אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: דבר תורה קצר של הרב חגי לונדין לפרשת משפטים

הרב חגי לונדין בדבר תורה קצר של 90 שניות לפרשת השבוע. והשבת פרשת משפטים, על היציאה מהשובבות בדרך לארבעים הימים של הפגישה בין משה רבנו לקב"ה

צפו: דבר תורה קצר של הרב חגי לונדין לפרשת משפטים

דבר תורה קצר של הרב חגי לונדין לפרשת משפטים

קחו אחריות

פרשת משפטים היא הפרשה שחותמת את ימי השובבי"ם (הימים של פרשיות שמות-וארא-בא-בשלח-יתרו-משפטים). הימים שבהם אנו יוצאים מהשובבות, יוצאים ממצרים, יוצאים מהמיצרים. הדרך להשתחרר מכל השיעבודים בחיים עוברת דרך הכרת השמות שלנו, דרך עשרת המכות, קריעת ים סוף ומעמד הר סיני – ומסתיימת במשפטים.

החותם של היציאה לחירות הוא בלקיחת אחריות על החיים שלנו באמצעות יושר ומשפט. החל מדיני עבד עברי שהתורה מעודדת אותו לצאת לחירות ולקחת אחריות על חייו; המשך בדיני נזקין שבין אדם לחברו – שאדם חייב לקחת אחריות על הנזקים שיוצאים ממנו – הן באופן ישיר והן באופן עקיף; וכלה בלקיחת אחריות על יתומים, אלמנות וגרים.

פרשת משפטים מלמדת אותנו שהיציאה מהשובבות היא באמצעות הרגישות כלפי הנזקים שנגרמים לזולת. לכל אדם מגיעה הזכות לא להיפגע, לכל אדם מגיעה הזכות להיות בן חורין, והחירות הזו עולה ממדרגה למדרגה ומרחבת גם למציאת המקום של כל אחד בציבור הישראלי – בשלשת הרגלים ובכיבושה של ארץ ישראל.

בסוף פרשת משפטים מסתיימת בעלייתו של משה רבנו להר סיני לארבעים יום וארבעים לילה – להיפגש עם הקדוש ברוך באספקלריה המאירה – בחופש מוחלט – 'אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אין לך בן חורין אלא מי שמקיים את התורה.
יפה יוסף | 12-02-2018 2:53
כשאמרו את המשפט אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה כוונתם והמציאות שהיו מקיימים את התורה ולא רק לומדים ואם רק למדו אז מתו 24 אלף תלמידים על כך.