השופט ניל הנדל על חקירות אישי ציבור: "מי שכל הזמן הולך על הגבול נופל בסוף"

שופט בית המשפט העליון ניל הנדל מתייחס לחקירות נגד נבחרי ציבור ואומר: "אפשר להידרדר בלי לשים לב. אנשים עושים דברים שהם לא מאמינים על עצמם שיעשו"

"מי שכל הזמן הולך על הגבול נופל בסוף"
  (צילום: המרכז האקדמי לב)

על רקע התפוצצות פרשות החשדות נגד ראשי ערים, חברי כנסת, שרים וראש הממשלה עצמו, המגיעים לאחרונה לחדרי החקירות, מתייחס שופט בית המשפט העליון ניל הנדל לזהירות הנדרשת מאנשי ציבור ובכירים במגזר הציבורי.

בדברים שאמר בכנס "כלכלה והלכה" של מכון כת"ר והמרכז האקדמי לב בירושלים והגיעו לידי סרוגים דיבר השופט על הפרשות הנוכחיות כמו גם על הישנות יותר שהסתיימו בהרשעה: "לצערנו זו תקופה לא קלה. מי שכל הזמן הולך על הגבול נופל בסוף. אולמרט למשל התנהל בפרשת הולילנד במה שהגדרתי בפסק הדין: עיוורון שבעיוורון. הקריטריון החשוב ביותר לשופט אינו החכמה שלו אלא שיהיה ישר".

שופט בית המשפט העליון ניל הנדל פתח את הכנס ואמר: "צריך להפעיל שכל ישר ולעשות 'הישר והטוב' גם בחיים האישים וגם בחיים הציבוריים. אדם צריך לדעת שכאשר הוא מקבל תפקיד, חלק מקבלת התפקיד זה לקבל את התפקיד על פי התנאים שלו. יש בעיה בכל מה שקשור בניגוד עניינים, ואני לא מדבר על גניבה ושוחד. עוד הרבה לפני. אדם מושפע באופן שהוא אפילו לא מודע לכך, וזה לא תמיד חייב להיות רק כסף".

תקופה לא קלה

הנדל אמר כי אסור לו לדבר על אקטואליה, אך לא יכל שלא להתייחס לפרשיות סביב ראש הממשלה וחקירת יו"ר הקואליציה דוד ביטן שהתפוצצה ביום ראשון האחרון.  "רק אגיד שלצערנו זו תקופה לא קלה. יש הרבה עניינים ודיבורים על כל מיני נושאים שיכולים, אולי, לערער את הביטחון של האדם מן הישוב בנוגע למה יהיה המצב בעתיד. אבל אחד מן הדברים שלומדים מסיפור יעקב אבינו שנאבק במלאך כל הלילה זה שלפעמים הלילה- חקירות והמשפט אולי ארוך אבל בבוקר יש שמש- הכרעה".

אולמרט היה עיוור

הנדל התייחס למשפטו המפורסם בפרשת הולילנד וסיפר:  "ישבו בפנינו הרבה נאשמים כולל ראש הממשלה אהוד אולמרט". שם ציין הנדל את התייחסותו לעקרונות המשפט העברי בנוגע לשוחד וניגוד עניינים, וכינה זאת בפסק הדין: העיוורון שבעיוורון. לטענתו, "ברור שכל אדם אומר שאסור לגנוב אבל לפעמים יש פיתויים. אין דבר כזה לומר 'זה לא משפיע עלי'. גם חז"ל לא התרשמו מאמירות כאלה".

הנדל הבהיר כי אם למשל יגיע לפתחו משפט של חבר טוב של הבן שלו, שהוא בן בית אצלו- אסור לו לשפוט בתיק הזה! לדבריו,השופטים צריכים להיות זהירים ולהתרחק מזה מאוד. "אדם צריך להכיר את המגבלות שלו כבן אדם".

בית המשפט מחמיר עם אישי ציבור

עוד אמר כי ההתייחסות לאישי ציבור בהלכה היהודית, כמו למשל חבר כנסת, היא 'לחומרא'. "אין אמצע בדברים שהם קרובים לגבול: או שאתה בצד אחד או בצד השני ולכן צריך להחמיר. אפשר להידרדר בלי לשים לב. הניסיון מלמד שלפעמים אנשים עושים דברים שהם לא מאמינים על עצמם שיעשו אבל היהדות מלמדת אותנו שכאשר אדם עובר עבירה ואחר כך עושה אותה שוב ושוב – הוא מתחיל לחשוב שזה מותר."

השופט אמר לנוכחים כי להלכה היהודית יש מה לומר על כל תחומי החיים, והיא רלוונטית גם היום למדינת ישראל.

בהתייחסו לטענות האומרות שהמערכת המשפטית בישראל הגזימה ומערימה יותר מדי קשיים אמר השופט הנדל: "צריך לראות מה קורה במציאות. אנשים טובים נופלים כשהם לא מבינים את הכללים. לפעמים אדם עובר עבירה ולא מבין מה לא בסדר עם זה. עדיף שאישי ציבור ישאלו ויקבלו תשובה".

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע