אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

האזינו: הרב צבי יהודה בקולו, מתנגד לעלייה להר הבית

הרב צבי יהודה זצ"ל בקולו מסתייג מהעלייה להר הבית. בהקלטה שהגיעה לסרוגים נשמע הרב: "כל המחקרים וכל החיטוטים, המכונים הלכתיים והמכונים מדעיים, נדחים מק"ו. מקדשי תיראו"

הרב צבי יהודה בקולו, מתנגד לעלייה להר הבית
  (צילום באדיבות ארכיון המדינה)

בעקבות פרסום לאחרונה לפיו הרב צבי יהודה קוק זצ"ל התיר עלייה להר הבית, הגיעה לידי סרוגים הקלטה בה נשמע הרב צבי יהודה בקולו, מסתייג מהעיסוק בהר הבית.

בדרשה שנתן הרב ביום ג' באלול (יום פטירת מרן הרב קוק זצ"ל) בשנת תשכ"ח, בישיבת מרכז הרב, מדבר הרב צבי יהודה על ירושלים ובתוך כך מדבר על האיסורים השייכים להר הבית, בהם איסור יריקה (רקיקה בלשון חז"ל), הנלמד מדין קל וחומר, וכך גם ציווי 'מקדשי תיראו' – למורא המקדש, וכל זאת ביחס לריבונות הישראלית על ההר.

הרב צבי יהודה על איסור עלייה להר הבית

(ההקלטה: באדיבות הרב שלמה אבינר. צילום סטילס: באדיבות ארכיון המדינה)

"ומצד זה גזירה שווה קבלהּ מרבו ומקל וחומר, ומקל וחומר, חומר קדושת חרדת קודש, מדרגות, מסביב להר הבית. רקיקה מקל וחומר. מקדשי תיראו – מקל וחומר. ועל גבי זה ומסביב לזה, מסביב לסביבה. הקו הזה והסנטימטר הזה ובחרדה ופחד מסביב לסביבה, להר הבית, הר בית ד' אלקינו.

וכל המחקרים וכל החיטוטים האלו, איזה צד שנקרא לזה. המכונים הלכתיים והמכונים מדעיים, נדחים מקל וחומר. מקדשי תיראו. מפני שציווה על מורא המקדש. ומתוך כך, מתוך האחיזה, במקדשי תיראו. ומתוך כך את מצוותי תשמֹרו. ומתוך כך המשך הבניין והקידוש השם…"

הרב צבי יהודה היה חוזר על כך רבות

הדברים החריפים של הרצי"ה נאמרו ביחס למחקר שכתב ת"ח אחד, לבירור המקומות המותרים בכניסה להר-הבית, והרצי"ה ביאר, שלא רק כניסה בפועל לחלקים מההר אסורה, אלא אפילו עצם המדידות של גבולות הר הבית, על-מנת להתיר כניסה למקומות מסוימים בו, הן פגיעה ב"מורא-מקדש", והן נכללות בגדר "רקיקה מקל וחומר". (ע"פ המשנה בסוף מסכת ברכות: "ואי זו היא מורא מקדש? לא יכנס אדם בהר הבית במקלו, במנעלו, בפונדתו, ובאבק שעל גבי רגליו, ולא יעשנו קפנדריא, ורקיקה מקל וחומר.")

תלמידים רבים של הרצי"ה – ביניהם הרב איתן איזמן, הרב שלמה אבינר והרב דוד לנדאו, מספרים שעל דבר זה היה הרצי"ה חוזר פעמים רבות, והתנגד לכל מיני חוברות שנכתבו כדי להתיר עליה להר במקומות מסוימים. וכך העיד גם הגאון הרב אברהם שפירא זצ"ל בנאומו בישיבת מרכז הרב ביום ירושלים תשס"ז: "כשהביאו לרב צבי יהודה ספר שחובר בשעתו על היתר כניסה להר הבית במקומות מסוימים – אמר להם: 'נאך אשטיקלע כרת… נאך אשטיקלע כרת'…"- עוד חתיכת כרת, עוד חתיכת כרת).

הרב שילת: הרב צבי יהודה התיר עלייה להר הבית

נזכיר כי לפני כחודש, פרסם הרב יצחק שילת ראש ישיבת ברכת משה במעלה אדומים בעיתון מקור ראשון עדות: "הייתי שם כאשר זה קרה. שבת אחרי תום מלחמת ששת הימים, ואני תלמיד בישיבת מרכז הרב, ניגשתי אל רבנו הרצי"ה אל מקום תפילתו אצל ארון הקודש, ושאלתי: הרב, הר הבית בידינו, מה הלאה? מה עם בניין בית המקדש? ענה לי: יש סדר למצוות. קודם מלכות, אחר כך מקדש (רמב"ם ראש הלכות מלכים). עוד לא גמרנו להקים את מלכות ישראל. יש עוד הרבה מה לעשות ולבסס את הממלכתיות בישראל.

ומלבד זאת: העם מוכן עכשיו לבניין בית המקדש? העם יודע את הערך של בית המקדש? בית המקדש אינו עניין פרטי, מצווה פרטית, של יחידים, הוא מצווה של כלל ישראל, וכלל ישראל עדיין רחוק מהרצון לבנות את בית המקדש. יש צורך בהרבה רוממות רוח, בהרבה תשובה, לפני שנגיע לבניין בית המקדש.

ובהמשך: "בעניין העלייה להר הבית – הוא הצטרף מיד אחרי ששת הימים לכרוז שקרא להימנע מכניסה לשטח ההר, שהרי עניין המקומות המותרים לא היה אז בתודעה כלל, לא היה מי שעסק בזה ופרסם את זה, והיה חשש ברור שהנכנסים להר ייכנסו למקום שאסור באיסור חמור להיכנס אליו כל עוד כולנו טמאי מתים. אבל כאשר הרב גורן, אשר חקר את נושא הר הבית וגבולותיו, היה לרב ראשי לישראל, והוא נהג להיכנס אחר טבילה למקומות המותרים בהר הבית, נשאל על כך הרצי"ה, וענה: תעשו מה שהרב גורן אומר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
34 תגובות - 19 דיונים מיין לפי
1
הוא אכן אסר עליה. גם אביו. אז מה?
י | 06-02-2018 15:32
אביו אסר גם על הצבעת נשים. זמנים משתנים.
מטומטם
יורה רותחת | 06-02-2018 18:31
גם זה נקרא בצורה שכתבת הלעזה וזלזול בדברי חכמים ובמדרגה ענקית ככ מטומטם כבר אמרנו
2
אין שום סתירה.
מיכאל | 06-02-2018 15:38
הרב צבי יהודה הניח שהרי הבית בידינו ותמיד חזר על זה שכוחות הביטחון שולטים שם. המציאות הוכיחה שכאשר אין יהודים בהר גם כוחות הביטחון לא שולטים. ועל זה הרב כלל לא התייחס. בנוסף יש הבדל בין אמירה ציבורית להדרכה פרטית שמעיד עליה הרב שילת והרב רענן זצל נקום דמו מיד רוצחיו.
אין ספק, אם בוערת החוייה של לעלות להר כלום לא יעזור
או שכן או שלא | 09-02-2018 10:12
אבל לתרץ את זה בדברים כ"כ דחוקים?? נו באמת. הרצי"ה בכלל לא מדבר פה על ריבונות, שלטון קצת או שלטון הרבה. בפועל הייתה אפשרות לעלות ועודנה קיימת אז הרצי"ה מתייחס לשאלה אם טוב לעלות ונכון או אם לא. כל עניין הריבונות שלא מספיק ברורה זו תביעה שאינה מגוף הטענה, משום שהרב הסביר בדיוק למה אסור, ומבחינת הטיעון הזה כלום לא השתנה והוא עומד במקומו. אז מי שרוצה לחוות את העלייה, להרגיש שהוא תורם לאומה, להרגיש שהוא נוגע בקודש בידיו ממש, שיעשה את זה רק שלא יביא טענות כאילו שזה מה שאמרו הרבנים, כי כ"כ ברור שזה לא. מי שיכול להרגיש קדושה גם אם הוא לא דורך עליה ברגליו מעולה, ויפה לו שההצמדות לרבותיו קודמת לרצונותיו הקטנים.
יש לדייק
משיב | 06-02-2018 16:38
יישר כח.יש דברים צבוריים ויש דברים פרטיים.יש עליה עם טבילה למקומות מותרים ויש עליה ללא טבילה...
3
עד מתי תעוותו?
שלמה. ב | 06-02-2018 15:48
אוי לכם ואוי לנשמותיכם! עד מתי תמשיכו לסלף את דברי גדולי רבניכם. כאשר נח לכם אז כולכם צועקים הראי"ה אמר הרצי"ה אמר, וכאשר לא נח לכם ולשגעונותיכם אז פתאום אתם נהיים פרשנים של גדוליכם. אך! כמה חשוב התיעוד הזה שאחת ולתמיד יסתום את פיות המשיחיסטים העולים להר הבית נגד דעת כל גדולי ישראל מכל המגזרים.
4
כל היחס הרדוד להר הבית אסור מק"ו מרקיקה בו
יוסף בן שושן | 06-02-2018 16:52
הרי רבנו הר צבי יהודה זצ"ל בקולו הצלול בהקלטה חשובה זו, לועג לחישובים האלה: "כל המחקרים וכל החיטוטים האלו, איזה צד שנקרא לזה. המכונים הלכתיים והמכונים מדעיים, נדחים מקל וחומר. " ומי מטיל ספק בכך שהוא הממשיך והתלמיד הכי נאמן לאביו הגדול שהיה אדריכל התחייה הלאומית. ולמרות תשוקתם הבוערת למקדש, האב והבן ציוו להתרחק מהר הבית עד שנהיה ראויים לבנותו. לכן, לאורם נלך ולא נסטה ימין ושמאל. ונמשיך לחזק את מדינת ישראל ולרומם אותה ליעודה הקדוש עד שנזכה יחד עם כל עם ישראל לעלות אל ההר
מילים כדורבנות
דניאל | 07-02-2018 9:14
מדויק
5
אכן מקל וחומר רק לאחר הבדיקות המחמירות כיום
יהודי | 06-02-2018 19:00
ורק לאחר שהעולים מקפידי על טהרה ולא נכנסים לכל מקום שיש חשש איסור רק כך מרבית הרבנים שכעת מצווה לקיים את מצוות העלייה להר הבית
6
רואים שלפי הרציה עצם המדידות של הר הבית זה כמו לירוק שם
ישראל אבירני | 06-02-2018 20:07
כי כאילו כל מה שחסר לנו בשביל לעלות להר זה כמה סנטימטרים... מה עם התקדשות? עם בנין רוחני?
7
"הקו הזה והסנטימטר הזה"-כאילו מה שחסר לנו בשביל מדרגת
אברהם | 06-02-2018 20:41
הר הבית זה כמה מדידות טכניות- עצם המחשבה, שהשאלה של "מי יעלה בהר ד' ומי יקום במקום קדשו" היא רק שאלה הלכתית "טכנית" של קוים וסנטימטרים ("הקו הזה והסנטימטר הזה"), איפה כן ואיפה לא - כאילו כל מה שחסר לנו בשביל לעלות להר הבית או בשביל לבנות את בית-המקדש זה רק כמה מדידות טכניות - יש בה השפלה, ביזיון וחוסר מורא מקדש, השקול לרקיקה, כי היא מתעלמת לחלוטין מקדושתו הגדולה והנשגבה של הר הבית, ומגודל הטהרה והרוממות אשר עלינו להתרומם, להתקדש ולהטהר בשביל להיות ראויים אליה.
אין שום קדושה באבנים. זה מנהג של נוצרים.
טעות | 07-02-2018 23:56
אבנים זה לעמך שצריכים משהו מוחשי להאחז בו. בדיוק כמו עגל הזהב. העולים להר הבית הן למעשה עובדי אלילים.
8
זה לא רק הרב איזמן והרב אבינר - זה רוב המוחלט של תלמידי
ישראל מטות | 06-02-2018 20:43
הרציה. אף הרב ליאור שליט"א אומר שהוא לא שמע מהרציה דברים בענין הר הבית
9
אם הרציה אמר "תעשו מה שהרציה אומר" זה בגלל
ישראל מטות | 06-02-2018 20:44
שכשהרב גורן היה רב ראשי הוא לא שינה את הפסק של הרבנות הראשית שאסור לעלות
10
מכתב ר צב"י שאסר נימצא בידי
דב | 06-02-2018 21:16
אם סרוגים יכתבו לי אוכל לשלוח לכם מכתב מתשלז בו כותב ר צב"י מפורש שאסור
יותר ממוזמן לשלוח...
| 07-02-2018 10:10
יותר ממוזמן לשלוח במייל האדום
11
שבוע הבא פרשת תרומה
ועשו לי מקדש | 06-02-2018 22:14
גם מרן הרב זצ"ל וגם בנו הרצי"ה זצ"ל לא חולקים על מצוה זו הגוררת אחריה כחצי תורה. אדרבה מרן הרב זצ"ל כתב בספרו משפט כהן סימן צד, שלא צריך נביא ולא מופתים ואם משמים מגלגלים אפשרות, כי אז יש מצוה וחובה גם לבנות הבית וגם להקריב ואפילו קרבן אחד. דא עקא שמשמים לא מגלגלים כשאין התעוררות מלמטה, ואין שום אפשרות לשום התעוררות מלמטה אם חס וחלילה הר הבית יהיה יודנריין, ואין זה משנה הסיבה אם מצד הערבים אם מצד הממשלה ואם מצד הצדקנים. היום גדולי תלמידי מרן וכל שיש לו מח בקדקדו מבין שכל עוד הוא בעצמו לא יופיע בהר הבית ויסחוב אחריו את משפחתו שכניו ידידיו, אף אחד לא יבנה בשבילו את בית המקדש ואפילו רשיון לעשירית האיפה סולת למנחה לא יקבל, לא מכורש לא מהאייתולה, לא מארדואן לא מטראמף לא מנתניהו לא מגבוה לצדק לא ממערכת הבטחון התחתון ואפילו לא ממועצות וחכמי התורה שריהם ויועציהם. בדיוק על גאולת תורת המקדש וקדשיו בהר הבית ברגלים וברגליים ובכל יום ובעגלות ילדים, נאמר אם אין אני לי מי לי
12
למה הוא מנגן כך?
מני | 06-02-2018 23:46
הוא היה נואם עם מנגינה?
ככל הנראה בגלל התאריך ג אלול
עובר | 07-02-2018 23:05
והוא נושא מעין הספד באזכרה לאביו
13
גם אני הפסקתי לעלות
אנשין | 07-02-2018 4:31
יאחרי ששמעתי את השיעור של הרב עדס בעטרת כהנים ביו טיוב בו הרב מלבן את כל הסוגיה על כל פרטיה פשוט הפסקתי לעלות עד שמישהו כנגד יביא ראיות נגדיות
14
דעת הרצ"י
זאב | 07-02-2018 10:55
הוא השאיר דברים ברורים ולא"שברי דברים" "בכונה". הוא כתב ואמר וחזר. אולי למי שמגדיר עצמו כ"איננו מרכזניק", הדברים לא ידועים, אך לתלמידיו ברורה דעתו האוסרת. יש החולקים וכבודם במקומם מונח. ואין כאן מקום להאריך.
15
למי באמת איכפת מה אמר או לא אמר
עמוס | 07-02-2018 11:09
לא ברור בכלל מה אמר במנגינה המוזרה. אפילו אמר שאסור אז מה? זה לא קשור לפסק הלכה בכלל. יותר מזה אפילו אמר שאסור אז מה. הוא לא רב שלי ולא היה אי פעם פוסק. יש כאן אובססיה עם בן אדם שאינו רלוונטי לפסק הלכה. די כבר.
ביזוי תלמידי חכמים
רועי | 20-08-2019 16:14
אפשר לא להסכים השאלה איך לא מסכימים - עי ניסוח מכבד. ובנושא הזה לא כל אחד יכול לפסוק זו לא שאלה פרטית אלא ציבורית ולכן הולכים לפי גדולי הדור.
מה זה הבכיינות: מבזה ת"ח?
מותר ואף רצוי לחלוק | 07-02-2018 23:59
מותר לבקר כל אחד ולכל אחד מותר להבחע דעה. רק אצל פוטין ארדואן וחמנאי זה אסור.
מסכים לכל מילה.
מנדל | 07-02-2018 19:39
רב צבי יהודה כנראה היה אדם גדול (לצערי לא הכרתי אותו ולא קראתי שום דבר שכתב) אבל לא היה פוסק הלכה. לקחת קליפ מוזר ולהוציא ממנה כאילו פסק הלכה אינו אלא מגוחך ומופרך.
חצוף!! מבזה ת"ח!
איציק אזרי | 07-02-2018 16:01
הרב צבי יהודה היה גדול הדור. הממשיך של הרב אברהם יצחק קוק - גדול הדור. אז זה שדבריהם לא מוצאים חן בעיניך זה סיבה להעיז כנגדם?!
זה שאותך זה לא מעניין זה לא אומר
אייל | 07-02-2018 15:59
רבנים רבים מהציונות הדתית רואים בו כמורם ורבם. אז אם מוכח שהוא מתנגד נשמטת הקרקע מההיתר שלהם.
16
ועשו לי מקדש
שבוע הבא פרשת תרומה | 07-02-2018 15:21
גם מרן הרב זצל וגם בנו הרציה זצל לא חולקים על מצוה זו הגוררת אחריה כחצי תורה. אדרבה מרן הרב זצל כתב בספרו משפט כהן סימן צד, שלא צריך נביא ולא מופתים ואם משמים מגלגלים אפשרות, כי אז יש מצוה וחובה גם לבנות הבית וגם להקריב ואפילו קרבן אחד. דא עקא שמשמים לא מגלגלים כשאין התעוררות מלמטה, ואין שום אפשרות לשום התעוררות מלמטה אם חס וחלילה הר הבית יהיה יודנריין, ואין זה משנה הסיבה אם מצד הערבים אם מצד הממשלה ואם מצד הצדקנים. היום גדולי תלמידי מרן וכל שיש לו מח בקדקדו מבין שכל עוד הוא בעצמו לא יופיע בהר הבית ויסחוב אחריו את משפחתו שכניו ידידיו, אף אחד לא יבנה בשבילו את בית המקדש ואפילו רשיון לעשירית האיפה סולת למנחה לא יקבל, לא מכורש לא מהאייתולה, לא מארדואן לא מטראמף לא מנתניהו לא מגבוה לצדק לא ממערכת הבטחון התחתון ואפילו לא ממועצות וחכמי התורה שריהם ויועציהם. בדיוק על גאולת תורת המקדש וקדשיו בהר הבית ברגלים וברגליים ובכל יום ובעגלות ילדים, נאמר אם אין אני לי מי לי
תגובה ארוכה וללא סימני פיסוק.
בעייה | 08-02-2018 0:01
אי אפשר לקרוא. הבקשה להתנסח בבהירות. תודה מראש.
17
שבוע הבא פרשת תרומה
ועשו לי מקדש | 08-02-2018 13:04
גם מרן הרב זצ"ל וגם בנו הרציה זצ"ל לא חולקים על מצוה זו (ועשו לי מקדש) הגוררת אחריה כחצי תורה. אדרבה מרן הרב זצ"ל כתב (בספרו משפט כהן סימן צד), ש"לא צריך נביא ולא מופתים ואם משמים מגלגלים אפשרות, כי אז יש מצוה וחובה גם לבנות הבית וגם להקריב ואפילו קרבן אחד". דא עקא, שמשמים לא מגלגלים [לא בית מקדש ולא שום מצוה אחרת] כשאין התעוררות מלמטה, והרי אין שום אפשרות ותועלת לשום התעוררות מלמטה, אם חס וחלילה הר הבית יהיה יודנריין [רק כשיהיו יהודים בהר הבית ובהמון, יהיה אפשר להתחיל אט אט ב'עבודת בית המקדש'], ואין זה משנה הסיבה אם מצד הערבים אם מצד הממשלה ואם מצד הצדקנים. כיום הזה גדולי תלמידי מרן וכל שיש לו מח בקדקדו כבר מבין, שכל עוד הוא בעצמו 'אישית' לא יופיע בהר הבית ויסחוב אחריו את משפחתו שכניו ידידיו, אף אחד לא יבנה בשבילו את בית המקדש! ואפילו רשיון לעשירית האיפה סולת למנחה לא יקבל, לא מכורש לא מהאייתולה, לא מארדואן לא מטראמף לא מנתניהו לא מגבוה לצדק לא ממערכת הבטחון התחתון ואפילו לא ממועצות וחכמי התורה שריהם ויועציהם! בדיוק על גאולת תורת המקדש וקדשיו בהר הבית ברגלים וברגליים ובכל יום ובעגלות ילדים, נאמר אם אין אני לי מי לי ?
18
הרב דניאל אלחי שליט"א העיד בפני
אלי יורב | 18-03-2018 21:08
הרב דניאל אלחי שליטא היה קרוב מאוד לרציה במשך 20 שנים, לפחות פעם בשבוע היה לו חברותא עם הרציה, ותקופה ארוכה הוא אפילו שימש כנהג של הרב. בחג שבועות בשנה שעברה עלה בעצמו להר הבית, ולשאלת העולים לגבי עמדתו של הרציה העיד כי שמע מספר פעמים את הרציה מתיר לאנשים לעלות להר הבית בטהרה. בין האנשים שהרב אלחי שליטא שמע שהרציה התיר להם לעלות בטהרה נמצא הרב רענן היד נכד הרציה
לרצי"ה לא היו בנים וק"ו לא נכדים
אריאל | 04-04-2018 16:41
כנראה כוונתך נכד הראיה.
19
מה הרב קוק פסק על בית המקדש?
אבי | 28-03-2018 22:44
מרן הרב קוק אשר הקים את תנועת 'דגל ירושלים', שם לו למטרה להחזיר עטרה ליושנה בירושלים עיר הקודש, ולהקים בה את הבית השלישי.
ל-19 הראי"ה פסק שאסור לעלות להר הבית..
רם | 29-05-2022 10:42
תפסיקו לעוות את ההלכה בשם האג'נדה אתם לא המשיח.