אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קינג וקלמנוביץ' הכריעו: מתחם התחנה ייסגר בשבת

בעוד חגית משה תיעדר אריה קינג ודב קלמנוביץ' הודיעו כי יצביעו נגד המשך פתיחת מתחם התחנה בשבת, מה שיבטיח רוב: "לא שפוי שחברי מועצה דתיים יצביעו בעד חילול שבת או יתחמקו"

קינג וקלמנוביץ' הכריעו: מתחם התחנה ייסגר בשבת
  קינג, קלמנוביץ' ויוסף בירושלים (באדיבות המצלם)

הערב (ד') צפויה מועצת העיר ירושלים לבטל את ההיתר החריג שניתן בעבר למתחם התחנה לפעלו בשבת.

זאת בשל החלטתם של חבר המועצה אריה קינג (ירושלים מאוחדת) והמשנה לראש העיר דב קלמנוביץ' (הבית היהודי-האיחוד הלאומי) הבוקר, המהווים את לשון המאזניים הערב בהצבעה במועצה, להצביע כנגד הארכת ההיתר.

מועצת העיר תתכנס הערב, כאמור, להצבעה דרמטית בנושא הערר שהוגש על ידי חבר מועצת העיר יוחנן ויצמן כנגד החלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לפני כשנתיים וחצי לתת היתר חריג לעבודה במתחם התחנה בירושלים.

בפעם הקודמת, ניתן ההיתר לאחר שחבר מועצת ירושלים מטעם ש"ס "הבריז" בזמן ההצבעה, מה שאיפשר את הרוב לפתיחת המתחם בשבת. כעת מסתמן כי חברי מועצת העיר הדתיים לאומיים דב קלמנוביץ' (הבית היהודי-איחוד לאומי) ואריה קינג (ירושלים מאוחדת) הם לשון המאזניים שיכריעו את ההצבעה הערב, מאחר וקולותיהם מהווים גוש חוסם במועצת העיר שיוביל לסגירת המתחם.

המתמטיקה בעיריית ירושלים היא כזו מתוך חברי מועצת העיר ירושלים, המונה 31 חברים, מנועים שניים, מאיר תורג'מן ורמי לוי מלהצביע כך שבפועל יצביעו הערב 29 חברי מועצה. 14 נציגי המפלגות החרדיות ועוד 2 הנציגים הסרוגים מהווים גוש חוסם של 16 אצבעות, כך שאם לא יקרה משהו חריג, ההחלטה תעבור והמתחם ייסגר בשבת בתחילת מארס 2019, כלומר בעוד פחות משנה.

 

לא שפוי שנציג דתי יצביע בעד חילול שבת

עם החלטתם הבוקר, קלמנוביץ' וקינג, סיירו הבוקר במתחם התחנה אליהם התלווה יונתן יוסף שצפוי לרוץ עמם ברשימה מאוחדת בבחירות הקרובות. השניים קראו הבוקר לציבור הדתי בירושלים והסביבה להגיע למתחם התחנה באמצע השבוע ולחזק את החנויות שומרות השבת במתחם.

"חיזוק העסקים שומרי השבת במתחם התחנה, יוכיח גם לשאר בעלי העסקים כי בבירה שומרים על השבת ומקיימים מסחר רק במהלך ימות השבוע", אומר המשנה לראש העיר דב קלמנוביץ'. "השבת אינה יום חופש, אלא יום רוחני מאז בריאת העולם. ייחודה של מדינה יהודית באופייה בכך שהשבת הינה מרכיב מרכזי. הציונות הדתית רואה במדינה חלק מהליך הגאולה הרוחני, ולכן חייבת להוביל את הציבוריות הישראלית בכלל ובירושלים בפרט. השבת חייבת להישמר בפרהסיה ולפיכך אין ספק מה דרכנו והתייחסותנו לפתיחת חנויות בשבת. על כן  אנחנו עם השבת היהודית במדינה יהודית ונצביע למענה. הציונית הדתית אינה דתית בסבבה".

לדברי חבר המועצה אריה קינג: "שיתוף הפעולה ביני ובין קלמנוביץ' יוצר סדר יום חדש בירושלים בנושא השבת וזה ניצחון משמעותי מאוד לציבור שומרי השבת, כאשר נפסיק לאלתר את חילול השבת הקבוע במתחם. אין מקום לחילול שבת במרחב הציבורי בירושלים, בירת ישראל מזה 3000 שנה.

בנוסף לכך, גם לעובדים בישראל מגיע יום מנוחה ולא ייתכן שעסקים יפרו ברגל גסה את החובה היהודית, הסוציאלית והמוסרית כל כך לאפשר לעובדים יום מנוחה שבועי, ובוודאי שלא שפוי שחברי מועצה דתיים יצביעו בעד חילול שבת או יתחמקו. מאז אישור התוכנית ועד היום מנע ראש העיר ברקת את העלאת הנושא לדיון במועצה כחלק מהמדיניות הפוליטית הישרדותית שבה הוא נוקט מיומו הראשון, ולמרות שהוגש בעבר ערעור בנושא הוא המשיך להתיר לעסקים בתחנה להמשיך ולפעול".

ליאון הודיע שיתמוך, חגית משה תיעדר

מי שהתחייב להצביע בעד פתיחת המתחם בשבת הוא המועמד הסרוג לראשות העיר מטעם הליכוד – משה ליאון. סגנית ראש העיר ויו"ר הבית היהודי בירושלים חגית משה מסרה לסרוגים כי היא תחרים את ישיבת הועדה ולא תגיע להצביע.

"אני מחרימה הערב את מליאת הועדה לתיכנון ובניה בנושא היתרים, כיוון שכל המטרה בכינוסה בתקופת הבחירות, הינה לפלג בין המגזרים השונים בעיר וניסיון לגזירת הון פוליטי.כמובן שאני נגד כל חילול שבת, אך ההיתר שנקבע להפעלת מתחם התחנה הינו בתוקף עד מרץ 2019 ולכן אין רלוונטיות בקיום דיון כעת".

סיעת ירושלמים תצביע נגד

שני חברי המועצה הדתיים של סיעת "ירושלמים", פלר חסן-נחום ויהודה גרינפלד-גילת, הודיעו שיצביעו נגד סגירת מתחם התחנה בשבת, יחד עם חברם החילוני לסיעה, איתי גוטלר.

מסיעת ירושלמים נמסר: "אנחנו מאמינים בערך של חים משותפים, בחיה ותן לחיות. בשנים האחרונות יש הגירה מאסיבית של חילונים מהעיר, והבריחה הזו מירושלים תמשיך אם לא נוודא שגם המגזר החילוני מרגיש פה בבית. כפיה דתית היא לא הדרך הנכונה – ירושלים שייכת לכל עם ישראל, לא רק לחרדים או לדתיים, ולכולם צריך להיות כאן מקום"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
בדרך למטרה - ירושלים ענייה וקנאית
אזרחי | 16-05-2018 14:54
מתחם התחנה הוא מתחם סגור. מי שלא מעוניין, לא יראה את חילול השבת שבו. תנו לחילוניים לחיות בעיר הזו.
2
יופי
יפה יוסף | 16-05-2018 15:01
יהודים מתחילים להתפכח.רק כך מצליחים.
3
בלי להחריד קצת מקומות הם הורגים את
עודד אורבך | 16-05-2018 15:15
ירושלים, צריך משהו בשביל הנפש לרוב החילוני כדי שלא יברח מהעיר
4
הסרוגים שוברים את הסטטוס קוו ?!
עמית | 16-05-2018 16:49
נזכור את זה בבחירות הארציות! בנט האח משליט הדתה וזחילה מהירה למדינת הלכה. קשה מאוד להתווכח עם צד שאלוהים מאחוריו. הדתיים לא יכולים להיות ליברליים וגמיזים אלא מיסיונרים בחיוך....
5
המתחם לא מפריע לאף אחד
חילוני | 16-05-2018 17:46
בתור חילוני אני מבטיח הפרת שבת המונית באמצע שכונות דתיות בתגובה
6
מה פתאום
רותי נוי | 16-05-2018 17:49
יהרסו את העיר גם ככה בקושי ישנה לעשות בעיר. הזאת בושה ןחרפה
7
רוצים שהירושלמים ילכו לעיר העתיקה או ירדו לתל אביב
ישראלי | 16-05-2018 19:07
בגץ לא אתן לזה להסגר אחרי שזה פתוח כבר חמש שנים .
8
צריך לסגור את כל העיר בשבת!
לסגור הכל | 16-05-2018 20:32
יש להחמיר בעיר הקודש! לגרש את כל החילונים מהעיר (בדרכי נועם כמובן) חילונים לתל אביב!
אם תגרש את החילונים, מי יממן לך את הארנונה?
ל-8 | 17-05-2018 8:43
פרזיט
אתם גורמים לשנאה עצומה בעיר. תתביישו לכם!
ירושלמי | 17-05-2018 8:42
פשוט בושה
9
אבל למה אותה חגית תיעדר? רשעית.
אותו נציג של שס קיבל שכרו כמושב בכנסת.שר"י | 16-05-2018 21:53
בושה וחרפה
10
המלצה מחילונית
אני | 17-05-2018 9:53
ירושלמים חילונים אתם לא מתארים לעצמכם כמו נורמלי ושפוי לגור בעיר כמו חיפה או בערי המרכז! המצב לא ישתפר. ירושלים אבודה בשביל חילונים.
11
הצבעה בנושא מתחם התחנה -סגירתו בשבת.
איתן | 17-05-2018 10:46
אריה קינג חבר המועצה לא השתתף בדיון בנושא חידוש היתר לשימוש חורג. ולא השתתף כלל בהצבעה. לפני שיוצאים בכותרות,יש לבדוק היטב העובדות לאשורן.
12
נשבר הלב
ירושלמית | 18-05-2018 9:55
ירושלים היא הבית שלי מלידה. אין לתאר את הכאב שבלראות אותה משחירה. מי שחושב שירושלים היא פשוט תפוח רקוב ואין מה להאבק עליה ועדיף לחילונים לברוח לכל עיר אחרת - צר לי אבל המדינה כולה הולכת בדיוק בכיוון הזה, וזו הבעיה של כולנו וצריך להתעורר עכשיו.