אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חבל על הכסף: למה צריך לשפץ את ישיבת חכמי לובלין?

הרב רפי אוסרוף מבקר בלובלין כבר שמונה שנים ומתרשם מהשיפוצים הנרחבים הנערכים בבניין הישיבה של מייסד הדף היומי. אך עם זאת הוא שואל: אין מניין של שומרי שבת לא בלובלין ובקושי במקומות אחרים בפולין. אם כן, למה להשקיע מיליונים במדינה שהיא בית הקברות הגדול ביותר של העם היהודי?!

חבל על הכסף: למה צריך לשפץ את ישיבת חכמי לובלין?
  ישיבת חכמי לובלין אחרי השיפוץ (ויקימדיה)

חזרתי לאחרונה לארץ לאחר הדרכת קבוצה בפולין. המשתתפים היו סטודנטים של בני עקיבא עולמי. זה כ – 8 שנים שאני מגיע מדי שנה לפולין ולישיבת חכמי לובלין בלובלין.

בתחילה בניין הישיבה עמד בחורבנו וכמעט ריק מריהוט. במשך השנים נוספו בו ריהוט, תמונות, צבע, שלטים ועוד. בשנה האחרונה הבניין עבר שיפוץ כללי בעלות של מיליוני דולרים. בית המדרש, חדר האוכל, הספריה הכל חודש, בניסיון לשוות למקום את צורתו בעבר. לישיבת "חכמי לובלין" של פעם.

חדרי התלמידים יוסבו למלון יוקרתי עבור קבוצות המבקרים מחו"ל. באחד החדרים רואים תמונות גדולות של חגיגות חידוש הבניין עם כל המי ומי. התוכנייה המבשרת על הפתיחה הקרובה של המלון כתובה בפולנית, יידיש ואנגלית. המארגנים התעלמו מעברית כשפה מדוברת כמו ב – 1935.

כל פעם שאני מגיע, אני נעצב אל ליבי מחדש. אמנם הבניין יפה ומשוכלל, אך הוא עדיין עומד בחורבנו, ולא תעזור הקוסמטיקה. האפר של מאות התלמידים שפעם גדשו את הבניין עדיין מונח בהר האפר במיידנק או באושוויץ.

אין מניין של שומרי שבת לא בלובלין ובקושי במקומות אחרים בפולין. אם כן, למה להשקיע מיליונים במדינה שהיא בית הקברות הגדול ביותר של העם היהודי?!

למה בכלל לייסד ישיבה בגלות?

אני חושש שהשלב הבא יהיה ייסוד כולל אברכים בבניין ונראה בחוצות העיר מודעות בנוסח: "התורה חוזרת לאכסניה שלה". אני בטוח שהיוזמים יצליחו ללא קושי למצוא מניין אברכים שיסכימו לצאת ללמוד שם תמורת 2000$ לחודש במקום 2000 ש"ח שמקבלים בארץ.

ואז נוזמן לטקס הכתרת הרב הראשי של לובלין המעטירה ת"ו, ואני מניח שיכריזו עליו שהוא ראוי וכשר לשבת על כסאו של המהרש"ל, המהר"ם, המהרש"א ועוד רבים. אמנם ישכחו לספר לנו שהוא רב ראשי של קהילה של 15 יהודים, אך עם קצת יח"צנות וצבע הכל מתקבל.

סבורני שהטרגדיה של הסיפור הזה אינה מתחילה ב – 2011. היא בעצם התחילה בל"ג בעומר תר"ץ – 1930. ביום היווסדה של הישיבה מסר ראש הישיבה, הרב מאיר שפירא מלובלין, מייסד הדף היומי זי"ע , שיעור שכותרתו: "קידשה לשעתה וקידשה לעתיד לבוא".

אמנם זה היה שיעור בהלכות התלויות בארץ, אך אין לי ספק שהוא התכוון במשפט זה לישיבתו שהוא מסר עליה את נפשו על מנת להקימה. הוא רצה להגיד: הישיבה בלובלין קדושה עתה וקדושה לעולם ועד.

אך לצערנו ויגוננו, הישיבה עמדה על תילה 9 שנים בלבד, עד ליום כניסת הנאצים ללובלין ב – 18.9.1939. ביום זה פוזרה הישיבה, נשרפו כל ספריה בחצר הישיבה ובמשך הזמן נרצחו רוב תלמידיה עם שאר יהדות פולין. כלומר, לא לעתיד לבוא, ואפילו לא לעשר שנים.

בחלומי אני חולם על מה היה קורה אם הר"מ שפירא היה מקים את ישיבתו בארץ ישראל. אני בטוח שהיא הייתה היום ישיבה חשובה בכמות ובאיכות לפחות כמו ישיבת מיר דהיום. אך הר"מ שפירא קבע את ישיבתו בלולבין ובזה חרץ את גורלה ואת גורל תלמידיה.

אין אני מלין עליו שלא ראה את הנולד, מעטי מעטים ראו. אני תמה ובוכה היום רק על מי שראה, רואה ולא למד כלום מהעבר. אלו שמנסים להקים מחדש את הגלות בפולין, מקיימים בעצמם: "מִי עִוֵּר כִּי אִם-עַבְדִּי, וְחֵרֵשׁ כְּמַלְאָכִי אֶשְׁלָח; מִי עִוֵּר כִּמְשֻׁלָּם, וְעִוֵּר כְּעֶבֶד ה' (ישעיהו מב יט).

אין קיום לתורה וליהדות בגלות

עד מתי נהיה אחוזים בגולה ולא נדע להרפות מקללת הגלות?!

בכל ביקור שלי בישיבה אני מספר על הטרגדיה של הקיום הזמני של הישיבה. אני מנסה להעביר להם מסר, שאין קיום ליהדות ולתורה בגולה. חלקם אינם מבינים. לך תסביר את שאינו דורש הוכחות.

לענ"ד גם תלמידיו של ר"מ שפירא הודו [אך לא בפה מלא] על טעותו בהקמת הישיבה בגלות, בזה שהעלו את עצמותיו ארצה, שלא כמו מאות גדולי תורה הטמונים עדיין ברחבי פולין.

אני רוצה להשיא עצה לתורמים כסף להקמת ישיבות בחו"ל: כל מי שתורם כסף להקמת עולם התורה מחדש בפולין לעוון ייחשב לו, ולא לצדקה, בבחינת מה שדרש רבא בבבא בתרא (ט' ב'): מאי דכתיב (ירמיהו יח) ויהיו מוכשלים לפניך בעת אפך עשה בהם? אמר ירמיה לפני הקדוש ברוך הוא: רבונו של עולם אפילו בשעה שכופין את יצרן ומבקשין לעשות צדקה לפניך הכשילם בבני אדם שאינן מהוגנין כדי שלא יקבלו עליהן שכר. כל מי שיצא ללמוד בכולל בפולין, לא למצווה תחשב לו אלא לעוון ולחרפה. במחשכים הושיבני כמתי עולם אמר ר' ירמיה זה תלמודה של בבל (סנהדרין כד א).

אם רוצים אתם "קידשה לשעתה ולעתיד לבוא": פעלו עם א-ל ותירמו ותתמכו במוסדות התורה בארץ ישראל – כי שם ציוה ה' את הברכה עד עולם.

==

הרב רפי אוסטרוף הוא יו"ר המועצה הדתית גוש עציון, ר"מ באולפנה ובמדרשה לבנות ומדריך קבוצות בפולין.

המאמר התפרסם ב'בסוד שיח'.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
עד מתי נהיה אחוזים בגולה ולא נדע להרפות מקללת הגלות?
חיים | 18-09-2011 12:51
התשובה היא עד שהקב"ה יוציא אותנו מהגלות ולא בכוח הזרוע
2
צודק מאוד
שלמה | 18-09-2011 21:26
רפי שלום! ניכרים דברי אמת צריך להקים את התורה בארץ ישראל.
3
לעלות את רבי נחמן להר הזייתים!
יעקב | 20-09-2011 14:17
זה יחסוך הרבה כף ליהודי ישראל
4
בית ישראל
ברסלבר | 21-09-2011 10:59
אמיתי. מזדהה איתך. הלואי ויראו המשקיעים שם דברים אלו.
5
הבניה בהתנחלויות היא בזבוז כסף לא פחות
אדיר | 22-09-2011 16:26
בדרך הטבע אין להתנחלויות קיום והכל יהרס, ולכך הבניה בה היא בזבוז כסף משווע שאפשר להשתמש בו לדברים חיוניים באמת. נכון, שאנו מאמינם בביאת המשיח ואז הכל ישאר בידינו, אך אז גם עתידים בתי כנסיות לעלות לארץ ישראל, צריך שהבית כנסת בלובלין יהיה מכובד ומפואר בעלותו ארצה. אין חצאי אמונות, או שמאמינים בכל מה שכתוב, או שלא מאמינים בכלום, ואז מסתכלים על השכל והטבע, שגם הבניה בהתנחלויות דינה להיחרב כגוש קטיף.
6
הרבי אמר בדיוק במילים האלה
מילות הרבי מלובביץ | 23-09-2011 15:54