אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ועד רבני בנימין לאבי רואה: אסור לסייע בהקמת מכינה קדם צבאית לבנות בשטח המועצה

'ועד רבני בנימין' פרסם גילוי דעת האוסר על ראש המועצה האזורית בנימין אבי רואה לקחת חלק בהקמתה מחדש של המכינה הקדם צבאית לבנות 'לפידות', משום שזו עלולה לעודד גיוס בנות

ועד רבני בנימין: אסור לסייע בהקמת מכינה לבנות
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90 ומכינת לפידות)

פרסום ראשון. שאלת עידוד גיוס הבנות הדתיות לצה"ל ופתיחתה מחדש של מכינת לפידות מביאה לסערה פנימית בתוך המועצה האזורית בנימין.

לפני כשנתיים החליט הישוב מכמש להוציא את המכינה הקדם צבאית לבנות 'לפידות' בראשות הרב ניר יהודה וניצנית ריקלין מהישוב בשל התנגדות התושבים למוסד. בעקבות כך מנסים במועצה האזורית בנימין להעביר את המכינה ליישוב הסמוך 'מצפה דני' – שם מאד רוצים את המכינה וטוענים כי היא מתאימה לתפיסת עולמם.

התושבים אף יזמו פגישה עם רואה וכתבו עצומה בעד העברת המוסד למקום. אלא שבעוד המועצה מנסה לפעול להעברת המכינה ולהקמתה מחדש בישוב הסמוך, מכתב חריף של 'ועד רבני בנימין' קורא לראש המועצה אבי רואה לא להקים את מכינת לפידות בשטח המועצה ככלל ובישוב מצפה דני בפרט.

המכינה עלולה לעודד גיוס בנות

ארבעת רבני 'ועד רבני בנימין' גוף רבני המתחלף בכל ארבע שנים, בו שני רבנים ותיקים- הרב יוסף וייצן (פסגות), הרב יהונתן בלס (נווה צוף)  ושני רבנים צעירים יחסית הרב איתי הלוי (מגרון) והרב יאיר רמר (חרשה) הכריעו במכתב חריף כי בשום פנים ואופן המכינה לא תקום בבנימין.

"הקמת מכינה לבנות המתכוונות להתגייס לצה"ל בניגוד לעמדה של הרבנות הראשית תורמת לכרסום מעמדה של הרבנות הראשית ואינה עולה עם הדרכת רוב גדולי הפוסקים הציוניים" – כותבים הרבנים, ומוסיפים: "הקמה באזור בנימין של מכינה קדם צבאית לבנות עלולה לעודד עוד בנות בקהילתנו להתגייס… על המועצה האזורית להימנע מהשתתפות כלשהי, בין בקום ועשה ובין בשב ואל תעשה בהקמת מוסד כזה".

מכתב 'ועד רבני בנימין' לאבי רואה

המכתב אינו על דעת כל רבני הישובים

לסרוגים נודע כי ארבעת הרבנים הוציאו את המכתב החריף, רק לאחר התייעצות עם זקני רבני הציונות הדתית ובהם הרב חיים דרוקמן, הרב צבי טאו והרב נחום אליעזר רבינוביץ', שכל אחד מהם חיווה את דעתו בנושא.

במקביל, רבני יישובים וראשי מוסדות במועצה, לא מסכימים עם מכתב ועד הרבנים. חלקם אף אינם מתנגדים לגיוס בנות. כמה מהם פועלים בחודשים האחרונים מאחורי הקלעים כדי לסייע בהקמת המכינה, זאת "מתוך הבנה שהבנות כן הולכות לצבא, ובמקום שילכו לצבא או למדרשות שהם לא מתלהבים מהם, הרב מעדיף שילכו למכינה שהיא תורנית", אומר אחד מהרבנים.

רב אחר הראה את המכתב למקביליו ביישובים, שם נשמעו תגובות של הרבנים, כמו  "זה לא מייצג אותי" או "זה בכלל לא הדעה שלי", אך הוא מסביר "שהם לא רוצים לצאת עם זה".

החשש הגדול של הרבנים היא שהפעלת המכינה תעודד יותר בנות להתגייס. "זה הכל קשקושים, החששות שהם מעלים זה דמיונות כי הנתונים מראים הפוך, שיש ירידה של גיוס בנות במטה בנימין. אנחנו כבר בשנה רביעית – כמה בנות יש מהאזור פה? בכל שנה אחת, ובשנה הרביעית אפס. אין לגיטימציה ולכן אין עלייה, המספרים עולים כמו העלייה הרגילה של גיוס בנות בכל הארץ", אומר אחד מראשי המאבק להשארת המכינה.

רואה. המכינה מנוגדת לתפיסת עולמו (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

 

יש לציין, כי רשמית מצפה דני שייך ליישוב מכמש, אך מתנהל כיישוב עצמאי בלי תלות, עם מזכירות ישוב עצמאית, וללא רב ישוב. מה שמסתמן הוא שבקרוב תעלה השאלה להצבעת חברים, וההערכה היא כי רובם המכריע של המצפה יצביעו בעד הקמת המכינה. כתוצאה מכך, גם היישוב מכמש שמתנגד למכינה בתחומו ייאלץ להסכים למהלך.

כל דבר שלא מתאים לקו של הרבנים יפסל?!

"לאבי רואה אין בעיה שהמכינה תהיה במצפה דני מבחינת האישיות ותפיסת העולם שלו, ולכן הוא פנה לרבני בנימין כדי שיתנו חוות דעת- כשבעצם הוא רצה את זה כרוח גבית כדי שיוכל להגיד לא. בפנים הוא רוצה את זה, אבל הוא יודע שזה מורכב ומסובך", מסביר לסרוגים פעיל בכיר שמקדם את המכינה. אך בהמשך מאשים גם את סגנו של רואה, ישראל גנץ המועמד לראשות מועצת בנימין, שלדבריו, בוחש יחד עם הרבנים בהתנגדותו להקמת המכינה.

מבקר נוסף של רואה הוא הוא בכיר הקשור להשארת המכינה: "לא בחרנו אידאולוגיים, אנחנו בחרנו אנשי מעשה. אנחנו לא בחרנו צדקנים וטהרנים או אנשים שיעצבו את הזהות שלנו – ולכן אין להם שום זכות". לטענתו, "אם יישוב רוצה שהזהות שלו והפנים שלו יהיו פנים מסוג מסוים – לא יכול להיות שרב שלא קשור אליהם כלל יקבע להם איך היישוב שלהם ייראה."

"באיזה זכות? באיזה זכות אנשי מעשה כמו ישראל גנץ עושים זאת? היום זה מכינה קדם צבאית, מחר זה יהיה משהו אחר. כל דבר שלא מתאים לקו שלהם יפסל, ולכן זה מסוכן. אנשים שלא מסוגלים להכיל עמדות אחרות- לא יכולים להיות בעמדה של כוח. אם אתה לא מסוגל להיות מכיל, אל תהיה בנקודה שבה אתה יכול להשפיע".

מאיזה מקום הרבנים יכולים להגיד לא?

"משום מקום", הוא טוען ומספר כי "הרב אביחי רונצקי זצ"ל בטרם נפטר לדוגמה רצה להיות הנשיא של המכינה, אז מבינים מה העמדה שלו". כך גם הרב אבי גיסר, שדוחף מאחורי הקלעים. לבסוף הוא מסכם, "אני חייב להגיד לשבח הרבנים שההתנגדות שלהם היא עקרונית ולא אישית. אבל דבר אחד כן מפריע לי: איך יכול להיות שהרבנים מתנגדים שנה שלישית למכינה, ועוד לא קראו לנו פעם אחת לדיבור"?

לבינתיים, 60 בנות שנרשמו למכינה לשנה הבאה ויחד עם ראשיה מחכים לתשובה מרואה, מה שמעמיד את פתיחת המכינה בחודש אלול הקרוב במצפה דני תחת סימן שאלה.

ממתינים להחלטת המועצה

מהיישוב מצפה דני נמסר לסרוגים: "מזכירות מצפה דני הציגה בפני המועצה את עמדתה בנושא המכינה, וממתינה לאישורה".

סגן ראש המועצה ישראל גנץ מסר לסרוגים: "איני עוסק בנושא זה והוא אינו בתחום סמכותי. מכתב הרבנים לא מוכר לי ואם יגיע לשולחני אתייחס אליו ברגישות הראויה לסוגיה זו."

ביקשנו את תגובת ראש המועצה אבי רואה, אך הוא בחר שלא להגיב לפנייתנו. תגובתו תפורסם לכשתתקבל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
35 תגובות - 26 דיונים מיין לפי
1
הרבנים צודקים: גיוס הבנות נועד לחנכן מחדש
שי | 18-06-2018 13:30
מרבית הבנות בצבא ההגנה לפמיניזם מסתובבות בחוסר מעש וממלאות תפקידים בלתי מחייבים (משקית חינוך וכיוצא באלה). מיעוט הבנות מאבדות צלם אנוש בקרקל ודומיו. אז כן, המטרה היחידה של גיוס הבנות היא לחנך אותן מחדש, ברוח ערכי הנאורוּת.
ה"נאורות" אצלכם כינוי גנאי לטיפשותכם
עמי ארצות | 18-06-2018 16:40
כתיב - נָאוֹר אַתָּה אַדִּיר מֵהַרְרֵי-טָרֶף
אין לך מושג מה קורה בצבא
תתבייש לך | 18-06-2018 14:15
מאיפה אתה יודע מה מגוון התפקידים בצבא לבנות?? לפי הדברים שאתה כתבת אתה חי בתוך ישיבה חשוכה ואיך אתה מרשה לעצמך להפעיל אינטרנט???
2
עתיד ממשי בטוח :
ישראל | 18-06-2018 13:41
עים כל הכבוד למאמינים והתרומה שלהם למדינה ; בגלל העומס הרב על צהל יהיה בטוח הרבה יותר , אים אף גורם לא יתערב , בשיקולים של מערכת הביטחון , כפי שלא הייתה שום התערבות במלחמות ישראל , עד למלחמת ששת הימים ; כולל .
3
מכינת לפידות
זהרה פלורסהיים | 18-06-2018 13:47
תודה לציבור רבני הציונות הדתית....אתם מצליחים לעשות הכל כדי להפוך אותנו לחברה חרדית סגורה חד גונית. כדברי אחד הרבנים השבת בעולם קטן אשר ייצג דעה גזענית ומתנשאת כלפי אוכלוסיות מוחלשות...ספרדיות ואתיופיות...בדבר גיוס בנות. רבנים יקרים מזמן אתם לא רוצים ומכוונים לאחדות...אתם עושים הכל למען אחידות בדרך שלכם...כי כמובן האמת הצרופה נמצאת אצלכם. תמשיכו לעודד את בוגרי היישובים שלנו לחפש את דרכם במקומות אחרים. אשרינו.....
גוש עציון
יובל | 18-06-2018 14:33
המכינה נמצאת כיום במזרח גוש עציון ונשמח אם צשאר בתחומינו
4
מכינה
דליה כהן | 18-06-2018 13:56
יישר כוח לרבנים.....ממש צוד2ים
5
ישר כח לרבנים שעומדים על המשמר
חי | 18-06-2018 13:57
תזכו למצוות
6
לא מבין מה הבעיה. כל הקצונה הבכירה זה בנות
משה | 18-06-2018 14:07
אז יהיו עוב כמה בנות בצבא. בנות זה לע פחות מבנים ולא יותר. לצבכ הן לא מתאימות
7
דתלשים
בנימין | 18-06-2018 14:14
לא לחינם חמישים אחוז מהדתיים הלאומים חוזרים בשאלה.כי שרומסים את כללי הצניעות של בנות ישראל אז הבנים יוצאים בהתאם ככתוב :,בן כסיל תוגת אמווהרבנים התומכים בגיוס בנות שיצטרפו לרפורמים שם מתאים להשקפת עולמם ולא יחריבו את קדושת ישראל.
8
בושה לרבנים הקיצוניים שמובילים את הציבור לאבד
תתביישו | 18-06-2018 14:19
לא לשכח שגוש אמונים קם מהכיפות הסרוגות שהיו בנים-בנות בבני עקיבא והיו יחד בנחל. החרדלים מובילים אותנו היום בדרך שיותר ממחצית הבנים כלל לא מתגייסים !!!!! חלק נמצאים בהסדר שעושים שנה וחצי צבא. ואתם מתנשאים על החילוניים????
בושה שמגייסים בנות בניגוד לרוב רבני ישראל.
אור | 18-06-2018 16:58
מרמים את הבנות מסתירים נתונים של פגיעות פיזיות מוררידים את הרף כל זה בסדר מצדך???
9
אל תתלוננו שמחר יתנגדו להקמת ישיבה בישוב
בישראל - זה הדדי | 18-06-2018 14:20
השיטה שלכם פסולה מיסודה. מחר תראו שמתנגדים להקמת ישיבה חרדלית בישוב.
10
כנראה שיש אנשים שקשה להם להכיל שישנם
יהודי ישראלי | 18-06-2018 14:27
רבנים שמבינים שבענייני הכלל הרבנות הראשית לישראל היא המכריעה.
11
מכינה קדץ לבנות
נתאי פלורסהיחם | 18-06-2018 14:34
אני מציע שבבחירות הקרובות לראשות המועצה לתמוך רק במועמד שיתחייב לקדם את הקמתה וביסוסה של המכינה לבנות
12
מכינה במ. דני
יורם | 18-06-2018 15:00
גם היישוב מצפה דני לא רוצה את המכינה . המכינה ונשותיה מציגות מיצג שווא כאילו הישוב תומך בהן בעוד שמספר תושבים קטן וזניח אבל רעשני הנמנה על צוות העובדים במכינה הוא התומך היחיד . התושבים ברובם אדישים או מתנגדים למכינה
רב מוחלט של תושבי מצפה דני בעד המכינה
מוריה דיין | 18-06-2018 19:20
יורם (כנראה שם בדוי...) צא מאלמוניותך ואל תגיד דברים שאינך יודע במקרה הטוב, או אל תשקר במקרה הרע. אני גרה במצפה דני, ויודעת שבמצפה דני התקיימה הצבעה של חברי הישוב והוכרע ברב של 74% שהישוב חפץ בקליטת המכינה. זה שיש מיעוט מתנגדים זה לגיטימי, אך מה לעשות שההכרעות בישוב שלנו הן דמוקרטיות. וכשגוף חיצוני לישוב בוחש בקלחת ומנסה להתערב בהחלטות לא לו, ועל הדרך מנסה לגייס גיס חמישי מתוך הישוב - זה מעשה בריוני שאין לו מקום
13
מכינה לבנות
ברכה יהושע | 18-06-2018 15:39
מה הפלא שהרבה חוזרים בשאלה, זאת הסיבה האמיתית. אתם יותר מידי ממדרים, יותר מידי לוחצים , די אנשים ובעיקר נערות משכלות רחבות אופקים מלאות ידע, די עם ההכתבות, תנו לחיות,תנו לאנדים לפרוס כנפים.
14
הרבנים המתנגדים מזדהים בשמם אך אלו שבעד מתחבא
פחדנים | 18-06-2018 16:25
אם יש לך דעה תאמר אותה עם שמך ואל תסתתר מאחרי כתבה עמומה בסרוגים...
15
המכינה רימתה את מכמש ולכן גם חלק מהלייטים התנ
אור | 18-06-2018 16:55
התנגדו. המכנה מלאה מניפולציות ושורה תחתונה לא פעלה בישרות. אכן מתאים למצפה דני שברובו הוא ישוב בקושי דתי מתאימה מכינה בקושי דתיה ובעיקר מיתתמת.
צודק .
ברק | 18-06-2018 22:04
תפסת נכון את הנקודה . זו השיטה שלהם רמייה ומניפולציות זולות
אין לך טיפת מושג
חזי | 18-06-2018 17:11
אדם שמסוגל להלבין פני ציבור ברבים. לא הוא יכתיב מי הוא שומר מצוות אולי אתה דתי אבל אינך מקיים מצוות
16
הבנות שרוצות להתגייס יתגייסו איתם ובלעדיהם
מיכל רווקה | 18-06-2018 16:56
אז מה עדיף....
עדיף שיודו שהן לא דתיות, ויפסיקו להחטיא אחרות
דשגש | 21-06-2018 13:38
יש בנות תמימות שרואות חיילת עם חצאית וחושבות שזה מותר. הן חוטאות באיסורים חמורים ומחטיאות את הרבים. המחטיא את הרבים - אין מספיקין בידו לעשות תשובה.
17
לא בסדר
יוד | 18-06-2018 19:55
מכתב לא יאה ולא נאה. גם אם יש עדיפות הלכתית לשרות לאומי מדובר בקריאה אומללה של רבנים.
18
ממכמש למצפה דני בגלל ריב ומדון
ברק | 18-06-2018 21:50
אחרי שניסתה לגרום למריבות במכמש עוברת המכינה לעורר מדנים ביישוב ליד ... התנגדות תושבי מכמש למכינה לא היתה על רקע דתי בלבד. הרבה יותר בגלל שהמכינה גרמה למריבות וצרות במכמש .גם תושבים שבנותיהם משרתות בצהל מתנגדים למכינה במכמש אז מה הפתרון ?לעבור לריב עם תושבי היישוב השכן?
19
אחלה מתה.כולם צריכים לריב שתהיה אצלם
מגי אהרוני מלמד | 18-06-2018 22:56
כאמא לבת בוגרת המכינה הזאת ממליצה לכל הישובים בארץ לבקש שתהיה במחיצתם. כמה ענווה. תורה.מידות וגדלות נפש מחנכים שמה. וכמה קשה לי לראות שהמנהיגים שלנו נתפשים לסטראוטיפים ומאבקי כוח במקום לראות את הדברים לגופם. כל הכבוד לבנות שרוצות להתגייס ולתרום. תבוא שעתכן ללדת ולהקים משפחה מתוך בגרות ואהבה. תבחרו את הרבנים שמתאימים לצו לבכם . עשה לך רב. גאה שבתי בוגרת מכינת לפידות. עבודת קודש!!!
20
הצבא הפך בקרב הנוער למין אלילות
לצערי | 18-06-2018 23:23
יותר מידי סגידה לדבר הזה
21
מכינת לפידות
הודיה | 19-06-2018 7:01
חושבת שמי שרוצה להתגייס תתגייס בכל מקרה .ולהפך שהיה לה אפשרות ללמוד במכינה ערכית ותורנית שתכין את עולמה הרוחני לקראת הגיוס .זה רק ברכה. כתושבת מצפה דני אנו מחכים למכינה בשמחה .לא מבינה איך רבנים שלא שורים לקהילתנן יכולים להחליט על הקהילה שלנו מה יהיה בשטחה.
22
מה לרבנים ומניעת חינוך
שלום | 19-06-2018 9:18
ואם לא מכינה גיוס ישיר אז היכן הצורך בחינוך, ומה יעזור הרי המכינה קום תקום ורצונן של הבנות לא ייעצר בגלל ארבעה רבנים לא נחשבים שמנצלים בחירות על מנת להפחיד את ראש המועצה שהרי המכינה הייתה קיימת 4 שנים ולא נפסקה הלכה. סתם כך מהו רב בכיר קחו למשל את דרוקמן שמלבין פעם אחר פעם מטרידים מיניים הוא מבכירי הרבנים הוא דואג לטוהר המחנה
23
מכינה
חנה | 19-06-2018 10:53
מותר ואפשר להתנגד לגיוס בנות....שיא הלגיטימי....אבל לכפות בצורה בוטה וזולה על ראש המועצה עם הרמת הדגל של סוג של פסיקה הלכתית.....רדוד למדי וזוהי התנהגות אלימה לכל דבר ועניין.
24
ועוד
חנה | 19-06-2018 10:53
מותר ואפשר להתנגד לגיוס בנות....שיא הלגיטימי....אבל לכפות בצורה בוטה וזולה על ראש המועצה עם הרמת הדגל של סוג של פסיקה הלכתית.....רדוד למדי וזוהי התנהגות אלימה לכל דבר ועניין.
25
ישנן בנות ישנן בנות
חנה | 19-06-2018 10:58
כן ...ישנן בנות והרבה.....שמשרתות שירות משמעותי מקצועי ומשפיע מאוד על בטחון המדינה. ישנן בנות בשרות לאומי...פקידות בקופת חולים...מכירה באופן אישי...ועוד תפקידים של בזבוז זמן כמעט שערוריה. מי שפוסל שירות צבאי לבנות באופן גורף....שיבדוק כמה האגודות של השירת התגלו כגופים בעייתיים מניפולטיביים שאין ברירה אלא לקצץ תקנים.... תאמין לי יש לי 2 בנות אחת בצבא אחת בשירות...
גם שירות לאומי אסור ע"פ כל גדולי ישראל
כג | 21-06-2018 13:39
גם מי שהתיר התיר רק בדיעבד כשהבחורה לא רוצה להקשיב וחייב לשלוח למקום צנוע, מכבד, ומן הסתם גם משמעותי.
26
ישר כח!!!! לרבנים
ארז | 20-06-2018 9:20
לא לוותר על היהדות