כיצד מטפלים במחזור לא סדיר לאחר לידה?

מה עושים במידה והמחזור לא סדיר לאחר הלידה? וכיצד מטפלים בהפרשות דמיות בהריון? רופאי המרכז הרפואי מעיני הישועה משיבים לשאלות הציבור בנושא הורות ולידה

כיצד מטפלים במחזור לא סדיר לאחר לידה?
  (צילום: פלאש 90)

מחזור לא סדיר לאחר הלידה

שאלה: אשתי נמצאת כמעט 3 חודשים לאחר לידתה השנייה, ומניקה באופן מלא. כ-6 שבועות לאחר הלידה היא קיבלה מחזור שארך כ-10 ימים, במקום 6-7 ימים, מכיוון שבימים הראשונים היו רק טפטופים בודדים. לאחר כ-10 ימים בלבד מזמן סיום המחזור הקודם היא קיבלה שוב מחזור, שארך הפעם כ-3 ימים בלבד- חצי מהזמן הרגיל- ולא כלל נזל דם אלא רק טפטוף. שבוע לאחר מכן קיבלה שוב מחזור, וגם הפעם היו רק טפטופים.

יש לציין כי היא היתה אצל רופאה כ-8 שבועות לאחר הלידה, ואף עברה בדיקת אולטרסאונד- והכל היה תקין. עוד יש לציין כי לאחר הלידה הקודמת היא סבלה גם כן ממחזורים צפופים בכל 3 שבועותף אך שם היה מדובר במחזורים רגילים. לאחר 6 חודשים הפסיקה להניק, ואחרי כחודשיים שלושה המחזור חזר לעצמו והיא נכנסה להריון ב"ה.

הנושא אינו מפריע לנו מבחינה רפואית, אך מבחינה הלכתית מאוד קשה לחיות כך. על כן הייתי רוצה לקבל את חוות דעתכם המקצועית בנוגע לנקודות הבאות: א) מהו פשר התופעה הזו, ב) האם יש איזו דרך עם סיכויים טובים להחזיר את המצב לנורמליזציה, ג) במידה ולא, האם סביר להניח כי הפסקת או הפחתת הנקה תשפר את המצב?

תשובה: מדובר בתופעה הורמונלית. הפסקת הנקה עוזרת, אך ניתן לשפר את המצב גם בעזרת טיפול הורמונלי. יש לפנות לרופא נשים בקופה ולבצע בדיקות דם הורמונליות ואולטרסאונד להערכת אגן, כולל רירית הרחם, שחלות וזקיקים. קרוב לוודאי שקיים דיכוי חלקי של הצער ההורמונלי ללא ביוצים עקב ההנקה, ולכן ישנם דימומים בלתי סדירים. הדימומים חסרי משמעות רפואית ברוב המקרים, אך אני מבינה לליבך שהם בעלי משמעות הלכתית.

(משיבה- ד"ר רווית נחום)

הפרשות דמיות בהריון- מה עושים?

שאלה: האם הפרשות דמיות בהריון צריכות בדיקה מיידית בתחילת הריון (שבוע 8), או שאפשר לחכות לתור שנקבע בעוד שלושה שבועות?

תשובה: זה לא דחוף, אך בכל זאת רצוי להיבדק בהקדם.

(משיבה- ד"ר מירב רז)

לידה רגילה אחרי ניתוחים קיסריים

שאלה: אני בהריון שלישי אחרי 2 לידות בניתוח קיסרי: לידה ראשונה עקב חוסר התקדמות, ולידה שנייה מכיוון שחבל הטבור נכרך מסביב לצוואר פעמיים. רציתי לקבל חוות דעת מקצועית לקראת הלידה הבאה, כשיש לי עדיפות ללידה רגילה. האם הדבר אפשרי?

תשובה: על מנת לבדוק אם את מתאימה לניסיון לידה נרתיקית אחרי שני ניתוחים קיסריים, עליך להגיע למרפאת טרום ניתוח שמתנהל בכל יום ראשון. שם יושב רופא מומחה שמעיין בדו"חות הניתוחים הקיסריים שלך והנתונים ממהלך ההריון הנוכחי שלך, ואם את מתאימה הוא עורך דיון עם רופא בכיר. הם נותנים לך המלצה כתובה,וגם עונים לך על כל השאלות.

(משיבה- ד"ר מירה ליבוביץ)

====================

ד"ר רווית נחום עובדת במרכז הרפואי מעיני הישועה כמנהלת מרפאת נשים יעודית ופוריות.

ד"ר מירב רז היא מומחית לגניקולוגיה ורפואת נשים, ומנהלת את מחלקת יולדות ב' במרכז הרפואי מעיני הישועה. 

ד"ר מירה ליבוביץ היא מומחית ברפואת משפחה והנקה, העובדת באגף נשים ויולדות של המרכז הרפואי מעיני הישועה.

====================

לפרטים נוספים בנושא היכנסו לאתר הרשמי של המרכז הרפואי מעיני הישועה

 

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע