אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לוותר על ש"ס? קודם תציגו אלטרנטיבה ראויה/ תגובה

אם הרב עמיחי חלוק על דרכה של ש''ס צריך הוא להציע דרך אחרת לשמר את הספרדיות, ורק אחרי שהדרך הזו תהיה יציבה ומבוססת יהיה אפשר לרצות לקבור את תנועת ש''ס ולהציע אלטרנטיבה לתפקידה העיקרי

לוותר על ש"ס? קודם תציגו אלטרנטיבה ראויה/ תגובה

הרב עמיחי אליהו כתב, על רקע הקלטת של דרעי, טור חריף על מפלגת ש"ס שלדעתו תם זמנה ההיסטורי. רוב הטענות ידועות ועגומות, אך בכל זאת יש להעיר על התזמון ומתוך כך על המסקנה.

ראשית, כאשר בר פלוגתא מדמם ומגיע לשעת שפל מדכאת זה לא הזמן לנעוץ לו את הסכין עמוק יותר בגב. כדאי להשאיר התנהגות זו לפוליטיקאים. לו בדרעי אישית עסקינן היה מקום לזכור לו חשבון רב שנים, אך דרעי כרגע מייצג ציבור עצום של מאות אלפי אנשים שהזהות שלהם בסכנת הכחדה וזהו הסיפור העיקרי בסאגה הנוכחית. הדיון הוא לא דרעי או אלי ישי, הרב שלום כהן או הרב מאיר מאזוז, אלא על מחצית מעם ישראל שנבלע בחצי השני כמעט בלי להשאיר סימנים.

עם קום המדינה וקיבוץ הגלויות חלק מהספרדים נבלעו בציונות החילונית, חלקם בציונות הדתית וחלקם בחרדיות הליטאית, עד שכיום אין ציבור ספרדי עצמאי עם אמירה ציבורית ודרך ברורה שמעוגנת בסוללת ישיבות וקהילות. במשך אלף שנות הגלות היו לעם ישראל שני גוונים עיקריים, שני גוונים שצריכים להשלים אחד את השני ולא להיבלע אחד בתוך השני. הרב קוק במאמרו 'לשני בתי ישראל' לימד אותנו את הראייה ההיסטורית הזו לפיה בגלות הקב"ה חילק את עם ישראל לשני חלקים כדי שכל אחד יתרום את חלקו בבוא עת הגאולה ואחדות השבטים על ארץ הקודש.

ראוי לערוך דיון מקיף בשאלה האם הספרדיות של חו"ל קרובה יותר לחרדיות הליטאית או לציונות הדתית. מסתבר שהיא משהו באמצע ואולי זהו תפקידה ההיסטורי, להיות מעין גשר בין הציונות הדתית לחרדיות הליטאית. אך יהיה תפקידה של הספרדיות אשר יהיה, כדי לתת את חלקה ולהרים את תרומתה היא צריכה להיות.

לא להיעלם, לא להיבלע, לא לטשטש את עצמה.

נכון לעכשיו המחסום היחיד מפני היעלמות טוטאלית של הספרדיות היא תנועת ש"ס, על כל מגרעותיה. הנושא הוא לא דרעי או ש"ס, אלא עתיד הספרדיות. אם הרב עמיחי חלוק על דרכה של ש"ס צריך הוא להציע דרך אחרת לשמר את הספרדיות, ורק אחרי שהדרך הזו תהיה יציבה ומבוססת יהיה אפשר לרצות לקבור את תנועת ש"ס ולהציע אלטרנטיבה לתפקידה העיקרי, למנוע את היעלמות הספרדיות בעוד שני דורות.

כל עוד שאין אלטרנטיבה, התקפות מעין אלו הם לשפוך את התינוק הספרדי יחד עם המים הש"סניקים.

=======

דניאל סגרון הוא אברך מירושלים

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
26 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
בכל מקרה מצביעי ש"ס
גל | 08-11-2017 14:29
לא בוחרים בבית היהודי
ספרדים והרב זיני שליט"א
ידידיה | 09-11-2017 15:03
מחוברים אליו רבים מיוצאי צפון אפריקה שעלו מצרפת. הרב מחזיק בעמדה לאומית תקיפה הנובעת כולה מגדלותו בתורה. מבחינה פוליטית הרב למיטב ידיעתי לא שבוי של אף מפלגה והוא ברך שוב למיטב ידיעתי על המהלך של אלי ישי לחבור עם יוני שטבון בברכת הרב מאזוז שני פוליטקאים אלה מחוייבים לדעת תורה. מבחינה זו הרב זיני שליט"א מבטא את הגישה היותר מאפיינת של חכמי ספרד הגדולים כמו הרב משאש זצ"ל והרב ישראל אבו-חצירא (הבבא סאלי) זצוק"ל. אגב משפחות אבו-חצירא וזיני היו קרובות עוד בצפון אפריקה. והרב אליהו זיני שליט"א הכיר אישית את הבבא סאלי בארץ.
2
לא מובן בכתבה מדוע השיטה "הספרדית" לא יכולה להיות מיוצג
ר | 08-11-2017 14:48
מיוצגת ע"י הרב מאיר מזוז ו הרב מרכדי אליהו, הרב אליהו זיני ועוד. למה צריך דווקא את ש"ס בשביל זה?
הרב זיני?
טל | 08-11-2017 15:12
כמה ספרדים מחוברים אליו?
3
השיטה הספרדית לא צריכה דווקא את דרעי כדי להתקיים, ישנם
יוסף | 08-11-2017 15:13
מספיק אנשים ישרים וברי לבב שיובילו את תנועת שס למחוזות חדשים..
ספרדים והרב זיני שליט"א
ידידיה | 09-11-2017 15:03
מחוברים אליו רבים מיוצאי צפון אפריקה שעלו מצרפת. הרב מחזיק בעמדה לאומית תקיפה הנובעת כולה מגדלותו בתורה. מבחינה פוליטית הרב למיטב ידיעתי לא שבוי של אף מפלגה והוא ברך שוב למיטב ידיעתי על המהלך של אלי ישי לחבור עם יוני שטבון בברכת הרב מאזוז שני פוליטקאים אלה מחוייבים לדעת תורה. מבחינה זו הרב זיני שליט"א מבטא את הגישה היותר מאפיינת של חכמי ספרד הגדולים כמו הרב משאש זצ"ל והרב ישראל אבו-חצירא (הבבא סאלי) זצוק"ל. אגב משפחות אבו-חצירא וזיני היו קרובות עוד בצפון אפריקה. והרב אליהו זיני שליט"א הכיר אישית את הבבא סאלי בארץ.
ספרדים והרב זיני שליט"א
ידידיה | 09-11-2017 14:58
מחוברים אליו רבים מיוצאי צפון אפריקה שעלו מצרפת. הרב מחזיק בעמדה לאומית תקיפה הנובעת כולה מגדלותו בתורה. מבחינה פוליטית הרב למיטב ידיעתי לא שבוי של אף מפלגה והוא ברך שוב למיטב ידיעתי על המהלך של אלי ישי לחבור עם יוני שטבון בברכת הרב מאזוז שני פוליטקאים אלה מחוייבים לדעת תורה. מבחינה זו הרב זיני שליט"א מבטא את הגישה היותר מאפיינת של חכמי ספרד הגדולים כמו הרב משאש זצ"ל והרב ישראל אבו-חצירא זצוק"ל(הבבא סאלי). אגב הרב היה מקורב מצד משפחתו לבאבא סאלי ולמשפחתו עוד בצפון אפריקה וגם הכיר מקרוב את הרב זצ"ל בארץ.
ספרדים והרב זיני שליט"א
ידידיה | 09-11-2017 14:39
מחוברים אל כבוד הרב למיטב ידיעתי רבים מהקהילה הצפון אפריקאית הצרפתית שעלו לארץ. הרב בעל עמדה פוליטית עצמאית מאד לאומי ולא שבוי בהצבעתו לאף מפלגה לרבות הבית היהודי. למיטב ידיעתי הוא ברך על המהלך האמיץ של אלי ישי לחבור אל יוני שטבון שגם נשמע לדעת תורה, ובברכת הרב מאזוז שליט"א. זו הספרדיות החרדית לדבר ה' המקורית כפי שייצגה הגאון הרב משאש זצ"ל והרב ישראל אבו-חצירא (הבבא סאלי) שהרב זיני שליט"א היה מקורב אליו מצד משפחתו והוא עצמו
לא חסר מנהיגות אמיתית תורנית ומדינית למי חרד לדבר ה'
ידידיה | 09-11-2017 11:29
אלי ישי פוליטקאי מנוסה וירא ה' הרב מאזוז שליט"א ענק תורני ספרדי מצפון אפריקה וקשור קשר אמיץ תורני עם ענק תורני אחר מצפון אפריקה הרב אליהו רחמים זיני שליט"א
צודק
גל | 09-11-2017 8:09
דברי אמת
4
עדות המזרח
לוי | 08-11-2017 15:40
האמת חזקה מכל דבר. במשך שנים בביה"סהחזודי ובישיבות התפללו, למדו ונהגו כפי הפסיקה האשכנזית. הספרדים והתימנים היו חייבים לישר קו עם השיטה. יש בוז גדול לפסיקת חכמי עדות המזרח ולא מלמדים את הלכותיהם, למעט, מי שיישר קו עםהאליטה האשכנזית. למעט ישיבתו של הרב סבתו במצפה יריחו אין ישיבות שמתייחסות לשיטת הלימוד והפסיקה של עדות המזרח. בושהאחת גדולה.
5
התרבות הספרדית חייבת להעלם
שלומי | 08-11-2017 15:47
תרבות ברברית ופרמיטבית- רגשנית שקר מעורב באמת וחוסר יושרה משווע תכמנות ושרלטנות מעוררת סלידה שום דבר הספרדים לא הצליחו להקים: כמעט שום ישיבה נורמלית לא הוצאת ספרים נורמלית שתוציא לאור את מורשת יהדות ספרד במקום להוציא קונטרסי אברכים שמחזקים את שיטות מרן הגרע"י לא רשת חינוכית נורמלית איפה הפיוטים העתיקים של הספרדים? הכל תקליטים של שבבניקים ריקים כלום!!!!! רק התבכיינות של שתו לי אכלו לי דפקו אותי ועוד ועוד ואני אומר את זה בתור ספרדי
בני, המרוקאים יהודים יותר טובים ממך ומגזענים שכמותך
מרוקאי גאה | 10-11-2017 9:50
גזען שפל בושה לעם היהודי
אין דבר כזה "ספרדי". מארוקאים לא יהודים בכלל.
בני ד. | 09-11-2017 8:20
המונח הומצא כדי לגרום התבוללות. העלו מאות אחפי ברברים ממארוקו כדי לגרום התבוללות.
6
מה אכפת לסגרון מכבוד תורה? מביזויי כבוד תורה??!!!
א | 08-11-2017 15:51
עסקן קטן. הכותרת הייתה צריכה להיות "איך האדם השפל הזה עדין בכנסת אחרי ביזויי כבוד תורה שכזה".
מדוע אתה עובר לפס האישי, של כותב המאמר?
בן יאיר | 08-11-2017 18:50
זה לא יפה ולא מכובד. אם יש לך משהו נגדו, תעשה זאת באופן אישי. וכפי שהוא כותב הוא אברך א"כ חזקה על אברך שאיכפת לו מכבוד תורה ומבזוי תורהץ ומדוע כינית אותו עסקן קטן בוש והיכלם!!
7
מפלגת יחד!
פרופ' יש פתרון | 08-11-2017 15:55
כל הנציגים שלה ממושמעים לגדולי הדור ולדעת התורה!!! בזמנו שרצו לשנות את לימודי הליבה במגזר החרדי תברר ותראה מי אותו ח"כ שעלה לדוכן הכנסת ושיבח את לימוד התורה ד"ר מיכאל בן ארי!!! אלי ישי קיבל חותמת מהרב עובדיה בכל ביתי נאמן הוא תעבור אחד אחד ותראה שמדובר בח"כ שדעת תורה עומדת לנגד עיניהם! ש"ס כבר מזמן הפכה להיות הבית של המקורבים בלבד ח"כ לא מתייעצים ולא מצייתים למועצת חכמי התורה בזמנו שהשדרן אבי מימרן היה בקול ברמה מישהו מקורב לש"ס פלט באחת מתכנית הערב אני חושב שמאחורי הגב יש זלזול ברב עובדיה זצ"ל ואז הוא אמר לו שהוא זורק פצצה לאוויר......זה היה אז וכך זה גם היום במיוחד שחכם שלום שליט"א לא מתאים לפוליטיקה כך שעוד יותר קל להם לאותם פוליטקאים!!! כונו ביחד נביא לשינוי רק בתנאי שעוצמה לישראל תהיה במפלגה הזאת!!!
8
ה"אשכנזיות" כבר נעלמה מזמן
צצצ | 08-11-2017 17:18
והספרדים לא מתקרבים ל"חצי מעם ישראל"
9
ש"ס רק הרסה את הספרדים והספרדיות
אישיהודי | 08-11-2017 17:58
לא סתם היא נחשבת למפלגת הפשע
10
לולא המפכה של הרב עובדיה, לא היו מתייחסים גם לרב מרדכי
בן אבי | 08-11-2017 18:06
אליהו וגם לא לרב זיני
11
כל עוד לא התייחסת ל"יחד" המאמר שלך חסר ערך
אני | 08-11-2017 18:09
חוץ מזה, אתה יודע בכלל מה זה ספרדיות? זה לא ציונות דתית, לא ליטאיות, לא ציונית חילונית.. אז מה זה כן? מה מייחד אותה בכלל? עסקת בזה פעם ברצינות מאשר להפריח סיסמאות? לעצם השאלה, לרב שרקי יש לא מעט שיעורים בנושא. עיין שם.
12
הרב מאזוז הוא זה שמשמר את המסורת והפסיקה הספרדית
יעקב | 08-11-2017 19:03
בשס הם ספרדים שנראים ומדברים כמו אשכנזים. צורת הלבוש של האישה- פאה וכל זה- היפך מדעת הרב עובדיה. ספרדי אמיתי מצביע כדברי ראש הישיבה הרב מאזוז.
13
למה הספרדיות היא גניבה גזילה ואפיקורסות? אולי אתה ככה.
יע | 09-11-2017 12:17
לא אני וחברי ומשפחתי הספרדים. דבר שני = שוב הבעיה הנפוצה באתרים מעין אלה שאברכים (במקרה המאוד טוב) מתחכמים לרבנים בתור מאמרי "דעה" . אם שס היא ארגון פשע (והיא כן ללא ספק. לשיטת כול המאפיונרים בעולם) צריך להשמיד אותה כמו שמשמידים את סדום. סור מרע ,אחרי זה עשה טוב. ובערת הרע מקרבך.
14
שאלה: למה את ההקלטה של דרעי נגד הרב עמאר הבאתם,
אברהם | 09-11-2017 19:33
את התגובה של מרגי על דרעי הבאתם, את ההקלטה שפורסמה בליל חמישי בערוץ 2 של הרב עובדיה על הרב עמאר לא הבאתם? מדוע איפה ואיפה? האם אין כאן תחושת רדיפה ספציפית נגד מישהו מאוד מסויים? תהיו ישרים ותביאו הכל. הרב עובדיה אומר שם שהרב עמאר בגד בו והלך נגדו וציער אותו אחרי שהוא עשה כל כך הרבה למענו ושם אותו רב ראשי והיה מקפיד לנהוג בו כבוד מול כולם כדי שיכבדו אותו. אותי לא מעניינים לא דרעי ולא הרב עמאר, אבל מי שפגע במרן שלי אני שונא אותו וארדוף אותו כל חיי, לא יאבה ה' סלוח לו, נכון, גם דרעי ציער את מרן, אך לא ניסה למחוק את מורשתו, לא בגללו מרן ישב בימיו האחרונים נאנק מכאבים בוכה לחברי כנסת מיש עתיד שיצביעו לרב יצחק יוסף כי יש אנשים שיצאו נגדו, מי יצא נגדו? מי תקע סכין סליבו של מרן שלי וסובב? מי? ימח שמך לעולם ועד זבל.
ההקלטה של דרעי פוגעת קודם כל בדרעי
אישיהודי | 13-11-2017 8:53
אולי חסכו מהציבור את ההקלטה האומללה של הרב עובדיה שרצה שיבחרו בבנו הרי פורסם בזמנו שהוא אמר לבנו שבענייני אה"ע וחו"מ יתייעץ עם דיינים מנוסים (אולי הרב בוארון שהיה שנים בביה"ד הרבני הגדול). הרי לראשל"צ הנוכחי אין סמיכה לדיינות והוא יושב כנשיא ביה"ד הרבני העליון, אוי לאותה בושה נראה לי שגם סמיכה לרב עיר אין לו
15
יישר כח
שלמה | 10-11-2017 10:08
מאמר חביב יישר כח