הרב ערוסי: "ההפגנות נגד השחיתות בעצמן מושחתות"

הרב רצון ערוסי קובע כי ההפגנות ברוטשילד הן עצמן שחיתות: "מן הרגע שהמפגינים נגד שחיתות כבר קובעים שאדם הוא פושע וצריך לשלוח אותו לבית סוהר, מבלי לקיים הליך חוקי, אמיתי של חקירה, דרישה, שפיטה, אלא הכל על בסיס המוני ודין שדה אין חברה יכולה להתקיים"

הרב ערוסי: "ההפגנות נגד השחיתות בעצמן מושחתות"
  ההפגנה נגד השחיתות ברוטשילד (גילי יערי/פלאש90)

רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל הרב ד"ר רצון ערוסי מתייחס להפגנות בפתח תקווה ובשדרות רוטשילד נגד היועץ המשפטי לממשלה וראשה הממשלה.

בשיעורו השבועי מתמודד הרב עם השאלה: "האם מותר או מצווה להשתתף בהפגנות נגד השחיתות?"

על כך משיב הרב באריכות: "אסור באיסור מוחלט להשתתף בהפגנות הללו נגד השחיתות. מצווה גדולה מאוד להשתתף בהפגנות אמיתיות נגד השחיתות. כי דבר ברור שחברה מושחתת לא רק שאין לה זכות קיום, היא תתפורר מתוכה. לכן זה מצווה גדולה להפגין בהפגנות אמיתיות נגד השחיתות. מה בין ההפגנה הנוכחית ובין הפגנה אמיתית נגד השחיתות. ההפגנה הנוכחית היא בעצמה מושחתת. מדוע?

אסור לשפוט אדם בבית דין שדה

ההפגנה הנוכחית מקריבה על המזבח את העיקרון המאוד חשוב שאסור לשפוט אדם בבית דין שדה. אם תולים שלט ואומרים, "נתניהו לכלא מעשיהו". וברגע זה אני לא מדבר על נתניהו. אלא מן הרגע שהמפגינים נגד שחיתות כבר קובעים שאדם הוא פושע וצריך לשלוח אותו לבית סוהר, מבלי לקיים הליך חוקי, אמיתי של חקירה, דרישה, שפיטה, אלא הכל על בסיס המוני ודין שדה אין חברה יכולה להתקיים אם זה הסגנון שלה, אם זה השיטה שלה, שהתקשורת יחד עם בעלי עניין פוליטי יוצרים תהודה וקובעים מי אשם ומי איננו אשם. זה הרס הדמוקרטיה, זה הרס ערכי הצדק,

אני מתפלא מאוד שלא מציפים בשיח הציבורי את העניין הזה שנושאים את שם השחיתות לשווא. כלומר, משתמשים במילה שחיתות בהפגנות נגד שחיתות שכאמור זה מצווה גדולה. משתמשים בו כקרדום לחפור בה ואז אין לך שחיתות גדולה יותר מזו.

(צילום: נצח ישראל)

לעצור את ההדלפות

מורי ורבותי, אנחנו צריכים לדעת מהי שחיתות. נכון מתכוונים כאן קודם כל על השוחד, יפה. באמת משפט התורה עשיר בדוגמאות למכביר נגד השוחד על כל הצורות השונות שלו. יתכבדו נא בבקשה כל המפגינים נגד השחיתות ויושיטו יד לקריאה, להקים וועדה של מלומדים אשר תדלה ממשפט התורה אוצר בלום של ווריאציות שונות של שוחד, ותקבע סטנדרטים בכל הרמות המוניציפליות, הממלכתיות והציבוריות השונות. מה נקראת מתנה מה נקרא שוחד, כי הדברים הם גבוליים הרבה פעמים, ובגלל שהדברים הם גבוליים הגבול נפרץ.

בואו וראו, מעשים של כל יום, שישנן הדלפות. מה זה הדלפה? המדליף מקבל צ'ופר מזה שמקבל את ההדלפה, מאיש התקשורת. כיסוי תקשורתי אוהד וכיוצ"ב לעת מצוא. זה לא שוחד? כלומר, נעשה אקט בלתי כשר של הדלפה, בין אם זה עניין בטחוני, בין אם זה עניין חקירתי שאסור לפרסם אותו כי הוא עדיין טרם בשל. ואוזננו שומעות והללו אשר צופים במסך עיניהם רואות, פרשנים, כתבים מופיעים יום יום, כחוזי עתידות שאומרים בתיק הזה ככה, בתיק הזה ככה, בתיק הזה ככה. מאיפה יש להם את המידע הזה? מדליפים להם גורמים מסויימים. מהו המחיר שהם משלמים עבור הדבר הזה? בוודאי שיש מחיר.

יוצא אפוא שכל העניין הזה של מה שנקרא חברה מודרנית עם תקשורת חופשית, היא עדיין עלמא דשיקרא למרות שאני בזה בוטה וקיצוני, אי אפשר לבוא לדבר עם רוממות האמת בגרונם על טוהר המידות כשהדבר הזה הוא שחיתות המידות.

המשוחתים סוחבים אנשים תמימים

לכן, כאמור מצווה גדולה להיאבק נגד השחיתות וצריך להיאבק נגד השחיתות לא רק בתביעה הפוליטית והחקיקתית אלא גם לתקן עולם מלכות שדי, מן היסוד, לחנך מגיל אפס איזה שהוא קוד שיגובש על ידי מלומדים מאוצר בלום של משפט התורה, ולחנך מגיל אפס מה נקרא טוהר מידות ומה נקרא שחיתות המידות. ועל בסיס זה גם לקבוע את מי להעמיד לדין ואת מי לא להעמיד לדין וכו'. שאז יש תובנות ברורות, קווים ברורים ולא סתם שכל אחד על פי הרגש שלו יקבע מהי שחיתות, אין לדברים סוף. זוהי הדרך העולה בית אל.

בסגנון הנוכחי, בשיטה הנוכחית שאנשים בעלי עניין פוליטי אם זה מתוך רצף נקמנות. אם זה בשביל לקדם אג'נדה פוליטית, משתמשים בעניין של השחיתות לסחוב אנשים תמימי דרך נגד השחיתות ונותנים לזה הד תקשורתי.

כשכאמור על המזבח הזה מקריבים ערכים חשובים מאוד מאוד. פשוט מקריבים את הערך החשוב ביותר ועושים בית דין שדה. אסור שיהיה בית דין שדה. זה ערך דמוקרטי, זה ערך של צדק יהדותי קיים מזה שנים רבות שמשפט צריך להתקיים לפי כללי משפט ולא בית דין שדה כפי שזה נעשה. לכן כאמור, אני נגד ההשתתפות בהפגנות כאלה, אני בעד מאבק אמיתי יסודי כנה נגד השחיתות בקווים שאותם תיארתי.

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
המאבק המושחת נגד השחיתות
הלנה ברבי | 18-12-2017 7:52
כל מילה בסלע!! מצווה לשתף!!
2
דברים נכוחים
סמי | 18-12-2017 9:25
דברים הרבנות! יישר כח לרב. תענוג לשמוע אותו כל פעם מחדש!
3
הרב נשמע כמו מומחה גדול בשחיתות
חיים לייבוביץ | 18-12-2017 22:09
האם לאחר שבקרוב כל המושחתים שגונבים כסף מהציבור יכנסו לכלא כבוד הרב המכובד יתנצל על דבריו?
4
אין שחיתות גדולה מזו?
מוזר מאד | 18-12-2017 22:11
להפגין ולקחת שוחד זה אותו דבר? איפה בדיוק זה כתוב?