אם הוא נפטר לפני 24 שנים, למה הם מאמינים שהוא חי?

על האמונה בדבר משיחיותו של הרבי לא יכלו החסידים לוותר, ולכן הוכחשה פטירתו באופנים שונים ומשונים, החל באמירה שהרבי עוד ישוב מן המתים, וכלה בקביעה שהרבי בכלל לא נפטר ובקברו אין דבר, רק ארון ריק

אם הוא נפטר לפני 24 שנים, למה הם מאמינים שהוא חי?
  (פלאש90)

עצרת 'משיח בכיכר' עומדת להתחיל בקרוב ממש, אחרי שחסידי חב"ד ניצחו את חולדאי בבית המשפט. על הבמה יעלו הדוברים בקרוב בזה אחר זה וידברו על הרבי מלך המשיח שליט"א, וקריאות נרגשות של "יחי אדוננו, מורנו ורבנו, מלך המשיח לעולם ועד!" ישמעו מידי פעם. גם ברכתו של הרבי לבאי העצרת תשודר על מסך ענק בצבעים חיים. יש רק בעיה אחת. הרבי כבר לא אתנו מזה 24 שנים. איך הגיעה חב"ד למצב שבו מנהיג אותה אדמו"ר מת וזה נראה להם נורמלי?

ליאון פסטינגר, פסיכולוג חברתי יהודי-אמריקאי שנפטר רק חמש שנים לפני הרבי, חקר את הנושא ואף כתב עליו ספר, יחד עם חוקרים-עמיתים, בשם "כשהנבואה מתבדה: מחקר חברתי ופסיכולוגי על כתות מודרניות שחזו את קץ העולם" (When Prophecy Fails: A Social and Psychological Study of a Modern Group that Predicted the End of the World).

הספר, שהתפרסם בשנת 1956, עוסק בתופעה שפסטינגר ועמיתיו (הנרי ריקן וסטנלי שכטר) כינו בשם "דיסוננס קוגניטיבי". פסטינגר, ריקן ושכטר ניסו להבין מה קורה לאנשים כשאמונה שבה הם מחזיקים מתנפצת על קרקע המציאות. הם הצטרפו לכת שבראשה עמדה אישה שהתיימרה להיות בעלת כוחות נבואיים וטענה כי חייזרים דיברו אליה וגילו לה שקץ העולם יתרחש בתאריך 21 בדצמבר 1954, בשעה שמבול אימתני יציף את העולם כולו ויכחיד כל יצור חי מעל פניו. כמו שאתם כבר יודעים, העולם לא נחרב בתאריך המיועד.

הרב אליהו גליל

איך התמודדו אנשי הכת עם התבדותה של הנבואה על קץ העולם? – להפתעתם של החוקרים התברר שהמאמינים דווקא התחזקו באמונתם ואפילו יצאו במסע לגיוס מאמינים נוספים לכת… את ההסבר לתופעה המוזרה זו נעצו פסטינגר ועמיתיו בתיאוריית "הדיסוננס הקוגניטיבי"; לטענתם בני האדם זקוקים לחוויה של עקביות קוגניטיבית המתבטאת בכך שתפיסת המציאות, האמונות וההתנהגות שלנו הולמות אחת את השנייה ולא נמצאות בסתירה.

כאשר אנו חווים דיסוננס – או: חוסר עקביות קוגניטיבית – למשל, כאשר יש סתירה בין מחשבה שבה אנחנו מחזיקים ובין התנהגותנו בפועל – מתעורר מתח פסיכולוגי ומצוקה נפשית שאותם אנו חייבים לפתור ויהי מה, גם אם הפתרון האפשרי היחיד כרוך בהחזקה בעמדות לא-רציונלית או בהתנהגות שהיא בלתי-הגיונית לפי קנה המידה המקובל. אותה חוויה של חוסר עקביות מענה תופיע אצל האדם גם במקרה שבו אמונה מרכזית שבה הוא מחזיק, ותהא זו אמונה דתית או ערך תרבותי, תיתקל במציאות הסותרת אותה.

איך מתמודדים אנשים עם מצב של דיסוננס קוגניטיבי? פסטינגר גילה שיש שלוש דרכים טיפוסיות: ויתור מודע על אחת העמדות הנמצאות בסתירה, בדרך כלל על זו שהיא חשובה פחות; איסוף סלקטיבי של מידע במטרה לשמור על העמדה החשובה יותר; גישור על הדיסוננס באמצעות פרשנות מחודשת של היחס בין העמדות. כמובן, ככל שהעמדות, האמונות והמעשים הנמצאים בדיסוננס חשובים יותר לאדם, כך גדולה יותר המצוקה שהוא חש – וכך גם קיצוני יותר הפתרון.

במקרה של חב"ד-ליובאוויטש, האמונה בכך שהרבי האחרון הוא המשיח היא מרכזית מאוד; למעשה, התיאולוגיה של חב"ד מבוססת על ההנחה שהאדמו"ר של החסידות הזאת הוא הוא "נשיא שבדור", קרי: הדמות היהודית החשובה ביותר, ממשיכו של משה רבינו. בנוסף, מושג ה"שביעי" ביהדות בכלל ובחסידות חב"ד בפרט הוא מושג מרכזי, והרבי האחרון ז"ל, למותר לציין, היה הרבי השביעי בשושלת חב"ד, אם סופרים מרבי זלמן מלאדי, האדמו"ר הזקן.

נוסיף לכך את העובדה שהרבי עצמו רמז פעם ועוד פעם שהוא המשיח כשציטט בעקביות את הגמרא הקובעת ש"משיח מנחם שמו", ובאומרו שהגאולה תבוא "בקרוב ממש" כשהוא רומז בגלוי לראשי התיבות של שמו – מנחם מנדל שניאורסון – "ממ"ש". בשעה שהרבי נפטר, המתח המשיחי היה בשיאו, שכן מחלתו של הרבי נתפסה אצל החסידים כמבחן לפני הגילוי של הרבי כמשיח ממש. וכשהנבואה התבדתה לגמרי – בשעה שהרבי הלך לבית עולמו, נוצר דיסוננס חריף שהזקיק פתרון חריף.

על האמונה בדבר משיחיותו של הרבי לא יכלו החסידים לוותר, ולכן הוכחשה פטירתו באופנים שונים ומשונים, החל באמירה שהרבי עוד ישוב מן המתים, וכלה בקביעה שהרבי בכלל לא נפטר ובקברו אין דבר, רק ארון ריק, תוך הסתמכות על מדרשים מאוחרים סביב מות משה וחטא העגל. ואת חומת ההכחשה הזו דבר לא יבקיע.

בין כך ובין כך, רוב מניין ובניין של עם ישראל לא קיבל את הפתרון הבלתי-רציונלי של חב"ד, והאמונה ברבי כמשיח נשארה נחלתם של אנשי חב"ד בלבד, לכל הפחות עד שהרבי יוכיח שהוא אכן המשיח כשיחזור מהמתים או יתגלה מחדש לעין כל, ולא באמצעות וידאו שהוקלט אי אז בשנות ה-90'…

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
54 תגובות - 30 דיונים מיין לפי
1
לא מדוייק
מאיר | 25-06-2018 20:04
רוב המשיחיסטים לא מכחישים את זה שהיתה לו לוויה וקבורה, יש אמנם מיעוט שטוען שזה סתם דמיונות ולא היה שם כלום.
גם מאמיני שבתאי צבי "האמינו" ש...וש..........
טוב להודות. | 25-06-2018 22:44
ךך
2
ממתי אמונה דתית אמורה להיות רציונלית?
שי | 25-06-2018 21:23
חסידי ברסלב מאמינים שרבי נחמן יוציא מהגיהינום את כל מי שיאמר על קברו את התיקון הכללי. תלמיד בביס דתי מאמין במדרשים על בת פרעה שהיד שלה התארכה וכו' האידיאולוגיה החרדית מושתת על מדרש אחר, הפעם על 3 השבועות שבהן ה' השביע כביכול את עם ישראל. דת היא לא מדע, ולכן אין טעם להקשות על אמונתם של החבדניקים.
יש רציונאלי ויש רציונאלי
יאיר | 27-06-2018 7:18
אז נכון שהתורה מתיישבת גם בכלים הרציונאליים והכחשה מוחלטת של פטירה לא מתיישבת עם ההלכה (אף שלאידך לא חסרים סיפורים במדרשי חזל על קשר כמעט פיסי עם צדיקים שהלכו לעולמם ויש לעיין) אולם מבחינת ההלכה כאשר אנו עומדים לתפילה אנו נפגשים פנים אל פנים עם השם יתברך דבר שאלו שקורים לעצמם רציונליים (כשהאמת שהם פשוט מגושמים) לא באמת יעכלו.
יש רק הבדל קטן
משה | 26-06-2018 22:51
אמונה זה במשהו שלמעלה מהשכל כמו התורה המדרשים שניתנו למשה מפי הגבורה, ולא בתחושות בטן על סמך רמזים, שכאשר התבדו מותר לעזוב את 'אמונה - תחושת בטן' זו.
אחלה תגובה לעניין! תודה
יהודיוב | 26-06-2018 15:39
כל כך אבסורד לקרוא באתר דתי על רציונאליות של אמונה אין שום סיכוי לפי מדע שהרבי חי אבל גם אין סיכוי לפי מדע שרבי יהודה הנשיא עשה קידוש לבני ביתו אחר פטירתו . המדהים הוא שכותב הכתבה מצולם על רקע מערת רשבי . על רשבי נאמר מאן פני האדון הויה - דא רשבי רבבות פוקדים את ציונו מדי שנה ונושעים . איך אדם שנפטר לפני אלפיים שנה יכול להושיע אותי היום ? יש ביטוי באנגלית IF IT AINT BROKEN DONT FIX IT ובעברית ביטוי נוסף: אני לא יודע איך, אבל זה עובד יחי אדוננו מורינו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד
כן, בטח, קריעת ים סוף זה מעשה מאוד רציונלי
שי | 26-06-2018 10:20
שלא לדבר על אתון שיודעת לדבר בלעמית צחה
מאז ומתמיד, חבל שיש כאלה שחושבים אחרת
שיר | 26-06-2018 0:40
זאת הנקודה ממנה מתחילים כל העיוותים.
3
רוב חסידי חב"ד לא מסכימים עם המשיחיסטים.
שניאור | 25-06-2018 21:28
בשבת האחרונה, היה יום הילולא של הרבי זצוקל. ורבבות חסידי חבד שהו בקרבת מקום לציונו (קברו) הקדוש.
רק כי אתה רוצה להיראות "נורמלי" בעיני אחרים
אל תמציא | 26-06-2018 15:15
;
4
גם רבי יהודה הנשיא נקבר
מובין | 25-06-2018 21:39
והמשיך לסעוד עם משפחתו ארוחות שבת בגוף גשמי... למה ללכת לחוקות נגויים שהכל מצוי בתורתנו הקדושה
5
הרבי מלובביץ היה רב גדול
יפה יוסף | 25-06-2018 22:08
אבל לא משיח.לא פשוט להתאפס. רק בעזרת השם.
מישהי עובדת ע"ז. הרבי שלך שאת מאמינה
יפה יוסף | 09-08-2018 21:31
בו הוא הכל בשבילך ואמר שהוא מתכסה לכן הוא נפטר בנתיים לדעתך והוא עוד יקום מהקבר ויהיה המשיח כי כל האלוהים שלך אמר . ברוך השם אני לא צריכה ללמוד אלא את התנך ולקיים את המצוות כראוי באהבה.זה הנותן את הדעת. שכשיבוא המשיח כולם ללא יוצא מהכלל יודו שהוא המשיח בלי פלסופים.
כתבה שמראה בורות מוחלטת
מישהי | 28-06-2018 14:06
תפתח רמבם הלכות משיח, הוא כותב שם את הסימנים שצריכים להיות למשיח ותראי שהסימנים תואמים בול את הרבי מליובאוויטש ולא את אף אחד אחר! וחוץ מזה שהרבי בעצמו אמר שלפני הגאולה תהיה תקופה של העלם והסתר, שהמשיח יהיה נגלה ונכסה ונגלה וזאת בדיוק התקופה הזאת! אז בבקשה מי שלא בדק את הנושא שלא יכתוב שטויות חסרות טעם כי זה מבזבז לנו את הזמן.
6
"הדיסוננס הקוגניטיבי" נמצצאגם אצל חסידי אוסלו
בעל דעה | 25-06-2018 22:32
זה לא רק אצל חסידי חבד כל אחד והמשיח שלו.
7
מת משמע אינו חי משמע אינו משיח...............
טובים מאורוס'. | 25-06-2018 22:46
ואם אינו משיח ? אז ייתכן שעליהם לצפות למשיח שה' שולח ? ולא למשיח שהם מכתיבים לה' ?
8
כתבה מטעה! בכתבה מצטייר כאילו כל החבדניקים
רחלי | 25-06-2018 23:04
מאמינים במה שפורט לעיל וזה ממש לא נכון!!! רק לסבר את האוזן בתמונה המפורסמת של השלוחים ליד סעוון סעוונטי רובם המכריע שייך לזרם המרכזי ולא מאמין בכך(למעט בודדים)
9
פסק דין
מנדי | 26-06-2018 0:27
ישנו פסק דין של מאות רבנים שחתמו בזמן האחרון שהרבי מלך המשיח. אין רב בעולם שפסקו עליו כך. וכן הרבנים לא כולם החבדניקים... אפשר לחפש בגוגל פסק דין משיח.
בטח...
אלמוני | 29-03-2019 1:41
הראשלצ הרב אליהו והרב יעקב יוסף ועוד רבים וטובים הם כמה לא מוכרים מזרם המשיחי הנל לא ראה אף פעם את הפסד
רבי עקיבא חשב שבר כוכבא הוא משיח
שי | 26-06-2018 10:22
אז הוא טעה, ואותם מאות הרבנים טעו אף הם.
"רבנים" עלאק.. חבד"ניקים משיחיים לא מוכרים
נתי | 26-06-2018 7:46
שום רב מוכר ורציני לא חתום על הפסק הזה
10
גם ר"ל יש יהודים מאמינים ישו משיח ר"ל........
רחמנעסססססססססס | 26-06-2018 0:28
נמ
11
כמי שקצת מכיר
מאיר | 26-06-2018 6:50
האמונה של חסידי חב''ד שהרבי הוא המשיח נבעה מהחשש לפטירתו ולא להיפך, עיסוק בנושא התחיל כאשר הרבי היה בשנות השמונים המאוחרות. שלו והתחזק ביתר שאת בשנות מחלתו של הרבי, הם הבינו שזה האפשרות היחידה לקבל הבטחה שהרבי יחיה לנצח, הבטחה שמי שיודע את רמת המעורבות של הרבי מליובאוויטש בחיי חסידיו יכול להבין את הצורך אליו. זה הסיבה שלאחר פטירתו של הרבי רוב המוחלט של חסידי חב''ד עזבו את העיסוק בזה ואמרו בפה מלא 'טעינו'. רק קומץ הזויים שלא היו מסוגלים להתמודד עם הפטירה של הרבי, ושהיה קשה להם לרדת מהעץ ולהגיד טעינו, המשיכו להחזיק באמונה זו.
12
כתבה מטעה! עוול, פשוט עוול.
מרדכי | 26-06-2018 7:07
זה לא נכון, רוב החבדניקים בכלל לא מאמינים בשטויות האלה. תשאלו כמעט כל חבדניק. אישית הכרתי את חבד דרך המשיחיסטים (כמו כל מיעוט שתמיד רועש יותר מהרוב, כמו הפלג הירושלמי בחרדים) וכמעט ברחתי, עד שזכיתי להכיר שליח חבד יקר שהראה לי את תורתו הרחבה של הרבי, והבנתי את העוול העצום שעושים המשיחיסטים לרבי בזה שרוב השיח הציבורי עליו זה אם הוא משיח או אם הוא חי ולא בעומק הבלתי נתפס של תורתו ותפיסת העולם אותה הוא מנחיל. הכתבה הזו היא עוול לרבי, היא עוול לשלוחי חבד שמוסרים את נפשם למען ישראל בכל מקום בעולם, והיא עוול ליהדות כולה - בכך שלוקחים ציבור כה בולט ומכפישים אותו לשוא. כולי תקוה שעורכי האתר יראו לנכון לפרסם כתבת הבהרה.
13
יש פה בורות מוחלטת וזלזול בדברי הרבי זצ''ל
מנחם | 26-06-2018 7:16
הביטויים 'משיח מנחם שמו' ו'תיכף ומיד ממש' הם חלק מאלפי ביטויים ומדרשי חז'''ל שהיו שגורים על לשונו של הרבי, כל דבר שהרבי דרש וביאר הוא אמר בצורה גלוי'ה וברורה ובאריכות הביאור, וייסד דבריו על גמרא הלכה מדרש ומאמרי חסידות וכו.הרבי לא מרמז דברים בצורה כזו. גם אלו בחב''ד הסבורים שהרבי משיח, לא מייסדים את דבריהם על 'רמזים' אלו, אלא על פלפול ארוך בדברי הרבי בעניין הדרכים לזירוז וקירוב הגאולה. פלפול שלדעת רוב המשפיעים והרבנים של חב''ד מעוות את דברי הרבי ונגד רצונו המפורש שלא להתעסק ב'זהות המשיח'.
14
חבד
חבד | 26-06-2018 8:06
רוב החבדניקים השפוים לא מאמינים בכך! והרבי לא רמז שום דבר על עצמו.
15
ומה עם ראשית צמיחת גאולתנו???
אבי | 26-06-2018 8:35
ומה עם הדיסונאנס הקוגנטיבי של ראשית צמיחת גאולתנו? מי שישר עם עצמו שיפסיק לחפש אחרים ויתחיל להסתכל במה שהוא מאמין!!!
גלות השבעים
יוני | 27-06-2018 15:23
תיאוריו של הגרא (שיש מערערים על כך) חופפים היטב למה שקרוי במשנה עקבתא דמשיחא זמן ירוד מאוד לפני ביאת המשיח בה המלכות תיהפך למינות החוצפה תגדל ועוד דברים שמתממשים לנגד עינינו. לגאולה עצמה דרוש א. מלך המשיח. ב. מלחמת והשמדת עמלק ונצחון כל האומות סביבנו ובתוכנו. ג. בנין בית המקדש. ד. קיבוץ כל נדחי ישראל (כולל עשרת השבטים ויהודי אמריקה דרום אמריקה רוסיה אוסטרליה צרפת ....) בנתיים כל זה לא קרה רק איתותים ורמזים שזה עתיד לקרות. הגלות בעיצומה גם מבחינה רוחנית ואילולי כמה יחידי סגולה מי יודע מה היה מצב היהדות כיום. 70 שנה זה היה פרק הזמן לגלות בבל ונגמרה. אנחנו עדיין בגלות הארוכה שעוד לא נסתיימה.
הגר"א דיבר על אתחת
ברוך | 26-06-2018 23:25
ממליץ לך ללמוד את מה שהגרא כתב ב'קול התור' על אתחלתא דגאולה, ולראות שזה בדיוק מה שקורה היום!!!!
חב"ד צומחת לא פחות והשליחות בכלל פורחת
גרעין תורני | 26-06-2018 14:07
וכולם מחקים את חבד
אין קשר בין כלכלה יציבה ל"ראשית הגאולה"
שי | 26-06-2018 10:23
מדינת ישראל מתנכלת לציבור הדתי, מקיימת מצעדי תועבה, הורסת את הצבא בשם הפנימיזם, שלא לדבר על הרס היישובים בישע.
זה דוקא כן מוכיח את עצמו
ערן | 26-06-2018 9:22
לעומת הרבי שנפטר, המדינה שלנו רק הולכת וצומחת והופכת לאט לאט להיות אור לגוים, חזרה בתשובה, כלכלה יציבה ועוד
16
תיאוריה נחמדה ששוברה בצידה
חיים | 26-06-2018 14:11
רוב מוחץ של חסידי חבד מלפני פטירת הרבי כולל לדוגמה ראשי הישיבה המשיחיסטית בעולם בצפת עולים לקברו של הרבי ומכירים בפטירתו רוב המשיחיסטים לעומתם הם צעירים שברובם לא ראו את הרבי או נולדו אחר פטירתו. ואכן, חבד המקורית מאמינה בהשארת הנפש ובמה זרעו בחיים - אף הוא בחיים!
17
דתיים קיצונייים=טליבאן יהודי...
דתל"ש גאה | 26-06-2018 14:38
שי,איזה התנכלות לציבור הדתי בראש שלך?המדינה כבר מתנכלת 70 שנה לציבור החילוני,תוך כדי אניסתו באופן קבותי עם הכפייה הדתית המחורבנת של הטליבאנים היהודיים..ובמצעד הגאווה גם משתתפים להטבים דתיים רבים,וגם הרבה דתיים הטרוסקסואלים..בגללך ובגל כל הקומץ הקיצוני בציבור הדתי יש הכללות וסטיגמות נוראיות על הציבור הדתי,תוך כדי השוואתו לזה החרדי השמרני...
18
כי מה שלא רואים בשכל לא קיים..
קשה לציונות | 26-06-2018 15:13
ולכן לא תשכילו להבין. ותפרשו זאת כדיסוננס בלה בלה. אמונה ובטחון זה מעל השכל. ועדיין יש הסברים והוכחות חותכות לכך שהרבי חי. ועפי תורה, ולא עפי הדמיון. אבל זה החינוך שקיבלתם, שרק מה שמובן צריך לעשות ולקיים. ומה שלא- לא. אתם לא אשמים..
19
התביישתי לקרוא
רבקה | 26-06-2018 17:59
ממש הסמקתי. חיפשתי את הכיפה בתמונה של הרב הכותב. כותב המאמר גלש מזמן מהיותו רב דתי לבעל דעות מדעיות. וידוע שמי שמטביל מוחו בתורות גויים, נעשה אטום לעניינים שבקדושה. שלא לדבר על הזלזול הנושב מהכתוב כלפי עדה שלימה בישראל, והמנהיג הבלתי מעורער. עם המדע או בלעדיו, חבד חזקה וממשיכה באותה הדרך שהתווה הרבי. והכלבים ימשיכו לנבוח.
20
חכו חכו מינים ומלשינים כשהוא יגיע תאכלו אותה
לוקשן אונד קרטופעל | 26-06-2018 20:53
אנחנו נזכה בעולם הבא בעבדים ויהלומים וכל טוב ואתם כופרים תאכלו חאRA.
יש גם המאמינים להבדיל ב-72 הבתולות הממתינות
קורצאק | 27-06-2018 18:44
למוסלמי רוצח. אתם מצפים לעבדים ויהלומים והם לבתולות. בעצם זה ממש הינו הך. הבל ורעות רוח.
21
מוטב ישאל כל אחד את עצמו מה עשה היום להביא את
המעשה הוא העיקר | 26-06-2018 22:55
הגאולה? בלימוד תורה לכשעצמו ועם עוד יהודים, כמה יהודים שיתף אותם בדברי תורה, העלה חיוך על פניהם, עודד אותם לצפות לגאולה, הניח להם תפילין?
22
הוא בכלל לא נפטר!
בושה | 27-06-2018 22:50
הרבי חי ומתהלך בינינו
ברור
שניאורי זלמנן | 28-06-2018 16:20
שאתה אוהב את הרבי מלבוביטש וגם את ישו
23
זיהוי משיח עפ"י תורה שבכתב ושבע"פ
חבדניקית | 28-06-2018 0:52
התביישתי ממש לקרוא את הכתבה למעלה. כל מי שלא למד מעולם את הנושא של משי מתוך תורה שבכתב ותורה שבעפ, לא יכול לחוות את דעתו על משיח. (בדיוק כפי שאף אדם שלא למד רפואה, לא ילך להתווכח עם רופא גדול). האמונה ברבי מהמ, אינה נובעת מהזיות או פנטזיות של מישהו, היא מבוססת על תורה שבכתב ושבעפ. הרמבם בהלכות מלכים פרק יא, כותב סימנים כיצד נוכל לזהות את מלך המשיח כבר בזמן גלות, כל הסימנים שהרמבם כתב, אחד לאחד התקיימו ברבי, ועפי זה חסידים הכירו ברבי כמלך המשיח. גם העניין שכיום איננו זוכים לראות את הרבי, מופיע בספרים, על משיח כתוב שהוא - 'נגלה ונכסה ונגלה' - הרבי התגלה לכל העולם כמלך המשיח, כעת אנו בתקופה של הכיסוי, ומחכים בכל רגע להתגלותו לעיני כל העולם כמלך המשיח, בגאולה האמיתית והשלימה. (לדעתי כאשר מפרסמים כתבה על קבוצה כה גדולה של אנשים שמאמינים ברבי, מן הראוי לפחות לשאול במה הם מאמינים, ועל מה אמונתם מתבססת) מזמינה את כולם ללמוד את הנושא מתוך ספרות הקודש של עמי, ורק אחכ להביע את דעתם בעניין.
מזכיר את הנצרות קצת. או קצת הרבה.............
............ | 29-06-2018 0:28
.
אין עיוור כי אם עמי נאמר גם על
אש | 28-06-2018 10:20
החסידים השוטים אם כבר לצטט את הרמבם א הוא גם פוסק שהבנים שלו ממשיכים אותו - לרבי לא היו ילדים הרבמם גם פוסק שהוא מנצח אויבינו במלחמות - הרבי ניהל מלחמות בגמרא כתוב שהוא נולד בט' באב - הרבי לא נולד בט' באב ועוד ועוד ועוד אבל בטח הם ישיבו שכל מה שנאמר או נספק זה ברמה רוחנית (בנים - אלו תלמידים, מלחמות - אלו מלחמות רוחניות וכו') בקיצור - הכול הינו ברמה המופשטת וסליחה אבל זה 100% נצרות בלבוש חדש אבל לכו לשכנע חסידים כאלה בדרך של היגיון
צודקת
צודקת | 28-06-2018 9:17
מאוד
24
המקורות ביהדות מספרות שיהיה איש גדול כזה
לוי | 28-06-2018 14:27
המקורות ביהדות מספרות שיהיה איש גדול כזה
25
זאת כתבה ממש לא מדויקת
'''''''' | 28-06-2018 21:30
רוב החבדניקים בכלל לא מאמינים שהוא עדיין חי ואני אומרת את זה בתור חבדניקית כזאת. אני לא חושבת ככה בגלל שהרבי בעצמו אמר תגידו יחי אדוננו אבל בלי מלך המשיח. חוצמזה שיש דרך להתקשר ולדבר עם הרבי למרות שהוא נפטר, זתומרת ברור שזה לא ממש לדבר אבל אםשר דבר ראשון סתם לדבר אליו ופשוט מרגישים שהוא שומע או באגרות קודש...
26
כל מי שכתב על ישו אין בכלל מה להשוות לרבי
מיכל | 30-06-2018 22:08
פשוט תתבישו לכם !!!!!!!!!!!!!כל מי שכתב על ישו אין בכלל מה להשוות לרבי
למה ?
אני שאלה. | 01-07-2018 23:59
?
27
ההוכחה הכי גדולה שהרבי חי ושהוא מה"מ המשיחהיא
משיחיסט | 01-07-2018 19:10
שהוא בעצמו אמר.......
אם לליצים הוא יליץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץץ
שוונץ. | 02-07-2018 0:00
חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
28
אתם מביאים ראיה מן השוטים ואנחנו מן התורה
חבל כל הבורות | 03-10-2018 20:46
הרב מביא ראיה מן החוקרים באוניברסיטה, חבל שלא טרח לגגל 5 דקות ולמצוא שהאמונה בכך בנויה מתחילת התורה עד דברי חזל מפורשים וכלה בפסקי הלכה וכתבי הארי מה עוד שחלק ציפו שזה ייקרה עד כדי כך שג' תמוז הפך לאתחלתא דגאולה!
29
משיחסטים הרסתם תנועה כ"כ יקרה לעם ישראל
רפי | 13-12-2018 14:16
עשיתם מעצמכם צחוק באחיזה שהרבי חי וקים .זה כואב משום שהחסידות הזאת הצטיינה ועדיין מצטיינת באהבת העם במסורות לעם בכל אתר ואתר,בכל מקום בעולם אתם נותנים מענה לאוכל כשר לתפילות בציבור להנחת תפילין ועוד הרבה פעילויות מבורכות .חבל שכמה טיפשים שבכם הראו לעולם מהו חילול ה אמיתי מספר פעמים שהודעתם מחר יבא משיח ועוד כל מיני אמירות מטופשות .הורדתם ביוקרה של החסידות הזאת חבל חבל
30
משיח
דני | 21-12-2018 9:45
אתם יודעים מה זה משיח? זה גואל ישראל, בזמן דוד המלך, המלך מתמנה על ידי משיחה שהיו מושחים אותו בשמן, כיום הוא מתמנה על ידי חליפה יפה, ולכן המלך יבוא מאדם חי ילוד אשה אדם כמוני וכמוך שיש לו את הכישרונות להיות מנהיג, ולא שותים לחיים, כך הוא לא יבוא.