אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תגובה לרבני בנימין: שיקלו שוב את החרמת המכינה

לאחר חשיפת סרוגים כי 'ועד רבני בנימין' אסר על ראש המועצה לסייע בהקמת מכינה קדם צבאית לבנות, עונה חיים פלק: "גם בתו של הרב גורן והרב שאר ישוב הכהן התגייסו לצבא, ולא בשל רפיון בקיום מצוות"

תגובה לרבני בנימין: שיקלו שוב את החרמת המכינה
  בנות המכינה שהתגייסו (קרדיט: מכינת לפידות/ מתוך פייסבוק)

בעקבות חשיפת סרוגים, כי 'ועד רבני בנימין' אסר על ראש מועצת בנימין אבי רואה, לסייע בהקמת מכינה קדם צבאית לבנות, עונה במכתב חריף, חיים פלק, לשעבר יועץ מנכ"ל משרד הדתות ויו"ר צעירי המפד"ל, לארבעת הרבנים: "גם בתו של הרב גורן זצ"ל וגם בתו של הרב שאר ישוב הכהן זצ"ל התגייסו לצבא בהדרכת אביהם, ולא בשל רפיון בקיום המצוות שלהן".

בפתח מכתבו, אל הגוף רבני המתחלף בכל ארבע שנים, בו שני רבנים ותיקים- הרב יוסף וייצן (פסגות), הרב יהונתן בלס (נווה צוף)  ושני רבנים צעירים יחסית הרב איתי הלוי (מגרון) והרב יאיר רמר (חרשה), מפרסם פלק גילוי נאות כי למד עם בנות המכינה במשך כשנתיים, זאת לאחר שהתייעץ עם הרב דרוקמן ששיגר את ברכתו לפלק אישית ולראשי המכינה באופן כללי.

אין מקומה של בת דתית בצבא הגנה לישראל

אולם ביקש פלק להדגיש, "גם אני כמוכם, חושב שאין מקומה של בת דתית בצבא הגנה לישראל, מטעמים רבים", ובייחוד לאחרונה ציין, "עת חלק מרשויות הצבא הפכו את גיוסה של הבת הדתית לקרדום לחפור בו במאבק הסמוי על דמותו של צה"ל.

"גם אני כמותכם חרד מפני הרוחות המנשבות משלכתה של היוהל"ם, המבקשות לקעקע את תפיסת התא המשפחתי הבסיסי. גם אני כמותכם יודע על צניחות הרחם הרבות שחוות חיילות בשל "הפיכתן לגברים" ועל היקף ההפלות שנעשות בצה"ל ועל חשבונו, ובודאי גם אני מכיר את פסיקת הרבנות הראשית לישראל המחייבת אותי ואת משפחתי".

עם כל זאת, אחרי ההקדמה הארוכה מפרט פלק נתונים מפתיעים על גיוס בנות לצה"ל מבנות אולפנת עפרה, שהיא האולפנה הגדולה בבנימין. כאשר לפני כחמש שנים התגייסו כ- 22%  בנות, אלו "החליטו למורת רוחו של ראש האולפנה אביה ששר הי"ו והמורות המקסימות, להפנות עורף לחינוכם ולהתגייס לצבא", אמנם הוסיף, כי "מאז ב"ה, האחוז קרוב יותר ל- 10%, כנראה בשל מאמץ חינוכי שהושקע בשנים הללו, אך עדיין מדובר בתופעה דתית לאומית שקשה להתעלם ממנה".

מכתב 'ועד רבני בנימין' לאבי רואה

פשרה: מכינה ל'שירות משמעותי' ולא 'קדם צבאית'

בהמשך מספר, כי בטרם נכנס ל"מדרשת לפידות", כלשונו, הלך יחד עם רניטל מילוא והרב ניר יהודה ראשי המכינה לרב דרוקמן: "תארנו לפניו את מציאות בנות האולפנה המוכרת לנו ואת הליכתן לצבא בהיקפים משמעותיים ללא שום הדרכה. קיבלנו ממנו חיזוק גדול וברכה, אך בהתניה שהמדרשה תיקרא מכינה לשירות משמעותי ולא מכינה קדם צבאית".

זאת ועוד, "הרב ביקש ואכן שמע שבת שתרצה לעבור ממסלול גיוס למסלול שירות לאומי, תזכה לתמיכת ראשי המדרשה. אף בדידי הבא עובדא ובת שלמדה לפני כשנתיים במסגרת, החליטה – אולי גם בעקבות המשתמש משיעורי התנ"ך שלמדנו יחד, לוותר על גיוסה לצבא וללכת לשירות הלאומי. נכון להיום – כמה בנות אכן הולכות לשירות לאומי".

פלק. מתנגד לגיוס בנות לצה"ל, אבל בעד המכינה (קרדיט: מתוך פייסבוק)

יביא לחיזוק ההתיישבות

לטענתו, מספר הבנות שעברו בשלוש השנים האחרונות במדרשה ועוד מתוך החמישים המתדבקות על דלתותיה לקראת שנת הלימודים הבאה, שהינן תושבות בנימין, "יספרו על אצבעות יד אחת", אמר פלק. כאשר "רוב מוחלט של הבנות שעוברות במכינה זו, הינן תושבות גוש דן – וזהו להן המגע הראשון עם התנחלויות ומתנחלים", על כך ציין, "אין בלבי ספק שרובן הגדול הופכות לשגרירות ללא מילים לתנועת ההתיישבות שכולנו כה חפצים ביקרה".

גם בתו של הרב גורן התגייסה לצבא

במכתבו, מביא פלק אסמכתאות מבתו של הרב גורן זצ"ל וגם בתו של הרב שאר ישוב הכהן זצ"ל שהתגייסו לצבא בהדרכת אביהם, "ולא בשל רפיון בקיום המצוות שלהן", הדגיש. "בודאי הרב הראשי לישראל והרב הראשי לחיפה הכירו בפסיקת הרבנות הראשית לישראל, אבל כנראה ראו את הדברים קצת אחרת מהעולה ממכתבכם. לא זו אף זו, מתארת הרבנית ספקטור טרם גיוסה לצבא את הגעתה לרב צבי יהודה ע"מ להתברך על ידו, ביודעה את התנגדותו לגיוס לצה"ל והוא אכן ברך אותה במאור פנים – ע"פ דבריה. (מופיע בספר מעייני הישועה)".

לאור כל זאת, אמר פלק: "גם בבנימין בנות רבות הולכות לצבא הגנה לישראל ומבקשות להישאר דתיות ואף להתחזק בצבא", הוא קרא לרבנים: "אם תבואו בדברים עם ראשי המדרשה, לא רק שלא יתפרש ע"י מאן דהוא שאתם מסכימים לגיוס בנות לצבא, יכול שגם אתם תביאו לחידוד דרישת הרב דרוקמן והמכינה אכן תצליח לעודד בנות נוספות לוותר על הרעיון להתגייס לצבא".

על סוגיית ההתיישבות: "גם אתם יודעים שמדרשה חזקה, יש בה את היכולת להפוך ישוב קטן כמצפה דני, לישוב איתן וחזק שנותן תעסוקה לחלק מתושביו ובכך תתחזק ההתיישבות כולה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
אכן דברי טעם. אין מצווה להקצין, בגיוס הבנות.
טוב להודות. | 19-06-2018 22:02
נ
2
הגאון הצדיק גדול הפוסקים הרב פאלק שליטא
דתיה | 19-06-2018 22:39
.
הוא ציטט גדולים ש4 הרבנים עפר לרגליהם
יובל | 20-06-2018 13:01
הרב גורן והרב שאר ישוב. לא 4 רבנים אנונימיים שנשארו רבני יישובים
מתי כבר נבין הרב חיים דרוקמן אינו מפוסקי הדור
יהודי פשוט | 20-06-2018 12:32
זה שמשתמשים בו כעלה תאנה לכל מיני יוזמות הזויות לא מכבד אותו הרי ידוע שכשמשתמשים מכבדים וכשכבר לא צריכים זורקים ויותר גרוע מזה שבדרך כלל משקרים עליו והוא לצערנו מתפתה וחותם אז אכן הוא אדם צדיק וירש אבל אין בדבריו גיבוי להחלטות מחוצפות קו כשאדם כחיים פלק מעיז לחלוק לעין כל על ועד רבני בנימין! מי אתה??
3
לא מבין אלה שבעד גיוס בנות לצבא !!!
יוסי | 20-06-2018 1:04
אני לא חרדלי . יש לי טלויזיה בבית ואפילו הולך לפעמים לים ובריכה מעורבת...וזה עיניין אישי אבל כשמדובר על קביע לכלל בכל הדברים שהיזכרתי לא הייתי מסכים שרב יומר שמותר. זה ברור שאישה לא צריכה לשרת כחיילת בגלל שלא תילבש אישה בגד וכו' ואם בזמנים מסוימים היה מצב קשה של קיום ניחה אבל היום ? כשכולם יודעים שצהל לא צריך להפך מנסה לשחרר כמה שיותר... ויותר מזה כשיש מגמה מסוכנת של פמיזים הדבר אפילו חמור יותר מי מה שהיה כמה עשרות שנים. רוצים להפוך נשים לגברים וגברים לנשים. אז תיזהרו ואל תיפלו בפח של הליברלים והקבוצות השמאלניות הרדיקליות.
יוסי, וזה נקרא דעת בע"ב היפך דעת תורה.
קרית ספרי. | 20-06-2018 13:26
דס
4
נשמע מאוד משכנע
ליבנה | 20-06-2018 1:24
באמת, לפחות לעניות דעתי
5
כולכם חילונים-דתיים
אפסים | 20-06-2018 5:16
אתם מביאים אותנו לקטסטרופה, בעיקר התינוקות עם סמיכה לרבנות שלכם
6
גם הרפורמים התחילו הטיעונים הלכתיים....
ישראל | 20-06-2018 9:18
צער גדול גיוס נשים....
7
גם הרפורמים התחילו עם טיעונים הלכתיים
ישראל | 20-06-2018 9:19
צער גדול = גיוס נשים
8
רבני בנימין הם רבנים ולא רפורמים
יהודי | 20-06-2018 10:02
גיוס בנות זה חמור ואבזירייהו של גילוי עריות
9
חיים פלק, מי אתה שתחלוק על גדולי תורה
איציק | 20-06-2018 10:35
יור צעירי המפדל..
הוא לא חלק, הביא פוסקים ששמים בכיס את
דוד | 20-06-2018 13:02
רבני בנימין
10
מדרשה
נפתלי | 20-06-2018 11:04
פלק צודק .הוא היה עוזרו הנאמן של חנןפורת .הרב גורן .והרבשאר ישוב שלחו את בנותיהם לצבא והן שומרות מצוות ,אני מכיר בנות שהיו בשירות לאומי מבנות אנש ,והן חילוניות למהדרין ,מעולם הרב צבי יהודה לא כתב מכתב כנגד גיוס בנות לצבא,וכידוע שהיה מוציא הרבה מכתבים וגלויי דעת,
11
רבני בנימין חיים על חשבון המדינה ופועלים נגדה
יואב | 20-06-2018 13:04
יש כינוי לאנשים כאלו. אולי כל רב ישוב או עיר יקרא לסגור מוסדות שאינם פועלים בהתאם לדרכו? לא תתגודדו קלאסי.
12
חז"ל שקבעו וכלה מחופתה, לא היו רפורמים.......
מה שנכון נכון | 20-06-2018 13:28
בכנ
טמבל תלמד את הסוגיה טוב
ררר | 07-09-2018 1:17
הכוונה שם לפי כמעט כל המפרשים לספק מזון לחיילים ובלי קשר וודאי שהפריצות שקיימת היום בצבא לא מאפשרת לבת דתית להיות שם
13
גיוס בנות דתיות
הרוב השפוי | 20-06-2018 13:34
בסופו של דבר מדובר בהגיון פשוט: מצווה על הבנות האיכותיות להתגייס ולתרום ככל יכולתן במסגרת השירות הצבאי. בנות אחרות יילכו לשירות הלאומי ויתרמו שם ככל שניתן במסגרת המצומצמת של השירות הלאומי. הטענות של המתנגדים לגיוס בנות דתיות לצבא זהות לטענות החרדים נגד השירות הלאומי לבנות.
14
הבהרה
חיים פלק | 20-06-2018 13:51
אכן מי אני שאחלוק על רבותי ועל רבני בנימין אשר על כן מבקש להבהיר :במכתבי לא תקפתי ובודאי לא בחריפות את וועד רבני בנימין שרק מהכתבה הבנתי שהינם גוף מתחלף( נסיון למעט בערכם שאינו קשור אליי)ואף לא הבהרתי להם דבר .אכן הצגתי את דעתי בפניהם וסיימתי את מכתבי במלים הבאות : ברור לי הקטן שאינני אומר או מנחה חלילה את רבותיי מהי הדרך אשר ילכו בה, אבל אני מקווה שהיה בדבריי על מנת ליתן בידכם נתונים נוספים שאולי יביאו להסכמה עם הכוון העולה מן המכתב
15
תוספת להבהרה
חיים פלק | 20-06-2018 14:43
1.אכן נתתי רשות להשתמש במכתבי ואין לי בענין הפרסום המטעה להלין אלא על עצמי 2.ברור גם ממכתבי וגם מהכתבה שלדעתי אין מקומה של בת בצבא 3.הגעתי כמלמד אצל ועם בנות לפידות נעשתה בהתייעצות מוקדמת 4.אין חולק מהי עמדת הרבנות ומה אומרת ההלכה השאלה הנידונה שבה נסעתי לשכנע את וועד רבני בנימין היא: בהתחשב בהקייף הבנות הדתיות שבחרו כנגד עמדת הרבנות ללכת לצבא האם נכון לבנות להן מסגרות הכנה ? וביתר פרוט האם אפשרי שהדבר יעשה בחבל בנימין. אני הקטן חשבתי שראוי שנאמץ אותן ונלמד איתן כמה שיותר לקראת האתגר שהן בחרו בו וועד רבני בנימין ( שאנני שם אותו חלילה בהשוואה אליי) חושב אחרת - לצערי 5.איזכור הרב גורן והרב שאר ישוב אינן באים לחלוק על עמדת הרבנות הראשית הברורה אלא רק לתאר את המרכבות של הסוגיה