אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הנכים מודים על ההסכם, אבל ממשיכים במאבק

בארגוני הנכים הגיבו ברגשות מעורבים על חתימת ה"הסכם ההיסטורי" בין ארגוני הנכים לכנסת, וטענו כי הם מודים על ההישג, אולם ימשיכו במאבקם לקידום העלאת הקצבה עד לגובה שכר המינימום

הנכים מודים על ההסכם, אבל ממשיכים במאבק
  מחאת הנכים בתל אביב (צילום: תומר נויברג/ פלאש 90)
בקמפיין "נכה, לא חצי בן אדם", שנפתח לפני כ-שנתיים, בשביל להשמיע את קולם של הנכים ובמטרה להעלות את קצבת הנכות בישראל, מגיבים להסכם ואומרים: "מתרגשים, אך נמשיך את פעילותנו להעלאת המודעות לאנשים עם מוגבלות"
הקמפיין אשר תפס תאוצה ברשתות החברתיות, התפתח לכדי מאבק כלל ארצי שכלל עצרת בכיכר רבין, עשרות הפגנות וחסימות כבישים, פגישות ודיונים, פעולות הסברה ולובינג פוליטי, וכן משא ומתן  ממושך מול האוצר שהביא לתוספת 300 מיליון ₪.
נזכיר, כי ביום חמישי האחרון, לאחר לילה ארוך של דיונים, הגיעו לחתימתו של הסכם היסטורי בהובלת יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, ובתמיכת יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, ח"כ אילן גילאון ופרופ' אבי שמחון.
על פי ההסכם, שיעוגן בחקיקה, קצבתם של כל הנכים בעלי 100% אי כושר השתכרות תוגדל לכ-4,000 שקלים בחודש (מכ-2400 היום), בארבע פעימות, מינואר 2018 ועד ינואר 2021. סך העלות של התוספת התקציבית היא 4.2 מיליארד שקלים.
בארגון "נכה לא חצי בן אדם" מתייחסים בסיוג על חתימת ההסכם, וטוענים כי יחד עם ההתרגשות, הארגון "ממשיך את פעילותו להגברת המודעות לאנשים עם מוגבלות וקידום העלאת הקצבה עד לגובה שכר המינימום. אך, ברכו את שר האוצר, משה כחלון, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, על "ההישג החברתי הגדול".

הסכם רצוף חורים

ארגוני "הנכים הופכים לפנתרים", עמותת אחוה, המטה לחיים בכבוד וארגונים נוספים, שלא יוצגו במשא ומתן עם הממשלה, או שפרשו במהלכו,  בתיווך של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הבהירו כי מבחינתם המאבק לא
תם. חסימות הכבישים של "הפנתרים"  התחדשן היום והן צפויוץ להימשך עד החקיקה בכנסת, אלא אם הארגונים שהשתתפו במשא ומתן יצליחו לשכנע את חבריהם להימנע מכך.
"אנחנו לא מתעדכנים באמצעות התקשורת ומצפים לקבל בהקדם מסמך מסודר המפרט את ההסכמות המלאות", אומרים "הפנתרים". "עד אז נמשיך במאבק". בעמותת אחוה מוסיפים: "יו"ר ארגון נכי הפוליו שהיה שותף למו"מ עזב אותו במחאה בעקבות הסיכום שהנכים הגמלאים לא יקבלו תוספת לקצבת הנכות.
למיטב ידיעתנו, ההסכם רצוף חורים ואינו נותן מענה מלא ואמיתי למצוקות הנכים. אם מישהו העלה בדעתו שבעקבות פרסומים בתקשורת נעצור את המאבק – הוא טועה".
לדברי אלכס פרידמן, יוזם המאבק ויו"ר "נכה לא חצי בן אדם", "תמה דרך קשה, מתחילה דרך חדשה. זהו הישג חברתי של כולם, הישג שאין צודק ממנו אחרי עוול של עשרות שנים. אני מודה לחבריי מארגוני הנכים שלחמו לצדנו בגבורה, לצוות הארגון המדהים שפועל בהתנדבות מלאה ובפרט לשותפי חנן טל, ולכלל אזרחי ישראל על התמיכה המרגשת".
 
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו