ביקורת סרטים: העדות• סרט שכל אדם מאמין צריך לצפות בו

סרטו הארוך הראשון של עמיחי גרינברג, בוגר בית ספר לקולנוע 'מעלה' מצליח לקחת סיפור שואה כואב וטעון אל המקום האישי, הקטן והרגיש. הוא שואל את גיבורי הסרט וגם אותנו, עד כמה נהיה מוכנים לחשוף ולעמוד מול האמת שלנו

10.01.18 17:09  כ"ג בטבת תשעח
העדות• סרט שכל אדם מאמין צריך לצפות בו
  (צילום באדיבות: 'גם סרטים')

ביקורת סרטים– העדות

אני זוכר את הפעם ששמעתי לראשונה על המושגים 'עצמי כוזב' ו'עצמי אמיתי'. מושגים אותם הטביע ויניקוט (פסיכואנליט-פסיכולוג). אני זוכר שהתרגשתי מהמושגים האלה. מהעובדה שאדם יכול לחיות חיים שלמים בתוך 'עצמי כוזב', כלומר, עצמי שהוא לא באמת הוא אלא דמות שהוא נאלץ לייצר על מנת לרצות את החברה ואולי אפילו את עצמו.

וכמה עבודה צריך, לפעמים חיים שלמים, וגם כמה אומץ נדרש, על מנת להעז לחשוף ולהיות ה'אני עצמי' שלך. פשוט אתה. האמיתי. הכי פשוט, הכי מורכב. ימים ושנים וחיים שלמים יכולים לעבור בטרם אדם יעז לעמוד, אפילו לרגע אחד, מול האמת. האמת בכלל והאמת שלו, בפרט.

העדות

ציון כללי
לסרט

מדד
הצניעות

למה תכה
רעך

מי ומי
ההולכים

יואל, גיבור הסרט (במשחקו המרשים של אורי פפר, ועל כך בהמשך) הוא אינו פסיכולוג, או איזה גורו, או רב, או עובד סוציאלי. הוא חוקר. וכחוקר הוא רוצה לדעת את האמת, לחשוף את העובדות, להבין מה באמת היה, לאסוף את כל הפרטים על מנת להרכיב את התמונה השלמה, גם אם היא כואבת.במסגרת עבודתו במכון לחקר השואה, הוא משקיע את כל כוחותיו כדי לחשוף את הסיפור הנורא של רצח המוני היהודים בשלהי המלחמה ליד הכפר האוסטרי לנדסדורף. היהודים שנרצחו נקברו במהירות בקבר אחים גדול שאיש לא מצא אותו עד היום וכל מי שידע משהו על מיקומו המדויק של הרצח, נעלם באופן מסתורי או ברח או מסרב לדבר.

יואל נאלץ לנהל מאבק משפטי מול השלטונות באוסטריה ומאבק נגד הזמן במציאת איזו שהיא עדות חיה שתסייע לו לחשוף את מיקום קבר האחים ותמנע מהשלטון המקומי לבנות בניינים כל האזור ובכך לקבור לנצח את הפרשה.

נלחם על האמת, גם אם היא כואבת(צילום באדיבות: 'גם סרטים')

לנדסדורף הוא כפר בדיוני. אך הסיפור כולו מבוסס על סיפור אמיתי שהתרחש בכפר רכניץ באוסטריה, בלילה שבין ה24 ל25 למארס, בשלהי מלחמת העולם השנייה. כמאתיים עובדי כפייה יהודים שהובאו לכפר מהונגרייה, נרצחו על ידי קציני גסטאפו ותושבי הכפר ונקברו בקבר אחים שלא נמצא לעולם.

לחיפוש אחר האמת יש מחירים, את המחירים ניתן להרגיש כבר מדמותו המורכבת של יואל. יואל הוא מין חרדי-חרד"לי, גרוש ואב לילד, איש עם זקן ארוך, פיאות קצרות, שרוכב על אופניים עם קסדה שחורה ברחובות ירושלים. משהו לא שיגרתי וצבעוני ויחד עם זאת, לכאורה מאד אפור. בכלל, מלאכת המחקר שנתפסת כמלאכה אפורה וסיזיפית, מקבלת בסרט אור אחר. אור שיש בו גם מתח וגם דרמה וגם לא מעט התרגשות.

מחקר באור אחר (צילום באדיבות: 'גם סרטים')

את המחיר הכי כבד על האמת משלם יואל תוך כדי המחקר כשהוא מגלה את האמת על אמו (אותה משחקת רבקה גור) ועל חייו. הוא נאלץ לבחור בין העצמי אמיתי שלו לעצמי הכוזב כשלכל בחירה יש מחירים כבדים. ניסיונות החפירה של יואל באדמת אוסטריה מתכתבים עם חפירותיו הכואבות בחייו שלו.

"רוב האנשים בעולם נוטים לשכוח, כאדם מאמין תפקידי לזכור". כך אומר יואל למראיינת הגרמנייה שתוהה על האובססיה שלו למחקר הזה. אני חושב שראוי לצופים דתיים ומאמינים לצפות בסרט הזה. ראשית, הוא נקי להפליא אך יותר חשוב מכך, הוא נוגע באמונה, בהלכה, בזיכרון לעומת שכחה ובערכים נוספים, עמוקים וקשים, בהם מחזיק האדם המאמין.

משחק מרשים של אורי פפר (צילום באדיבות: 'גם סרטים')

אורי פפר משחק כאן באופן מדהים. אני מודה שפחות אהבתי את המשחק שלו במקומות קודמים ('פלפלים צהובים' 'מפלצות קטנות' ועוד) אך בסרט זה נחשפתי ליכולת המרשימה שלו להחזיק ולייצר דמות שהיא מורכבת, שיש בה עומקים ומתחים אך גם הרבה איפוק והתמסרות.

המשחק הזה של אורי והסיפור המדהים הם מה שעושים את הסרט לטוב שהוא, בעיניי. זאת בנוסף לצילומים רבי המשמעות והיופי, אפילו ובעצם בעיקר אלו המצולמים בתוך מכון המחקר.

הסרט יעלה החל ממחר לאקרנים ברחבי הארץ- צפייה מהנה!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
5 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
מי שלא מאמין בקב"ה ומקיים מצוותיו
יפה יוסף | 10-01-2018 13:07
הוא חי חיים כוזבים. בייחוד מכזב בעצמו.
2
איך השחקן דומה לרב שגר
אני | 11-01-2018 0:21
פחד
3
ולמי שאינם מאמינים
לילי | 11-01-2018 10:40
אתה מאשר לצפות בסרט? איזו התנשאות מגזרית דוחה.
אכן מיגזרי. אך זהו אתר מיגזרי, למקרה שלא שמת לב.
צבי בן מאיר | 25-01-2018 14:42
שמו של האתר יכול להעיד על כך. או שפספסתי משהו.
4
הסרט מומלץ מאוד לכל אדם באשר הוא אדם
אדם | 01-02-2018 10:27
הסדרט מומלץ מאוד ומאורר למחשבה כל אדם