אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בית הדין: הגט פסול עד לביטול הסכם קדם נישואים

הסכם קדם נישואים יכול גם להזיק. בית הדין הרבני בירושלים בראשות הדיין הסרוג הרב אוריאל לביא, פסק כי כל עוד לא יבוטל הסכם קדם נישואים לא יסודר גט לבני הזוג

בית הדין: הגט פסול עד לביטול הסכם קדם נישואים
  (צילום: שאטרסטוק)

בצהר מנהלים בשנים האחרונות קמפיין מאסיבי לעידוד ישראלים לחתום על הסכם קדם נישואים כדי למנוע סרבנות גט. כעת מסתבר כי הסכם שכזה, עלול לא רק של למנוע סרבנות גט, אלא אף לגרום לדחיית הגט לבני הזוג.

בית הדין הרבני האזורי בירושלים החליט בימים אלו שלא לסדר גט לבני זוג עד שיבוטל סעיף מרכזי בהסכם ממון בין בני זוג – המחייב את הבעל בדמי מזונות בסך 10,000 ₪ לחודש עד למתן הגט – למרות שאושר כפסק דין בבית המשפט למשפחה.

סיפור המעשה: שני בני זוג ערכו ביניהם הסכם ממון שאושר כפסק דין בבית המשפט לענייני משפחה ובו נאמר בין השאר "לא ייתן האיש גט תוך 120 יום מיום דרישת האישה, יהיה האיש חייב לשלם מזונות לאישה בסך של 10,000 שקלים לחודש מיום דרישתה לגירושין ועד שייתן גט בפועל, וזאת מבלי קשר להכנסתה של האישה מהעבודה, מנכסים או מכל מקור שהוא".

חברי בית הדין הרבני האזורי בירושלים הרב אוריאל לביא – אב"ד, הרב שלמה תם והרב דוד מלכא החליטו כי בהסכם יש מרכיב שיש בו משום כפייה על גירושין, ולכן לא ניתן יהיה לזמן את הצדדים לסידור גט כל עוד סעיף זה בתוקף.

להורדת פסק הדין המלא – לחצו כאן

כל עוד לא בוטל ההסכם – הגט פסול

בפסק דין ארוך ומנומק המבוסס על פוסקים רבים לאורך ההיסטוריה ההלכתית – החל מהשולחן ערוך וכלה בדיינים בני זמננו כמו הרב יוסף שלום אלישיב, הרב בצלאל ז'ולטי והרב שאול ישראלי זצ"ל ואחרים – קבע בית הדין: "בית הדין לא יוכל לאפשר לצדדים להתגרש אף בהסכמה, כל עוד עומד בתוקפו סעיף המחייב את הבעל בתשלום של 10,000 שקלים בחודש למילוי חובתו במזונות אשתו, ולחילופין לא יוכל לאשר לצדדים להתגרש אף בהסכמה כל עוד עומד בתוקפו סעיף המחייב את הבעל בקנס עקב סירובו לתת גט.

לפיכך כל עוד לא ניתנה החלטה שהבעל חייב בתשלום 10,000 שקל לחודש למילוי חובתו במזונות אשתו על פי הדין האישי, ולחילופין בהיעדר פסיקה לכפיית הבעל בגירושין – הגט ייחשב כגט מעושה שלא כדין ולא יהיה אפשר לסדר גט. לאור האמור על הצדדים להגיש לבית הדין הסכם חתום ולפיו הסעיף הנ"ל מבוטל וחסר תוקף. לאחר אישור ההסכם לא תהיה עוד מניעה לזמנם לסידור הגט".

חברי בית הדין הרבני בירושלים הרב אוריאל לביא, הרב שלמה תם והרב דוד מלכא העבירו בפסק דינם מסר ואמירה לעורכי הדין ולשופטי בתי המשפט למשפחה להימנע מאישור סעיפים בהסכמי ממון הנוגדים את ההלכה ועלולים לגרום לקשיים בעריכת הגירושין שהם בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני.

ההחלטה לא צריכה להפתיע את גולשי סרוגים. לפני כחודש וחצי הבאנו בסרוגים, שורה ארוכה של רבנים, דיינים ופוסקים, דתיים וחרדים שקבעו כי הסכם קדם נישואים – גורם לפסילת הגט. בין החותמים היה גם הרב אוריאל לביא, אב בית הדין בירושלים שישב בראש הרכב הדיינים.

רבנים סרוגים: ההסכם נפסל בעבר על ידי הרבנות

רבה של העיר העתיקה, הרב אביגדור נבנצל כותב: "המסית לחתימה על הסכם כזה איננו רב אורתודוקסי, ואין לסמוך על פסיקותיו ההלכתיות."

רבה לשעבר של חברון וקרית ארבע, הרב דב ליאור כותב: "הסכם זה מנוגד ליסודות ההלכה, ועלול להוביל ח"ו לבעיות חמורות של גט מעושה וממזרות, זאת מלבד הרס קדושת חיי המשפחה כשבכל עת אחד מבני הזוג יכול בנקל לאכוף גירושין. הסכם מסוג כזה כבר נפסל ע"י הרבנים הראשיים לישראל זצ"ל."

דבריו של הרב ליאור מכוונים כלפי הצעה להסכם קדם נישואים של תנועת נעמ"ת, שנפסל על ידי הרבנים הראשיים לישראל בשנות השמונים, מרן הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצ"ל ומרן הרב אברהם שפירא זצ"ל.

בצעד די חריג גם נשיא ישיבת הר המור, הרב צבי טאו, מצטרף לאוסרים את הסכם קדם הנישואים. הרב טאו ועוד שורה של רבנים סרוגים, הוסיפו את חתימתם לאישרור החלטת הרבנות הראשית דאז, והרב טאו הוסיף בכתב ידו: "כבר כתב מרן הראי"ה קוק זצ"ל 'גט שניתן שלא ברצונו של הבעל אינו כלום'. והעיד מרן הרצי"ה זצ"ל שהפעולה האחרונה של אביו הראי"ה זצ"ל כשבוע לפני פטירתו הייתה לכתוב בשארית כוחותיו מברק על התנגדותו הנחרצת לכל רעיון מסוג זה."

למכתב הצטרפו גם רבה של בת ים הרב דוד חי הכהן, רבה של בית אל הרב שלמה אבינר, וראש ישיבת אור וישועה ורב הטכניון לשעבר הרב אליהו זייני: "כבר כתבו הרבנים הראשיים זצ"ל כי מדובר ב"הצעות הבל שיש בהם משום זריית חול בעיניים ופגיעה במוסד הנשואין המקודש בעם ישראל"."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
לא צריך שום גט!
ממזר | 21-02-2019 16:19
כן יירבו ממזרים בישראל!!!