הרב שרלו: גיור מחמיר מרבה גויים בישראל

הרב שרלו קובע כי יש להקל כמה שאפשר בדיני הגיור, ודווקא מי שמחמיר באותם הלכות מרבה גויים בישראל.

הרב שרלו: גיור מחמיר מרבה גויים בישראל
  אלנתן גוטוירט (כנס כיפה)

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת פתח תקוה, טוען כי בתי הדין המחמירים בדיני גיור הם אלו שמרבים גויים במדינת ישראל. כך קבע הרב שרלו בתשובה שהתפרסמה באתר ישיבת פתח תקוה.

השואל ביקש לברר האם הגיור שמופעל כיום על ידי רבני הציונות הדתית הינו גיור מקל מדי ושמא מרוב "קולות" וחיפוש היתרים אולי מצות הגיור מתמסמסת. הרב שרלו השיב כי לדעתו יש להסתכל על שאלת הגיור באופן מערכתי ולא אישי.

"השאלה העקרונית העומדת על הפרק היא משקלה ההלכתית של הגישה המערכתית" אומר הרב שרלו ומסביר, "לו שאלת הגיור הייתה שאלה אישית בלבד, והיינו עומדים במצב בו גרי צדק מבקשים להיכנס לעם ישראל באופן אישי ומתוך רצון אמוני מיוחד במינו – סביר להניח כי כל המגיירים כולם היו תובעים את המקסימום האפשרי, ובוחנים ובודקים את הרצון האמיתי וכדו'.
המציאות של היום היא ששאלת הגיור אינה אישית בלבד, אלא היא גם מערכתית."

ובמבט המערכתי, קובע הרב שרלו, החמרה בגיור תחמיר את בעיית הזהות היהודית במדינה. "ניתן להעריך כי דווקא מי שלא מגייר הוא המרבה גויים בישראל, בשל העובדה שאותם גויים הם חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, ובדור הבא כלל לא יכירו בילדיהם כי הם גויים, וירבו נישואי תערובת בהיקפים גדולים ועצומים. יש עוד הרבה בעיות בהשארת המצב על כנו."

עוד אומר הרב שרלו, כי "בעיית" החמרת היתר לא שייכת רק לבתי הדין לענייני גיור אלא גם מחוזות אחרים בבתי הדין הרבניים. "הדבר דומה למה שמחוללים בתי הדין במדיניות החומרות המופלגות בענייני גיטין, שהם מרבים ממזרים בישראל, ומרחיקים עוד ועוד ואנשים מלהינשא כדת משה וישראל, ואלו חומרות המביאות לידי קולות נוראיות."

הרב שרלו מדגיש, כי כשהוא אומר שצריך "להקל" אין הכוונה שלא ללכת על פי ד' אמות של הלכה, אלא על פי ההלכה המקילה. "על כן, המערכת הציבורית של הגיור טוענת (בחלקה) כי יש לגייר דווקא על פי השיטות המקילות, וזה הדבר הנכון והחיוני לעשות כיום על פי ההלכה. יש להדגיש כי באומרנו "מקילות" אין הכוונה לגיורים שכלל אינם תקפים על פי ההלכה, אלא לשיטות בגיור על פי ההלכה התובעות מהמתגייר פחות מהשיטות המחמירות, וכל זה בשל האחריות הגדולה לכלל ישראל ולקדושתו."

תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
צודק. אחד האנשים הבודדים שלא מפחד להגיד את דעתו
דודו | 15-02-2010 12:15
פשוט לא מבינים את הנזק.
2
רוצה להתגיר
שמואל | 05-05-2010 23:03
בני רוצה לגיר את החברה שלו הבחורה נוסעת בשבת לעבודה קניות בטיב טעם זה לא בדץ אמרה הזמן יעשה את שלו ואני לא מסקים