אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שמואל שטח: הייתה שגיאה של אחראי הכנס

בכנס מיוחד שהתקיים בשבוע שעבר בכנסת למנהלי החמ"ד, הופתעתי לראות שמבין הרבה חברי כנסת שילדיהם נמצאים בממ"דים רגילים (ניפרדים או מעורבים, פתוחים או שמרנים), האירוע התקיים דווקא תחת חסותו של ח"כ אחד בלבד, חה"כ בצלאל סמוטריץ', שמסמל במידה מסויימת את בעיית הפיצולים הכל כך מרכזית

שמואל שטח: הייתה שגיאה של אחראי הכנס

מי מייצג את החמ"ד?

החינוך הדתי אמור לשרת אוכלוסיות רבות ולכולן יש מקום. אין זה כורח המציאות אלא זכות גדולה לאפשר חינוך ציוני דתי לכמה שיותר תלמידים בישראל, שאלא אתגר זה מציב שתי דילמות עיקריות:

1. כיצד נאפשר מקום לכולם על אמונותיהם ורצונותיהם, מבלי ליצור סגרציות והדרות של אוכלוסיות על רקע חברתי.

2. בהנחה שמשאבי החינוך מוגבלים- כיצד נאפשר תחרות שיש בה יעילות כלכלית ולא הפסד לכל הצדדים.

במילים אחרות: בי"ס גדול יכול לאפשר תגבור גם של לימוד תורה בסגנון של שינון, וגם לימוד תורה בסגנון פתוח, גם חוגים מדעיים וגם שיעורי ידיעת הארץ. ואולם, ברגע שפיצלת את המוסד או ברגע שיצרת בתוכו שתי מסגרות מופרדות הרי שבהכרח מספר התלמידים בכל מסגרת יורד והתקצוב נהיה קטן יותר. לכן, השאיפה צריכה להיות לקיומם של מוסדות גדולים. כך לא רק מרווחים תקציב גדול ומרווח, אלא גם הפריה חברתית וגיוון אידאולוגי אשר מסייע לתלמידים בבניית זהותם.

מצד שני, יש צורך אמיתי לתת לכל אוכלוסייה את שהיא מאמינה בו. ציבור דתי מתון ירצה ממ"ד מעורב ופתוח, ואילו ציבור חרדי לאומי ירצה ממ"ד ניפרד בעל סגנון למידה אחר.

בין שני השיקולים הללו, השאלה היכן שמים את הגבול. מה שברור הוא שבלתי אפשרי לתת ייצוג לכל תת זרם. אם מתוך ממ"ד מעורב וקטן תתפצל קבוצה חדשה החפצה ב"ממ"ד מעורב ברוח "X, גם אני אתנגד.

מינהל החמ"ד הוא זה שצריך להחליט

מינהל החמ"ד הוא זה שצריך להחליט: היכן לאפשר פיצול של בי"ס והיכן להתנגד. בקדומים למשל, כבר יש שני בתי ספר תורניים קיימים: אחד לבנים ואחד לבנות ושניהם תורניים ונפרדים לגמרי. האם יש הצדקה ליצירת עוד תלמוד תורה נוסף על הממ"ד התורני לבנים? התשובה היא לא. במקום להביא לאיחוד המוסדות שהם ממילא קטנים, פעלו הורים ביישוב וביניהם ח"כ בצלאל סמוטריץ' להמשך בידולם.

אם נאפשר לכל תת קבוצה לבקש בי"ס משלה, הרי שמהר מאוד החמ"ד יקרוס. זו בעיית הבעיות שממנה נגזרים תשלומי ההורים הגבוהים, הפערים חברתיים, נשירה של תלמידים מסורתיים ועוד. האתגר של החמ"ד הוא למנוע את הפיצולים הללו שנעשים שלא לצורך.

שגיאה של אחראי הכנס

בכנס מיוחד שהתקיים בשבוע שעבר בכנסת למנהלי החמ"ד, הופתעתי לראות שמבין הרבה חברי כנסת שילדיהם נמצאים בממ"דים רגילים (ניפרדים או מעורבים, פתוחים או שמרנים), האירוע התקיים דווקא תחת חסותו של ח"כ אחד בלבד, חה"כ בצלאל סמוטריץ', שמסמל במידה מסויימת את בעיית הפיצולים הכל כך מרכזית. חסות לאירוע שכזה הייתה צריכה לבא מצד כמה וכמה חברי כנסת המייצגים את החמ"ד לגווניו, כאשר ח"כ סמוטריץ' בינהם, אך לא לבד.

לטעמי הייתה פה שגיאה של אחראי הכנס, המפקח על החינוך היסודי בחינוך הדתי. לו היה הדבר בא לידי ביטוי רק בשאלת החסות, לא הייתי כותב דבר, אלא שהדבר משקף לצערי התנהלות שמתקיימת במקומות רבים בחינוך היסודי הדתי: ישנו תיעדוף למי שרוצה לפצל לכיוון החרדי לאומי.

אציין שמדובר על פיצול מתוך הקיים, שהוא לרוב כבר חרדי לאומי גם כך. כלומר, אינני מייצג כאן רק את האינטרס של בתי הספר המעורבים והפתוחים, אלא גם את האינטרס של מוסדות תורניים וניפרדים שמגלים יום אחד, שהם לא מספיק דתיים בשביל הורים שרוצים משהו "עוד יותר דתי", גם כשאין לכך שום הצדקה חינוכית וכלכלית. זו הבעיה, ואת המחיר כולנו, מכל גווני הציונות הדתית, משלמים.

==

שמואל שטח הוא מנכ"ל תנועת 'נאמני תורה ועבודה'

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
רפורמי מתנועה של רפורמים
אורי | 28-01-2018 13:07
שם רשעים ירקב
איך אתה אומר מילים כאלו בכזו קלות, וממתי הוא רפורמי
אלון בלוך | 30-01-2018 22:08
אני לא מכנה את שמואל שטח רפורמי כמו שאני לא מכנה אף אחד בתור רפורמי. דרך אגב, הוא באמת לא כזה. אני גם בטוח ששמואל למד לא מעט תורה ושהוא שואב את ההשראה שלו מתוך המקורות התורניים, ושהאמונה שלו היא בה' בדרך הכי אמיתית שרק אפשר. די לכתוב חמש מילים
2
הלייטים האלו אחים שלנו אך חייבים להבין שדעתם לא דעת תורה. נאו קונסרבטיבים
אור גרמן | 28-01-2018 13:27
איך אתה אומר מילים כאלו בכזו קלות, למוד את התורה
אלון בלוך | 30-01-2018 22:07
אני לא מכנה את שמואל שטח לייט כמו שאני לא מכנה אף אחד בתור לייט. אני גם בטוח ששמואל למד לא מעט תורה ושהוא שואב את ההשראה שלו מתוך המקורות התורניים, אני אעזור לך, יש הרבה כאלו, וראשיתם בגמרא!
3
חרדלים רוצים עוד ועוד פיצול. שיממנו מכיסם!!!
לאו | 28-01-2018 22:09
די חשוד הקופה
4
בצלאל תותח! ושמואל שטחי.
. | 28-01-2018 22:10
.
5
שטח היקר, למה לא שומעים אותך מדבר נגד בתי הספר של תל"י?
ירון | 29-01-2018 9:59
הרי גם תל"י מפצל את החמ"ד, ומוציא ממנו אוכלוסיה שהיא בדר"כ חזקה מבחינה כלכלית, ויוצר בי"ס אליטיסטי? צביעות רבותי, אין כמו הצביעות של השמאל בכלל והשמאל הדתי בפרט.
ירון. נשמח אם תפנה אלינו מקרה שכזה
שמואל | 29-01-2018 11:58
אנו עוסקים בכך והאשמתך אינה נכונה. נשמח אם תפנה אלינו ביחס למקום שבו זה קורה [email protected]
6
הרמת מסך
אחד תם | 29-01-2018 10:44
מי שנתמך ע"י הקרן החדשה הפועלת למדינת כל אזרחיה - לא זכאי להעביר ביקורת על חינוך בכלל וחינך דתי בפרט
לא נכון. יש צורך בתרומות, הקרן החדשה מספקת אותן, ואין
אלון בלוך | 30-01-2018 22:11
אין שום קשר בין 1. קבלת תרומות מגוף מסוים לביקורת אמיתית. 2. הקרן החדשה לנגד חינוך דתי, בזכותה כנראה גם חלק קטן מהחינוך הדתי של משפחתי.
7
מחרחר ריב
דורי אבירם | 29-01-2018 12:51
כנס של החמ''ד בו סמוטריץ' גילה שבניו נמצאים בתוך החמד, וכן, אדון שטח, גם את החרד"לים , הוא מכיל. במקום לשמוח על המאחד. אתה שוב מוצא את הפירוד. מי הוא הוא הגורם המפריד? כל הפוסל במומו פוסל!!!
אולי זו לא הייתה הדרך המדויקת, אבל גם שלך לא
אלון בלוך | 30-01-2018 22:12
אתה לא פחות קיצוני ומחרחר ריב.
8
הבעיה של כולנו הוא שמואל שטח והארגון הקקיוני שלו
שי | 30-01-2018 18:31
תמשיכו ללקק לקרן לישראל חדשה.
המציאות שלך ושל שולחך מעווותת למדי
שי | 31-01-2018 10:03
אין לה קשר לא לתורה ולא לעבודה, רק לעבודה בעיניים ולעבודה בשביל הקרן לישראל חדשה.
והבעיה של כולנו היא אתה, כל אחד רואה את המציאות אחרת
אלון בלוך | 30-01-2018 22:13
קשה כששומעים דברים נכונים
9
בית ספר מעורב = איסור חמור
אביתר יעקב מיכלשוילי | 08-06-2018 15:10
והמקים בית ספר מעורב יש להוציאו מעדת ישראל (ציטוט בערך, קיצושע ילקוט יוסף)