אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

רבה של ונציה הושפל בדיון בכנסת: "מימנו לך כרטיס"

מנכ"ל הרבנות הראשית הטיח ברבה של ונציה האשמות לפיהן מימנו לו את הכרטיס לישראל כדי להגיע ולעורר מהומות. עוד הוא הטיח בו כי עזב את תפקידו כדיין ברומא "בנסיבות שיש לבדוק אותן". לאחר מכן דגן התנצל ואמר כי מדובר בפליטת פה

רבה של ונציה הושפל בדיון בכנסת: "מימנו לך כרטיס"
  (צילום: יוטיוב/ איגוד הקהילות היהודיות באיטליה (UCEI)

מנכ״ל הרבנות הראשית לישראל משה דגן עורר היום (שני) מהומה בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, כאשר הטיח שורה של עלבונות ברבה של וונציה ואחד מזקני רבני איטליה, הרב שלום בחבוט. בין היתר, אמר דגן לרב בחבוט כי ״מימנו לך את הכרטיס להגיע לכאן בשביל לעורר מהומה״. עלבונות אלה ואחרים של דגן עוררו סערה בקרב חברי הכנסת שטענו כי מדובר בהוצאת דיבה ודרשו את מחיקתם מהפרוטוקול.

לצד הטענה בדבר מימון כרטיסו של הרב, דגן אף רמז כי סיום תפקידו כדיין בבית הדין ברומא נעשה בנסיבות ״שיש לבדוק אותן״ וכי ״הרב לא שַׂם על עקרונות הרבנות״. לאחר המהומה שהתעוררה, נאלץ דגן להתנצל ולחזור בו מדבריו. ״אני מתנצל, זו הייתה פליטת פה״ אמר דגן והוסיף כי הוא מבקש מארגון ‘עתים’ שיזם את הדיון להעביר אליו בעתיד את המידע אודות הרבנים המוזמנים על ידם לדיונים בכדי שיוכל ללמוד עליהם ולהכיר את העובדות בטרם התייחסו אליהם. בדבר הקריטריונים להכרה ברבני חו״ל, הנושא המרכזי של הדיון, דגן ציין כי הקריטריונים מוכנים וכי הועברו לעיונם של כמה ארגונים רבניים בחו״ל אך סירב לחשוף אותם עד לאישורם במועצת הרבנות הראשית לישראל.

הרב שלום בחבוט, 74, הרב הראשי ואב בית הדין בוונציה, נכדו של הרב חי גביזון, רב ואב״ד טריפולי, ונינו של המקובל הרב שלום בחבוט, מכהן מאז 1968, מזה כ-50 שנה לסירוגין, כרב קהילות יהודיות בוונציה. בכלל זה כיהן כרבה של בולוניה בצפון איטליה, כרב בבית המדרש לרבנים ברומא, כאב בית הדין של רומא, כרבה הראשי של נאפולי, וכיום, כאמור, מכהן כרב ראשי ואב״ד ונציה. לצד תפקידיו הרבניים, הרב שימש במשך 36 שנה כפרופסור מן המניין במחלקה לפיסיקה רפואית באוניברסיטה הגדולה והעתיקה ביותר מבין שלוש האוניברסיטאות של רומא, אוניברסיטת ספיאנצה, הנחשבת אף לאחת מ-30 אוניברסיטאות הטובות באירופה.

הרב בחבוט נמנע מלהשיב ישירות להתקפותיו של דגן. תשובותיו נמסרו באמצעות אחד הח״כים שמחו על דבריו של דגן, יו״ר האופוזיציה ח״כ יצחק (בוז’י) הרצוג (המחנה הציוני). ח״כ הרצוג השיב בשמו של הרב כי הרב ישמח למסור לידי הוועדה צילום מחשבונו הפרטי המעיד כי הגיע ביזמתו האישית, תוך שהוא מממן בעצמו את עלות נסיעתו וכי הטענות האחרות אף הן אין אמיתיות. לצדו של הרצוג, השתתפו בדיון ומחו על דבריו של דגן גם ח״כ רחל עזריה (כולנו), ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), וח״כ אלעזר שטרן (יש עתיד). לצידם, נכחו גם בדיון ח״כ ינון אזולאי (ש״ס), שתקף את הרפורמים, בהם לא עסק הדיון, ח״כ מיכאל מלכיאלי (ש״ס) וח״כ אורי מקלב (יהדות התורה). הדיון נוהל ע״י יו״ר ועדת העלייה והקליטה של הכנסת ח״כ אברהם נגוסה (הליכוד).

הרב בחבוט הגיע לכנסת בכדי למחות על כך שהרבנות הראשית לישראל מסרבת להכיר בבית הדין בוונציה, בראשותו הוא עומד, וזאת למרות שהכירה במשך שנים בפעילותו בבית הדין ברומא. הדיון נסוב באופן ממוקד על תיק של גיורת שעברה גיור מחמיר בבית הדין בראשותו בוונציה ואשר לטענתו שומרת תורה ומצוות ו״מקפידה על קלה כבחמורה״, אך גיור זה אינו הוכר על ידי הרבנות בטענה כי ״קיימים בתי דין מוכרים קרובים״ שבהם היה ניתן לערוך את הגיור. זאת בעוד בית הדין הקרוב ביותר לוונציה נמצא במילאנו, מרחק כ-300 ק״מ, ובית דין נוסף ברומא, מרחק למעלה מ-600 ק״מ.

אחד מחברי בית דינו של בחבוט, הרב יצחק דוד מרגלית, אשר נכח אף הוא בדיון, הטיח בנציגי הרבנות דברים קשים. ״מי שבאמת חרד לדבר ה’ ולהלכה ולכך שעם ישראל לא יחטאו – לא יכול להתנהל כך. כי יש אנשים שחיים בוונציה עם בני זוג לא להם, הם אינם גרושים כי אין בית דין שיגרש אותם. הם לא יסעו לרומא אז הם חיים עם בני זוג אחרים ללא שום גט. זה אחריות של הרב המקומי שצריך לדאוג על כך שבקהילה שלו חיה אישה עם גבר זר, זה התפקיד שלו למנוע זאת. ההתנהלות של הרבנות פוגעת ומעליבה״ אמר הרב מרגלית.

הרב ד״ר שאול פרבר, יו״ר ארגון עתים, אשר יזם את הדיון, הגיב כי ״זה לא הגיוני שאנחנו כאן במדינת ישראל עם רבנות שקיימת 70 שנה, נפסול בית דין שקיים במשך למעלה מ-500 שנה, כמו בית הדין בוונציה. בבית הדין של וונציה ישבו גדולי ישראל. נותנים לרב בחבוט ולבית הדין שלו סטירת לחי. התגובה שאנחנו מקבלים מהרבנות הראשית היא הפנייה לרומא. שיסעו 600 ק״מ. אבל לנסוע 600 קמ זה לא פשוט. לא מכירים את המציאות. אנחנו במלחמה הזאת ב’עתים’ כבר 4 שנים. אנחו פונים שוב לרבנות ומבקשים: ‘בואו ניכנס לשיח אמיתי’. בואו נעבוד לא רק למען עתידו של עם ישראל אלא גם לעתידו של העם היהודי״.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
חכמים הזהרו בדבריכם
רוני | 28-05-2018 13:28
מסתבר שהוא לא כזה חכם
2
בושה, בושה!
הרב פיינשמעקער | 28-05-2018 13:44
אלה הם פקידיכם, ממוניכם, שררתכם.
צודק, כבוד הרב, צודק לגמרי!
מורן משה | 28-05-2018 23:23
ב
3
ביזיון של זקן הרבנים כי הוא לא ש"סניק
אליהו | 28-05-2018 14:24
.
4
מעללי בית הדין של ונציה
פלוני | 28-05-2018 17:19
נראה שמנכל הרבנות הראשית ידע על מה הוא מדבר בניגוד למה שמוצג בכתבה. א. הגיורים של בית הדין של ונציה לא מוכרים אפילו עי בתי הדין של מילנו ורומא! ב. מבלי להכפיש אישית אף אחד, אין בסיפורים שמספרים כאן ובהסברים להם ולו קורטוב אמת. לפני כשנתיים גויירו בונציה עשרות רבות של גויים שבינם ובין יהדות לא היה (וגם עכשיו אין) כל קשר. פשוט תורות של אנשים מחוץ למקוה לטבול. אגב, רבים מהם היו מהדרום הרחוק של איטליה שבדרכם לכאן חלפו ברכבת על פני העיר רומא למשל וכן אנשים שבאו מחוץ לאיטליה בכלל ממקומות שבהם יש בתי דינים. כך שהסיפורים על המרחק הם בדותות. הסיבה היחידה לבואם היא שבית הדין בונציה התפרסם בכך שהוא מגייר כל דכפין ללא כל דרישות. 98% מהאנשים הנל לא שומרים דבר והקשר איתם נותק. באותו קיץ בית הדין הנל אף הגדיל לעשות וגייר שני נערים צעירים. הנערים הנל בנים לאבות ספק יהודים ולאמהות נוצריות שאינן רוצות לשמוע על גיור. מלכתחילה ברור לכל היה כי לא ישמרו שם לא כשרות ולא שבת ולא יקבלו שום חינוך יהודי. המשפחות הנל גרות מחוץ לעיר ובשבת שאחרי הגיור התקיימה חגיגת בר מצוה והעלו הנערים לתורה בבית הכנסת. מייד בסיום החגיגה ובעיצומה של השבת עלו הנערים ומשפחותיהם על רכבת בדרכם לביתם שבעיר הסמוכה. כמה חודשים קודם לכן גיירו בונציה אישה ולמחרת נערך בעיר טקס חתונה של ה'גיורת' עם בנקאי חשוב מז'נבה. למרבה התדהמה התברר שהחתן הוא כהן והרי כהן אסור בגיורת! את הטקס ניהל רב מבחוץ הקרוב בהשקפותיו לרפורמים. בין האורחים היו אנשים חרדים והם הסבירו שהתקבל אישור לחתונה מרב חרדי מסויים בז'נבה. מבירור קצר שנערך עלה שלא רק שלא היה היתר כזה ולא נברא, אלא שאותו רב הסביר למשפחות את האיסור והזהירם לבל יעברו עליו. הרב בחבוט וסגנו נכחו בחתונה. כשנשאלו כיצד הניחו לאירוע שכזה הנוגד איסור מפורש בתורה להתקיים בבית הכנסת ובאולם האירועים של קהילתם ועוד נכחו באירוע? תשובתם היתה מרתקת: לא ידענו שהחגיגה היא סעודת חתונה... בקיצור, אפשר להמשיך ולכתוב כאן מקרים לאין קץ... העולה מכל הנל שבית הדין בונציה אמנם מגדיר את עצמו אורטודוקסי, אך בפועל בגיוריו ובשאר פועלו הוא גרוע מהרפורמים. אין לי מושג מהי הסיבה שבכתבה מציגים את דעתו של מנכל הרבנות הראשית לישראל באור שלילי. כל שנותר לי הוא לדון את הכותב לכף זכות ולהניח שמדובר פשוט בבורות...
5
אח"כ מתפלאים למה נמאס מהמוסד הנקרא הרבנות
** | 28-05-2018 17:19
הראשית. יושר חסר שם - ראה מצגר. דרך ארץ אין - ראה הדיון היום. ואם היא קדמה לתורה אז כנראה לא הגיעו אליה.
6
האתר מצנזר תגובות
פלוני | 28-05-2018 17:36
התומכות במנכל. חופש ביטוי...
7
הרבנות... בוונציה
יהודי מאיטליה | 28-05-2018 23:23
סליחה. אתם שם לא יודעים מה קורה כאן באיטליה המסות של הגיורים של הרב הנל.. פעם התקשרה אשה לשאול אם היא יכולה לבוא למקווה בצהריים, לא היה לה כל מושג מה זה הפסק טהרה ומה זה שבעה נקיים... יש שיטה של רבנים כאן שבמקום שאנשים יחיו עם גויות נגייר להם/ן אותם... ואין לדבר גבול. ישנם כאלו שעןשים את הגיור יןתר 'רציני' וישנם פחות... מספיק לדעת שבשבוע אחד עושים כמעט 70 גיורים, דבר המעיד על עצמו.. שלא לציין שכל היצירות החדשות האלה לא הולכים/הולכות לגור בבני ברק! אבוי אם הרבנות הראשית תכיר בהם!...
8
משמיצים
ישי | 28-05-2018 23:36
בושה וחרפה וגועל שמשמיצים רבנים וחכמי תורה של חוץ-לארץ שעושים קידוש שם שמים בקרב אומות העולם על ידי פולטיקאים שמתימרים ליצן את תורת ישראל בעבור כבוד ובצע
9
אם מכון עתים עומד מאחורי ההזמנה
אחד תם | 29-05-2018 9:24
ברור שכל הכוונה לנגח את הרבנות הראשית. זה הנושא שהוא מתעסק אתו כל הזמן. למה סרוגים נותן להם במה חיובית?
10
גרה צדיקה שנפלה קורבן לפוליטיקה ממסדית
תומר | 29-05-2018 11:33
אני מכיר מקרוב את הסיפור . מדובר בגרה צדיקה שומרת מצוות אשר גויירה כדת וכדין ללא רבב. היא נפלה קרבן לפוליטיקה קטנה שאין בינה ובין ההלכה דבר הרב בחבוט פועל ממקום טהור ונקי !
לתומר היקר
שמעון | 29-05-2018 15:14
עם כל הכבוד, אתה הגעת לונציה לאחרונה ואינך יודע כלום. נעשו בונציה בסביבות 70 גיורים לפני שנתיים בקיץ. זאת בעוד שבקהילת ונציה בקושי יש מניין של יהודים שומרי מצוות. גם ללא הסברים נוספים, עובדה זו כשלעצמה מעידה על רמת הגיורים וטיבם של המגיירים. אף אחד מהגיורים הנל לא התקבל בשום בית דין אחר באיטליה. אגב, תור ארוך של מתגיירים נקרא לטבול ביום שישי אחהצ. באותו ליל שבת היתה תיירת שביקשה לטבול והרב מנע את טבילתה מאחר ולא היה די זמן להחליף מים במקוה. לטענתו חל כאן הכלל עניי עירך קודמים. להזכירך, כל המתגיירים לא היו תושבי ונציה ובכלל, לא שייך לדחות טבילת אשה בגלל סיבות שכאלה! כך לצערנו הדברים נראים כשהולכים בדרכי עקלתון.... ועוד הערת אגב, אחת ה'מתגיירות' בתור לאותה טבילה אמרה וזה לשונה: אפילו תהליך הגיור הרפורמי שעברתי היה קשה ורציני יותר... ובכל מקרה, גם הגיורת שאתה מדבר עלי' רחוקה מאד מההגדרה שומרת קלה כבחמורה. אבוי לנו אם יקבלו ויכירו ב'פייק' גיורים הנל בארץ! בנפשנו הדבר!
11
איש שהוא פרופסור לפיזיקה וגם רב? איך זה יכול
יחי הבורות | 29-05-2018 12:51
להיות מאוד חשוד בעיני? לא היתי מקבל שום פסק דין שלו שלא לדבר על גיור כהלכה!
אז אני מבין שגם הרמבם...
ת | 29-05-2018 13:57
ושמואל הנגיד והרבי מלובביץ שהיה מהנדס אנחות לא היו מקבלים את האישור שלך
12
הגיע הזמן להפיל את הדיקטטורה שנקראת הרבנות הר
נדב כהן | 29-05-2018 13:34
הרב קוק בוודאי מתהפך בקברו נוכח הזוהמה שצמחה ממפעלו הישר והקדוש. רבנים שמתעסקים רק בריחוק היהדות מאנשים ושנאה בין הזרמים השונים. אם היה עכשיו בית מקדש, הוא היה נחרב במקום.