אל תתיחסי פשוט לאף אחד , כי לא בשמים היא והרב עובדיה יוסף זצל ישב לפסיקה זו עם הרב מרדכי אליהו זצל והרב שלמה עמאר היו , וברגע שיש פסיקה ובית דין , מה שפסקו למטה פסקו למעלה הנה תקראי עד הסוף .. שו”ת יביע אומר (אבה”ע ח”ח סי’ יא) האריך הגר”ע יוסף שליט”א ולטענתו אין להטיל כל ספק ביהדותם. ונביא כאן ציטוט מדבריו: “אולם לא אכחד כי ראיתי להגאון רבי יצחק אייזיק הלוי הרצוג זצ”ל, במכתבו מיום כ”ט אדר א’ תשי”ד, למחלקה לתרבות תורנית לגולה שע”י הסוכנות היהודית, שכתב לפקפק ביהדותם של הפלשים מפני שראה שהחוקרים מנוי וגמור עמם שהפלשים הם בני גזע לא יהודי שנתגיירו אי פעם, ואם כן הרי ברור שלא נתגיירו על מנת לשמור את היהדות שלנו על פי התורה שבעל פה, אלא יהדות שבדו מלבם, ודינם כמי שנתגייר על מנת לשמור כל התורה חוץ מדקדוק אחד מדברי סופרים, שאין מקבלים אותו (בכורות ל ב), ואם כן שמא אינם יהודים במובן ההלכתי. וחזר על זה במכתבו מיום ג’ שבט תשט”ו, כי שמא נתקבלו לגיור בבית דין של צדוקים, ואז יש לומר שאינם גרים, ולכן יש לגיירם בבית דין כשר, ואז תהיה להם תורת יהודים גמורים. עכת”ד. ונוראות נפלאתי מה ראה על ככה לדחות דברי גאוני עולם שקובעים בודאות שאין ספק שהם משבט דן, מפני דבריהם של חוקרים שמטילים ספק ביהדותם, ומי נדחה מפני מי, אתמהה. ומכל מקום היות שראיתי שעשה מעשה וציוה להרה”ג רבי נתן סאלם זצ”ל שיצרף עמו שני תלמידי חכמים, ויעשו הטפת דם ברית וטבילה, לשם גיור לחומרא, והקבוצות של הפלשים שעלו ארצה היו מתי מעט של כמה עשרות בכל פעם, ולא הביעו שום התנגדות להטפת דם ברית וטבילה, לא רציתי לחלוק למעשה על הגריא”ה הרצוג הנ”ל, ואמרתי מהיות טוב אל תקרי רע. אולם לדינא לא כן אנכי עמדי, ודעתי שיש לסמוך על הפוסקים הנ”ל, שהפלשים יהודים לכל דבר, ואינם צריכים גיור אפילו לחומרא”.
מסקנה
אורי | 26-06-2018 18:06
לעזוב את החרדיות ולהתקרב ליהדות
מסקנה
אורי | 26-06-2018 17:57
לעזוב את החרדיות ולהתקרב ליהדות
3
רק הכשר בית יוסף
שלמה | 28-06-2018 10:02
מי שיוצא נגד הבדץ הןא כופר בתורת משה אין פשרות בבדץ הכל חלק ויש על מי ליסמוך
4
הלכה
דיין | 02-07-2018 15:14
חבל שמתנהגים בצורה שמאוד בוזה את הדת כבר פסקו גאוני עולם על יהדותם וברשם מרן זצללה ולכן צריכים כולם להכיר ביהדותם בלי שום התחקמות שאינה צריכה ואותו מנכל שאומר ביזנס זה ביזנס צריך לתת לו התראה חמורה על מילה שכזאת ולהעביר לו איזה קורס מזורז בנוגע לזולת ובדץ עדה חרידית צריכים להתחיל ל קבל את פסקי אותם גאונים שהתירו בשופי יהדותם וגם מרן זצללה כדלעיל