אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הפתרון שישים סוף לסרבנות הגט

הסיפור של ירון אטיאס ומזל דדון, צריך להיות צלצול השכמה לכולנו, הזדמנות לשאול מה ניתן לעשות, ולהתחיל לעשות. לא הכול תלוי בנו, אבל בואו נעשה את המינימום הנדרש – לחתום על הסכם קדם נישואים

הפתרון שישים סוף לסרבנות הגט
  (צילום: שאטרסטוק)

השבוע בקול תרועה רמה, לאחר שנתיים של עגינות, זכתה מזל דדון לקבל את חירותה. מדינה שלמה עקבה בדריכות אחר ההתרחשות בבית הדין בשידור חי ממש. אישיות שמזוהה עם הפרשה צייצה בטוויטר ש"בע"ה מקווה לבשר היום בשורות טובות", וכל הרשת נכנסה לכוננות.

כמו מבית האח הגדול קיבלנו עדכון מלא בזמן אמת: הוא הסכים. הוא עוד לא חתם. יש עוד פרוצדורה. עכשיו להתפלל. עכשיו הפרוצדורה. עכשיו הוא חותם. עכשיו הוא נותן. יש גט. שוחררה! את צהלות השמחה ניתן היה לשמוע מכל בית יהודי, הפיד הפרטי שלי היה מלא בתפילות וברכות, ואפילו מהדורת החדשות המרכזית נפתחה בבשורה המרגשת על שחרורה של מזל.

מזל הייתה מסורבת גט "רק" שנתיים, שנתיים שהם נצח. בית הדין פסק בעניינה חיוב גט, היא זכתה לחיבוק עצום מהחברה הישראלית, חיבוק שמחירו היה חשיפה נוראית מול המצלמות, לצידה גם מתקפה סרת טעם וחסרת שחר על כל שטען בעלה מפרי דמיונו, אך בסופו של דבר היא קיבלה גט ויצאה לחופשי. למזל היה הרבה מזל, כי מי כמונו יודע, היה יכול להיות הרבה יותר גרוע.

הסיפור הזה שעלה לכותרות צריך להיות צלצול השכמה לכולנו, הזדמנות לשאול מה ניתן לעשות, ולהתחיל לעשות. לא הכול תלוי בנו, אבל בואו נעשה את המינימום הנדרש – לחתום על הסכם קדם נישואים.

מדובר על הסכם הדדי שחותמים עליו בני הזוג, בדרך כלל לפני החתונה (אבל אפשר בהחלט גם לאחריה) ובו מנגנון משפטי הלכתי, שנועד להגן מפני סרבנות גט ולמנוע מצבים בהם נכפה על אחד מבני הזוג להישאר בקשר בניגוד לרצונו/ה החופשי.

פנינה עומר

משחר ההיסטוריה היהודית מקובל היה בשעת הנישואין לקבע בשטר משפטי את החובות בהן מתחייב הבעל כלפי אשתו בתקופת הנישואין, ואת התשלום שישלם לה במקרה וחלילה יסתיימו הנישואין. שטר זה קרוי כתובה והוא ממשיך ונוהג גם בימינו. דווקא ברגעי השיא של החתונה, אנחנו נדרשים לנהוג באחריות ולהניח יסודות שיבטיחו יחסי הוגנות וכבוד הדדיים גם בעתות משבר. ברוח מתווה זה, ובהתאם לקשיים המאפיינים את הנישואין והגירושין בדורות האחרונים, נּוסח הסכם קדם נישואים למניעת סרבנות גט, ואנחנו ממליצות להתייחס אליו כאל נספח הכרחי לכתובה.

האם אתם חתומים על הסכם קדם נישואים? אם לא, כדאי לעשות זאת בהקדם האפשרי. כן, גם אם התחתנתם לפני 20 שנים, גם אם אתם נשואים באושר. "הנספח הישראלי לכתובה", נועד להבטיח כי במקרה של משבר בחיי הנישואין ינהגו בני הזוג זה בזו בכבוד ובהגינות. בעצם החתימה הם מתחייבים זה לזו שלעולם לעולם לא יחזיקו אחד את השני בכוח, אלא שהכוח היחיד שיחזיק אותנו יחד, יהיה כוחה של אהבה.

בואו נתחיל עם המינימום ההכרחי מתוך אהבה, מתוך אחריות חברתית וכדי להוות דוגמא אישית לילדינו. בואו נשנה את כללי המשחק, לא מתחתנים בלי לחתום על "הנספח הישראלי לכתובה". הסכם קדם נישואין זו הפגנת האהבה שלנו.

=======

הכותבת היא מנכ"לית ארגון 'יד לאישה' מבית רשת אור תורה סטון

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
אור תורה של רפורמים
ששון | 07-06-2018 17:19
2
לא ברור
יואב | 07-06-2018 17:28
רעיון נחמד. לא ברור מהכתבה מה למעשה בהסכם מונע את הסרבנות? נניח שבני הזוג חתמו על הסכם שכזה. איזה תוקף יש לו? נניח שכתוב שהסרבן או הסרבנית ישלם סכום גבוה על כל יום. מה מונע ממנו לברוח? או אם אין לו יכולת כלכלית מה זה יעזור?
3
בושה. מראש לא לוקחים את הנישואין כמחייבים. מרשם לאסונות.
נתי | 07-06-2018 17:36
חז"ל תיקנו כתובה על מנת למסד את הנישואים
עולם הפוך | 12-06-2018 13:52
וקלת דעת הזו מתקנת הסכם על מנת להפוך את הנישואים לחוכא ואיטלולא.
באמת בושה
גבי | 07-06-2018 18:28
שהתורה התירה גירושין וחזל הוסיפו אפילו כתובה! למה אנחנו לא קתולים?
4
הסרבניות בד"כ הן הנשים
ג'סי | 07-06-2018 18:04
רוב התיקים מעוכבים בגלל הנשים. רק שאין לגברים עמותות שצועקות כמו הנשים. בתיה כהנא עושה כסף כמו כל עו"ד ואתן נותנים לה במה בחינם. קצת אמינות עיתונאית...
נו, ההסכמים הם גם נגד סרבניות
גבי | 07-06-2018 18:29
אז להפך, תעודד זוגות לחתום, לטובת כל המינים
5
שיוסיפי לאותו "נספח"
יהושע | 07-06-2018 18:08
שיוסיפי לאותו נספח הסכם בין הצדדים על משמורת משותפת ליחדים אם יהיו, פרנסת הילדים כל איד בזמני השהות שלו וחלוקת רכוש שוויונית, ואז... יש על מה לדבר.
6
הוצאה מחוץ לחוק של ארגוני שנאה מגדריים כמו יד
אבא גרוש | 07-06-2018 21:32
לאשה. והעמדה של העומדות בראשן לדין על הסתה וגניבת כספי הציבור.
7
עוד המלצה
טלי | 08-06-2018 0:53
אני יודעת שזה ישמע אנטי חופש, אבל בכל זאת: אני ממליצה בחום על הסכם פרידה בכבוד במקרה ואחד מבני הזוג רוצה בכך, אבל גם שבהסכם תוגדר תקופת צינון בין הבקשה לקבלת הגט ומתן הגט - כחצי שנה. הסיבה לכך היא שיש מקרים שצד אחד רוצה גט מיידי - או שאחד מבני הזוג התאהב(ה) במישהו/מישהי אחר(ת), או שצד אחד פגע מאד בשני (למשל עי יחסים אינטימים עם מישהו מחוץ לזוגיות) והשני רוצה מייד לחתוך. ולפעמים אחרי תקופת צינון, שני בני הזוג מוכנים לגשר, לעבוד על הזוגיות ולבנות אותה מחדש - ואולי בצורה יותר חזקה. הבעיה עם זה היא שזה בדיוק הטיעון של סרבני וסרבניות גט למיניהם - ולכן אני מציעה הגדרה של תקופת צינון מוגבלת, תוך פירוד מיידי, אבל שמתן הגט ידחה לתקופה זו (ושבתקופה זו שני בני הזוג מנועים מלעזוב את הארץ, כדי לא להשאיר עגונות/עגונים).
8
אור רפורמה סטון
אביתר יעקב מיכלשוילי | 08-06-2018 15:07
מסמיכים פוסקות הלכה... הסכמי קדם נישואין נוגדים את דעת גדולי ישראל
9
איזה בשיער פרוע וחולצה שלא מכסה כלום תלמד
... | 09-06-2018 22:02
אותנו יהדות? מה נסגר עם הדור החולה הזה. ה' יציל!!!
10
הגט פסול כיון שזה גט מעושה....
יצחק | 12-06-2018 8:49
גט שנכפה עי הסכם הגט פסול והילדים הם ממזרים.
11
מאמר גועלי מריח ריח רפורמי עז
מה קרה | 12-06-2018 13:51
בעבר סרוגים היה יותר תורני מכיפה ואפילו ערוץ שבע
12
ההסכם לא מחזיק מים מבחינה הלכתית
יעל | 13-06-2018 15:39
אז אל תציעי הצעות הזויות מבית מדרשה של הדת הפמיניסטיות והרפורמית (אך לא היהודית…)