אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אמנון בזק: "הסרטון של העתונאי החרדי- עזות מצח"

הרב אמנון בזק מותח בקורת על העיתונאי החרדי ישראל כהן שפרסם סרטון בו הוא מסביר מדוע הוא אינו מרגיש צורך לעמוד בצפירה ביום השואה וביום הזכרון לחללי מערכות ישראל ואומר כי זו עזות מצח

הרב אמנון בזק: "הסרטון של העתונאי החרדי- עזות מצח"
  (צילום: יוטיוב/ המכללה האקדמית הרצוג)

הרב אמנון בזק, מרבני הר עציון, מותח בקורת על העיתונאי החרדי ישראל כהן שפרסם סרטון בו הוא מסביר מדוע הוא אינו מרגיש צורך לעמוד בצפירה ביום השואה וביום הזכרון לחללי מערכות ישראל ואומר כי זו עזות מצח.

"קשה מאוד לצפות בעיתונאי החרדי המסביר בעזות מצח מדוע חרדים אינם עומדים בצפירה ביום הזיכרון לחיילי צה"ל, כי 'זאת זכותנו'", אומר הרב בזק.

"אכן, כדבריו, החרדים אינם חלק מהאידאולוגיה הציונית, ולכן אין מקום לדרוש מהם לחגוג את יום העצמאות", הוא מוסיף. "אולם האם מכאן גם יש הצדקה למשפט הנורא – 'אנחנו לא מתאבלים על החיילים שנפלו'? האמנם כשם שלדעתם 'אין מה לשמוח', כך גם 'אין מה להתאבל'?".

"לאן נעלמה חובת הכרת הטוב כלפי אלו שמסרו את נפשם כדי שאזרחי המדינה יוכלו לשבת בביטחון בביתם ושבחורי הישיבה יוכלו ללמוד בשקט? איך ניתן לקבל אטימות רגשית שכזו? כמה התרחקה התקשורת החרדית מדרכם של גדולי התורה החרדים, כמו הגרש"ז אויערבך זצ"ל, שאמר: "כשאני מרגיש צורך להתפלל על קברי צדיקים אני הולך להר הרצל, לקברי החיילים שנפלו על קידוש השם". כיצד ניתן לטעון שרק "השמירה על תורה ומצוות היא ששומרת על עם ישראל", כשרק שנים ספורות קודם הקמת המדינה נרצחו ששה מיליון יהודים, בתוכם רבנים וגדולי תורה?".

הרב בזק ממשיך להתייחס לגופו של הסרטון ואומר כי "גם הטענה שכביכול עמידה בצפירה אסורה בגלל חוקות הגויים היא פשוט הבל, שהרי נפסק במפורש בשלחן-ערוך שאיסור הליכה בחוקות הגויים הוא רק כאשר מדובר במעשה לא צנוע, או במעשה שאין בו היגיון וטעם, אולם 'דבר שנהגו לתועלת… וכן שעושין משום כבוד או טעם אחר – מותר', ובוודאי בצפירה המביאה לאחדות העם לזיכרון הקדושים שנפלו במערכות ישראל, יש בכך כבוד וטעם, ואין בכך שום חשש של חוקות הגויים".

הרב בזק מסכם ואומר כי "כל אדם רשאי לנהוג בביתו כמנהגו, ואם אכן יש חרדים הנוהגים ללמוד משניות לזכר הנופלים במערכות ישראל במקום לעמוד בצפירה בביתם או במרחב ציבורי חרדי, אין בכך כל בעיה. אולם כשחרדים נמצאים במקום ציבורי עם הציבור הרחב ואין הם עומדים בצפירה יחד עם כולם, יש בכך חוסר רגישות משווע וחילול השם עצום".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
אוויל נשאר אוויל גם אם הוא מתקרא "רב"
יהודי | 10-04-2018 9:49
לא שכחנו את ההעברה על הדת עי המדינה מהקמתה ועד היום. אנו רואים את התנכלות מוסדות המדינה ובראשם הבגץ שרי. והכותב איבד חברים לנשק ובני משפחה במלחמות ישראל....
מה קשור בג"ץ? תנסה לחיות בלי הצבא והמשטרה, נראה לך
שי | 10-04-2018 10:07
תציע לחברים שלך בביתר עילית לוותר על האבטחה. הרי אליבא דישראל כהן, רק התורה והמצוות שומרות על עם ישראל.
2
וכי ציפינו למשהו אחר מהמנותקים האלה? שימשיכו להסתגר בגטאות שלהם, עדיף.
הרב פיינשמעקער | 10-04-2018 10:04
חשוכים, נמאסתם.
הבעיה שבנט מגבה אותם ומוכר את עתיד העם בידיהם. בעצם אנו מפתחים את השפלות הזאת. ומה לנו כי נלין ?
קרית ספרי. | 10-04-2018 13:32
כ
3
ישראל כהן שגה בלשונו
ישראל פישר | 10-04-2018 10:18
ישראל כהן, שגה בלשונו. הוא לא התכוון חלילה שלא מתאבלים על נפילת החיילים, אלא שלא מתאבלים ביום הזיכרון. מי שישים לב להמשך דבריו, יבין שזאת אמירתו וכוונתו, ונפלה שגגת ניסוח בפיו. חבל גם, שבמקום להתמודד עם האמת ההיסטורית, ישראל כהן בחר ללכת למחוזות צדדיים. יום הזיכרון לשואה נקבע, בניגוד לעמדה רשמית של מועצת הרבנות הראשית ותוך התעלמות מדרישתה שלא ייקבע בחודש ניסן האסור בהספד ותענית. יום הזיכרון לחללי צהל, שחל בימי ספירת העומר, אסור הלכתית בניגון בכלי שיר, וודאי שגם אסור לרוב הפוסקים בשירת נשים, כן! ההלכה קובעת את אורחות חייו של יהודי המאמין בתורה וקיום מצוותיה, דילוג מודע על מצווה, הינה אפיקורסות כפי שקבע הרמבם. ישראל כהן פספס הבעת עמדה יהודית אותנטית וחבל, אך מהותם של דברים? וכי יהיה תועלת לנפטר הקדוש ה.י.ד שנפל חלל על במתי ארץ בשירה נגד ההלכה? או שמא תהיה לו תועלת -לנשמתו- בלימוד פרק משניות לעילוי נשמה, באמירת פרק תהילים לעילוי הנשמה, בנתינת צדקה לטובת הנשמה? ברור לי ולך, שהתועלת תהיה באופציה השנייה. אי עמידה בצפירה ברשות הרבים, יש בה משום עבירת בן אדם לחברו, יש בה פגיעה אנושה באם שכולה, בילד יתום, שרואה בך הצועד ברחוב קריה -בעת שמכבדים את זכר הבעל או האב המת בעמידה- כזלזול בקרבן היקר מכל שהם הקריבו למען תוכל אתה לצעוד ולזלזל בהם, מבחינתם, אמונתך -הנכונה כשלעצמה- שלימוד התורה מגן ומציל, היא בלתי נתפשת, הם, תינוקות שנשבו, רואים את הזלזול שלך, וזה חמור, זה עבירות שבין אדם לחברו אין יום הכיפורים מכפר. המוות והחיים ביד הלשון,
4
חוצפה ובורות כאחד
איש יהודי | 10-04-2018 10:32
5
חרדים נהנתנים החיים על חשבון החברה בישראל
חיים | 10-04-2018 11:32
קראו כתבות שפורסמו היום ביתד נאמן- בטאון נהנתני השלטון האוחזים בעטיני הכסף הציבורי; יום העצמאות הוא חגא, יום השואה הוא סתם יום ציוני במסגרת החיים הלאומיים המזויפים ; חובה לקרוא מה החרדים חושבים עלינו; הם חמשה אחוז בקושי ומקבלים מליארדים בכסף ואת חייהם קונים על חשבון חיילי צהל;
נהנייייים עד מעל הראש כי זה השכר שאלוקים נתן
שלי | 15-06-2018 14:50
לנאמנין
אוויל נשאר אוויל גם אם הוא מתקרא "רב"
לוחם חרדי | 10-04-2018 13:42
לא שכחנו את ההעברה על הדת עי המדינה מהקמתה ועד היום. אנו רואים את התנכלות מוסדות המדינה ובראשם הבגץ שרי. והכותב איבד חברים לנשק ובני משפחה במלחמות ישראל....
ומי שברך לחיילי צה"ל, שלא יהרגו ויצליחו להגן עלינו. הם כן אומרים ?
יהדות, לא דע"ש | 10-04-2018 13:33
כה
6
אולי שכבוד הרב ילמד תורה במקום לצפות בסרטונים?
משה | 10-04-2018 12:03
אפי' שבין הזמנים...
7
בדרך כלל לא אוהב את דבריו אבל הפעם
שימי | 10-04-2018 14:19
הוא צודק ב100 אח
יקירי עזות מצח זה מי שתומך ברפורמים והקרן החלשה וכו'
חברת בזק | 10-04-2018 18:35
גם אם לא נאה לך לשמוע זה עדיין לא עזות מצח לפי שיטתם והוא לא מזלזל באלה שעומדים אלא מבקש שתבין את האחר שמכבד את הנופלים בדרך אחרת וזה אתה כנראה לא מסוגל... עדיף מהייסמנים במחוזותינו כמו בני לאו ושרלו וכו'
8
טיעונים חלשים מצד הרב בזק אחד אחד
נו באמת | 10-04-2018 23:02
א. החיילים האלה לא נהרגו בשביל לשמור על החרדים, אלא כדי לשמור על המדינה הציונית - אליבא דחרדים אם לא הייתה מוקמת המדינה לא היו צריכים חיילים להגן עליה... ב. יש פוסקים שסוברים שמנהגי טקס גויים גם אם הם לא בהכרח דתיים אסורים משום חוקות הגויים.
9
נו...
ש | 11-04-2018 13:28
אבן כואב על כל חייל שנפל, אבל הייתי מצפה מרב שיאמר שאכן אין כל ממש בצפירה ועדיף ללמוד משניות או לומר תהילים לעילוי נשמתם. מעניין שהרב הזה אף פעם לא מדבר (לפחות לא במאמרים שנכתבים) על היחס השלילי של החילונים, כולל חיילים ללומדי התורה..והכרת הטוב שהם חייבים להם על זה שבזכותם העולם קיים!!! לימוד התורה הוא הערך הראשון ביהדות בעוד ששרות בצבא כיום רחוק מלהיות גאווה יהודית (אולי ישראלית). הצבאות שבתנך נוהלו עי אנשים נבחרים שלא עשו שום דבר בלי לשאול בה'. זה ממש לא הצבא של ימינו!!!!
10
כנסו דחוף
זלמן נחמינוביץ | 15-04-2018 0:50
למה כת"ר לא כועס על ג'ודי ניר מוזס שגם אמרה שהיא לא תעמוד בצפירה,?? אהה .... הבנתי.... היא אשה וגם חילונית נאורה.... לה מותר...!!!