אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ג' באלול: מה הרב קוק היה אומר על נשות הכותל?

82 שנה לפטירת הרב קוק, ודבריו עדיין מהדהדים. על בית כנסת בו מתפללים גברים ונשים יחד כתב: "חלילה לשום אדם מישראל להמנות בין עבריינים ולהיות נטפל לעדה כזאת"

ג' באלול: מה הרב קוק היה אומר על נשות הכותל?
  (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

אחרי הסערה בכותל בתפילת ר״ח אלול ושבוע לפני הדיון המכריע בעתירת נשות הכותל והארגונים הרפורמים על דרישתם לאפשר להם תפילה מעורבת ברחבת הכותל ולאור העובדה כי כרגע נמנעת מהרבנות האפשרות לייצוג עצמי בבג"צ מעניין לקרוא כיצד הרב קוק היה מתייחס לזה כיום ואף מגיב, כרב הראשי לישראל בפני בית המשפט העליון.

לרגל יום פטירתו של הראי״ה קוק זצ״ל שלפו ארגון ליב״ה מהארכיון מכתב אותו שלח הרב קוק כרבה הראשי של ישראל ליהודי ארה״ב לאחר שנודע לו על בניית בתי כנסת רפורמיים, בהם מתפללים יחד גברים ונשים.

לקריאת המכתב המלא – לחצו כאן

במכתבו אשר נדפס בשו״ת אורח משפט ובמאמרי הראיה קובל הרב קוק על הפרצה וכותב: ״הפרצים התחילו בחומת הקודש, בהדברים המסורים לציבור והנעשים בהקהל, הקובעים את חותמם על צורת העדה בכללותה, והם סדרי בתי־הכנסיות בצורת בנינם ובדרכי הקודש של הליכותיהם ומנהגיהם הקדושים.

והדברים באו לידי כך, שמרעה אל רעה יצאו, ועבירה גוררת עבירה והריסה גוררת הריסה…ואשר המהרסים הראשונים אשר התחילו לנטל את הסדר הקדוש והמחויב הזה, יודעים אנחנו מה עלתה בידם, שרובם ככולם נשתכחו מהם ומזרעם כל יסודי האמונה וכל קדושת ישראל, והרבה מהם נשתמדו ונבלעו בין גויי הארץ ונכרתו לגמרי מבית ישראל. ואשר לא עשו עדיין את הצעד הזה, של השמד המכלה, הנה הם כאברים מדולדלים בגוף האומה, בלא תורה ובלא אור של יהדות אמתית ועינינו רואות וכלות עליהם, והטובים שבהם מתחרטים על עונות אבותיהם, אחרי שהם רואים את חורבנם הרוחני״.

עצומת רבנים משנות ה 20 ביניהם הרב קוק והחפץ חיים במחאה על תפילות מעורבות של נשים וגברים יחד

איסור גמור מעיקר הדין להכנס ולהתפלל בבתי כנסיות כאלו

הרב קוק ממשיך ומוסיף ״ועתה מה נאמר ומה נדבר אם באותו המקום הקדוש בית־הכנסת, שנועד להעלות את האדם מישראל מידי טומאתו, אם המקום הזה יחולל מקדושתו…אם קדושה זו תתבטל חס־וחלילה, ותחתיה יבאו מנהגים זרים של אומות נכריות, המבטלים את יסוד הקודש, ועושים את כניסתנו לבית הכנסת לחטאת, ושליחות יד בקדשי ד', המסורים לנו בסדרי מקדש־מעט״

הרב קוק אף מחריף את דבריו ומכנה את המתפללים בצורה מעורבת כעבריניים: ״והנה כבר ביארנו, שאלה הדברים של איסור התערבות אנשים ונשים בבית־הכנסת, ואיסור קול נשים בשיר וזמר, הם איסורים חמורים של תורה. וחלילה לשום אדם מישראל להמנות בין עבריינים ולהיות נטפל לעדה כזאת, הפורצת את גדרי הקודש הללו, ואיסור גמור מעיקר הדין להכנס ולהתפלל בבתי כנסיות כאלו. וכאשר כבר בררו זה, וגם גזרו בכל חומר גדולי עולם בדורות שלפנינו.״

מצ״ב תמונה של .

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מה הקשר? יש חידוש בכך שהרב קוק התנגד לתפילה בלי מחיצה?
נתי | 26-08-2017 22:48
מה הקשר בין התנגדותו של הרב, כמו של כל רב אורתודוכסי, להתפלל בבית כנסת בלי מחיצה, לבין השאלה האם נכון בעת הזאת להגיע לפשרה עם התנועות הלא אורתודוכסיות? אין פשוט שום קשר. ++
הן לא מתפללות - הן מפגינות
ענת | 14-01-2018 17:01
ועושות דברים האסורים על פי ההלכה
אין דבר כזה "תנועות לא אורתודוכסיות"
יעל | 14-01-2018 17:00
יש יהדות ויש רפורמיות והן שתי דתות נפרדות
2
מה הקשר? נשות הכותל מתפללות בנפרד
אזרחי | 27-08-2017 1:18
הכל טוב ויפה, אבל נשות הכותל עושות תפילת נשים, בעזרת נשים, ללא גברים.
3
נכון. אסור ליהודים להתפלל בבתי כנסת
| 27-08-2017 1:28
של רפורמים. זה כמו ללכת לכנסיה של נוצרים או מסגד של מוסלמים.