אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות הראשית מפרסמת את מחיר "מחצית השקל"

שיעור מחצית השקל השנה הוא 20 שקלים לנפש, מעיקר הדין יש לתת מחצית השקל מגיל שלוש עשרה. "המעות יינתנו לטובת הישיבות הקדושות שמגדלים בהם תלמידי חכמים"

הרבנות הראשית מפרסמת את מחיר "מחצית השקל"
  מחצית השקל (צילום: פלאש90)

הרב הראשי לישראל, הראשון לציון הרב יצחק יוסף מפרסם את מחירו של מטבע 'מחצית השקל' אותו נותנים לתת כזיכרון למקדש, בימים פורים.

שיעור מחצית השקל

במענה לשאלת רבים המתעוררת בזמן הזה – מהו שיעור מחצית השקל, פוסק הרב יוסף כי השנה תשע"ח, שווי מחצית השקל הוא 20 שקלים לנפש.

כמידי שנה מתעוררת השאלה, מהו ערכו של 'מחצית השקל', הנמדד לפי מחיר הכסף ועל פי שער הדולר, במכתב מפרט הראש"ל את חישוב השיעור הנוכחי בעת הזו של מחצית השקל ביחס לשוויו של מחיר הכסף כיום. "לגבי הסכום של זכר למחצית השקל, כתב בשו"ת בית דוד (לפני כ-300 שנה, רבו של הרב שלחן גבוה), שצריך ליתן שלשה דרהם, כל דרהם הוא 3 גרם, וי"א 2.8 גר', וי"א 3.2 גר'. ואין בזה הכרע ברור. עכ"פ צריך 9 גרם כסף טהור, כל גרם כסף טהור שווה כיום ל-1.91 שקל, יוצא שהסכום הוא 20 שקל לנפש, כולל מע"מ."

בנוסף מזהיר הרב כי "צריך ליזהר שלא לקרות המעות הללו "מחצית השקל", אלא יאמר "זכר למחצית השקל".

במכתבו מתייחס מרן לזמן הראוי למתן המעות זכר למחצית השקל ואומר כי זמן קיום המצווה הוא "ליתן המעות הללו בתענית אסתר בלילה קודם קריאת המגילה, ובירושלים בליל פורים קודם קריאת המגילה."

בהתייחס לגיל בו נהוג לתת מחצית השקל פוסק הראש"ל כי הגיל שמעיקר הדין יש לתת מחצית השקל הוא מגיל שלוש עשרה ומעלה.

עוד כותב מרן הראש"ל במכתבו כי גם על הנשים וגם על ילדיו הקטנים יש לתת מעות זכר למחצית השקל "גם הנשים יתנו מעות "זכר למחצית השקל". וטוב לתת גם עבור ילדיו הקטנים למי שיש יכולת. ואם אין ידו משגת, ייתן חצי שקל בעד כל אחד מבני ביתו".

בסיום מכתבו של מרן הראש"ל, מדגיש הרב את חשיבותם של לומדי התורה וחיזוק הישיבות הקדושות שלהם ראוי לתת את מחצית השקל. "מעות הללו יינתנו לטובת הישיבות הקדושות שמגדלים בהם תלמידי חכמים, שמיום שחרב ביהמ"ק אין להקב"ה בעולמו אלא ד' אמות של הלכה."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
חשוב להדגיש "זכר" למחצית השקל. עדיף לא לתת לבטלנים.
שמעון | 20-02-2018 17:42
חצי שקל גם טוב כי זה רק זכר.
כמה שינאה וקינאה יש באנשי המזרחי
יעקב | 09-03-2020 15:05
לתלמידי ישיבות עד כדי כך שקוראים להם בטלנים איכסססס אתם שורפים קמויות של כספי המיסים על התנחליות בודדות לחרדים יש הכי הרבה עסקים וכמויות של כסף ותורה קוראים לזה שינאת תלמידי חכמים לעמי הארץ
2
מחצית השקל
ארכי | 21-02-2018 17:38
כבר הבנו ממשקולות ודוגמאות רבות שמשקל השקל בימי בית ראשון היה סביב 11.3 עד 11.4. על כן מחצית השקל כ5.7 גרם ולא 9. אפשר להמשיך ולחפש משקלים אצל הגויים, אבל חזרנו לארץ ואנו חופרים בה ויודעים את עברה.
3
מחצית השקל == מחצית ביטקוין
לא צריך לשאול את הרבנות | 21-02-2018 23:06
בדוק!