אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

במקום לכעוס על ארץ נהדרת, אני בעיקר עצוב | טור דעה

ביזוי התפילין של ארץ נהדרת הדגיש את העובדה שבמדינת העם היהודי היחס לקודשי ישראל הוא מבזה ומשפיל. הגיע הזמן שנחשוב איך אנחנו מונעים זאת ומפתחים בקרב ילדי ישראל יחס אוהד לקודשי היהדות

במקום לכעוס על ארץ נהדרת, אני בעיקר עצוב
  להפסיק לבזות את קודשי ישראל (צילום: שאטרסטוק)

כשראיתי את ביזוי התפילין של ארץ נהדרת, האינסטינקט שלי היה לכתוב פוסט עצבני המגן על קודשי ישראל. אבל אח"כ העצבים התחלפו בעצב.

לפני שאסביר על מה אני עצוב, אני רוצה לספר סיפור. מי שהיה בשנים האחרונות בסיור במחנה הריכוז והשמדה בירקנאו יודע שבכניסה לבירקנאו הונח קרון המסמל את אלפי הקרונות שנכנסו ויצאו והובילו יהודים אל מותם. מה שרבים לא יודעים זה מה יש בתוך אותו קרון. וזה מביא אותנו לסיפור התרומה של הקרון ע"י פרנק לואי, מחשובי הפילנטרופים היהודים בקהילה היהודית באוסטרליה.

בפסח 1999 פיטר, בנו של פרנק לואי, ובני משפחתו נסעו לחגוג את החג במלון בפאלם ספרינגס, קליפורניה. באחד הבקרים, פיטר יורד לקבל עיתון בחנות המלון, וכשנשאל לשמו ענה "לואי". אדם מבוגר שעמד מאחוריו נרתע לפתע. הוא הציץ בפניו, וזיהה משהו מוכר. האדם המבוגר ניגש ושאל אותו: ״מאיפה אתה?" והוא ענה: ״אוסטרליה״. והאיש ממשיך לשאול: "מאיפה במקור?", והוא עונה לו: "אבי נולד בצ׳כיה, אבל המשפחה הייתה בבודפשט במהלך מלחמת העולם השנייה". "האם שמו של סבך היה הוגו לואי?". פיטר מצטמרר.

הוגו לואי, סבו של פיטר ואביו של פרנק, נתפס במרץ 1944 במחנה מעצר בבודפשט. מאז עקבותיו של הסב נעלמו, ואיש לא ידע מה קרה לו מיום היעלמו. פיטר צלצל לאביו והזעיק אותו לקליפורניה. פרנק נשא איתו בארנקו תמונה של אימו ושל אביו – הוגו – וכשהגיע הציג אותו לאדם המבוגר. האדם, מאיר לוי, הכריז מיד – זה הוא.

ואז, הם יושבים לדבר. מאיר מספר: כשיצאה הרכבת מבודפשט אל יעד לא ידוע, ראה אדם מבוגר בגפו, ניגש והציע לו את קרבתו. הם סיכמו ביניהם שמאיר יציג אותו כדודו, וקרא לו בשם החיבה "הוגו באצ׳י". דוד הוגו. התחנה הראשונה הייתה מחנה עבודות כפייה, ששכן במה שהייתה פעם תחנת משטרה. תוך ימים ספורים גילה מאיר כי הוגו היה מנהיג טבעי, והפך לראש הצריף של האסירים הגברים ששהו איתו. היה עובר אדם אדם ושואל לשלומו. מאיר זכר כיצד אסף את כל הגברים מדי יום לתפילה, נושא עימו נרתיק ובו תפילין וסידור לכל מקום שיילך אליו.

(צילום: שאטרסטוק)

לאחר מספר ימים הובטח להם שיישלחו למפעל לבנים, שם יעבדו עד סיום המלחמה. הם המשיכו בנסיעה והגיעו אל הרמפה בבירקנאו. דלתות הקרון נפתחו, והגברים הורדו והתחלקו לשתי קבוצות. מאיר והוגו היו בקבוצה של המועמדים לעבודה. פקודה ניתנה "להניח את כל החפצים האישיים". הוגו אחז בנרתיק התפילין שלו- וסירב להיפרד ממנו. חייל SS שעבר לידו הכה אותו, לקח את הנרתיק, והשליך אותו לערימת החפצים שנאספה ברמפה. החייל הסתובב- והוגו מיהר אל הערימה להשיב את הנרתיק.

החייל הבחין בו, דחף אותו הצידה והחל להכות בו. הוגו המשיך לנסות להגיע אל הנרתיק, והגברים צעקו לו "הוגו באצ׳י, הוגו באצ׳י, אל תעשה זאת!". ההמולה משכה חיילים אחרים. הם הכו את הוגו בקתות רוביהם למוות. האנשים הצטוו להמשיך הלאה. הוגו נותר על הרציף, וגסס עד מותו.

מאיר סיים את סיפורו, ופרנק ופיטר הוכו תדהמה. המשפחה החליטה להנציח את זכרו של הוגו, והוחלט לחפש קרון אותנטי ששימש למשלוחי יהודים למחנות – ולהציבו על המסילה בבירקנאו. עליו ניצבה לוחית זיכרון לקהילת יהודי הונגריה הנושאת גם את שמו של האב. הטקס נקבע לחודש אפריל הקרב ובא.

בחודש אפריל 2010 התכנסו אנשי המוזיאון, נציגי המשפחה, הרב הראשי לישראל ואנשי הדרכה וחינוך רבים אל מול הקרון החדש שהוצב בבירקנאו. לאחר הנאומים קמו פרנק לואי ואחיו הצעיר סאני, כשהם מחזיקים נרתיק תפילין ביד. פרנק אמר: "יש לנו עכשיו קרון הנצחה, המסמל את סבלם של יהודי הונגריה ואת גירושם. אבי היה אחד מהם. הוא נרצח באכזריות מיד עם הגעתו, במרחק של מטרים ספורים מהמקום בו אנו עומדים. זהו רגע מרגש מאד, אולם בשבילי הוא מייצג סגירת שלב מסוים בחיי. הייתי בן שלוש עשרה כאשר איבדתי את אבי. היום אני בן שמונים".

דלת הקרון נפתחה, ופרנק התקרב אליו. על רצפת העץ הנוקשה הניח פרנק נרתיק של תפילין מבד כחול קטיפתי, ובו תפילין וטלית.

קרון הרכבת בכניסה למחנה בירקנאו (צילום: שאטרסטוק)

רבים הסיפורים בהיסטוריה על מסירות נפש של יהודים על מצוות התפילין כגון הסיפור הזה. ולכן כל כך עצוב לי איך הגענו שבמדינת העם היהודי היחס לקודשי ישראל הוא מבזה ומשפיל, איך ביזוי של קודשי היהדות מתקבל בשוויון נפש. אבל הדבר לא מתחיל מארץ נהדרת, אלא מהחינוך בבתי ספר, שבמשך שנים כל מה שקושר ליהדות הופך להיות מפחיד ואימתני. שמדינת ישראל ומערכת החינוך שלה דרסה ועקרה כל מה שרוח יהדות נוטף ממנו, שנוער ישראלי במקרה הטוב פוגש את התפילין בבר המצווה וגם אז בחטף וללא כל עומק.

במשך שנים החביאו את העושר הזה ממי שהיה זכאי לקבלו. כשהרב עובדיה יוסף בכה על כך שיש ילדים יהודים שלא יודעים מה זה "שמע ישראל" זלזלו בו, כשהרב שך יצא בבכי ובמתקפה על הניתוק של הציונים מיהדות כולם קטלו אותו ונעלבו. אף אחד לא ניסה רגע לחשוב מה גורם לאנשים זקנים בני מעל 80 לבכות?! כי מי שהרגש היהודי חזק אצלו לא יכול לא לבכות!

אולי לא במקרה נבחר דווקא  שר החינוך נפתלי בנט למיצג העצוב הזה, אבל אולי אחרי מחאתו הנמרצת, כדאי גם לשבת ולחשוב איך אנו מונעים את הדבר הזה עוד כמה שנים? איך אנחנו מצליחים לפתח בקרב ילדי ישראל יחס אוהד לקודשי היהדות למסורת היהודית? שכמו שאנשים מצליחים להיות גאים בדגל שלהם, הם יהיו גאים בתרבות היהודית ובקודשי היהדות- גם אם בחרו לא לקיימם. על זה צריך לצאת לרחובות, על זה צריך לזעוק. זוהי משימה לאומית.

==========================================

צחי מגנאג'י הוא מנהל חינוכי בחברת "מסע יהודי". 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
ארץ נהדרת השפילו את ארץ נהדרת
סיון | 17-05-2018 13:28
כמו תמיד
2
חילול קודשי ישראל
יהודה לוינגר | 17-05-2018 13:41
מלוא החופן מחמאות לצחי על תוכן דבריו הכנים והאמיתיים היוצאים מהלב והנכנסים ללב! כבן לאב ניצול. שואת הונגריה המכיר היטב את המאורע המוזכר אין אלא להחמיא שוב לצחי הדואג להזכיר לנו מי אנחנו. ישר כוחך!!
חפץ
אא | 18-05-2018 11:20
שום חפץ אינו קדוש
3
מה עושים
מרסלו קצור | 17-05-2018 14:09
יש שני דרכים לטפל בתופעה הזאת. אחד והראשון זה לקרא להפסיק להיות מקושרים בתרבות הזאת. מייד ולא להמתין לרגע. היום בגלל שחצו קווי אדומים אז כולם עומדים על רגליהם האחוריותץ אבל ביזוי מכל דבר שרוח יהדות יש זה דב ר של יום יום. ולא רק ארץ נהדרת אלא כל התרבות הזאת. רבנים שיקראו כולם ביחד אנחנו לא שייכים לזה. הרגע שעשינו הצד הראשון ונמיידי אפשר לעבור לשלב השני. חינוך, הסברה, שיתוף של כולם. בדרך הזה נוכל למחוק שנים של ניקור ולהחזיר אותם לחיק היהדות. אבל אי אפשר מצד אחד לראות את כל הדברים האלון ולעשות קולות של תרנגולת ומצד שני לכעוס. יש לנו מספיק מה לראות ומה לעשות שהתרבות הזאת לא צריכה להיות חלק מאתנו. בא ננסה
4
מאמר נוגע ללב. מקסים ועצוב. כמה עצוב.
יהודי פשוט | 17-05-2018 14:49
.
5
איך? בוא נתחיל במניעת קיצונות דתית
חילוני | 17-05-2018 15:39
סבא רבא שלי, עליו השלום, הקים בית יהודי מסורתי באירופה, עד שלקחו אותו הנאצים ימח שמם. סבתא שלי, תבדל לחיים ארוכים, מספרת על זכרונות מבית אבא וזה נוגע ללב. בישראל נוצרו חילוניות קיצונית ודתיות קיצונית - שתיהן מגיבות בחריפות זו לזו ומושכות אחריהם את המתונים, את אלה שרוצים לחיות בהרמוניה זה עם זה, כל אחד באמונותיו. אני חושב שהוקעת הקצוות תביא לשלום בינינו.
6
יהודים שאיבדו את זהותם
יוסף חוברה. | 17-05-2018 19:58
החיים במדינה והפוליטיקה הפכו את היותנו במדינה כדבר מובן מאליו. שכחנו שחלמנו על מדינה 2000 שנות גלות. יהודים חרדים מגעים לארץ שאנו נלחמנו עליה ובזים לדגל במדינה ולציונות. החרדים מגדלים זקן ומשרצים ילדים, לא עובדים, אינם חלק מהכלכלה הישראלית וצבא הגנה לישראל וכו׳. למה אנו מחשיבים אותם לבעלי זכויות אזרחיות במדינה. המהגרים והערבים עדיפים מיהודים בוגדניים שכאלה. גם השמאל הישראלי ההזוי ימכור את כל המדינה משנאת הימין. הם שכחו להיות יהודים ולעולם אינם מפרגנים להשגים נפלאים של ראש הממשלה. ערב רב של יהודים ללא דרך אמיתית אלא מתרפקים על העבר בו היה להם הגמוניה מוחלטת והשחיתו כל חלקה במדינה. בע״ה נמשיך להתחזק וכל החמוצים יוכלו מרורים, הימין ימשיך להנהג המדינה באחריות ויביא השגים חברתיים, כלכליים ופוליטיים שישרתו את עם ישראל.
כמה שינאה!
אא | 30-05-2018 23:04
אני רואה בתגובנ שלך מקבץ אדיר, של דינאה בורות, ותחודת עליונות כלפי על משהוא לא כמןך, וכמובן, המון, המון דעות קדומות, שמעולם לא בדקת, ממתי זה פשע לגדל מעל ל3 ילדים? ממתי זה פשע, לא לחשוב כמוך פוליטית?
7
חזק וקולע
משה | 17-05-2018 20:16
לא יודע מי הכותב, אבל הוא פשוט מבטא את המחשבות שמתרוצצות לי בראש. צריך להיות אוהב ישראל גדול כדי להסתכל על זה בצורה כזאת. הלוואי יהיו לנו עוד רבים שחושבים בצורה בהירה כמו הכותב הזה
8
להוציא את ארץ מכוערת מחוץ לחוק!!!
ערב רב | 17-05-2018 21:20
מגעילים
9
ליחיעם קמינסקי מהפייסבוק: אני ממש מקווה שלא התכוונת
אוראור | 17-05-2018 21:35
למה שאני ח ו ש ב ת שהתכוונת - והמבין יבין.
10
זה מה שקורה שהדתים לא מכבדים את החילונים
חילונית | 17-05-2018 23:29
ומנסים לכפות עליהם דרך חיים מדינה דמוקרטית וללא החילונים לא היתה מתקיימת תפסיקו עם הדרת נשים והפרדה בין גברים לנשים וכל מה שאתם מנסים לכפות ולחנך את הילדים שלנו תתיחסו יותר על מה הייתה הסטירה על כפיה דתית רק ככה הם הצליחו לעשות טיזר ופרובוקציה שתתעוררו לפני שתהיה כאן מלחמת אחים אף אחד לא שונא את הדת אבל המון שונאים את הדתים
11
איך הגענו למצב הזה? בגלל כפייה דתית שמשניאה את היהדות על החילונים
חילוני | 18-05-2018 15:59
אתם מנסים לדחוף בכח את היהדות למי שלא רוצה בה, ובמקום כבוד למסורת וכבוד הדדי קיבלתם אנטגוניזם ליהדות והתבדלות חילונית. ככה הגעתם למצב הזה.
לחילונים שכתבו פה תגובות: א ת ם לא מכבדים
אוראור | 01-08-2018 20:59
א ו ת נ ו - ולא להפך - אז תפסיקו כבר להצטדק ולהצדיק את הכפירה והליצנות שלכם כלפי הדת - ברור? חצופים ציניקנים שכמותכם!!!!!!!!!
12
בארס נעדרת יש חלאות ונבלות שלא ברא השטן - ולא
אוראור | 18-05-2018 18:01
שזה מפתיע כבר מישהו כמובן!!!!!!!!!!!!!!!
13
זה לא דווקא היהדות
נפלאות השכחה | 11-11-2018 6:02
מן הסתם, זה חומר הגלם שמונח סביבם. זו האמונה, שהופכת להיות בעייתית. זו הדת, ואל אחד, שמסכן אותנו יותר מכל. (לפעמים זה שלנו, לפעמים זה של השכן) אתם מדברים על מסורת, כבוד, ערכים, אבל זה הכל פשוט לא נכון. המציאות, כבר יודעת להבחין. אתם אומרים, איש לעצמו, כברירת מחדל, (כי לא ממש מאמינים בזה) והם אומרים לא. עבר, נגמר. אין יותר מקום לאלוהים במרחב הציבורי. עושים הם זאת דרך לעג. (לא כוס התה שלי) כשקוראים פה את דעותיהם של מספר חברים והתיחסותם לקהילה הגאה, רואים את אותו הלעג. מסתבר שכולנו בני אדם.