לקראת הערב: ההצהרות הגדולות בהיסטוריית ישראל

בעוד מספר שעות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צפוי לשאת נאום בו יצהיר על ירושלים כבירה הרשמית של ישראל. לרגל המאורע ההיסטורי, צפו בהצהרות גדולות נוספות בהיסטוריה של ישראל

לקראת הערב: ההצהרות הגדולות בהיסטוריית ישראל
  עצרת האו"ם בהצהרת כ"ט בנובמבר (צילום: לע"ם)

הערב יצהיר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל. לכבוד האירוע ההיסטורי, בחנו הצהרות חשובות נוספות בהיסטוריה הישראלית:

הצהרת כורש

הצהרת כורש היא כנראה ההצהרה המוקדמת ביותר בהיסטוריה של העם היהודי: ההצהרה, שתוארה בתנ"ך בספר עזרא ובדברי הימים, נאמרה על ידי כורש מלך פרש לפני קרוב ל-2300 שנים.

בהצהרה המלך הכריז כי ה' ציווה עליו לבנות לו בית בירושלים- וכתוצאה, היהודים שהוגלו לבבל עם חורבן בית ראשון קיבלו אישור לחזור לארץ ישראל, ולשקם את ירושלים החרבה. כורש אף החזיר ליהודים את כלי המקדש שנלקחו על ידי נבוכדנצר מלך בבל. ההכרזה התקבלה בשמחה גדולה אצל היהודים, והובילה לשיבת ציון ולבנייתו של בית המקדש השני.

הצהרת בלפור

בתחילת המאה ה-20, הישוב היהודי בארץ ישראל פעל קשות להגשמת החזון הציוני של הרצל. האוכלוסייה בארץ הייתה במגמת עליה, ורק דבר אחד היה חסר לראשי התנועה הציונית: הכרה מצד מעצמה גדולה שתתרגם את החזון הציוני למציאות מדינית.

הראשון שתמך בהקמת מדינה יהודית. לורד ארתור ג'יימס בלפור (צילום: לע"ם)

הכרה זו התקבלה ב-2 בנובמבר 1917, כאשר הלורד ארתור ג'יימס בלפור הבריטי פרסם הצהרה לפיה בריטניה תומכת בהקמת מדינה לעם היהודי בארץ ישראל. ההצהרה הייתה ניצחון גדול לציונות, שזכתה להכרה בזכותו העם היהודי לשוב לארצו. ההצהרה גם איחדה את העולם היהודי וחיזקה את מעמדו של נשיא הפדרציה הציונית חיים ויצמן- שהפך לנשיא הראשון של מדינת ישראל.

הצהרת כ"ט בנובמבר

30 שנה לאחר ההכרה של בריטניה בזכות לקיום מדינה יהודית, הגיעה ההכרה של שאר העולם. ב-29 בנובמבר 1947 התכנסה עצרת האו"ם בניו יורק להצבעה על סיום המנדט הבריטי והקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

בסופו של דבר ההחלטה אושרה, כאשר 33 מדינות (ביניהן גם ארה"ב) תמכו בתכנית, לעומת 10 שנמנעו ו-13 מדינות שהתנגדו. ההחלטה הובילה לסיום המנדט הבריטי ב-14 במאי 1948, ולהכרזה ההיסטורית של דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל.

דוד בן גוריון בהכרזת המדינה (צילום: קרוגר זולטן\לע"ם)

הצהרת כ"ט בנובמבר קבעה גם כי ירושלים תוכרז כשטח הנתון לפיקוח בינלאומי- קביעה שעדיין נהוגה באו"ם עד היום. כעת נראה שנשיא ארה"ב צפוי להקשות על ההגדרה הקיימת של ירושלים.

האם הצהרת טראמפ תצטרף לרשימת ההצהרות המכובדת? נדע בקרוב.

לכתבה זאת לא התפרסמו תגובות. היה הראשון להגיב!

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע