אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו בהקלטות נדירות: הרב מרדכי אליהו זצ"ל בקולו אוסר עלייה להר הבית

הקלטות נדירות של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצ"ל הוא נשמע בקולו אוסר עלייה להר הבית. תלמידיו הקרובים מעידים בשמו: "הרב לקח את המפות ואמר "זה מקום שאנחנו לא נכנסים אליו!"

הרב מרדכי אליהו זצ"ל בקולו אוסר עלייה להר הבית
  הרב אליהו זצ"ל. אסור לעלות להר הבית (צילום ארכיון: פלאש90)

בסרטון חדש, המופק ע"י ארגון מורא מקדש, לקראת יום ירושלים, מתועדת התנגדותו התקיף והמוחלט של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, נגד עליה להר הבית.

בסרטון מופיעות שלוש הקלטות נדירות של הרב עצמו, וכן דעתם של שישה מתלמידיו הקרובים ביותר, כולל בנו הרב יוסף אליהו. כמו כן מובאים ציטוטים בנושא, משני ספרים שכתב הרב בסוף חייו ולא ידועים לכלל הציבור.

(ההקלטות של הרב אליהו באדיבות 'בית המדרש דרכי הוראה לרבנים')

בסרטון מובאת הקלטה נדירה של שאלה שנשאל הרב מרדכי אליהו זצ"ל ברדיו – "כבוד הרב להיכנס להר הבית, יש איזה שהוא צד של היתר?" והרב עונה על כך תשובה קצרה ונחרצת: "אין שום היתר להיכנס להר הבית!"

אח"כ מובא קטע קצר משיעור של הרב, בו אומר הרב דברים ברורים: "ישנם אנשים הולכים, עולים להר הבית, מסתובבים בו. אתה הולך להר הבית, מי יודע על מה אתה דורך? מי יודע על מה אתה רומס? הם צריכים מאוד מאוד להיזהר. המחשבה של אנשים ללכת להר הבית, לעלות להר הבית – זה חמור מאוד הדבר הזה!"

תלמידיו מעידים – הרב אליהו אסר לעלות להר הבית

הרב יוסף אליהו, בנו של הרב וראש בית המדרש 'דרכי הוראה לרבנים', אומר: "דעת מרן אבי עליו השלום, מרן הרב אליהו הייתה שאסור לעלות להר הבית, לכל השטח שלו, בין אם טבלו בין אם לא טבלו, אין בזה שום ספק, זו הייתה דעתו הברורה והנחרצת בדבר, והוא כתב את זה בכמה מאמרים ובכמה פסקים".

הרב יוסף אליהו (דרכי הוראה לרבנים)

הרב שמואל זעפרני, ראש ישיבת ההסדר 'המאירי', ומי שהיה ראש לשכת הרב זצ"ל אומר בסרטון: "דעת הרב אליהו זצוק"ל ברורה לחלוטין. ב22 השנים שאני צמוד אליו נשאל עשרות פעמים – מה דעתו בענין העליה להר הבית, ותשובתו הייתה חד משמעית – יש איסור מוחלט לעלות להר הבית. סיבה ידועה – שאין אנו בקיאים היום במקום המקדש".

הרב שמואל זעפרני (דרכי הוראה לרבנים)

בנו, הרב דביר זעפרני, שזכה בעצמו לשמש רבות את הרב אליהו זצ"ל, והוא גם אחד מעורכי כתביו, מספר: "אחרי שהתחילו כל הפרעות של האינתיפאדה השנייה, נכנסתי ללמוד את נושא הר הבית בצורה מעמיקה, את כל המסורת בעניין העלייה, את כל המסורת בעניין הגבולות. ולעניות דעתי היה מקום אולי לחשוב על איזשהו מקום בהר הבית שכן היה מותר להכנס אליו לפי כל השיטות. באתי לביתו של הרב אליהו עם המפות שציירתי ושהיו בידי הגשתי לו אותן ואמרתי לו "הרב, אני למדתי והרב יסביר לי איפה טעיתי בחשבון שמותר להכנס להר?". הרב לקח את כל המפות שהיו לי, סגר אותן החזיר לי ואמר לי "אסור. זה מקום שאנחנו לא נכנסים אליו!"

בגלל העלייה להר הבית יש פיגועים

הרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פוע"ה, שמתוקף תפקידו התייעץ רבות עם הרב מרדכי אליהו זצ"ל, מתאר את יחסם של הרב צבי יהודה קוק זצ"ל, הרב אברהם שפירא זצ"ל, והרב מרדכי אליהו זצ"ל לעליה להר הבית: "אני אוהב להגיד את הדברים תמיד בדרכי נועם, אבל הרב צבי יהודה תמיד ציין שבנושא הר הבית אנחנו נטורי קרתא, וצריך מאוד להיזהר באיסורים. דיברתי הרבה פעמים עם מורנו ורבנו הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, וכשהוא דיבר על הנושא של הר הבית, תמיד ראיתי את חרדתו, בצורה מאוד חזקה ככה, שהוא נחרד שאם חס וחלילה לא יבינו את גודל האיסור. גם זכיתי לקשר גדול מאוד עם מורנו ורבנו הרב מרדכי אליהו זצ"ל, וגם איתו, אין כמעט נושא שלא שאלתי אותו, אבל כשהגענו לנושא הר הבית הוא היה מאוד חד וברור".

עוד מספר הרב דביר זעפרני: "אחרי שעה הרב יצא מביתו ללשכה לקבלת קהל ונסעתי איתו, והרב כמשיח לפי תומו הסתכל עלי ואמר לי "אנשים עולים להר הבית ואחר כך באים לשאול אותי למה יש פיגועים!" האמירה הזו זעזעה אותי כי ביטויים כאלה לא היו רגילים אצל הרב אבל כנראה החומרה של הדבר היתה דבר שמאוד מאוד בער בו ולכן הוא הלך והשתמש בכזה ביטוי".

אנחנו לא בעלי בתים על הקב"ה!

בחלק האחרון של הסרטון מובאת תשובה רחבה של הרב מרדכי אליהו עצמו, כפי שנשאל בסוף שיעורו השבועי, מדוע אסור להיכנס להר הבית, כדי לחזק את הריבונות היהודית במקום:

"שאלה: למה לא נאמר גם בעניין העליה להר הבית, כאשר מדובר למעשה בחששות של איסור וחומרות, אם אנחנו רואים שנוכחות יהודית היא מחזקת מאוד את הבעלות על המקום, אולי יש מקום לשקול להתיר להיכנס להר הבית, בגלל השיקול הזה, של חיזוק הבעלות היהודית על המקום?"

הרב מרדכי אליהו משיב: "אנחנו אומרים בפרקי אבות: משה קיבל תורה מסיני, ומסרה ליהושע, ויהושע לזקנים, וזקנים לנביאים, ונביאים מסרוה לאנשי כנסת הגולה. הם אמרו שלושה דברים, וכו', עד הלאה, עד הדורות שלנו. אנחנו לא בעלי בתים על התורה! אנחנו לא בעלי בתים על הקב"ה! אם חז"ל אומרים שאנחנו טמאי אדם, או טמאי גוף או טמאי מת, ולא יכולים להיכנס למקום הקדוש, אז אנחנו לא צריכים להתחכם איך להיכנס. אנחנו צריכים להתחכם, להתפלל לבורא עולם – רבונו של עולם – בשביל מה המחלוקת הזאת, הויכוח הזה, הקב"ה יטהר את עם ישראל – "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם", ואז כולנו ניכנס בעגלא ובזמן קריב, בבניין בית המקדש, בית קודשנו ותפארתנו, בלי שום ספקות ובלי שום בעיות. אבל להיכנס היום למקומות האלה בספקות, ואולי חס וחלילה אנחנו נטמא את המקום, אז זה לא כל כך טוב, ואולי יתקיים בנו "ולא תקיא אתכם הארץ".

מוסיף הבן הרב יוסף אליהו: "הוא היה כל כך חרד לקדושתה של ארץ ישראל, ודאי שאם היה צד שמותר לעלות הוא היה עולה. אבל דעתו היתה בצורה נחרצת, הוא לא עלה ולכל מי ששאל אותו היה אומר שאסור לעלות להר הבית בשום צד ואופן שיהיה".

דברים ברורים וחד משמעיים

הרב מרדכי נגארי, רב העיר מעלה אדומים, מספר: "ממה שזכינו לשמש את הרב אליהו זכר צדיק וקדוש לברכה, ממה שזכינו לשמוע בקולו האישי, וגם מכתביו, בתשובותיו, כמו שו"ת הרב הראשי שנמצא פה לידינו זה ברור לחלוטין שמורנו ורבנו פסק, כמו גם כל מעצות הרבנות הראשית לדורותיהן, מקום המדינה, וכל הראשונים לציון, שאסור ליהודי לעלות להר הבית. ישנן כמה וכמה סיבות, לא נכנס עכשיו לשיקולים, אבל זה ברור שזו היתה דעתו".

הרב איתן איזמן, ראש מוסדות נעם-צביה לשעבר, ומי שהיה מנכ"ל הרבנות הראשית בזמן כהונתם של הרב אברהם שפירא זצ"ל והרב מרדכי אליהו זצ"ל, אומר: "הרב מרדכי אליהו אמר דברים ברורים וחד משמעיים, אסור לעלות להר הבית! כך שצריכים להבין, שלא כל אחד יכול לומר את ההיפך ממה שאמרו גדולי האחרונים שלנו. אנחנו לא באים להתקיף אף רב, אנחנו רק באים לומר את הדברים בצורה מפורשת וברורה, מה הייתה דעת הרב קוק זצ"ל, מה הייתה דעת הרב צבי יהודה זצ"ל, מה הייתה דעתו של הרב שפירא זצ"ל, והרב ישראלי זצ"ל, שכולנו שותים את מימיהם, למדנו על ברכיהם, ואנחנו משתדלים להמשיך את דרכם".

מוסיף הרב יוסף אליהו ומקריא מתוך ספר ההלכה האחרון שכתב הרב אליהו זצ"ל בימי חייו- מאמר מרדכי, הלכות לימות החול, עמ' 147: "אסור להיכנס ולהתפלל במקום המקדש עצמו היינו בכל הר הבית, כיוון שכולנו טמאי מתים ושאר הטומאות, ואפילו אם נטהר משאר הטומאות"- אפילו שאדם יילך ויטבול – "אין אנו יודעים את המקום המדויק של העזרה והחיל" – "זה בדבריו, דברי קודשו של הרב, זה הספר האחרון שיצא בימי חייו, שהגיה אותו אפילו בעצמו ובפרק ט' הלכה ט"ז כותב הרב הדבר במפורש. ולכן אין שום היתר לעלות להר הבית בימינו!"

הרב מרדכי נגארי, נדרש לשאלה למה התכוון הרב אליהו כשקרא להקים בית כנסת ליד הר הבית, והוא מקריא מתוך הספר "שו"ת הרב הראשי", עמ' 25 אותו הגיה הרב זצ"ל בעצמו: "הוא הציע, כך כותב הרב, לבנות בית כנסת, לא בשטח הר הבית, אלא מחוץ לחומה בצד מזרח כלומר בצד של שערי הרחמים".

וכן מעיד הרב איתן איזמן: "הוא תמיד אמר שהוא מקווה שיקימו בית כנסת ליד הר הבית על מנת שיוכלו להתפלל ולהתגעגע להר הבית".

הרב יוסף אליהו חותם את הסרטון בברכה: "בעזרת ה' משיח צדקנו יבוא במהרה בימינו וכולנו נטהר ונראה את בית המקדש ונעלה לשם בשמחה ובצהלה".

מארגון "מורא מקדש", שהפיק את הסרטון, נמסר בתגובה: "סרטון זה יוצא לקראת יום ירושלים הבעל"ט, והוא מהווה המשך לסרטון שפורסם כבר ביחס לעמדת הרצי"ה נגד עליה להר הבית בזמן הזה. סרטונים אלה מוכיחים מעבר לכל ספק את עמדתם הנחרצת של גדולי הדור הקודם, ביחס לאיסור חמור זה. אנו מקווים ובטוחים כי הם יתרמו לחיזוק מצוות מורא מקדש בקרב עמך בית ישראל".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
21 תגובות - 16 דיונים מיין לפי
1
אשרייכם אתר סרוגים ופרסמתי לחברים את הפרסום
דוד ואזנה | 09-05-2018 17:17
רק בבקשה דחוף לתקן שבתחיחת הכתה כתוב שהבן של כבוד מרן זצוקל והוא הרב יוסף אליהו שליטראש דרכי הוראה לרבנים ולא כפי שכתבתם שהרב יוסף אליהו שליטא ווכתבתם בטעות הרב יוסף זצוקל 0503810065
2
ישר כח גדול!!
יוסף | 09-05-2018 17:30
אשריך שאתם מפיצים את דברי רבותנו. חזקו ואימצו
3
מי שעדיין לא עלה להר הבית זה הזמן לעלות.
יפה יוסף | 09-05-2018 17:35
עוד מעט לא תהעה אפשרות לעלות כי זה יהיה בידי הפלאסטינים. מעניין אם יהיה תיירות אצלם .
אנשים שעולים להר הבית הם בבחינת "נדב ואביהוא"..
יניב | 11-05-2018 7:40
חושבים שהם קדושים יותר מהקדושים וסופם ברור.
רבי עקיבא וחכמים עלו להר הבית וראו שועל יוצא מקודש הקודשים
שליחטה | 10-05-2018 21:01
אם לרבי עקיבא מותר עם החכמים אלוהים מדקדק כחוט השערה אז לכל אחד מותר .
כל היוסף גורע, מאיפה האומץ שלך לכתוב תגובה כזו בניגוד לכל מה שנשמע בסרטון?
יוסף לא יפה | 09-05-2018 18:11
חבל, אפשר לחזור בתשובה
4
עיקר הקושיא על בנו הרב שמואל
חיים | 09-05-2018 18:00
יש גדולי עולם שמתירים, אבל קשה על הרב שמואל אליהו שליטא שאמנם לא עולה בעצמו אך מעודד אחרים לעלות
5
מקום המקדש הוא לא המסגד. הרי כמה הוכחות:
משה | 09-05-2018 18:01
א. המקדש היה במקום הנמוך בהר ושם המקום הגבוה. ב. הכניסה למקדש הייתה ממזרח למערב ובמסגד האפשרות רק ממערב למזרח. ג. מקום המסגד הוא חלק מקומפלקס עז שבמקום המסגד היה פולחן השמש וזה היה מחובר במינהרה (בנביא זה מכונה צינור) עם פולחן השטן ביבוס למטה ביציאה לשילוח. ה' קבע במקום הנמוך את עקדת יצחק כדי לעקור מעם ישראל את פולחן השטן. זה מפורש בתורה אלוהיהם על ההרים הרמים...לא תעשה כן ל-ה' . איזור המסגד וכו' אינו מקום המקדש. בתנך זה מכונה המילוא - כלומר המילוי. במקור זה היה איזור של צוקים. שלמה המלך מילא אותו ועשה שם ארמון לבת פרעה. יש שם חיבור תת קרקעי שנקרא בנביא הצינור. שהיה מחבר את פולחן השמש שם (כאמור ביחזקאל משתחוים קדמה לשמש ואחוריהם כלפי היכל ה') עם פולחן השטן בשילוח. מכאן השם גיהנום - גיא בן הינום - גיא הנהמות, ששם היו מקריבים קרבנות אדם!לכן אין איסור לעלות שם מדין מקום המקדש, כיוון שזה לא מקום המקדש!
6
כשנזכה לראות את עסקני מורא מקדש נוהגים בכל כמו הרב אליהו...
נו טוף | 09-05-2018 18:13
מעניין מי מממן את הקמפיין הזה.
7
חזק. קטלני. סוף סוף קץ לטשטוש החמור בדעתו.
ישראל אבירני | 09-05-2018 18:25
מעניין מה יגידו עכשיו נאמני הר הבית
8
ישר כח. נקווה שיועיל להצלת רבים מכרת
אברימי | 09-05-2018 18:26
סרטון חזק
9
"... וחזר הקרב יומת..." סלקטיבי?
נתנאל ברנדל | 09-05-2018 18:49
דבר אחד חסר לי בארגון מורא מקדש: הקריאה לסגירה הרמטית של הר הבית, ליהודים ולגויים כאחד.
10
הרמבם אומר מפורשות שמותר
זס | 09-05-2018 18:54
ד
הרמב"ם אומר שמותר כשבית המקדש בנוי ולא כשהו לא!
יניב | 11-05-2018 7:41
כיוון כשיש מצוות הקרבת קרבן הקדושה שלזה מבטלת את הטומאה, אבל כשאין בית בנוי ואין קרבנות אין את אותה הקדושה של עשיית מצווה והטומאה לא מתבטלת לכן הדבר עשוי. כל הלכות המקדש וקרבנות של הרמבם מדובר על כשבית המקדש בנוי ולא כשהוא לא בנוי.
11
סרוגים זה חיפוש האמת. אתם סרוגים?
מ. | 09-05-2018 21:55
...
12
חצאי אמיתות
אלון | 10-05-2018 7:55
אתם מביאים במכוון חצאי דברים. מניח שהרב שמואל אליהו מכיר את דעת אביו היטב ולא סתם אמר שהאב זצל שמח וסמך על אותם היהודים המעטים שעלו להר לפני כמה עשורים. כיום הציבור הרבה יותר בשל ומוכן. אין מה להשוות.
13
חזק! נוק אאוט!
אבנר טרבלסי | 10-05-2018 11:20
מתברר שהשמועות שכביכול הרב התיר אינן נכונות
14
רבי צבי יהודה
ומרן הרב זצ"ל | 11-05-2018 15:13
... גם מרן הרב זצל וגם בנו הרציה זצל לא חולקים על מצוה זו (ועשו לי מקדש) הגוררת אחריה כחצי תורה. אדרבה מרן הרב זצל כתב (בספרו משפט כהן סימן צד), שלא צריך נביא ולא מופתים ואם משמים מגלגלים אפשרות, כי אז יש מצוה וחובה גם לבנות הבית וגם להקריב ואפילו קרבן אחד. דא עקא, שמשמים לא מגלגלים [לא בית מקדש ולא שום מצוה אחרת] כשאין התעוררות מלמטה, והרי אין שום אפשרות ותועלת לשום התעוררות מלמטה, אם חס וחלילה הר הבית יהיה יודנריין [רק כשיהיו יהודים בהר הבית ובהמון, יהיה אפשר להתחיל אט אט ב'עבודת בית המקדש'], ואין זה משנה הסיבה אם מצד הערבים אם מצד הממשלה ואם מצד הצדקנים. כיום הזה גדולי תלמידי מרן וכל שיש לו מח בקדקדו כבר מבין, שכל עוד הוא בעצמו 'אישית' לא יופיע בהר הבית ויסחוב אחריו את משפחתו שכניו ידידיו, אף אחד לא יבנה בשבילו את בית המקדש! ואפילו רשיון לעשירית האיפה סולת למנחה לא יקבל, לא מכורש לא מהאייתולה, לא מארדואן לא מטראמף לא מנתניהו לא מגבוה לצדק לא ממערכת הבטחון התחתון ואפילו לא ממועצות וחכמי התורה שריהם ויועציהם! בדיוק על גאולת תורת המקדש וקדשיו בהר הבית ברגלים וברגליים ובכל יום ובעגלות ילדים, נאמר אם אין אני לי מי לי ?
15
ה' ירחם ויתן תבונה בלב עמו וכולנו נעלה בטהרה להר ה'
יהודי | 13-05-2018 0:05
ולא נטעה חלילה אחרי הארגון הטמא מורא מסגד
16
כעת המצב שונה הגבולות של מקום המקדש ברורים, וגם העולים נטהרים ומקפידים לא להכנס אפילו לחיל
עם ישראל | 13-05-2018 0:08
כעת המצב שונה הגבולות של מקום המקדש ברורים, וגם העולים נטהרים ומקפידים לא להכנס אפילו לחיל
איזה שטויות. אי אפשר כל רב שנפטר לומר- הוא אסר רק אתמול, כבר עברו יומיים..
אברימי | 14-05-2018 0:17
אפשר למחוק כך את כל ההלכות