אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התקלה במאגר הגז תמר- מחסור בגז וייקור החשמל

במהלך החג, תקלה שהתגלתה השביתה את מאגר הגז תמר המספק באופן בלעדי גז טבעי לחברת החשמל, מה שעלול להביא דווקא בתקופת החגים למחסור בגז והתייקרות החשמל. השר שטייניץ: מופעלת תכנית חירום כדי לשמור על הספקה סדירה של חשמל למדינה

התקלה במאגר הגז תמר- מחסור בגז וייקור החשמל
  השר שטייניץ אמש בישיבת הערכת מצב במשרד האנרגיה

במהלך ימי חג ראש השנה, התגלה במאגר הגז תמר סדק במערכת האוורור, על כן הופסקה הזרמת הגז ממנו ליבשה. החלקים לתיקון הוטסו  על ידי נובל אנרג'י מיוסטון לישראל – והתיקון צפוי להימשך עד אמצע שבוע הבא.

החלק אכן הגיע במהלך סוף השבוע, אך ההערכות הן כי התיקון צפוי לקחת עוד זמן מה. הנזק הכלכלי המוערך לשותפות במאגר הגז לוויתן מאובדן הימים שבהם הופק הגז הטבעי נאמד בין 3 ל־5 מיליון דולרים. אם התיקון יושלם בימים הקרובים, לא צפויה, כך לפי ההערכות במשק האנרגיה, השפעה מהותית על מחירי החשמל במשק.

שר האנרגיה יובל שטייניץ כינס מיד עם צאת החג הערכת מצב מיוחדת במשרד האנרגיה, עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים, בעקבות התקלה באסדה והפסקת הזרמת הגז הטבעי למשק.

מוקדם יותר, כבר במהלכו של החג, לאחר שהצפי לתיקון התקלה התארך, הפעיל השר שטייניץ החל מיום חמישי את סעיף 8 של תקנות החירום למשק הגז הטבעי והורה על אופן הקצאת גז טבעי נוזלי למפעלים שונים במשק. על פי התקנות, כדי למנוע פגיעה בתפקוד הסדיר של המשק רשאי השר לאחר התייעצות עם מנהל רשות הגז הטבעי ויו"ר רשות החשמל לקבוע את כמויות הקצאת הגז הנוזלי בין כל הצרכנים.

השלכות התקלה: מחסור בגז בישול – וייקור החשמל

במשרד האנרגיה מעריכים כי ייתכן והתקלה תגרום לחוסר בגז בישול ביתי, זאת משום שבתי הזיקוק לא מקבלים כרגע את מלוא מכסת הגז לה הם זקוקים ולכן הם משתמשים בגז ביתי לצורך זיקוק נפט.

בשביל למנוע זאת, תחנות הכוח הפרטיות מחזיקות במלאי חירום של סולר למשך 100-200 שעות הפעלה בלבד – ולכן החלו במגעים לרכישת מלאי חירום נוסף מבתי הזיקוק בחיפה ובאשדוד, שיסופק לתחנות באמצעות מכליות כביש.

אם כי, העובדה שהתקלה אירעה לאחר ימי השיא בביקושים לחשמל במשק,  ובמהלך ימי חג ,עשויה להיות מה ש"יציל" את המשק מהפסקות חשמל יזומות במהלך השבוע, ולאפשר לממשלה לצלוח את הימים הבאים ללא פגיעה מהותית בציבור.

המשלוח הבא של ה-LNG צפוי להגיע לחופי ישראל ב-2 באוקטובר, אז יוכל המקשר לספק למשק גז בנפח שעתי של 20 אלף MMBTU (כמחצית מקצב הזרמת הצינור מתמר).

60% מהמשק נסמכים על צינור גז אחד

מחברת חשמל נמסר  כי החברה עודכנה בעת עבודות התחזוקה במאגר תמר. עם קבלת העדכון חברת החשמל נערכה לאספקת החשמל במהלך החג באמצעות דלקים חלופיים, ובראשם פחם, גז נוזלי וסולר. עוד מסרה החברה כי היא  תפעיל את מנגנוני הפיצויים הרלוונטיים בעקבות  התייקרות הצפויה בחשבונות החשמל זאת בשל התקלה באסדה.
בחברת חשמל ציינו כי "מקרה זה הוא הוכחה למצב הבעייתי שבו מצוי משק האנרגיה בישראל, שבו 60 אחוזים מהמשק נסמכים על צינור גז אחד, וללא יתירות".

ומסרו כי "דווקא חברת החשמל התריעה במהלך השנים האחרונות על סכנה לאירוע מסוג זה ויזמה את הבאת האוניה המגזזת (הגז הטבעי הנוזלי), כחלק מהיערכות למצב דומה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו