אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אל תזרקו אבן על המכינה הקדם צבאית

זה לא אותו צבא לפני המכינות ואחרי המכינות. גם מכינות דתיות וגם מכינות חילוניות וגם מכינות מעורבות של שניהם. הולכים לפיקוד, הולכים ליחידות קרביות, ובכלל מביאות ברכה עצומה לצבא

אל תזרקו אבן על המכינה הקדם צבאית
  (צילום: מרים אלסטר/ פלאש90)

אל תזרוק אבן על המכינות הקדם-צבאיות, כי הן יצירה מופלאה של מדינת ישראל, וגם אם קרה אסון נורא חלילה, אין זו סיבה ללכלך אותן. היזהר מאוד מהכללות. אנו היהודים סבלנו מאוד מהכללות על ידי אנטישמים למיניהן.

אל תזרוק אבן, כי הן הכניסו מהפכה אדירה לצה"ל. זה לא אותו צבא לפני המכינות ואחרי המכינות. גם מכינות דתיות וגם מכינות חילוניות וגם מכינות מעורבות של שניהם. הולכים לפיקוד, הולכים ליחידות קרביות, ובכלל מביאות ברכה עצומה לצבא.

אל תזרוק אבן על ראש המכינה, טרם התברר הנושא עד תום. אל תרוץ להאשים אדם טרם הנושא התברר כדת וכדין. התרגל לחשיבה ביקורתית בריאה שלא לומר דבר טרם התברר לך שכן הוא. אבל גם אם יתברר שהוא אשם, שהוא טעה בשיקול הדעת, אין זה מוחק כל זכויותיו העצומות במשך עשרות שנים. הוא אדם מסור ורציני, שמאוד מקפיד על כללי הבטיחות, אפילו קבע הוראות ביטחון לכל המכינות, מג"ד במילואים, ואפילו לא מרשה לחצות כביש איפה שאין מעבר מסודר. אני הדל, איני יודע איך אסון זה קרה, לכן אני שותק. פעם איינשטיין עשה טעות, ובאו אליו בטענות. השיב: כל אדם מקריב פעם קרבן על מזבח השטות, זה קרבן שלי.

אל תזרוק אבן על המכינות, כי מה שקרה אמנם הוא נורא, אבל אינו רעידת אדמה. המכינות טובות וחשובות. כמובן, אני מעדיף ישיבה גבוהה על מכינה, אך לא כל אחד מתאים לישיבה גבוהה, ובוודאי חילוני לא מתאים. ובמכינה, אותו חילוני לומד תורה, לומד אמונה, לומד מידות טובות, לומד אידיאלים של ציונות, של מדינה, של עבודה, של חסד, של אחריות לאומית. הוא לא אותו בן אדם אחרי כמו לפני.

אל תזרוק אבן על המכינות, אלא הורד כובעך בפניהן על תרומתן למדינה, על כך שמתנדבים שנה ללמוד שם, ללא שום רווח, הכל לשמה, ואחרי המכינה ראה כמה הם אנשי חסד. הגד תודה על כך שמכינות דתיות וחילוניות צומחות כבר שלושים שנה, כפטריות אחרי הגשם, ומביאות ברכה לאומה.

אל תזרוק אבן על המכינות שמטיילות בארץ ישראל, אף במסלולים אתגריים, כי הן מאוהבות בארצנו, וגם בזה הן בונות יחס שונה ושפה שונה ממה שרגיל אצל הנוער, כפי שהן בונות בשאר אידיאלים ובמיוחד בחסד.

אל תזרוק אבן על המנהל, כי גם אם יתברר שטעה, אז כידוע, מי שלא עושה לא טועה. אנחנו בני אדם ולפעמים אנו טועים כמו שאומרים בלטינית: Errare humanum est, perseverare diabolicum- זה אנושי לטעות, זה שטני להמשיך.

מכינות קדם-צבאיות, תודה רבה. חזקו ואמצו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
האם את הטקסט הנ"ל הרב יקריא בניחומי האבלים?
נעמי | 30-04-2018 11:37
...ויש המאבד את עולמו בשעה אחת
הטקסט הנ"ל נכתב עבור הגולשים הממהרים לטקבק
שי | 30-04-2018 13:53
ולא עבור האבלים.
השגיאה הקודמת - נסלחה. זאת - רשלנות פושעת מאד!
חנה | 30-04-2018 13:26
איש איננו שופט את אישיותו ולא את מעשיו בעבר. האיש אחראי - ובכך אין ספק - למותם של 10 בני נוער, בגלל רשלנות פושעת מאד. מתברר כי סממן זה כבר היה בעבר, כאשר הייתה התייבשות בטיול - שהוא היה אחראי לו. הלקח לא נלמד - משום שלא קרה אז אסון. הפעם ההיא הייתה הפעם הנסלחת, במקרה הטוב. למזלו. הפעם הנוכחית - איננה נסלחת בשום אופן. בוודאי לא מבחינה מוסרית. להבא - יהיה האיש הזה אחראי רק על ילדיו הוא.
2
לא זורקים אבן ,אבל כאן היה מחדל שידעו ושלחו ברשלנות למות
אריק | 30-04-2018 20:57
החקירה והטלפונים ותיעוד של אחת הנספות מורות שכולם חששו והזהירו ולמרות זאת המרו על חיים של 26 אנשים שנס 16 נצלו ממוות ודאי . היתה רשלנות וחיבים לשלם במקרה זה ובעזרת השם תמצא בקרוב הנהלה חדשה ואחראית יותר
3
על טעויות גורליות - משלמים מחיר גבוה
רחל | 30-04-2018 23:09
עם כל הכאב שבדבר, לפני האסון הבא חס ושלום. אגב, האם הרב אבינר מגן כאן בעקיפין גם על פגיעתו בציבור שהוא הכשיל בדיני נידה? איננו סולחים לו.
4
המכינות
יחיאל בנגוסי | 19-06-2018 21:24
ההורים של הילדים גם יכלו למנוע מילדיהם ללכת לטיול .גם הם ידעו על התחזית. הטיול אושר לא רק על ראשי המכינה אלא גם על מי שמעליהם.