אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תערוכה חדשה: העורב באמנות הישראלית

המחלקה לאמנות במכללת תלפיות פתחה תערוכה חדשנית, העוסקת בדמותו של העורב ביצירות האמנות הישראלית. לתערוכה נבחרו שבעה אמנים שמציגים את הציפור ביצירותיהם

תערוכה חדשה: העורב באמנות הישראלית
  "שלושה עורבים", אחת התמונות המשתתפות בתערוכה (צילום: דוברות מכללת תלפיות)

תערוכה חדשה נפתחה במחלקה לאמנות במכללת תלפיות, העוסקת בדמותו של העורב- המשמש כמושא ליצירות רבות. לתערוכה נבחרו שבעה אמנים שמציגים את העורב ביצירותיהם, ובערב הפתיחה הוצגו בנוסף שתי עבודות של האמן אורי ליפשיץ ז"ל.

התערוכה החדשנית עוסקת ביצירות אמנות של אמנים ישראלים מובילים, שציפור זו אתגרה אותם ונוכחת בעבודותיהם. בפתיחת התערוכה אמש השתתפו האמנים, הסטודנטיות וראשי מכללת תלפיות, שהציגו לראשונה את יצירותיהם. 

אחת היצירות המוצגות בתערוכה (צילום: דוברות מכללת תלפיות)

תערוכה זו אינה מתיימרת להציג את כל האמנים שהנכיחו ביצירתם את הציפור השחורה. לתערוכה נבחרו שבעה אמנים ישראלים, שציפור זו אתגרה אותם והיא נוכחת באופנים שונים בעבודותיהם, כל אחד ואחת בדרכו. "לרבים מאמני ישראל שימש דימוי העורב להחצנה של רעיונות ורגשות" אמרה ד"ר מתי פישר, ראש המסלול לאמנות במכללת תלפיות. "בכך הם עוקבים אחרי מסורות עתיקות המתחילות כבר בתנ"ך, שבו זהו העוף הראשון שמוזכר בשמו, ועוברות דרך משלים, שירה, ויצירות אמנות רבות".

"בתערוכה משתתפים אמנים מרכזיים" הוסיפה בפתיחת התערוכה. "העבודות בתערוכה מציגות גישות רבות לתחושות שמעורר בעל חיים בעל אינטליגנציה גבוהה: צער אישי וזיכרונות לאומיים של שואה, שילוב דמות העורב עם דמות אנושית, בחינה ממשית של העורב בצילום וציור וטיפול יותר אבסטרקטי וסמלי, טיפול בעורב כייחודי והתייחסות לעורבים בלהקות."

האמנים מגיעים לפתיחת התערוכה החדשה (צילום: דוברות מכללת תלפיות)

העורב שימש משוררים, סופרים, במאים ואמנים רבים כנושא ביצירותיהם. בשל צבעו השחור וקולו המקרקר, העורב קשור בדרך כלל לעצב או לפחד ובתרבויות שונות, אף קישרו בינו לבין מוות או לכוחות השחור. בתורה הוא מוזכר בין היתר כשנשלח ע"י נח לראות הקלו המים מעל פני האדמה: "וַיְשַׁלַּח אֶת הָעֹרֵב וַיֵּצֵא יָצוֹא וָשׁוֹב עַד יְבֹשֶׁת הַמַּיִם מֵעַל הָאָרֶץ".

גם בעולם העורב הופיע ביצירות רבות. בין השאר היצירה 'שדה חיטה עם עורבים' היא אחת היצירות האחרונות של הצייר וינסנט ואן גוך לפני התאבדותו. העורבים המעופפים על רקע השמים המעוננים ואופייה הקודר של היצירה יצרו פירושים המקשרים בין השמים הקודרים ותנועת העורבים המעופפים לבין דכאונו וכנבואה למותו הקרב של האמן.

ציפור זו למדה לנצל היטב את השינויים המתרחשים בסביבת בני האדם לטובתה, והיא נפוצה מאוד בכל העולם וגם בארץ. היא חיה בסמוך ליישובים המספקים לה שפע מזון מריכוזי אשפה פתוחים ומגוון מקומות לקינון. תחולת חייה ארוכה והיא מוערכת בכ-30-20 שנים.

בין אם מתפעלים מתכונותיה החיוביות ובין אם חוששים מפניה, אי אפשר לחלוק על כך שהיא נחשבת לעוף מסקרן בעל אינטליגנציה גבוהה יחסית ובעל זיכרון מעולה. יש לעורב יכולת למידה והוא פיתח שיטות לצבירת מידע ולהעברתו לחבריו בעת הצורך.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו