אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרופ' יובל נח הררי, היית מקבל אצלי ציון אפס

הרב ד"ר אליהו זייני קרא את מאמר שלו פרופ' יובל נח הררי על הערכים החילוניים וקובע: "פרופ' הררי, לא רק שהעגלה שלך ריקה, אלא אף הפכת אותה!"

פרופ' יובל נח הררי, היית מקבל אצלי ציון אפס
  (צילום: סרוגים)

בורות מדעית ובורות פילוסופית

במאמץ נואש להציל את החילוניות משיפלותה פרופ' יובל נח הררי אחז בעמדה מתנשאת ("האמת החילונית, ידיעות אחרונות 31 אוג' 17), השופטת-כל כאילו העולם ומלואו הם נחלתו הבלעדית, והציע לחילוניים לחדול התקפה על השאיפה להקנות כמה יסודות יהודיים במערכת החינוך ובמקום זה להציע ערכים 'אחרים'.

ראשית, מגיעה לו תודה עמוקה על הגדרת הצבור החילוני כ'אנשים שלא מאמינים באלוהים, שלא שומרים שבת, שלא אוכלים כשר', יוצא ב"ה שהרוב המוחץ של מדינת ישראל אינו חילוני, ועל פי אחד מערכיו הנערצים על ידו, הערך הדמוקרטי, עליו להתכופף בפני כל ערך דתי!

תוך שימוש מעוות לחלוטין במשל 'העגלות' ששימש להשוואה בין הערכים המקובלים על הצבור הדתי ובין אלו המקובלים על הצבור החילוני, במהלך השיחה שבין החזון איש ובין בן גוריון, הוא התאמץ להראות שהעגלה החילוניות אינה ריקה.

כנראה שהלוגיקה אינה תחום בו מתמחה פרופ' הררי

ובכן אמרתי מעוות, משום שבויכוח בין שתי דמויות אלה הדיון נסב סביב מה כל אחת מהן מכילה מבחינה יהודית, אבל מרגע שאדם מגדיר את עצמו כחילוני, בהכרח עגלתו ריקה מערכים יהודיים! כנראה שהלוגיקה אינה תחום בו מתמחה פרופ' הררי. ולמעשה הוא בעצמו מאשש טענתי, שהרי כערכים 'חילוניים' הוא מונה ששה: האמת, החמלה, השוויון, החופש, האומץ והאחריות. כל יהודי בר דעת עומד משתומם מול חוסר ההבנה היסודית של איש זה. הלא אין בששת הערכים האלה כל ערך יהודי (לפחות בימינו) כי כל גוי עלי אדמות השואף למינימום מוסר, מאמץ רעיונות אלה כעקרונותיו, אז עגלתך ריקה מתוכן יהודי – מר הררי!

ואם תעיז להשיב שערכים אלה מקובלים גם בעולם היהודי הדתי (ואכן נכון הדבר), אז בזה תסתור את עצמך, שהרי הנך טוען בספרך שהדתות לא תרמו דבר, וא"כ תצטרך להודות שהן תרמו את הערכים החילוניים בהן אתה מתיימר לדגול!

היית מקבל אצלי אפס בבחינה

אבל דבריך חמורים לאין ערוך מזאת. הלא כעטור בתואר אקדמי מכובד, אתה מתיימר להיחשב איש מדע, מבלי להבין שהיסטוריה אינה מדע בכלל, אלא צורת הסתכלות סובייקטיבית שלא יהיה לה מעולם ערך של מדע. שהרי מסקנות נחשבות מדעיות רק אם הן ניתנות לבדיקה, ועל זה אתה חוזר להדגיש בספרך ובמאמרך, ובהיסטוריה שום דבר לא ניתן לבדיקה, כי הכל עבר וחלף לו!

בניגוד לך, אני מתמטיקאי במקצועי, על תקן זה, סטודנט המפגין חוסר הגיון משווע כזה היה זוכה לאפס מוחלט בבחינה בלוגיקה!

דיון פילוסופי ירוד

ועתה להיבט ההגותי. אינך מהסס להצהיר ש'המחויבות הראשונה של בני אדם חילונים היא לערך האמת. החילונים לא מבלבלים בין אמת לבין אמונה, ועבורם האמת מבוססת על עובדות, ראיות ותצפיות'. לא אוכל כ"כ לומר ההיבט הפילוסופי, כיון שהרמה האינטלקטואלית שאתה מפגין היא כה ירודה, שאינני יודע איך אוכל לכנות דיון בדבריך 'דיון פילוסופי'.

אפשר ללמד עליך זכות, הנך בא ממדעי הרוח, ולכן אתה משלה את עצמך שיש במדע הכרת ה'אמת', ובורות כזו מאפיינת רק מי שלא עסק מימיו במדעים מדוייקים. כי באלו האחרונים, אין אחד שיעיז להעלות על דעתו שיש במדע אפשרות להשיג אמת כלשהי. איזו ילדותיות מצדך! מהפילוסופיה הקאנטיאנית ועד הפנומנולוגיה האחרונה, כל הזרמים הפילוסופים הצליחו לנפץ כבר את המושג הזה שאתה קורא לו 'אמת' ולשלול את אמיתותו ואת יכולת האדם להשיגו.

ערך בלתי ניתן להשגה

אמנם זה יהיה מצידי קצת לא הגון, אחרי ששללתי ממדעי הרוח את המעמד של 'מדע', שאסתמך עליהם כדי לסתור דבריך. ואכן, אינני זקוק להם בכלל, בפיזיקה, עיקרון האי וודאות של הייזנברג כבר ניפץ לרסיסים כל יכולת אנושית להכיר אמת כשלהי. ובמתמטיקה עיקרון אי ההכרעה של גודל, גם ניפץ אפשרות זו בכל תחומי הלוגיקה המדעית!

הנך רואה שהערך העליון הראשון בו נפנפת הוא בלתי בר השגה וכולו אשליה, אשליה שאפשר להטעות על ידו רק בורים במדע. אם היית ניחן בהשכלה מספקת, היית יודע שממציא המכניקה הקוונטית, נילס בור, היה רגיל להדגיש שאין כל יכולת להתייחס לאובייקטים בפני עצמם, אלא רק ל'תופעות'. ובאשר למחיצה שהקמת בין אמת לאמונה, אינשטיין שהיה קצת יותר מבין במדע ממך, לא היסס להודות ש'להאמין שקיימים חוקים בסיסיים המנהלים כל דבר בטבע, מושתת גם הוא על סוג מסויים של אמונה'.

מה יעשה הררי אם לא נכיר בערכיו?!

ולגבי חמשת ה'ערכים' האחרים של העולם החילוני, לא נתחיל במשא ומתן מהשוק כדי להוכיח שכולם ערכים שצמחו בתודעה האנושית כולה מתוך התודעה הדתית התורנית והאמונית, המגועלה ובזויה בעיני פרופ' הררי. כשקיבלנו אותם על עצמנו בהר סיני.

גם לא נתחיל בדיון פילוסופי, בו קל היה לי לצטט את סרטר ששלל כל מושג של ערך, באשר הוא נחשב כזה רק מתוך הסתכלות סובייקטיבית. בלשון פשוטה יותר: כדי שהתנהגות תיחשב 'ערך' היא צריכה להיות מוכרת ע"י אחרים. לכן נשאלת שאלה: מה יעשה הררי אם לא נכיר בערכיו?! במה ייחשבו ערכים? בעיניו הוא?!

בנוסף לכך, כל מהותם של 'הערכים' משובשת אצלו. 'חמלה' ו'אחריות' דורשים קולקטיב כשלהו כדי שיחשבו כערכים. והלא חוסר האמונה והחופש בהם הוא דוגל שוללים התחשבות בכל קולקטיב שהוא, כיון שכל קולקטיב כובל ולכן שולל חופש! גם לגבי המושג חופש, הוא נזהר לא להשתמש במונח המקובל של 'חירות', כי אז היה נתקל ביציאת מצרים שלא הייתה קיימת לדעתו. כמובן נשאלת השאלה, אם יציאת מצרים לא הייתה קיימת, איך ובמה הוא יהודי?!

ואם נמשיך בנוגע למושג החמלה. איך מחילים אותה על טרוריסט. מושג כמו חופש לאיש העולם התחתון הוא הרס החברה והמוסר. ערך השוויון שמשתמשים בו הרבה הוא מטבע שחוק מהחילוניות המרקסיסטית-בולשביקית. וגם מתמיה של'אומץ' הוא קורא ערך. וכי חסר אומץ לשהידים?! אין לאומץ כל ערך אם לא יוגדר היעד של אומץ זה. ובינינו ובין עצמנו, מי גילה יותר אומץ, היהודי המאמין שנכנס לכבשן האש במשך אלפי שנים כדי להגן על אמונתו, או החילוני כמוך שהיה משתמד ללא כל היסוס כפי שעשו רוב חבריך האקדמאים בספרד הנוצרית של איזבלה?!

הפכת את העגלה

נסיים את הכל בהצהרה נוספת של איינשטיין, שאם יפנים אותה, אין לי ספק שתועיל לו מעט ותוציא אותו מבורות ומפרימיטיביות אינטלקטואלית כרונית: 'כל המעורה באופן רציני בשיטה זו של מחקר, אינו יכול להימלט מהוודאות ששכל מסוים מתגלה דרך חוקי העולם – שכל הרבה יותר עליון מזה של האדם, בפניו, אנו שחקנים צנועים, ומחויבים להרגיש ענווה'. וקצת מענווה זו לא תזיק לו.

אין פלא ששונא ישראל כאובמה שיבח את ספרך, אין לנו סימן ברור יותר מהרקבון שחרוז בדבריך.

פרופ' הררי, העגלה שלך אינך רק ריקה, אלא אף הפכת אותה!

==

הרב ד"ר אליהו זייני הוא ראש ישיבת ההסדר 'אור וישועה' בחיפה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
34 תגובות - 24 דיונים מיין לפי
1
למה צריך לתקוף אדם?
חיים | 10-09-2017 16:10
כשתוקפים אדם זה סימן לחוסר ביטחון. נקודה למחשבה.
מסכים
דג מצוי | 30-10-2019 14:44
מסכים מאוד ואפילו ביותר
אייל
כי הוא מפחד | 30-07-2018 11:58
ואין לו שום דבר ענייני לכתוב
פסיכולוגיה בגרוש
יונג אל פלצני | 06-11-2017 14:54
לא נכון. לפעמים צריך לתקוף מזיק כדי שלא ייזיק לאחרים ולא לתת לדבריו מקום וכבוד. בעמלק זה קיצוני: גם לחיים ולגוף שלו לא נותנים מקום. המצרים הובאו לקבורה ודור רביעי כן מקבלים מהם ואין מתעבים. כל אחד והיחס הראוי. היהדות היא ודאית ולכן קנאית לא כמו הנצרות האלילת והעבודה זרה והסבלנות החלשה(פלורליזם)
גם אליהו הנביא קרא לאחאב עוכר ישראל. מחוסר ביטחון.
נקודה למחשבה | 11-09-2017 11:31
גם אויל מחריש חכם יחשב
2
בגאון הרב זיני מדהים ומפליא כל פעם מחדש בעומק ובגאונות
יהודי | 10-09-2017 17:30
שחננו ה' יתברך.
3
אפשר לקרוא את הספרים שלו
מומו | 10-09-2017 21:07
הרבה ידיעות וניתוחים מעניינים, יחד עם חוסר הבנה פילוסופי וערכי אלמנטרי, המביא לטיעונים מגוחכים
4
מאמר מרגיז
גיא שחר | 11-09-2017 7:20
קשה להתייחס כאן לטיעוני הרב כי הם טובעים בים של גידופים כלפי פרופסור הררי. זה לא סגנון שמעודד דיון ומחשבה כי אם פונה לרגשות זעם ושבטיות. טועה הרב בהבנת המושג דמוקרטיה - פירושה אינה עריצות של דעת הרוב. הרב גם מסלף את מאמרו של הררי שטען שלחילוניות ערכים אוניברסליים משלה, לא ערכים יהודיים משלה.
ומה כואב לך כל כך,ד"ר זייני?
תומך ב 4 | 17-01-2018 0:16
ומוסיף: בתור אחד שמתגאה בלוגיקה הבריאה שלו, ומעיד על עצמו שלא בצניעות, אם היהדות מכילה בתוכה את האמת, החמלה, השוויון, החופש, האומץ והאחריות העגלה של פרופ' הררי אינה ריקה. אמ;לק
5
אם כבר ציטוטים וסימני קריאה
ראם שרמן | 11-09-2017 11:56
כשאדם משתמש בכמעט 20 סימני קריאה באלף מילה, אז בבירור הוא מנסה לגנוב דעה. ואם כבר בגניבת דעה עסקינן ואם כבר לנתיב הלוגיקה פנינו, אז אולי כדאי להשאיר כאן עוד כמה ציטוטים של איינשטיין, אותו הרב הנכבד כה מכבד: "אמונה עיוורת בסמכות היא האויב הגדול ביותר של האמת." "המילה 'אלוהים' היא בעבורי שום דבר פרט לתוצר של חולשה אנושית, והתנ"ך הוא אוסף של אגדות נכבדות אך עדיין פרימיטיביות – ואף על פי כן ילדותיות. אף פירוש שלו, מעודן ככל שיהיה, לא יוכל לשנות זאת מבחינתי. הפירושים המעודנים הללו הם כל כך מגוונים בטבעם עד שכמעט ואין להם קשר לטקסט המקורי" "בשבילי, הדת היהודית, כמו כל דת אחרת, היא גלגול של האמונות הטפלות הילדותיות ביותר" עגלה ריקה או מלאה, הרב הנכבד צריך קודם כל לגלות ענווה כלפי הזולת. הוא בעיקר מצטייר בטקסט הזה כגס רוב ושחצן.
הרב לא טען שדבריי איינשטיין קודש, אך בכל אופן יש בחלקם
חמור גרם | 15-09-2017 1:10
שיעור גדול בענווה. גם אם לא היה אדם דתי במובן המקובל (כפי שציטוטיך מציגים), אינך יכול לטעון שהוא לא היה אדם מאמין(בצורה מאוד מופשטת, שגם היא נעדרת מעולמו של הררי על פי דבריו) וענו, ואת זאת בא הרב להדגיש. שאר דברייך פחות ראויים להתייחסות והיה עדיף שלא נכתבו. שבת שלום ושנה טובה
6
לא מלבין אלא מצחצח...דעת אחרים שלא ליפול בדעות הפסולות.
אורי | 11-09-2017 13:29
הלבנה זה על דבר שנדברים לעיני כל . הוא הפרופסור ילבין פני עם ישראל. וחילוני הגדרה הנכונה ישו ימח שמו וחבריו. לא יהודי באשר הוא יהודי. יש עמלים בתורה ויש חסרי ידיעה כולנו בני איש אחד שנה טובה
7
וואו! יישר כוחו של הרב.
יאיר האמיתי! | 11-09-2017 13:55
דברים כדורבנות...
8
"הדתה חילונית"....
| 11-09-2017 16:29
הרב זיני שנה טובה שהקב"ה יאריך ימיך בטוב ושנותיך בנעימים.כל מילה שאני יוסיף רק תגרע.
9
הדברים יכלו להיכתב בצורה יותר מכבדת
דורון | 12-09-2017 23:26
למגיב שטען 'עם עיקש תתעקש'- לא יודע כמה ת"ח שימשת, אבל הרבה רבנים אני ראיתי. רובם בחרו בדרכי נעם (יש לכך ביסוס הגותי-הלכתי כמובן שאין כאן מקום לפרט) ומיעוטם הממש זניח בחר בדרך התקיפה יותר. בתור אחד שרב חרדי בחר לתקוף בצורה מבישה (כשחזרתי אליו ושאלתי אותו האם פגעתי בו ולמה הוא מדבר אלי בצורה לא יפה מאחורי הגב (שאלתי בצורה עדינה יותר, כמובן) הוא החליף צבעים), לשיטתי זו לא דרכה של תורה. ואני חושב שניכרים דברי אמת.
כנראה שראית רק רשימה חלקית של תגובות ת"ח.
שיודע לחפש | 14-09-2017 13:52
לו הייתה משמש ת"ח במשך שנים, הייתה רואה שהרב זייני עוד מדבר בעדינות.
10
קשה לקרוא דברי טעם שמוגשים בצורה כזו
יואב | 13-09-2017 0:39
חבל
איפה בדיוק הטעם בדברי הרב
פרסיפל | 20-03-2020 15:02
זו הסתה ובורות גרידא
11
תודה לך כבוד הרב. הררי הלזה סתם גיבב דברים
עידן | 13-09-2017 1:25
הררי הזה, פשוט מנסה לתת לחילונים הריקניים טיפת עידוד. אבל זה לא יעזור לו. אף אחד לא מאמין לאף מלה שלו
12
כבוד הרב
אילנה פלד | 13-09-2017 15:58
האם את הערך היהודי ״ יפה תלמוד תורה עם דרך ארץ״ אתה משליך לפח אשפה חילוני או דתי?! וכי אין בעגלתך הדתית ערכי כבוד וסובלנות לדברי אחרים? שהרי נאמר: כל המלבין פני חברו ברבים כאילו שופך דמים
13
חזק וברוך לרב זייני
דן | 15-09-2017 15:20
כשקראתי את הכתבה של פרפ' הררי התחזקתי באמונתי מה אלו ההסברים של החילוני לעגלה מלאה...בושה יכול להיות שהפרופי הנכבד יודע היסטוריה בתורה הוא עם הארץ
14
איזו יהירות וטיפשות
אלעד | 21-09-2017 16:04
איזו יהירות , לא להאמין. בכל הדיון חמקץ מהנושא האמיתי, הטענות שלך לא רלוונטיות. ונראה בעיקר שמה שכואב לך זאת ההצלחה של יובל נוח בהרי.
15
אין ספק שאתה אקדמי מלומד ומשכיל מערבי אבל לפני שאתה..
איזה מילים אקדמיות גבוהות... | 22-09-2017 8:27
ממשיך להגן על הדת בשפה המשכילה והמערבית/מודרנית שלך, רק שאלה קטנה: לתשליך כבר הלכת? ל"זרוק" את החטאים מהכיס לים/בריכה/מקווה.... הספקת?
רואים שאתה לא מכיר את הרב
אחד מהצד | 08-08-2018 12:44
ולכן כתבת את השטויות האלה
16
מי מעוות? מי לא אמון על לוגיקה?
בנדי | 26-10-2017 13:47
אליהו זייני מציג בפנינו דוגמה לחשיבה המעוותת כל מה שאינו עולה בקנה אחד עם הדתיו הכופה עליו חד כיווניות. "מרגע שאדם מגדיר את עצמו כחילוני, בהכרח עגלתו ריקה מערכים יהודיים! " ומוסיף: "כנראה שהלוגיקה אינה תחום בו מתמחה פרופ' הררי" . תחשבו קצת ותבינו איזה מוח מעוות זה, ועד כמו הוא מרגיש מאויים מבדל עובדה הסותרת את אמונתו ..
17
מהי יהדות?
בנדי | 26-10-2017 13:58
יהדות איננה רק דת היא בעיקר תרבות. הרב הנכבד בעיני עצמו, מן הראוי שיפקח את עיניו ויבין באיזו מציאות הוא חי במדינת ישראל. הדתיים הקיצוניים הנוכחיים, ניכסו לעצמם את הבלעדיות על הגדרתה של היהדות, מה שמשכיח מהרב וגם מהרבה יהודים ישראלים, שנוצרה כאן תרבות יהודית-ישראלית מתחדשת, עתירת קידמה ונאורות כלל-עולמית, שואבת כם ממקורות המחשבה היהודית. צעירה אמנם אך בהחלט יהודית ייחודית ובלעדית במאפייניה. יהדות חופשית מדת, הכוללת יצירה ענקית וחדשנית בתחומים רבים: מדע, אמנויות, ספרות ושפה עברית מתחדשת, שירה, חוק ומשפט, הגות המבוססת על הקידמה, פיתוחים טכנולוגיים מתוחכמים, וכמובן תורות לחימה, שיטות ואמצעי לחימה מתוחכמים להבטחת המשך הקיום של הציבור היהודי בארץ ישראל, ועוד ועוד... מסתבר שאין כל צורך בדתיות או מסורתיות פולחנית שרירותית, כדי להבטיח זהות יהודית. ובהתרסה לאמירות הדתיים על "העגלה הריקה" של מי שאינו יהודי דתי, ניתן להשיב כי היהדות כתרבות מתחדשת, היא הרבה יותר מ"עגלה מלאה". זו רכבת מכולות ארוכה, ענקית ודינאמית, היא הולכת ומתפתחת, גדושת איכויות שלא נודעו בעבר הלא רחוק, בתחומי תרבות רבים ומושתתת על השפה העברית (היהודית אם תרצו)
היי הלו , אל תבזה. מה זה נכבד בעיני עצמו? הוא תותח
למבזיון הבזיון מהחילון | 06-11-2017 14:49
יהדות היא חיים ודאי לא תרבות אנשים חטאים. בסד נחזור לעיברית בקרוב עם עוד 11 שבטים.
18
תשובה לעומרלא הבנת כלום ביהדות וגם לא במשהו אחר
משה | 11-12-2017 12:00
1. המתימטיקה היתה קיימת לפני האדם והוא רק הולך ומגלה אותה 2. הנחותיך לקיומו של המוסר בטבע האדם הוכחו בגרמניה הנאצית וכמעט בכל מקום בו שלטו בני האדם. 3. תעזוב כבר את לייבוביץ והשטויות שלו כי הוא לא היה אדם מוסרי כלל 4. לפני שאתה כותב תגובות תחשוב קצת. לא ייקרה לך שום דבר רע . ואולי בעצם עדיף שלא תחשוב
19
איזו תגובה מביכה השם ישמור
עידו | 04-10-2018 1:10
ולא רק בגלל ההשתלחות האישית אלא בעיקר בשל הכתיבה המבולבלת הסתירות הפנימיות תגיד איזה מתמטיקאי אתה בדיוק? ההערה שלך על משפט אי השלמות של גדל פשוט מביכה, אתה בכלל מבין על מה המשפט מדבר? אתה בכלל מבין על מה אתה מדבר?
20
האמנם?
הידען | 07-10-2018 12:29
שגיאותיו של כותב המאמר תמוהות, גם ללא קשר לנושא הכתבה הספציפי: 1: טיעונו של הכותב כי המתמטיקה היא המדע האובייקטיבי ביותר הקיים , ניתנת להפרכה באופן שהכותב מכיר בעצמו, והיא כי ניתן לפתור כל שאלה מתמטית ביותר מדרך אחת, עי יותר מחישוב אחד, וכל תשובה תוביל לאותה תוצאה. כך שכל עוד הדרך לפתרון יכולה להיות שונה מקודמתה הרי שהאובייקטיביות המתמטית אינה כה שלמה ומוחלטת כפי שנהוג לחשוב. 2: טיעונו של הכותב כי המחקר ההיסטורי אינו תקף מכיוון שהכל חלף עבר לו חוטא למציאות, מהיות המחקר ההיסטורי נסמך על עדויות, בכתב ובעפ, ממצאים ארכאולוגיים, ביולוגיים, גאולוגיים וכו'. אפשר להניח כי המחקר ההיסטורי כשר ותקף אליבא דכותב המאמר כשמדובר באישוש תולדות עם ישראל, אך לא בשאר התחומים... 3: הפילוסופיה שהכותב מדבר אודותיה נסמכת על תחום המשותף למתמטיקה, והוא הלוגיקה, וכן הפילוסופיה שואלת שאלות מוסריות על ישומי המדע, שישומי המתמטיקה בתוכם. 4: לפיכך, אין תוקף לטיעון לפיו מדעי הרוח הנם סובייקטיביים בלבד, שכן תהליך האישוש, ההפרכה, והבחינה הלוגית והאתית קיימים גם בהם, וחופפים מתוכם גם אל ישומי המדעים. כל זה מתבצע על בסיס איסוף נתונים רלוונטיים. גם ללא קשר לפרופ' הררי, תמוהים המהלכים במאמר הזה.
21
אחד הטקסטים הכי מביכים שנתקלתי בהם
מישו | 30-10-2018 23:53
והעובדה שהוא נכתב עי מלומד ומנהיג רוחני רק מדגישה עובדה עצובה זו. בדרך כלל, אפשר להסכים, לא להסכים, לסתור או להפריך טיעונים. טקסט זה אינו מגיע לרמה זאת כלל. זוהי רשימת גידופים, חפה מכל ענייניות או רלוונטיות. עצוב שזאת הרמה הרוחנית של אנשי התורה (אך לא מפתיע כלל)
22
ההררי הזה הזוי לגמרי. היום ברדיו הוא טען ש
שמוליק | 14-06-2019 1:32
שחינכו אותנו בילדותנו שבנים נמשכים לבנות ובנות נמשכות לבנים. אבל זו רק המצאה של החברה. וואו, כמה הזוי בנאדם יכול להיות??? כמה החילונות היום ריקה מתוכן אם הוא זה שהיא נתלית בו...
23
איזה רב אומלל
פרסיפל | 20-03-2020 15:01
למה הוא בכלל מדבר? שילך ללקק מזוזות, אולי הכתר יקח אותו
24
2. היסטוריה...
מש | 09-10-2020 10:28
2. היסטוריה נכתבה בעיני הכותב