אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מי שישלח תמונה ראשון ינצח את הקרב התקשורתי

במציאות הוירטואלית של ימינו, הבינו גם מתיישבי יהודה ושומרון כי המלחמה על החזית איננה בהכרח נמצאת בגבעות ובמאחזים, אלא היא בראש ובראשונה בתקשורת. מספר מיזמים שיצאו לאחרונה פונים לציבור המתיישבים כדי שאלו ישתפו פעולה כדי לנסות ולהציג את הצד האחר של המתיישבים.

מי שישלח תמונה ראשון ינצח את הקרב התקשורתי
  לתת תמונות גם מהצד שלנו (פלאש90)

להציג את המתנחלים כישראלים רגילים.

על כך שהתקשורת בישראל לא אוהדת את מפעל ההתנחלות ביהודה ושומרון, כמעט ואין צורך להרחיב. אתרים כמו וואלה! והארץ, מקבלים כ'תורה מסיני' סיפורים מהצד הפלסטיני על התנכלויות מצד מתנחלים וישר יוצאים בכותרות ענק.

הנה דוגמה טובה על רועה צאן פלסטיני שהצית לעצמו את העדר והאשים את המתנחלים בסיפור, כנסו לקישור כדי לראות את הכותרת באתר וואלה!.

בנוסף, בשנים האחרונות, בעיקר על רקע של אלימות מצד שוטרי יס"מ במוקדי חיכוך שונים, או סתם תקריות עם פלסטינים, הבינו והפנימו בציבור המתיישבים ביו"ש כי מלבד עשרות בני נוער נחושים, ואמונה בצדקת הדרך צריך ביד גם מצלמה שיכולה לספר את הסיפור האמיתי.

כיום, רוב התמונות מיהודה ושומרון מופץ על ידי פלסטינים או על ידי צלמים של ארגוני שמאל קיצוני, המציגים את המתנחלים כצד הרע בסיפור. כדי לשנות את התמונה, עם דגש על התמונה, נערך לפני כשבוע קורס צילום שיזם ועד מתישבי השומרון שנועד להכשיר צלמים מתנדבים בתוך היישובים.

מי ששולח ראשון מנצח

בקורס השתתפו 25 נציגים מכלל יישובי השומרון, ולמדו את עקרונות השימוש במצלמות, וידיאו וסטילס מפי המדריך גור דותן צלם ב-Ynet. כמו כן למדו המשתתפים בקורס, על הפצה מהירה של חומרים, באמצעות עריכת סרטונים, כיווץ תמונות ואופן העברתם בדוא"ל.

נדב הרשקוביץ שהעביר את הסדנא, סיפר: "לשליחה מהירה ונכונה של החומרים יש חשיבות מכרעת בעיצוב התודעה והמסר. התקשורת צמאה לחומרים טובים ובמהירות ומי שיספק לה אותם ינצח בקרב על תודעה".

המשתתפים בקורס קיבלו גם שיחה של ראש היחידה האסטרטגית במועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, שפרש בפניהם את פניה של התקשורת הישראלית בשנים האחרונות.

"צילום טוב, חזק, שמספר את הסיפור כולו, יכול לעצב את התודעה של הציבור הישראלי על המתנחלים", אומרת אסתר כריש, מנכ"לית ועד מתיישבי השומרון. הועד הבין עד מהרה את משמעותן של מצלמות בידי התושבים, והעברה מהירה ומדויקת לכלי התקשורת, תוך כדי האירוע, של תמונות מעצבות.

לנרמל את התושבים

אך לא רק באירועים חריגים, אפשר לזכות בנקודות לטובת היישובים, אלא גם באורח החיים השגרתי.

בועד מתיישבי השומרון, הבינו כי "יש להציף את המערכות בסיפורים חיוביים על יוזמות מעניינות, אנשים מיוחדים ובכך, קמעה קמעה, ל"נרמל" את היישובים ולהראות את יופיים וייחודם בחברה הישראלית."

בפנייה ששלחו לתושבי השומרון הם מבקשים מהם לסייע בהפצת סיפורים שיכולים לגעת בלב של קוראי העיתונים ולהציג את המתנחלים כישראלים רגילים.

"בעונת החגים המשופעת במגזינים ומוספים ישנה דרישה גבוהה יותר לסיפורים כאלו." הם כותבים בהודעה מיוחדת, " אם יש בסביבתך הקרובה, ביישוב או באזור משפחה מעניינת, סיפור אנושי מרתק, או יוזמה מיוחדת שפועלת אצלכם נשמח לתת לה ביטוי ולנסות להציף אותה בכלי התקשורת."

את אימות הסיפור והפצתו לכלי התקשורת לוקחים על עצמם בועד מתיישבי השומרון.

תצפית ומשקפת

שתי היוזמות האחרונות מצטרפות למיזמים ותיקים יותר שכבר פועלים בשטח. יחידה בשם "תצפית" עוסקת מזה כמה שנים בתיעוד של הפגנות, אירועי פח"ע, הפרות סדר ופגיעה של ערבים ביהודים. היחידה מונה כ-50 צלמים מתנדבים המציגים את התמונה מהצד הישראלי.

בהצגת החיים ביהודה ושומרון, ערכו במועצה האזורית שומרון "סיורי אח"מים" לאנשי תקשורת והציגו להם את הנוף והחיים ביהודה ושומרון. בין המסיירים ניתן למנות את יעל דן, אברי גלעד, ירון דקל, עיתונאים מידיעות וממעריב ועוד.

אחרי המפורסמים, פנו במועצה האזורית שומרון, לכלל הציבור, ובאמצעות סיורי "משקפת" הם מתכוונים להראות את הצדדים היפים של ההתנחלויות שלא דרך מסך הטלוויזיה המגמתי.

תחת השם "משקפת – פרוייקט היכרות לאומי", מתכננים ראשי הפרויקט להביא לסיורי עומק ביהודה ושומרון למעלה מחצי מיליון אזרחים ישראלים  בתוך חמש שנים. פעילי "משקפת" מתכוונים לארגן סיורים לועדי העובדים של החברות הגדולות במשק, לתלמידי בתי ספר, למתנ"סים, חברי מפלגות,ארגונים חברתיים וועדי שכונות.

במסגרת הסיורים ייחשפו המבקרים לנופים המרהיבים של יהודה ושומרון, יבקרו באתרי המורשת וההיסטוריה היהודית, ויסיירו בערים, בישובים ובחקלאות הפורחת באזור, בדגש על יקבי הבוטיק הרבים וחוות הגבינות המשובחות במקומות השונים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו